Kırılmadık Bir Şey Kalmadı (Yuvarlağın Köşeleri - 'Ça - Dün Yağmur Yağacak)Özdemir Asaf

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.272
Gösterim
Adı:
Kırılmadık Bir Şey Kalmadı
Alt başlık:
Yuvarlağın Köşeleri - 'Ça - Dün Yağmur Yağacak
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
584
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750816680
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Özdemir Asaf’ın Kırılmadık Bir Şey Kalmadı’da bir araya getirilen aforizma niteliğindeki “etikalar”ı, anı-deneme türünde yazıları ve öyküleri en az şiirleri kadar etkileyici, sıra dışı ve şaşırtıcı.

“Kim bilir kaç yıllık büyücek bir defter. İçinde aforizma, şiir, öykü taslakları, tasarımları, bir sürü düş ve düşünce kırıntısı. Ben hep öyle yaptım. Şiirlerimin, öykülerimin, aforizmalarımın, günlük notlarımın ayrı defterleri olmadı. Kiminin altına tarih koymuşum, saat bile koyduklarım var.”
Sanki asılacakmışım.. Ölecekmisim.. Son sözünü söyle demisler gibicesine..
Ben hep boyle yazmaya calistim, irili ufakli, ne yazdimsa.
-En çok hangi kitabinizi, hangi siirinizi seversiniz? diye sormuyorlar mi!!
En çok hangi asılışımı sevdigimi söyleyemem ki.. Açıkçası: bütün asılışlarımı, ölümlerimi seviyorum demek geliyor icimden...
(Özdemir Asaf )**
Ey Özdemir Asaf,
İsmini telaffuz ettiğimde kafamın içinde oluşanları yalnız benim bilebileceğim, büyük şair. Yazdıkların, yumuşak bir avuç içi gibi yüzümü okşamaktadır.
Umut: bana seni mi getirecek? Sen mi bana umut getireceksin? Kim çıkardı seninle benim arama koydu, bu umut denen şeyi.

Ayrı ayrı yazılardan oluşan bir Özdemir Asaf kitabı.Anlattığı anıları da ilgi çekici nitelikteydi ve öyküleri bilgi vericiydi.Okunmaya değer bir kitap.
İçine dokunur o da yetmezmiş gibi düşüncelerine taş fırlatır acıtır kimi cümleleriyle.İnceleme yapabilmek için onun inceliğini anlayabilmek gerek belki de.Okunmalı.
İncelemeden aldığım bir kitap daha. Şiir kitabı sanıp almıştım, oysa deneme tarzı yazılarla başlayan kitap, köşe yazısı tarzında öykülerle devam etti. Tüm kitapta yazarın kendi düş ve düşüncelerini okuyoruz. Deneme tarzında yazılan ilk bölümleri okumak ve anlamak zor olmasa ve kendimden bir şeyler bulabilsem de, ikinci bölümü oluşturan öykülerden çoğu zaman hiçbir şey anlamadım. Değişik bir tarzı olduğunu söyleyebilirim. İlk başlarda yaşanmışlıkların etkisiyle anlam kazanacağını düşündüğüm yazılara, belli bir süre sonra özellikle sonlara doğru kafa yormaktan bile vazgeçtim. Çoğundan hiçbir şey anlamadım ve benim tarzım olmadığına karar verdim. Felsefi düşüncelerini bir yerden bir şekilde yakalasam da, bunları anlatmak için oldukça karmaşık bir dil seçmiş. Özdemir Asaf şiirlerini okumaya devam edeceğim bir şair ama bundan sonra kitaplarını alırken bu tarz olmamalarına çok dikkat edeceğim.
İlk elime aldığımda şiir kitabı sanmıştım. Ancak içini biraz karıştırıp incelediğimde kısa kısa cümlelerden ve şiirlerden oluşan karışık bir kitap olduğunu farkettim. Daha elime ilk aldığımda kendimden birşeyler bulmuştum zaten ve direk satın aldım. Hayatımda en büyük zevkle okuduğum kitaptı. Adeta elimden kalemi düşüremiyor sürekli orayı burayı çizmeden duramıyordum. Kitabı okudum bitirdim ve üzerinden birkaç sene geçtikten sonra tekrar elime aldım. Biraz karıştırdım ve altını çizmediğim çok güzel başka kısımlar da keşfettim. Diyeceğim o ki bu kitap size her yaşınızda, her ruh halinizde farklı şekilde hitap ediyor. Her okuyuşunuzda daha farklı şeyler bulabileceğiniz ve daha farklı etkilenebileceğiniz bir kitap. Şiir ve edebiyat seven bir okurun kütüphanesinde kesinlikle bulunmalı.
kırılmadık hiçbir hayal kalmadı kalbimin etrafında. ne zaman kıpırtayacak olsa tüm kırıklar batıyor, kanatıyor her yanını. bir daha iyileşemeyecek yaralar bırakıyor ardında. 
-dur diyorum, kalbime. kıpırdama, başka biri için atma, kanıyor işte her yerin, gücüm kalmadı, diye ısrar ediyorum.
gülümsüyor o anda.
-ben atmadıktan sonra senin nefes almanın ne anlamı var ki, diyor bana.
Benim gibi şiiri çok seven ama şiir özürlüsü olduğunu kabul etmek zorunda kalan insanlar için "benim şairim" gibi bir ifade vardır. Özdemir Asaf da, terbiyesizlik etmek istemem, ama benim şairim değil. Şiirleri gerçekten hoşuma gitmiş olsa da, tam anlamıyla beni etkilediğini, gözlerimi yıldızlar kaçmış gibi gösterdiğini söyleyemem. Yalnızca bu yüzden benim şairim değil, aksi gibi kalitesini de reddedemem.

Kaldı ki bu kitap bir şiir kitabı da değil. Bir çeşit kısa öykü-derleme tarzında oluşturulmuş, aslında Özdemir Asaf'ın tek bir defterinden alınmış olduğu söylenen bir kitap. En çok bu kısmı hoşuma gitti sanırım; kendisi her bir tür için ayrı ayrı defter tutmuyor, hepsini bir arada götürüyormuş. Onun dışında, dikkat çeken aforizmalar ve yeterince etkileyici kısımlar söz konusu. Fakat ne yazık ki bana göre değil.

Keyifli okumalar.
Bir adamın hayatı ,fikirleri , hayata bakış açısının sözcüklerle adeta dans ederek anlatıldığı bir kitap. Fikir kitabi demeliyiz belki de. Özdemir Asaf'ın, ayrı konu başlıkları altında, bu konular hakkındaki fikirlerini okuyoruz. Ama oldukça farklı bir üslupla.
Bir sozu var Özdemir Asaf'ın ; " bütün renkler aynı hızla kirleniyordu , birinciligi beyaza verdiler" diye. Üstüne düşündüğüm ve benim icin soru isaretleri taşıyan bir sözdür.
Bu kitapta da aynı tarzını sürdürmüş Asaf.
Bu kitap benim hayatımı degistirmekle kalmadı bana inanılmaz bir ozguven verdi. Ozdemir asaf ile aynı olan dusuncelerime tecrubeleri ile yol gosterip beni sade,populer kultur kolesi ve hazcı arkdaslarımdan kurtararak. Kitaplıgımda her daim en on sırada yer bulmaya hak kazandı. Kırılmadık bir sey kalmadı gerek siirleri gerek denemeleri ve ozdemir asafın hayata bakısı ile okunması gereken . Belkide gereken onem verlmeyen cok degerli bir hazinedir
Okulda anladıkça başaracaksn
Hayatta başardıkça anlayacaksın
Gelecek mutlu - mutsuz inanmasanda
Gözlerin yaşardıkça anlayacaksın
Özdemir ASAF
Keyif alarak okuyacağınız, çoğu konuda ders çıkarabileceğiniz bir eser.. Altı çizilecek o kadar çok satır var ki, 584 sayfa bir anda bitiveriyor. Muhakkak okunması gerekiyor bazı değerleri anlayabilmek için..
"İnsanlar, gelmeleriyle yalnızlıklarını dağıtanları severler. Gitmeleriyle kendilerini yalnız bırakanlara aşık olurlar. "
Unutmamak unutmaktan büyük sanılır..
''Hiç unutmuyorum'' derler..
''Hiç unutamayacağım'' derler..
''Hiç unutamam'' derler..
''Unutmam'' derler..
Ve unuturlar, unuturuz, unutursun..
Hatırlamayı bile!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kırılmadık Bir Şey Kalmadı
Alt başlık:
Yuvarlağın Köşeleri - 'Ça - Dün Yağmur Yağacak
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
584
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750816680
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Özdemir Asaf’ın Kırılmadık Bir Şey Kalmadı’da bir araya getirilen aforizma niteliğindeki “etikalar”ı, anı-deneme türünde yazıları ve öyküleri en az şiirleri kadar etkileyici, sıra dışı ve şaşırtıcı.

“Kim bilir kaç yıllık büyücek bir defter. İçinde aforizma, şiir, öykü taslakları, tasarımları, bir sürü düş ve düşünce kırıntısı. Ben hep öyle yaptım. Şiirlerimin, öykülerimin, aforizmalarımın, günlük notlarımın ayrı defterleri olmadı. Kiminin altına tarih koymuşum, saat bile koyduklarım var.”

Kitabı okuyanlar 151 okur

  • Aydın Beyhan
  • Sevde
  • Manahos
  • Emine Beyhan
  • Ceren Dülger
  • Zekk
  • Nida Erdoğan
  • B. Bulut Sağlam
  • Adem Sansar
  • Gamze Özdemir

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6
14-17 Yaş
%9
18-24 Yaş
%31.3
25-34 Yaş
%28.4
35-44 Yaş
%16.4
45-54 Yaş
%6
55-64 Yaş
%3
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%56.8
Erkek
%43.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%45.1 (23)
9
%23.5 (12)
8
%7.8 (4)
7
%15.7 (8)
6
%5.9 (3)
5
%2 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0