Kırılmadık Bir Şey Kalmadı (Yuvarlağın Köşeleri - 'Ça - Dün Yağmur Yağacak)

·
Okunma
·
Beğeni
·
8,1bin
Gösterim
Adı:
Kırılmadık Bir Şey Kalmadı
Alt başlık:
Yuvarlağın Köşeleri - 'Ça - Dün Yağmur Yağacak
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
584
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750816680
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Özdemir Asaf’ın Kırılmadık Bir Şey Kalmadı’da bir araya getirilen aforizma niteliğindeki “etikalar”ı, anı-deneme türünde yazıları ve öyküleri en az şiirleri kadar etkileyici, sıra dışı ve şaşırtıcı.

“Kim bilir kaç yıllık büyücek bir defter. İçinde aforizma, şiir, öykü taslakları, tasarımları, bir sürü düş ve düşünce kırıntısı. Ben hep öyle yaptım. Şiirlerimin, öykülerimin, aforizmalarımın, günlük notlarımın ayrı defterleri olmadı. Kiminin altına tarih koymuşum, saat bile koyduklarım var.”
584 syf.
Uzun bir kitaba kısa bir inceleme yazmak amacım lakin parmaklarım beni nerelere uzatır bilmem, bilemem...

Asaf amcam, (kendime yakın hissettiğimden) felsefeyle şiiri özdeşleştiren bir amcamız. Bu ikisine olan ilgimi pek bilmeyen kalmadı sanırım. E Asaf amcam da benim için bir kitap yazmış sanki, amca olmak kolay değil. :)

Kitabımız kısa kısa aforizmalar, yer yer diyaloglar, monologlar, denemeler ve otobiyografiden oluşuyor. Bana kalırsa onun felsefesi biraz ondan biraz şundan. O olmazsa şu olmaz şu olmaz bu olmaz diyerekten biraz geçiştirmeli geldi. Ama özgün oluşu, farklı kalemi, sadeliği çok hoş gerçekten. Kitabın ilk yarısını ikinci yarısından daha çok beğendim ve daha çok alıntı yaptım. Denemelerinde ki tarzını pek beğenemedim ama içlerinden beğendiklerim de oldu. Bu kitap bana (pek benzemesede) Pablo Neruda'nın Yaşadığımı İtiraf Ediyorum kitabını hatırlattı. Verdiğim puanlara bakarsak azcık hemşehricilik yapmışım galiba. :) Bence şiirlerini seven herkes ve onu anlamak isteyenler bu kitabı kesinlikle okumalı. Özellikle şairliği yazarlıktan basit görenler okumalı diyorum. :)

Asaf amca öyle bir şiir yazmışsın ki ben orda kaldım hâlâ, peki sen neden her şeyi bileyorsun? :) #60372360
584 syf.
·Beğendi·10/10
Özdemir Asaf ve onun üzerinde düşünce dünyanızda yer edinecek bir eser...Yeri geliyor sözleriyle ders veren eğitici, öğretici size yol gösteren ,ikbaliyle ububiyetinize mazhar olabilecek ,hayatınıza ışık tutan gönlünüze her bir kelimesiyle anlam yükleyen baş yapıtlarından biri...Edebiyatla ilgileniyorsanız mutlaka kütüphanenizde bulunması gereken, nacizane gönüllerinize işleyecek şiirleri ile bir o kadar ruhunuzu etkiliyeci ve mükemmel bir kitap.

Özdemir Asaf'ın Kırılmadık Bir Şey Kalmadı'da bir araya getirilen aforizma niteliğindeki 'etikalar'ı, anı-deneme türünde yazıları ve öyküleri en az şiirleri kadar etkileyici, sıra dışı ve şaşırtıcı. 

'Kimbilir kaç yıllık büyücek bir defter. İçinde aforizma, şiir, öykü taslakları, tasarımları, bir sürü düş ve düşünce kırıntısı. Ben hep öyle yaptım. Şiirlerimin, öykülerimin, aforizmalarımın, günlük notlarımın ayrı defterleri olmadı. Kiminin altına tarih koymuşum, saat bile koyduklarım var.'
584 syf.
·10/10
Sanki asılacakmışım.. Ölecekmisim.. Son sözünü söyle demisler gibicesine..
Ben hep boyle yazmaya calistim, irili ufakli, ne yazdimsa.
-En çok hangi kitabinizi, hangi siirinizi seversiniz? diye sormuyorlar mi!!
En çok hangi asılışımı sevdigimi söyleyemem ki.. Açıkçası: bütün asılışlarımı, ölümlerimi seviyorum demek geliyor icimden...
(Özdemir Asaf )**
584 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Özdemir Asaf'ı yalnızca âşk şiiri yazan ünlü bir şair olarak görmek, sanırım benim lûgatımda yapabileceğim en büyük hatalarımdan biri oldu. Zamanla insan öğreneceklerini öğreniyor zaten. İyi ki böyle bir esere denk gelmişim.

Kırılmadık Bir Şey Kalmadı kitabında Asaf'ın yer yer aforizmalarını, deneme ve anı tarzında yazılarını göreceksiniz. Sayfasının çokluğuna bakmadan her cümlesi sindirilmeli, inanın daha önce akıl edemediğiniz, düşünemediğiniz şeyleri büyük usta çok yetenekli bir şekilde bizlere anlatmış. Bir satırını okuyorsunuz, "Ne kadar da haklı!" diyorsunuz, diğer satıra geçiyorsunuz, yine aynı şeyi söylüyorsunuz.

Okunmaya değer bir eser değil, okunması gereken bir eser. Daha fazla bilinçlenmek istiyorsanız mutlaka okumalısınız.
584 syf.
·562 günde·Beğendi·10/10
Ey Özdemir Asaf,
İsmini telaffuz ettiğimde kafamın içinde oluşanları yalnız benim bilebileceğim, büyük şair. Yazdıkların, yumuşak bir avuç içi gibi yüzümü okşamaktadır.
584 syf.
·24 günde·Beğendi·10/10
Umut: bana seni mi getirecek? Sen mi bana umut getireceksin? Kim çıkardı seninle benim arama koydu, bu umut denen şeyi.

Ayrı ayrı yazılardan oluşan bir Özdemir Asaf kitabı.Anlattığı anıları da ilgi çekici nitelikteydi ve öyküleri bilgi vericiydi.Okunmaya değer bir kitap.
584 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Özdemir Asaf denilince akla kısa şiirleri gelir fakat bu kitapta şiirleriyle birlikte denemeleriyle onun felsefeci kimliğiyle de tanışıyoruz.
Yer yer tek cümlesiyle sizi saatlerce düşündürebiliyor, bazen öğüt veriyor, bazen de yol gösteriyor. Ben şiirlerini sevdiğim için kitabın ilk kısmını ikinci kısmına oranla daha çok beğendim.
Özdemir Asaf okumaya niyeti olanlar bu kitaptan başlayabilir. Şiirlerinde olduğu gibi felfesesiyle de insanı etkileyen bir Özdemir Asaf görüyoruz. Herkesin kütüphanesinde mutlaka bulunmalı.
“Korkaklar saklar.Aptallar sorar.
Korkmayan örtmez.Cesur söyler”
584 syf.
·4 günde·10/10
Dün yağmur yağacak. Bugün yağdığı gibi,yarın yağacağı gibi. Okadar basit. Dün yağmur yağacak .Siz varsanız ben varsam yağacak .Siz varsanız ben yoksam yağacak .Siz yoksanız ben varsam yağacak. Siz yoksanız ben yoksam yağacak. Ve ne şekilde olursa olsun yağınca, yağdığı onu ilgilendirmeyecek yağdığı için yagmadiginda da olduğu gibi....

İncelememi kitabın sonundan başlayarak yapmak istedim. Kitap bitti ben başladım, ben biterim başkası başlar ,yağmur yağar ben olmam ,sen olmazsın yağmur yağar, o hep yağar da sen varsın yoksun o bilmez ,ya yağar ya yağmaz... Özdemır Asaf benim tavrımda tarzımda kitap yazmış 'ta ben geç farketmisim nasılda kayboldum satırlarda yaptığı özdeyişlerde, gün gelecek bu kitabi bir daha okuyacağım SÖZ...Okur kalın ...
584 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Şahsen Özdemir Asaf'ı kafamda sadece aşk şiirleri ile şekillendirmiştim. Çok büyük bir hata yapmışım. Bu kitapta bunu anladım. Kırılmadık Bir Şey Kalmadı kitabında yer yer aforizmalarını, anılarını ve denemelerini içermekte. Cidden kelime kelimesine o kadar haklı bir kitap ki.. Okumanızı tavsiye etmiyorum, kesinlikle okumanız gerekiyor.

Özdemir Asaf
584 syf.
·6 günde·Puan vermedi
İçine dokunur o da yetmezmiş gibi düşüncelerine taş fırlatır acıtır kimi cümleleriyle.İnceleme yapabilmek için onun inceliğini anlayabilmek gerek belki de.Okunmalı.
584 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10
Seni gördüm,gördüğümü sanmayorum. Seni buldum,bulduğumu sanmayorum. Seni aradım. Seni düşündüm.
Sen olacak mıydın? Olur muydun?

O zaman sen banaydın. Ben sanaydım
..

Şu kayaya bir tekme atsana .. Ayağın acıdı değil mi? Seni olduğu
gibi karşıladı, çünkü o kaya.
Şu adama bir tekme atsana .. Ayağı acıdı.. Ama sana karşılık
vermedi, neden?
Çünkü adam değil de ondan.

..
Sevgi saklanabilir .. Sevgiye sallanılabilir, sığınılabilir ..
Sevgi de insanları saklayabilir içinde .. İnsanlara sığınabilir ..
Bunun ötesi aşkıdır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kırılmadık Bir Şey Kalmadı
Alt başlık:
Yuvarlağın Köşeleri - 'Ça - Dün Yağmur Yağacak
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
584
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750816680
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Özdemir Asaf’ın Kırılmadık Bir Şey Kalmadı’da bir araya getirilen aforizma niteliğindeki “etikalar”ı, anı-deneme türünde yazıları ve öyküleri en az şiirleri kadar etkileyici, sıra dışı ve şaşırtıcı.

“Kim bilir kaç yıllık büyücek bir defter. İçinde aforizma, şiir, öykü taslakları, tasarımları, bir sürü düş ve düşünce kırıntısı. Ben hep öyle yaptım. Şiirlerimin, öykülerimin, aforizmalarımın, günlük notlarımın ayrı defterleri olmadı. Kiminin altına tarih koymuşum, saat bile koyduklarım var.”

Kitabı okuyanlar 531 okur

  • Osman İnan
  • Cemre Karain
  • Kerem Demir
  • ö
  • vefa
  • Serkan çelebi
  • Rümeysa Güney
  • Hasret
  • Elif
  • Betül Şevval Atilla

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6
14-17 Yaş
%9
18-24 Yaş
%31.3
25-34 Yaş
%28.4
35-44 Yaş
%16.4
45-54 Yaş
%6
55-64 Yaş
%3
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%56.8
Erkek
%43.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.5 (71)
9
%23.4 (40)
8
%18.7 (32)
7
%9.4 (16)
6
%4.7 (8)
5
%1.8 (3)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0.6 (1)