Üstü Kalsın Seçme Şiirler

8,5/10  (216 Oy) · 
801 okunma  · 
222 beğeni  · 
4.148 gösterim
Ölüyorum tanrım
Bu da oldu işte.
 
Her ölüm erken ölümdür
Biliyorum tanrım.
 
Ama, ayrıca, aldığın şu hayat
Fena değildir..
 
Üstü kalsın..
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9789750814440
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Eylem Okur 
 17 Şub 22:35 · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

Eylem Okur ve Özlem iftiharla sunar...

Masmavi ve Dalgalı satırlardır yazdıklarımız.. Yüreğinizi yoklayarak okuyunuz..

Kelimelerin içinde bir yer, satırların arasındaki yağmur ve cümlelere sığmayan bir yaşam ve ardından gelen bir söz.. Siz, saatleri yaşadınız Henüz sözcük haline dönüşmemiş , ya da bir sözcük karşılığı oluşmamız durumlar yarattınız. Alçakgönüllüydü işte koparmıştı saatinin akrebini . Almıştı eline yüreğini bırakmıştı mürekkebinin son damlasını... Okudukça yaralar açtı kendince açılan her yarada bir kadın aradı belki de . Her sefernde keşke'lerle çoğalmıştı etrafı. Keşke bunun için sevseydim seni derken bilie Fazıl Hüsnü'ye bırakmıştı dizelerini.

Ve sadece Fazıl Hüsnüye de bırakmamıştı o dizeleri.. Saçlarının bir tek teline bakışlarıyla dahi dokunmaya korkan bir adamdı Cemal Süreya ve tutkusu, kalbimizi bir okyanusun sonsuz dalgaları gibi alıp götüren yağmur taneleri.. Kağıtların o okyanusta damla damla gemiler gibi olduğu, verilmemiş keşkelerle dolu bir mektup gibi..
Zamanın tiktakları şaire bilmediği limanlardan ve çağlardan gelen insan yüreğinin selamları gibi…
Okyanusu gözlerinde biriken bir şair ve gözleri yağmur taneli şiir.. Gözlerinde İnsanlığın ve Yüreğin sonsuzluk çizgisi…

Kapatsak herhangi bir kitabın kapağını ve farzedelim Cemal Süreyanın yok burada dizeleri.. Kapanmış olur muydu insanın içinden, gözlerinden o kitabın kelimeleri…
Kelimeler ki yağmur tanelerinin mavi gölgesi..

Şimdi her kelime yeniden can bulmaktadır maviliğin sesinde. Bu ses ki iki dostun uzaktan bağlı kalması özgürlüğe ..

Sayfalar uçuşsun dokunduğu her kalbe ve kuşatsın yeryüzü toprağını şiir dost dizeli bir mühürle..

O zaman daha fazlası zarar bu gökyüzüne diyelim ve "ÜSTÜ KALSIN" dizelerin üzerinde... Kardeşliğin ve okumanın sembolü ile geldik size Özlem Ve Eylem adı ile seslendik herkese şimdi ise gerisi siz okuyan gönüllerde...

Mutlu okumalar...

Sevgiyle..

https://soundcloud.com/...n-nilsson-arons-drom

Rabia 
 09 Şub 2017 · Kitabı okudu · 2 günde

Cemal süreya her anını şiirle yaşamış bunu çok güzel biçimde anlatmış okuduğum ilk şiir kitabı bazı şiirleri çok anlamlı çok dokunaklı bazı şiirlerinide anlamadım cemal süreya gibi yazarlarımızı öve öve bitiremeyiz yıllar geçsede şiirleri aynı değerde kalır tavsiye etmeme gerek bile yok usta yazarımızı.

Aykut 
 14 Eki 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Gün boyu elimde bu kitapla gezdim, otobüste,parkta fırsat buldukça açıp okudum bazen 3 sayfa bazen 10 sayfa. Duyguları, dizelere ilmek ilmek işliyor Cemal Süreya. Naifliği,yüreği şiir yoluyla okuyucuyu da içine alıyor. Her birinin anlamı,derinliği o kadar güzel ki. Ama tabi başka yönleri de var Cemal Süreya'nın.

Biz onu şiirleriyle,dizeleriyle tanıdık.Aslında çok önemli bir yanı daha var. Öğrencisi bilirsiniz, Sunay Akın'dır. Hatta Sunay Akın ''Cemal Süreya Kültür ve Sanat Derneği'' de kurmuştur anısına. Sunay Akın onu çok daha güzel anlatır ama internette bahsedeceğim konu ile alakalı video,bilgi var mı bilmediğim için, yine onun anlattığı hikayeyi ben yazmak istedim.

1915 Çanakkale Savaşında Gülbeyaz adında bir kız vardır Erzincan'da. Babası da savaşta şehit olmuş, yetim kalmış. Bir gün ''Süslü Hüseyin'' adında bir adam kamyonla geçer bu köyden ve Gülbeyazı görür.Ondan çok hoşlanır,gönlünü ona kaptırır. Hüseyin'e süslü lakabının takılmasının nedeni, her zaman takım elbise giyiyor olmasıdır.Zamanla,Gülbeyaz'a karşı duyduğu aşk,karşılık bulur. Evlenirler,dört tane de çocukları olur. Bir tanesi hastalıktan,fakirlikten ölür. İkisi kız bir erkek çocukları kalır sadece.Erkek oğullarının adı Cemalettin Seber'dir. Cemallettin Seber, okulunu okur,çok başarılı bir öğrencidir ve Mülkiye'yi kazanır.

1965 yılında müfettiş olmuştur artık. Ve bir gün, Çanakkale defterdarlığını denetlemek için Çanakkale'ye gider.Kaldığı otelin lobisinde beklerken etrafta bir sürü insan görür,merak eder kim bunlar,şüphelenir.Kulak misafiri olur ve anlar ki Çanakkale'den kalan o silahlar hurdaya veriliyor, o kişilerde hurda tüccarı.

Amaçları Çanakkale'den kalan silahları,tarihi eserleri,anıt eserleri satmak. Bunu duyan Cemalettin Seber tam 2 ay boyunca onlar bu milletin değerleridir,satamazsınız diye uğraşır. Tehdit edilir, ''Sanane,sana mı kaldı'' derler.O vazgeçmez işini gücünü her şeyi bırakır bu işin peşine düşer ve sonunda başarır.Çanakkale'den kalan o silahları,anıt eserleri tek başına savunmuştur.Ve Cemalettin Seber adında ki o kahraman insan karşımıza Cemal Süreya olarak çıkar.

elif akkoca 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Öyle insanlar vardır ki sizin için özeldir, çok ayrıdır yeri.Keşke tanışabilseydik, oturup konuşabilseydik dersiniz.Benim için tüm bu cümlelerin karşılığıdır Cemal Süreya.
Hani herkesin illaki ezbere bildiği bir şiiri olur sevdiği şaire ait.Bende bu durum öyle uç noktada ki, tüm şiirlerini ezberleyebilmek, tüm kitaplarını, onu anlatan tüm yazıları okumak, tekrar okumak, beynimde yer etmesini sağlamak istiyorum bu adamın.Benim için bir şairden çok çok daha ötededir yeri.Hayranlığım sadece dizelerdeki ustalığına değil, kişiliğine, karakterine, duruşuna, hayatına.
Herkesin hayatına sızmış, yer etmiş bir şiir yahut bir şair vardır yüreğine dokunan.Cemal Süreya ''şiir'' denince aklıma gelen ilk isim yıllardır.Tek bir şiirinde bütün şiirler vardır sanki, bütün dillerde yazılmış bütün şiirler.Dili, imgeleri, seçtiği sözcüklerinin ahengi bambaşkadır.
Her ne kadar ikinci yeni şairleri arasında sayılsa da hiçbir kalıba dökmez ne kendisini, ne de şiirlerini.
''Bir kuşak şairini arıyordu, galiba buldu'' cümlesinin öznesidir Cemal Süreya.
Kitabın 65. ve 94. sayfalarında Cemal Süreya'nın el yazısı ve imzasıyla iki küçük şiiri de yer alıyor.
''Daha nen olayım isterdin, onursuzunum senin!'' syf65
''Hayat kısa kuşlar uçuyor.'' syf 94

Yaşamak şiir okuyarak mümkündür derler ya, ben Cemal Süreya'yı okurken yaşadığımı hissediyorum.


''Fotoğraf çektirmek için yan yana getirilmiş iki nesne değiliz biz
Güvercin curnatasında yan yana akan iki güverciniz
Mesafeler birleştirdi bizi bir de sözler
Razı olma hiçbir sessizliğe
Biliyorsun seni seviyorum
Pencereden bakmayı öğreteceğim sana
Sesin
Balkona asılı çamaşırcasına havalansın, havalansın dursun
Sokakta değil, balkonda;
Dışarı çıktığın zaman
Romanını yastığın altına sakla;
Şiirini mutfağa koy
Boş bir deterjan kutusu vardır nasıl olsa,
Öykünü yanına alabilirsin elbet
Müziğini de, resmini de
Niçin güvenemiyorsun bana?
16 Mayıs 1973

Mevsim Ahenk 
30 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8 günde

"Yaşamımızın öyküsü,şiirle yazılır ancak.
Cemal Süreya da yaşam öykülerimizin kesitlerini renklendiren,yaşamımızın içine sızmış bir gönül insanı.
Kitap ağırlıklı olarak, bir çok duyguyla içkin mensur şiir yani düzyazı şiirden oluşuyor.
Yalın,samimi bazen hırçın,hayalperest...
Yaşam,şiir okuyarak güzel.
Arada şiir kitaplarıyla gönül dünyamız renklenmeli.

esra divarcı 
11 Şub 16:35 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Ölüyorum tanrım
Bu da oldu işte.

Her ölüm erken ölümdür
Biliyorum tanrım.

Ama, ayrıca, aldığın şu hayat
Fena değildir...

Üstü kalsın..."

Cemalettin SEBER... Şiirleriyle Cemal Süreya olup gönlümüze taht kurmuş usta şair. Çokça bilinen ve kitaba da adı verilmiş olan üstü kalsın şiiri, dolaylı yoldan gibi gözükse de doğrudan isyanını ve alaycılığını doğrudan yansıtmış eşsiz şiiri. Diğerleri gibi...

Cemre Kara 
 11 Tem 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir insana verilebilecek en güzel hediye kuşkusuz kitaptır bu kitap da bana hediye edilen ilk şiir kitabı şiir kitabı okuması ayrı zevklidir 400 sayfada bulamadığınızı ansızın buluverirsiniz şiirin büyülü dünyasında girmek için yanınıza"üstü kalsın"ı alın :)Kitaplığınız eksik kalmasın :)

Esma Nur 
08 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Telif hakları nedeni ile tam yayınlanamayan şiirleri için değer... Bazı şiirleri çabucak bitirmek istesem de bazı şiirler hiç bitmesin istedim. Şiirlerden öğrenecek çok şeyimiz var.

Berfin 
24 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

O kadar güzel şiirleri var ki; insana o duyduğu anlatmakla kalmıyor, yaşadığı aşkı içimizde hissediyoruz sanki. Gerçekten türkiyenin en iyi şairlerinden biri

Yoncagül 
17 Kas 2017 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her kitabımın arasına bir adet çiçek koyarım. Kitapların, kendine has harika bir kokusu varken bir katkı da ben yaparım. Hoşuma gider böyle şeyler. Bir kahve alıp yanıma,okunmaya değer bulurum her kitabı. Tıpkı bu kitap gibi. İnce bakmak lazım, üslubu kalın bu hayata!

4 /

Kitaptan 156 Alıntı

Özgür Beden 
09 Tem 2017 · 7/10 puan

Biz eskiden de en aşağı böyleydik seninle
Bir bulut geçiyorsa onu görürdük
Bir minarenin keyfine diyecek yoksa onu
Bir adam boyuna yoksulluk ediyorsa onu...

Üstü Kalsın, Cemal Süreya (Sayfa 15)Üstü Kalsın, Cemal Süreya (Sayfa 15)
Özgür Beden 
09 Tem 2017 · 7/10 puan

Gözleri göz değil gözistan
Bir odadan bir odaya geçiyor
Kapının birini açıp birini kapıyor
Adı Meryem değil sadece Dorothy Lucy

Üstü Kalsın, Cemal Süreya (Sayfa 27)Üstü Kalsın, Cemal Süreya (Sayfa 27)