Lavinia (Aşk Şiirleri)

·
Okunma
·
Beğeni
·
40,3bin
Gösterim
Adı:
Lavinia
Alt başlık:
Aşk Şiirleri
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750831331
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Lavinia
Lavinia
Yoğun, dosdoğru aşk şiirleri: Lavinia

Kendine özgü kısa, dokunaklı söyleyişiyle genç kuşak okurların her zaman ilgisini çeken Özdemir Asaf'tan aşkın tabiatına yaraşır, arzulu, dosdoğru, çelişkili, umutlu, gerçekçi, deli dolu, özlemli, romantik aşk şiirleri: Lavinia.

Söz aramızda,
İkimiz de herkes gibiyiz
Çırılçıplak olduğumuz zaman.
(Tanıtım Bülteninden)
80 syf.
·Puan vermedi
Herkesleşmeyen birisi,varmıdır bilinmez..
Fakat bizler herkesleşen birisi olurken..
Herkesleşmeyen birilerininden şiir yazmasını bekliyoruz...

O yüzden herkesin bir hikayesi vardır, fakat herkesin bir şiiri yoktur.
*
Özdemir Asaf'dan okudugum ilk şiir kitabı.
Hikayesi'de şiir kadar güzel olan bir kitap.
Herkesin aşık oldugu güzel bir kadın..
Herkesin uğrunda çırpındığı bir güzellik..
Bir hüzün var, hüznün adı ise Lavinia..
Okumanızı tavsiye ederim.
*
Bir zamanlar senin çirkinliklerin de güzeldi.
Şimdi güzelliklerin bile çirkin.''

Hayattaki güzelliklerin sizi bulması temennisiyle...
Keyifli okumalar dilerim
80 syf.
Şimdi herkes salgın felaketini konuşuyor. Ne var ki insanı asıl üzen şey, yaşama sevincine gölge düşmesi.
Belirsiz bir umuda güvenerek yaşamaya çalıştığımız bu günlerde, Özdemir Asaf bir anda girdi, hayatıma.
Oğlum, bugün teslim aldığı koliyi açar açmaz " Anne al, bu kitap sana! " dediğinde, önce şaşırdım. Çünkü hayatımda bu zamana kadar bir tane şiir kitabı okumuştum, o da Cahit Sıtkı Tarancı'nın " Otuz Beş Yaş " isimli şiir kitabı. Enteresan bir tesadüf ki o kitabı da kızım almıştı.
Sonra alıp, başladım okumaya. Her sayfada sadece bir dörtlük. Hâl böyle olunca da göz açıp kapayıncaya kadar kitap bitti. Her ne kadar okuma hayatımda nazım dan çok nesire yer vermiş olsam da şiirsel anlatımı seviyorum. Duygulandıran, tebessüm ettiren
şiirler olmasa, bu taşkın özsuyun vahşi atılışı neye yarardı?...

Sevgiliye duyulan özlem ve hasret...
Canlanır, şairin dizelerinde.
Artarak, çoğalır duygular...
Şiir de hayat bulur.
Hani çoşkunluğun bile kendine özgün bir ilerleyişi var, tıpkı öyle!...
Dizeler arasında benliğimi kaybettim.

Sahi!... Neden bu kadar haz aldım?
Ruhum, neden bu kadar derinden etkilendi?
Yüreğimde oluşan bu buruk hissin anlamı ne?
Hâlbuki bilmediğim hissetmediğim hisler değildi ki, okuduğum şiirler.

Şairin şiirsel imgelemin de, açık yaraların acı duyarlılığına tanık oldum. Ve aşk!...
Mısralarda ki gibi, insanın aklını alan bir şey...
Bu şiirleri böylesine okunmaya değerli kılan niteliklerin en önemlisidir, belki de!...
Belkiler ile dolu bir hayattı, bu belki de!...

Şairin geçerken arkasında bıraktığı ayak izlerine ve anılarına tanık olmanız dileğiyle!...
80 syf.
'' Şiir gibi bir kadına ancak şiir gibi bir hayat yakışır, dilerim hayatının bundan sonraki bölümü şiir gibi geçer sultanım ve bu kitaptaki şiirler sana ilham olur '' yazarak size kitap hediye eden bir arkadaşınız olsa hakkında ne düşünürdünüz bilmiyorum.
2014 yılını sonlarına doğru görevli olduğum doğu ilinde kitap alacak bir tane bile kitapevi yok. İmkanlar kısıtlı, sadece internet üzerinden tercih hakkı var, kargo teslimi ise en az on gün. Mecburen mecburiyetten internet kitap satış sitelerinde gezinti yaparken tanıştım 1000kitap ile. İlk baktığımda buradan kitap alabileceğimi sanarak üye oldum. Zamanla amacı içeriği hakkında beğenim artınca da ayrılmadım. (Zaman zaman kırgınlıklarım olsa da )vazgeçemedim.
Neden mi? Kitap sevgisi paylaşımlar, incelemeler öğretiler yerli yersiz tartışmalar var olsa da ayrılamamamın ya da iki sene kadar ara verip geri dönüşümüm tek sebebi Nur-AL/Duvar/ dır.
Bazı dönemlerim olur benim; zaman zaman kendimle yaşarım da hiç kendimle karşılaştığım olmaz. Tenhadayımdır o vakitler işte; İlk üyelik dönemimde birden bire tanıştık. Nasıl oldu, nasıl böyle içten içe anlaştık ikimiz de anlamadık. Aynam oldu yansıdım kendisinde, sesim oldu konuştu yerime yeri geldi kalbim oldu attı içimdeki yüklerimi azad ettirdi tüm köleliklerimi. Günün hangi saatinde aradıysam ertelemedi, sessizliğimde tüm söylemek istediklerimi hissetti. Bağırıp çağırmadan, yargılamadan dinledi tüm hatalarımı ya ben ya da yanlışlarının devamı diyecek kadar da sevdirdi kendini...Ümidimi kestiğim anda bilirim ki Nur'um dua etmiştir tam da o anki sıkıntımın def'i için...
Yolcusunu beklerken gözü kalır ya bir patikanın, ya da yarım bırakılmış bir kitap nasıl arzu eder ya okunmayı istemeyi işte öyle Nur-AL/ seni özlediğim anların ifadesi...
Nur-AL/ dan sonra biraz da gelelim Lavinia 'ya: Lavinina, ''Özdemir Asaf‘ın okul yıllarında aşık olduğu bir kıza yazdığı şiir olarak bilinir. Öyledir de. Karşılıksız bir aşkı anlatır.Şair, Lavinia şiirini yazdıktan sonra şiir yarışmalarından birine göndermeye karar verir ve şiirinin beğenilmesiyle birlikte yarışmayı birincilikle kazanır.Sonuçlar açıklandıktan hemen sonra şairden şiirini kürsüde okuması istenir. Özdemir Asaf bu teklifi geri çevirmez. Salondaki misafirler arasında Asaf’ın aşık olduğu kız da vardır ve salonu terk ettiği söylenir.'' diye bir çok edebiyat sitelerinde bahsedilir. Şiir severler için Özdemir Asaf'ın yeri farklıdır bilirim.
Sevdiklerinizin , sevenlerinizin varlığı eksik olmasın hayatınızdan hiç. Sen de hep bende ol Nur-AL/... Seni çok seviyorum..
Keyifli okumalar...
80 syf.
·Beğendi·10/10
Merhaba, sevgili okurlar şimdi size Lavinia'nın hikâyesinden bahsetmek istiyorum. Lavinia, Özdemir Asaf‘ın okul yıllarında aşık olduğu bir kıza yazdığı şiir olarak bilinir. Öyledir de. Karşılıksız bir aşkı anlatır. Şair, Lavinia şiirini yazdıktan sonra şiir yarışmalarından birine göndermeye karar verir ve şiirinin beğenilmesiyle birlikte yarışmayı birincilikle kazanır. Sonuçlar açıklandıktan hemen sonra şairden şiirini kürsüde okuması istenir. Özdemir Asaf bu teklifi geri çevirmez. Salondaki misafirler arasında Asaf’ın aşık olduğu kız da vardır ve salonu terk ettiği söylenir. Özdemir Asaf’ın büyük bir tutkuyla aşık olduğu ve karşılık alamadığı kişi Mevhibe Meziyet Beyat’tır. Uzaktan akrabası Oktay Akbal bile ona aşıktır. Hikayelerinde ondan “Hisya” diye söz eder. Şair dünyası ile tanışması da böyle olmuştur zaten. Bir ara Servet-i Fünun dergisinin yöneticiliğini yapan Oktay Akbal sayesinde İlhan Berk, Cavit Yamaç, Naim Tirali ve Özdemir Asaf gibi genç şairlerle tanışır. O dönemde Özdemir Asaf Mevhibe’ye sırılsıklam aşık olmuştur fakat bu aşk karşılıksızdır. Mevhibe Hanım’ın Özdemir Asaf’a karşı en ufak bir ilgisi yoktur. Asaf’a yıllar sonra dillere destan olacak bir şiir yazdıran bu aşk, karşılıksız ve umutsuzdur. Mevhibe Hanım’ın gönlünde ise bir başkası; ressam olan hocası Edip Hakkı Köseoğlu vardır. Ve bir de usta gazeteci İlhan Selçuk. Ancak İlhan Selçuk o yıllarda hareketli bir gençlik yaşamaktadır ve Mevhibe Hanım’a göre biri değildir. En sonunda Mevhibe Hanım’ın dünya evine girdiği kişi oyuncu Öztürk Serengil olur. Ancak evlilikleri uzun ömürlü olmaz ve ayrılırlar. Mevhibe Hanım’ın en yakın dostları arasında olan Melda Kaptan, arkadaşına olan bu yoğun ilgi hakkında şunları söylemiştir: Korkunç bir sezgi gücü vardı Mevhibe’nin. Yüzünüze bakar bakmaz, sizi tanır, anlar, ruhunuzun en derin köşelerine kadar kavrardı. Küçücük bir bakıştan, mimikten, jestten tüm karakter haritanızı çıkarabilirdi. Özdemir Asaf bu yüzden ona "Öldürmekten daha beter anlıyorsun insanı’ demişti. Çok keskin gözleri vardı." Ve talih, Özdemir Asaf’la Lavinia’yı hiçbir zaman bir araya getirememiş, yalnızca şiirde ve şairin yüreğinde yaşatmıştır. Mevhibe Hanım'ın belki bu şiirin hiçbir zaman kendisine yazıldığından haberi olmadı. Ama bütün aşıkların yüreğinde çok büyük yer edinen bu şiir sonsuza dek adı gizlenen Lavinia'lara adandı...

(NOT: Bu kısım karışık kaynaklardan alıntıdır.)

Çok güzel şiirleri içinde bulunduran ve bir çırpıda okuyacağınız güzel bir kitap...
Okumanızı tavsiye ediyorum, güzel dostlarım :) Şiirle kalın...
Bu arada gerçek Lavinia'yı da aşağıdaki linkten görebilirsiniz :)
https://www.google.com.tr/...imgrc=DLVPzjsPd2kOHM

Ve son olarak Özdemir Asaf'ın kendi sesinden Lavinia, dinleyin mutlaka
https://youtu.be/PG27dhGJV0o
80 syf.
·4 günde·8/10
Herkese merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere Özdemir Asaf'ın en bilindik şiiri olan "Lavinia" şiirinin adı ile basılmış, en sevilen şiirlerinin derlendiği bu kitabın incelemesini yapmaya çalışacağım. Kitabı her yönüyle anlatmayı ve incelemeyi detaylı bir şekilde yapmayı düşünüyorum. Öncelikle Özdemir Asaf'tan bahsedeyim. Başlıyorum.

<Özdemir Asaf Kimdir?>

Cumhuriyet döneminin en ünlü şairlerinden olan Özdemir Asaf,11 Haziran 1923 yılında Ankara’da doğmuştur. Şairin asıl adı Halit Özdemir Arun’dur. Önce Galatasaray Lisesinde okuyan şair Kabataş Erkek Lisesi’ni 1942 yılında bitirmiştir.Hukuk Fakültesi, İktisat Fakültesi ve Gazetecilik Enstitüsünü İstanbul Üniversitende okumuştur. Ancak bu bölümleri yarıda bırakmıştır. ‘Zaman ve Tanin’ gazetelerinde çevirmenlik yapmıştır. Çeşitli dergilerde yazılar yayımlamıştır. Şiir, öykü ve deneme yazan Özdemir Asaf 28 Ocak 1981 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

Garip ve İkinci Yeni’yi karıştıran bir şiir anlayışı olan Özdemir Asaf ,daha sonraları ikisinden de ayrı soyut bir şiire yönelmiştir. Kapalı ve sözcük oyunlarına dayalı şiirler yazmıştır. Çevre, eşya, insan ve anılar üzerine bilmeceyi andıran soyut düşünceleri şiirlerinde işlemiştir. Özdemir Asaf’ın şiirlerinde hayattan düşünce ve felsefeye, felsefeden de eşyaya ve hayata geçiş söz konusudur. Şiirlerini dönemine göre ayrı bir dil ve söyleyiş tarzıyla oluşturmuştur.Şiirlerinde genel olarak dörtlük ve ikilik dize satırlarını kullanmıştır. Dize sayısını çoğu zaman en aza indiren Özdemir Asaf imajsız, anlamsız ve zaman zaman ironik söyleyişe önem vermiştir. Şiirlerinin temelini sen-ben ikilemi oluşturur.Çevresindeki olayları ve yaşadıklarını soyutlaştırmış ve düşünce planına aksettirmiştir. Bireysel olarak yazdığı şiirlerini yeri geldiğinde kendiyle, toplumla ve çevreyle çatışma biçiminde aktarmıştır.

Kaynak:Kidega.com

<Lavinia Nedir?>

"Lavinia,ölüm çiçeği demektir. Bir diğer anlamı da 'hayalimdeki muhteşem sevgili'dir" diyor, Özdemir Asaf.

<Lavinia Kimdir?>

Rivayete göre; bir gün Özdemir Asaf bir toplantıda şiir okurken aşık olduğu kız da salondadır ve şiirin okunması esnasında salondan ayrılır. Özdemir Asaf bu duruma hayli içlenir ve asla duygularını aşikar etmez. Uğruna şiir yazılan bu kadın Mevhibe Meziyet Beyat'tır. Peki kimdir bu unutulmaz şiire ilham veren kadın. Gelin birlikte tanıyalım;2 Mayıs 1925’te İstanbul’da doğmuş hepimizin "Lavinia" diye tanıdığı Mevhibe Beyat. Eski bir valinin kızı olan Beyat, Güzel Sanatlar Akademisini bitirdikten sonra resim öğretmenliği ve stilistlik yapmış. O kadar güzel bir kadınmış ki bu sebepten bir çok erkeğin kalbini yakmış. Mevhibe Hanım'ın Lavinia şiirinin kendisine yazıldığından hiçbir zaman haberi olmamış.

Kaynak:Milliyet.com

Feridün Düzağaç doksanların orta zamanlarında "Lavinia" şiirini "Tını" isimli rock grubu ile şarkı haline getirip seslendirmiştir. Şiirin bu kadar tanınmasındaki bir diğer etken de bu seslendirmedir. Merak edenler olabilir diye linkini bırakıyorum.
https://www.youtube.com/watch?v=E5E77TGhuhY

Kitap,Özdemir Asaf'ın bastırdığı orijinal bir eser olmayıp,Yapı Kredi Yayınları tarafından en güzel Özdemir Asaf şiirlerinin derlendiği bir şiir kitabıdır. 78 sayfalık,ince ama yoğun ve etkileyici şiirler içeren harika bir kitaptır. Özdemir Asaf'ın harika kelime oyunu yeteneği ,üst düzey zekası şiirlerine yansımıştır. Okuyucuyu sıkmayan diliyle şiirler yazan Özdemir Asaf, tüm samimiyeti ile ruhunuzu etkileyecektir.

Ayrıca birine bir şiir kitabı almak istiyorsanız kesinlikle önceliğiniz olabilecek bir kitaptır Lavinia. Şiir seven, sevmeyen herkesin içinde burukluk yaratacak bir kitaptır. Bence başucu kitabı olarak da kullanılabilecek bir kitap hatta. Rastgele bir sayfa açıp bir şiir okuduğunuzda ,bu hangi sayfa ,hangi şiir olursa olsun ruhunuza tesir edecektir. Her yönüyle çok güzel bir şiir kitabı olduğunu düşünüyorum,favori şiir kitabım hatta. Bütün şiir severlere öneriyorum,hatta şiir sevmeyenlere de öneriyorum. Tabuları yıkacak derecede güzel bir şiir kitabı...

Buraya Lavinia'yı eklemeden olmaz.

<Lavinia>

Sana gitme demeyeceğim.
Üşüyorsun ceketimi al.
Günün en güzel saatleri bunlar.
Yanımda kal.

Sana gitme demeyeceğim.
Gene de sen bilirsin.
Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim,
İncinirsin.

Sana gitme demeyeceğim,
Ama gitme, Lavinia.
Adını gizleyeceğim
Sen de bilme, Lavinia.


İncelememi okuyan herkese çok teşekkür ederim.
“Lavinya; 'hayalimdeki muhteşem sevgili' demektir ve bir çiçek cinsidir,
ölüm çiçeği…
Ve aynı zamanda, Lavinia, Shakespeare’in, Titus Andronicus isimli eserinde,
Roma İmparatorluğu’nun baş komutanı olan Titus’un güzeller güzeli kızıdır. Tamora’nın iki oğlu tarafından tecavüze uğrar ve babası Titus tarafından öldürülür.”

Şiir ve Edebiyat matinelerinin aranılan isimlerindendir o döneminde.
Özdemir Asaf “R”leri telaffuz edememesine rağmen çok iyi bir diksiyon ile şiir okur. Şiir matinelerinde hep sona bıraktığı, en çok sevilen, en çok istenen şiiri ise daima “Lavinia”dır. Özdemir Asaf, üniversitede öğrenciyken bu şiiri platonik aşkına yazar. Ardından açılan bir yarışmaya gönderir ve kazanır.
Bir rivayete göre kazandığı yarışmada şiiri okurken kız da salondadır ama
Asaf şiiri okurken salonu terk eder.
Kalbi kırılan şairimiz, kıza duygularını asla açmaz.
80 syf.
·Puan vermedi
Kitaplarda olmasa aşka inancımı kaybedeceğim.

Bir gece,
Gecede bir uyku..
Uykunun içinde ben..
Uyuyorum,
Uykudayım,
Yanımda sen.

Uykumun içinde bir rüya,
Rüyamda bir gece,
Gecede ben..
Bir yere gidiyorum,
Delice..
Aklımda sen.

Ben seni seviyorum,
Gizlice..
El- pençe duruyorum,
Yüzüne bakıyorum,
Söylemeden,
Tek hece.

Seni yitiriyorum
Çok karanlık bir anda..
Birden uyanıyorum,
Bakıyorum aydınlık;
Uyuyorsun yanımda..
Güzelce.
80 syf.
·Beğendi·10/10
" Sana gitme demeyeceğim.
Üşüyorsun ceketimi al.
Günün en güzel saatleri bunlar.
Yanımda kal.

Sana gitme demeyeceğim.
Gene de sen bilirsin.
Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim,
İncinirsin.

Sana gitme demeyeceğim,
Ama gitme, Lavinia.
Adını gizleyeceğim
Sen de bilme, Lavinia."
Özdemir Asaf

Bir çırpıda okuyup bitirebileceğiniz, nefis şiirlerden oluşan bir şiir kitabıdır. Peki Özdemir Asaf'ın ithaf ettiği Lavinia kimdir? Güzelliği ve cana yakınlığıyla herkesin başını döndüren, herkesin aşık olduğu Mevhibe Beyat’mış.
80 syf.
·Beğendi·10/10
'' Adına şiir yazılmış kadınlar, yanan adamlar...

Günümüzde kaldımı böyle sevenler tartışılır ama bu dizeleri okuyunca insanın aşka inancı artıyor bi nebze.


'' Senin içine girdiğim zaman
Dışımda kalıyorsun.
Senin dışından sana bakınca
Içime sığmıyorsun.''

'' Sen kendini ne sanıyorsun Lavinia ?
Altı üstü Herşeyimsin...''
LAVİNİA
Sana gitme demeyeceğim.
Üşüyorsun ceketimi al.
Günün en güzel saatleri bunlar.
Yanımda kal.

Sana gitme demeyeceğim.
Gene de sen bilirsin.
Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim,
İncinirsin.

Sana gitme demeyeceğim.
Ama gitme Lavinia.
Adını gizleyeceğim,
Sen de bilme Lavinia
.

İkimiz de herkes gibiyiz.
Neden kendi bakışlarını bırakıp
Yapmacık gözlerle bakar,
Neden çevresini bozarsın dudaklarının.
Allı pullu tavırlara kim kanar.

.
"Dünyanın nüfusu ikiye bölünüyor,
Yarısı sen oluyorsun, yarısı ben...
Sonra ikimiz bir bütün oluyoruz,
Kimseye sezdirmeden..."
Bana yaşadığın şehrin kapılarını aç..
Başka şehirleri özleyelim orda seninle.
Bu evler, bu sokaklar, bu meydanlar.
Ikimize de yetmez.
Özdemir Asaf
Sayfa 29 - Yapı kredi yayınları
Uykunun içinde bir rüya,
Rüyamda bir gece,
Gecede ben…
Bir yere gidiyorum,
Delice…
aklımda sen.

Ben seni seviyorum,
Gizlice…
El-pençe duruyorum,
Yüzüne bakıyorum,
Söylemeden,
Tek hece.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Lavinia
Alt başlık:
Aşk Şiirleri
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750831331
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Lavinia
Lavinia
Yoğun, dosdoğru aşk şiirleri: Lavinia

Kendine özgü kısa, dokunaklı söyleyişiyle genç kuşak okurların her zaman ilgisini çeken Özdemir Asaf'tan aşkın tabiatına yaraşır, arzulu, dosdoğru, çelişkili, umutlu, gerçekçi, deli dolu, özlemli, romantik aşk şiirleri: Lavinia.

Söz aramızda,
İkimiz de herkes gibiyiz
Çırılçıplak olduğumuz zaman.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 6,9bin okur

  • Ceren Fettahoğlu
  • Lensli Kız
  • Bukre
  • selcen
  • Reyhan Özbaş
  • Aysima Gösterit
  • Gamze Nur Demir
  • Hakan Ünlü
  • Mr.Kuralay
  • Beyzanur Çelebi

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.4
14-17 Yaş
%20.6
18-24 Yaş
%29.7
25-34 Yaş
%23.4
35-44 Yaş
%13.9
45-54 Yaş
%3.9
55-64 Yaş
%0.6
65+ Yaş
%2.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%70
Erkek
%29.9

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%42.4 (746)
9
%21.9 (386)
8
%19.4 (342)
7
%7.7 (135)
6
%3.2 (57)
5
%2.2 (38)
4
%0.8 (14)
3
%0.8 (14)
2
%0.3 (5)
1
%0.2 (4)

Kitabın sıralamaları