Kitap
Lavinia

Lavinia

Aşk Şiirleri

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.8
2.833 Kişi
11,3bin
Okunma
3.086
Beğeni
73,9bin
Gösterim
80 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 16 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Yapı Kredi Yayınları · Mart 2015 · Karton kapak · 9789750831331
Diğer baskılar
Lavinia
Lavinia
Lavinia Aşk Şiirleri
Yoğun, dosdoğru aşk şiirleri: Lavinia Kendine özgü kısa, dokunaklı söyleyişiyle genç kuşak okurların her zaman ilgisini çeken Özdemir Asaf'tan aşkın tabiatına yaraşır, arzulu, dosdoğru, çelişkili, umutlu, gerçekçi, deli dolu, özlemli, romantik aşk şiirleri: Lavinia. Söz aramızda, İkimiz de herkes gibiyiz Çırılçıplak olduğumuz zaman. (Tanıtım Bülteninden)
4 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺7,49
8.8
10 üzerinden
2.833 Puan · 318 İnceleme
Emre Bulut
Lavinia'yı inceledi.
80 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Asaf ın Tüm Aşk Şiirleri
Yazarımız 1923, Ankara doğumludur. Cumhuriyet çocuğudur.Babası günümüzün Danıştayı olan Şurayı Devlet in kurucusudur.Gerçek adı Harun Özdemir Arun dur.Galatasaray Lisesi ve Kabataş Erkek Lisesinde lise eğitimi, İstanbul Üniversifesi Hukuk, İktisat ve Gazetecilik Fakültelerinde eğitimini tamamlamıştır.Tanin ve Zaman çalışmış ve çeviriler yapmıştır.Ünlü yazar Oscar Wilde ın Reading Zindanı Baladı çevirisi yapmıştır.İlk yazılarını Serveti Fünun dergisinde yazdi.1951 de kendi basımevini kurdu.Yuvarlak Masa Yayınları olarak kitaplarını bastırdı.Temel Hakları Yaşatma Derneği kurucularındandır.1972 de dostlarını ağırlamak için Bebek te Şimdi adında bir bar açmıştır.1981 de ölmüştür.Bu kitap, 2015 senedinde Aşk Şiirlerinin birleştirildiği bir eser olarak yayınlanmıştır. Ölümünden 34 sene sonra basımı yapılmıştır.Akademisyen Pınar Ekinci, kitaptaki aşk şiirlerinin toplanmasına vesile olan kişidir.Özdemir Asaf, hakkında kendisi yüksek lisans tezi hazırlamış.Çocuklarından Seda Arun da bu kitapta parmağı olan bir diğer isim.Kitapta 78 tane şiir var.Hepsi aşk şiiri.Geneli kısa şiirler.Kimi umursamaz, kimi onsuz yapamaz, kimi onla bir bütün gibi düşünen, kimi sevdiğinin tüm detaylarına hayran, kimi özlem içeren aşk şiirleri.Lavinia şiirini şuraya bırakayım seveceksiniz. youtu.be/XrbCAOrNkcg Kaan Tangöze - Bekle dedi gitti şarkısının şiiri de var adı Cizik youtu.be/5AMMGHWRpJA Kitaba puanım 9.
Lavinia
8.8/10
· 11,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
326
Yağmur Belez
Lavinia'yı inceledi.
80 syf.
·
10/10 puan
Hepimizin “Lavinia” adlı tanıdığı kişi aslında “Mevhibe Beyat”. “Lavinia, muhteşem zarif bir çiçektir,nam-ı diğer ölüm çiçeğidir.”Bir diğer anlamı da "Hayalimdeki muhteşem sevgili"dir. Özdemir Asaf’ın okul yıllarındaki bu aşkı platoniktir.Lavinia,Asafın karşılıksız aşkını bir nevi anlatılışıdır.Şair şiirlerini yarışmaya gönderir ve derece alır.Kendisi yaşayan bir şiirdir.Bir rivayete göre; Sonuçlar açıklandıktan sonra Özdemir Asaf’a kürsüde okuması için yoğun bir istek gelir ve isteği kırmayıp okumaya başlar.Lavinia adıyla seslendiği aşkına şiirlerini okurken Lavinia o sırada salondaki misafirler arasındadır ve Lavinia bu şiirleri duyduktan sonra salonu terk eder.Kalbi çok kırılan Asaf Lavinia’yı sadece kalbine ve şiirlerine gömer ve asla açılamaz… Kendisi şöyle der; “Öylesine özel ve farklı bir kadındı ki, kitap yazsanız yetmez.” Özdemir Asaf’ı hep çok sevmişimdir ve bence bu şiirleri okuduktan sonra ve bu anlamlı açıklayıştan sonra insanların aşka olan inancının yok olması imkansız.
Lavinia
8.8/10
· 11,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
33
Rabiaaaa
Lavinia'yı inceledi.
“ölebilirim bu genç yaşımda, en güzel şiirlerimi söylemeden götürebilirim. şimdi kavak yelleri esiyorken başımda, sevgilim, seni bir akşam-üstü düşündürebilirim.” • mesaj | özdemir asaf
Lavinia
8.8/10
· 11,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
19
okurgezer.kadn
Lavinia'yı inceledi.
80 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Özdemir Asaf ya da asıl adıyla Halit Özdemir Arun 11 Haziran 1923 yılında Ankara’da doğmuştur. Babası Mehmet Asaf, Şura-yı Devlet’in (Danıştay) kurucularındandır. İlk ve orta öğreniminin bir bölümünü Galatasaray Lisesi’nde yapmış ve Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olmuştur. İstanbul Üniversitesi’nde ilk önce Hukuk Fakültesi’ne sonra İktisat Fakültesi’ne (3.sınıfa kadar) son bir yıl da Gazetecilik Fakültesi’ne devam etmiş ancak yüksek öğrenimini tamamlamamıştır. Hayatı boyunca iki kez evlilik yapmış, ilk eşimden bir kızı, ikinci eşinden de üç erkek çocuğu olmuştur. 1951'de Sanat Basımevi'ni kurarak matbaacılık yaşamına girmiş, kendi şiir kitaplarını basmıştır. 1955'te Yuvarlak Masa Yayınları'nı kurmuştur. Şiir dünyasının romantik adamı olarak bilinse de insan toplum ilişkilerine yönelik temaları konu edinerek düşündürücü bir şiir evreni kurmuştur. Çok kullandığı sevgi, ayrılık, ölüm temaları, son dönem şiirlerinde giderek yerini kaçış ve umutsuzluğun tedirginliğine bırakmıştır. Şairin en ünlü şiirlerden biri olan Lavinia kelimesi özgürlük anlamına gelir. Özgürlük içinde yaşama, özgür olma, esareti sevmeyen kimseler için kullanılır. Hayallerde bulunan muhteşem sevgili figürünü temsil eder. Bu sebeple birçok şiire de konu olmuştur. Ama en yaygın olarak Lavinia, Ölüm Çiçeği olarak bilinir. Bir çok defa seslendirilmiş bu şiiri mutlaka şairin kendi sesinden de dinlemenizi tavsiye ederim.
Lavinia
8.8/10
· 11,3bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
20