Kırılmadık Bir Şey Kalmadı Yuvarlağın Köşeleri - 'Ça - Dün Yağmur Yağacak

8,2/10  (25 Oy) · 
71 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.809 gösterim
Özdemir Asaf’ın Kırılmadık Bir Şey Kalmadı’da bir araya getirilen aforizma niteliğindeki “etikalar”ı, anı-deneme türünde yazıları ve öyküleri en az şiirleri kadar etkileyici, sıra dışı ve şaşırtıcı.

“Kim bilir kaç yıllık büyücek bir defter. İçinde aforizma, şiir, öykü taslakları, tasarımları, bir sürü düş ve düşünce kırıntısı. Ben hep öyle yaptım. Şiirlerimin, öykülerimin, aforizmalarımın, günlük notlarımın ayrı defterleri olmadı. Kiminin altına tarih koymuşum, saat bile koyduklarım var.”
Oğuz 
11 Nis 2016 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Ey Özdemir Asaf,
İsmini telaffuz ettiğimde kafamın içinde oluşanları yalnız benim bilebileceğim, büyük şair. Yazdıkların, yumuşak bir avuç içi gibi yüzümü okşamaktadır.

Fatoş Çetiner 
21 Şub 19:25 · Kitabı okudu · 45 günde · Puan vermedi

İncelemeden aldığım bir kitap daha. Şiir kitabı sanıp almıştım, oysa deneme tarzı yazılarla başlayan kitap, köşe yazısı tarzında öykülerle devam etti. Tüm kitapta yazarın kendi düş ve düşüncelerini okuyoruz. Deneme tarzında yazılan ilk bölümleri okumak ve anlamak zor olmasa ve kendimden bir şeyler bulabilsem de, ikinci bölümü oluşturan öykülerden çoğu zaman hiçbir şey anlamadım. Değişik bir tarzı olduğunu söyleyebilirim. İlk başlarda yaşanmışlıkların etkisiyle anlam kazanacağını düşündüğüm yazılara, belli bir süre sonra özellikle sonlara doğru kafa yormaktan bile vazgeçtim. Çoğundan hiçbir şey anlamadım ve benim tarzım olmadığına karar verdim. Felsefi düşüncelerini bir yerden bir şekilde yakalasam da, bunları anlatmak için oldukça karmaşık bir dil seçmiş. Özdemir Asaf şiirlerini okumaya devam edeceğim bir şair ama bundan sonra kitaplarını alırken bu tarz olmamalarına çok dikkat edeceğim.

Gökhan Uzunalan 
19 Eyl 23:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlk elime aldığımda şiir kitabı sanmıştım. Ancak içini biraz karıştırıp incelediğimde kısa kısa cümlelerden ve şiirlerden oluşan karışık bir kitap olduğunu farkettim. Daha elime ilk aldığımda kendimden birşeyler bulmuştum zaten ve direk satın aldım. Hayatımda en büyük zevkle okuduğum kitaptı. Adeta elimden kalemi düşüremiyor sürekli orayı burayı çizmeden duramıyordum. Kitabı okudum bitirdim ve üzerinden birkaç sene geçtikten sonra tekrar elime aldım. Biraz karıştırdım ve altını çizmediğim çok güzel başka kısımlar da keşfettim. Diyeceğim o ki bu kitap size her yaşınızda, her ruh halinizde farklı şekilde hitap ediyor. Her okuyuşunuzda daha farklı şeyler bulabileceğiniz ve daha farklı etkilenebileceğiniz bir kitap. Şiir ve edebiyat seven bir okurun kütüphanesinde kesinlikle bulunmalı.

failimuhtar 
29 Ara 2016 · 7/10 puan

Benim gibi şiiri çok seven ama şiir özürlüsü olduğunu kabul etmek zorunda kalan insanlar için "benim şairim" gibi bir ifade vardır. Özdemir Asaf da, terbiyesizlik etmek istemem, ama benim şairim değil. Şiirleri gerçekten hoşuma gitmiş olsa da, tam anlamıyla beni etkilediğini, gözlerimi yıldızlar kaçmış gibi gösterdiğini söyleyemem. Yalnızca bu yüzden benim şairim değil, aksi gibi kalitesini de reddedemem.

Kaldı ki bu kitap bir şiir kitabı da değil. Bir çeşit kısa öykü-derleme tarzında oluşturulmuş, aslında Özdemir Asaf'ın tek bir defterinden alınmış olduğu söylenen bir kitap. En çok bu kısmı hoşuma gitti sanırım; kendisi her bir tür için ayrı ayrı defter tutmuyor, hepsini bir arada götürüyormuş. Onun dışında, dikkat çeken aforizmalar ve yeterince etkileyici kısımlar söz konusu. Fakat ne yazık ki bana göre değil.

Keyifli okumalar.

Burak Denizli 
19 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Okulda anladıkça başaracaksn
Hayatta başardıkça anlayacaksın
Gelecek mutlu - mutsuz inanmasanda
Gözlerin yaşardıkça anlayacaksın
Özdemir ASAF

 
28 Haz 01:15 · Kitabı okudu · 76 günde · Beğendi · 10/10 puan

Özdemir Asaf ın her bir kelimesi yer etti içimde bu kitaptan sonra . Hayatı ne kadar çok 'şey' in sardığını okudum bu kitapta . Asaf da bana o 'şey' lerin hayatı hangi sıfatlarla sardığını anlattı . Kitabı okurken durup düşünemedim anlatmak istediğini Asaf ın . Cümle olmayan kelimeleri bile sürükleyiciydi çünkü . Okudum duramadan . Kitabın sonunda Asaf :"Yağmur yağacak ." dedi . "Hem de dün ." . Kitabın o 585 sayfası "Kırılmadık Bir Şey Kalmadı " derken Asaf ın bu son cümlesi "Anlatacak Bir Şey Kalmadı " dedi bana . Yalnızlık Paylaşılmaz 'dan sonra bu kitapta iyice içime işledi Özdemir Asaf . Bu kitabı asla unutmayacağım.

Vuslat Pekşen 
17 Eyl 11:46 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Keyif alarak okuyacağınız, çoğu konuda ders çıkarabileceğiniz bir eser.. Altı çizilecek o kadar çok satır var ki, 584 sayfa bir anda bitiveriyor. Muhakkak okunması gerekiyor bazı değerleri anlayabilmek için..

Kitaptan 303 Alıntı

Şule 
19 Oca 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"İnsanlar, gelmeleriyle yalnızlıklarını dağıtanları severler. Gitmeleriyle kendilerini yalnız bırakanlara aşık olurlar. "

Kırılmadık Bir Şey Kalmadı, Özdemir AsafKırılmadık Bir Şey Kalmadı, Özdemir Asaf

Unutmamak unutmaktan büyük sanılır..
''Hiç unutmuyorum'' derler..
''Hiç unutamayacağım'' derler..
''Hiç unutamam'' derler..
''Unutmam'' derler..
Ve unuturlar, unuturuz, unutursun..
Hatırlamayı bile!

Kırılmadık Bir Şey Kalmadı, Özdemir AsafKırılmadık Bir Şey Kalmadı, Özdemir Asaf
Fatoş Çetiner 
12 Oca 16:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yerine getirilmeyeceğini bile bile söz alan, o sözü verenden suçludur.

Kırılmadık Bir Şey Kalmadı, Özdemir Asaf (Sayfa 76)Kırılmadık Bir Şey Kalmadı, Özdemir Asaf (Sayfa 76)
Şeyma Köse 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güneşe gözlerini dikip bakarsan gözün bozulur. Gözlük takıp bakarsan güneş bozulur.

Kırılmadık Bir Şey Kalmadı, Özdemir Asaf (Sayfa 24)Kırılmadık Bir Şey Kalmadı, Özdemir Asaf (Sayfa 24)
Aslıhan B. 
 26 Tem 10:52 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ben aptallığı nedense hep kişisel bir durum sanırdım. Bir kadro olarak hiç düşünmemiştim. Okumamışlık ve bilgisizlik onu bir topluluk yapıp karşımıza çıkardı.

Kırılmadık Bir Şey Kalmadı, Özdemir AsafKırılmadık Bir Şey Kalmadı, Özdemir Asaf
Ahmet Leman 
09 Ağu 15:29 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Size namussuz demedim ama namuslu olmadığınız gerçek.

Kırılmadık Bir Şey Kalmadı, Özdemir Asaf (Sayfa 195)Kırılmadık Bir Şey Kalmadı, Özdemir Asaf (Sayfa 195)
Fatoş Çetiner 
23 Oca 20:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kendini kendinden saklayan bir insan, bir başka insana ne yansıtıp ne sunabilir?

Kırılmadık Bir Şey Kalmadı, Özdemir Asaf (Sayfa 340)Kırılmadık Bir Şey Kalmadı, Özdemir Asaf (Sayfa 340)
Fatoş Çetiner 
08 Oca 17:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yaşamak, dedim, ilkin sevgi ile, sevmek ile başlar, doğumla, doğmakla değil... Yaşam da sevgisizlikle biter dedim, ölümle ölmekle değil...

Kırılmadık Bir Şey Kalmadı, Özdemir Asaf (Sayfa 30)Kırılmadık Bir Şey Kalmadı, Özdemir Asaf (Sayfa 30)