Adı:
Dalgalar
Baskı tarihi:
Şubat 2019
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053328605
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Waves
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Woolf 1920’lerin ortalarında Dalgalar’ı tasarlarken ortaya çıkacak romanın benzeri görülmemiş bir “melez” olacağından emindi. Şiirin coşkunluğuyla nesrin sıradanlığını kaynaştıran soyut ve gizemli bir yapıt, bir “oyunşiir”, olay örgüsü yerine ritimle yazılmış “yepyeni türde bir kitap” vardı aklında. Birçok kişi tarafından yazarın en büyük başarısı olarak görülen Dalgalar, altı arkadaşın çocukluktan orta yaşa dek yaşamlarının; onları kuşatan dünyayı algılayışlarının ve kim olduklarını keşfedişlerinin izini sürer. Romanda bilinç akışı tekniğine yoğunlaşan Woolf’un lirik ve duyarlı diliyle dünyevi ve gündelik olan, yepyeni bir boyut kazanır.

Modern kentin bir kaleydoskobu andıran görüntülerine ve gürültüsüne uzak geçmişe ait imge ve sesler karışır. Romanın her bir sayfasından yayılan akışkan ve her okuyuşta daha da derinleşen anlamlar, bizi hiç bitmeyecek bir okuma deneyimine davet eder.

VIRGINIA WOOLF (1882-1941): Roman türüne özgün katkılarda bulunmasının yanı sıra döneminin önemli eleştirmenlerinden biri olan Virginia Woolf, Londra’da doğdu. Eğitimini eleştirmen olan babası Sir Leslie Stephen’dan aldı. İki dünya savaşı arasındaki dönemde, Londra’nın edebi çevrelerinin yanı sıra İngiliz yazar, filozof ve sanatçılardan oluşan Bloomsbury grubunun üyeleri arasında da önemli bir şahsiyet haline geldi. 1912’de Leonard Woolf’la evlendi ve 1917’de birlikte Hogarth Yayınevi’ni kurdular. Mrs. Dalloway (1925) ve To the Lighthouse (1927; Deniz Feneri) gibi çığır açan romanların yazarı olan Woolf, daha sonra tarihsel bir fantezi olan Orlando’yu (1928) ve I. Elizabeth döneminden 1928’e değin İngiltere’deki edebiyat yaşamını konu aldığı uzun denemesi A Room of One’s Own’u (1929; Kendine Ait Bir Oda) yayımladı. 1931’de yayımlanan Dalgalar’ı daha geleneksel bir roman olan The Years (1937; Yıllar) izledi. Yazar son romanı Between the Acts’i (1941; Perdeler Arasında) bitirdikten sonra ruhsal bunalım sonucu kendini evinin yakınındaki bir ırmağa atarak yaşamına son verdi.
256 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Dalgalar kitabı Virginia Woolf'a ait okuduğum ilk kitap oldu. Diğer kitaplarının nasıl bir havası var bilemiyorum ama Dalgalar kitabı bana depresif, melankolik bir ortam sundu diyebilirim. Bilinç akışı tekniğiyle kaleme alınanan, lirik bir anlatıma sahip söz konusu eserde, düz yazıyla şiirin ritimli yapısının birlikte kullanıldığını, bu haliyle benzeriyle çok karşılaşmadığım türde bir eser olduğunu söyleyebilirim.
Yazarımız kitabında altı arkadaşın çocukluk dönemlerinden başlayıp orta yaş dönemlerine kadar yaşadıklarını, hayata bakış açılarını, birbirleriyle olan ilişkilerini anlatıyor. Okumayı düşünenler için şöyle bir yorumda bulunmakta fayda var; kitap olay kurgusu, konusu itibariyle değil de bu konuyu anlatış şekliyle yani diliyle dikkat çeken bir kitap. Bilinç akışı tekniğiyle yazılmış bir kitaba alışkın olmayan bir çok okur kitabı okumakta zorlanabilir bazı bölümleri tekrar tekrar okuma ihtiyacı hissedebilir.
Okumayı düşünen herkese şimdiden keyifli okumalar dilerim...
252 syf.
·15 günde·Beğendi·10/10·
İki yıl önce İzmir Kitap Fuarı'nda İş Bankası Kültür Yayınlarının standında almak istemiştim bu kitabı. Virginia Woolf'u az buçuk tanıyordum ama bir eseri tam olarak kavramanın o eserin yazarını tanımakla doğru orantılı olduğunu henüz bilmiyordum. Kitabı aldım o gün fakat ilk başta çok garip geldi ve okumaktan çekindim açıkçası. Bilmediğimiz şeylerden korkarız derler ya, o hesap belki de.

Biraz araştırmadan sonra (bu araştırma hem Dalgalar hem de Woolf üzerineydi), kendime bir üçleme belirledim. Okuyacağım ilk kitap Kendine Ait Bir Oda, ikincisi Deniz Feneri üçüncüsü ise şu an incelemesini okuduğunuz Dalgalar'dı.

Bu kitabı okuyana dek Virginia Woolf'un ideolojik kişiğini ve edebi kişiliğini biliyordum diyebilirim. Ama nasıl bir psikolojide yazdığını ve hayata nasıl bir açıyla baktığını hiç düşünmemiştim. Yorumumu iki açıdan yaparsam daha sağlıklı olacağını düşünüyorum: eserdeki teknik ve işlenen konunun depresifliği.

Hayatımda okuduğum en depresif kitaptı. Virginia Woolf'un özel hayatını bu kitabı okurken araştırdım, hayatının çoğu döneminde intihara meyilli olması ve sonunda intihar ederek yaşamına son vermesi kitaptaki melankolik havayı da açıklamış oldu.

Buna rağmen okuması çok zevkliydi. Bildiğimiz roman üslubuyla alakası olmayan ve oyun-şiir adı verilen bir teknikle yazmış bu romanı. İlk 30 sayfada adapte olmada biraz zorlandım ama sonlara gelene kadar çok güzel aktı. Ne anlatıyor diye soracak olursanız, 6 arkadaşın hayatının dönemlerini konu alıyor ama çok dağınık bir şekilde işlenmiş bu dönemler. Ve söylemem lazım, yazıldığı zamana karşın döneminin çok ötesinde bir kitap. Şu an yayımlansaydı best seller olurdu diye düşünüyorum.

Kitapta beni en çok etkileyen kısım bu altı arkadaşın dostu olan, Percival'ın, ölmesi oldu. Belki de geride kalan bu insanların düşüncelerini kendimle çok bağdaştırdığım içindir ama çok sevdiğiniz bir arkadaşınızı kaybettiğinizde, ne söylemek isterseniz o vardı bu kitapta. Resmen benim cümlelerim yazılıydı.

Bu kitabın incelemesini bu kadar uzun tutmamın bir sebebi kısmen kendime yazıyor olmam. Eğer buraya kadar okuduysanız bile size bir şeyler katmış olması muhtemel.

Ben çok sevdim ve belki de bu kadar sevmemin sebebi benim de çok depresif olmamdır :) Tartışılır. Yalnız her kitabın bir zamanı var ve doğru zamanda okumayınca hiçbir şey alamıyorsunuz o kitaptan. Bu kitabın şarkısını da Tamino'dan Cigar ilan ediyorum. Okuyunuz, okutunuz ama kendinizden emin olunca. İyi okumalar.
256 syf.
·Puan vermedi
Merhaba arkadaşlar
Yazarın ilk defa bir kitabını okudum ve okurken zorlandığımı da itiraf etmem gerek. Bilmiyorum belki yeni yeni klasik okumaya başlamamın etkisi, uzun zamandır pdf den okumuyordum belki onun etkisi veya oruç vurdu bilmiyorum ama zorlandığımı itiraf ediyorum. Ama yılmadım ve bitirdim. Ama okurken çok sıkıldım ya...
Şiir tadında hikaye anlatan bir kitaptı. Kişileri ve olayları takip etmekte oldukça zorlandım. Valla ne diyeceğimi bilmiyorum ama bana hitap etmedi işte.
Eğer benim gibi yazarın daha önce hiç bir kitabını okumadıysanız, ilk kitap için bu kitap bence iyi bir tercih değil diye düşünüyorum.
İyi okumalar diliyorum
Kitapla kalın arkadaşlar
256 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Küçükken hikaye tamamlama oyunu oynardık. Bu kitapta o tarzda yazılmış. 6 arkadaşın her biri kendi kişisel bakış açısıyla hayatlarını kısa kısa kendi fikirleri ile anlatması ile oluşan bir eser. Yalnız bununla kalan bir kitap değil. Roman türüne yakın, şiir kalıntıları olan ve özellikle belirtmek isterim ki, Virginia Woolf' un müthiş betimlemeleriyle yazmış olduğu, kesinlikle unutulmaması gereken bir eser. "Dalgalar kıyıda kırıldı . "
256 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Bir kitap, baştan sona düzyazıyla yazılmasına rağmen sürekli şiir tadında olabilir mi? Açıkçası bu kitabı okuyunca, evet olabilir, dedim. Virginia Woolf'un çoğu eserini okudum, modern ingiliz edebiyatının baş yazarlarından birisidir. Kaleme hükmetme konusunda eşsiz bir yazar. Kadın olmasındaki dünyaya farklı bakış açısından mıdır, yoksa başka bir şeyden midir bilmem ama çok farklı bir bakış açısına sahip olduğu kesin. Aynı resim üzerinden okura sayfalarca şiir tadında edebi sözler edebilir. Bu gerçekten hayranlık duyduğum bir ustalıktır. Eserine gelecek olursak, çoğu kitabında olan, (özellikle de Dışa Yolculuk ) eserinde hissedilen dünyadan soyutlanma hissiyatını okura derinden hissettiriyor. Onu çoğu zaman, bir tren vagonunun camının yanında dışarıya bakarak var olan dünyayı, sanki o dünya içerisinde değilmiş gibi görürüz. Betimleleri gerçekten çok ustaca kaleme alabiliyor. Satırları okurken düzyazı mı, yoksa şiir mi okuyorsunuz inanın kestirmek bazen çok güç olabiliyor. Virginia Woolf bence kadın yazarların ustalığı konusunda elinde meşalesiyle ışık saçıyor. Hangi kitabını okursanız okuyun, bu kadının yazış taktiğine hayran kalmamak elde değil. Zaten ben onu boşuna en sevdiğim yazarlardan kurguladığım maç kadrosunda hakem olarak kullanmadım. (#46181996) :) Virginia Ablamızı okuyun, okutturun. Keyifli okumalar...
256 syf.
·Beğendi·10/10
Okuyup bitirdiğim için kendimi oldukça şanslı hissettiğim bir başyapıt. Okumak belki de fazla hafif bir kelime, yaşamak diyebiliriz. Dalgalar, yaşanması gereken, içine girilmesi, orada kalınması gereken bir kitap. Kesinlikle yalnız,sakin ve sindirerek okunmalı... Bilinç akış tekniğinin kusursuz kullanımı, gelişigüzel ve dağınık cümlelerden muazzam bir bütün elde edilebileceğini göstermiş, ayrıca elbette eserdeki gelişigüzellik sadece görünürde var olan bir durum. Muhteşem ve kült bir eser diyebilirim.
256 syf.
·20 günde·8/10
Deniz kuşları, kelebek tozları, altın halkalar, gümüş sisler, dalgaların son kez titreyişi...
Bütün bunlar Virginia'nın sedefli kaleminden kulağıma fısıldanan, gözlerime ışıldayan büyünün parçaları. Ben bir kitap okudum ve kitap beni düşe çevirdi. Ben bir kitap okudum ve kitap bir şiirdi. Romanın şiire evrimi.

Satırları okumak, idrak etmek, tasavvur etmek açıkçası benim için çok da kolay değildi. Pür dikkat kendimi verdiğim cümlelerin dağınıklığı keskinliğimi ikiye bölmüştü. Onların gözünden biz ve bizlerin gözünden onlar.
İsmi gibi, beni dalgalandıran bu kitabı biri bana anlat dese söyleyecek bir şey bulamam. Bir konu yok çünkü ortada. Bir varoluş var. Bir tasvir var. Biraz o ve biraz ben varım.

Bir gün orijinal diliyle okuyarak şiirselliğin yeniden tadına varmak istediğim Virginia Woolf'tan "melez" bir eser. Sakin, yumuşak ama zorlu bir yolculuk.
256 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Kitabı nasıl anlatacağımı, hangi noktadan ele alacağımı bilmiyorum.
Nitekim anlatması da okuması kadar zor bir kitap diye düşünüyorum Woolf'ün bu eseri için.
Daha önce hiç Woolf okumayanlar bu eserinden başlamamalılar, nacizâne önerim "Kendine Ait Bir Oda" eserini okuyabilirler yazar ile tanışmak için..


Sahil şehirlerinde yaşayanlar bilirler gün batmaya yakın denizde ki dalgalar şiddetlenir ve kayaya çarpan dalgaların sesi ahenkli bir müzikale dönüşür.

Bu kitabı her elime aldığımda Izmir'de o sahil kasabasında okuyormuş gibi hissettim bu sebeple kitap ruhâniyetim ile bütünleşti diyebilirim.


Altını çizdiğim o kadar satıra rağmen, kaçırdığım binlerce satır olduğuna eminim bu kitapta.
Virginia Woolf bu kitabını oyun & şiir, düzyazı karışımı bir konseptte..

O kadar dolu dolu bir kitaptı, o kadar
"Beni oku, her satırımı, tüm dikkatinle, üstünden geçe geçe oku" diyen bir kitaptı ki.
Bir satırı okurken dikkatinizi veremezseniz, bir sonraki paragrafta dizinin başını kaçırmışsınız da ne oldu ne bitti anlamaya çalışıyor gibi oluyorsunuz.

Yazar her karakterin uzun monologlarına yer veriyor ve her bir karakter konuşmaya başladığında yeni bir paragrafa geçiyor, bize hangi karakterin sözü aldığını söylüyor.

Diyalog diyemiyorum çünkü ortada ikili bir iletişim gerçekten de yok. Bir araya geldiklerine şahit oluyoruz, birinin ağzından diğerleri hakkındaki görüşlerini, iç dünyasını dinliyoruz ve bu farklı bakış açıları, kitaptaki karakterler arasında sürekli elden ele dönüyor.

Eleştirilerde sıklıkla gördüğüm, bu karakterlerden 6'sının bir bilinci ifade ettiği, Percival karakterinin ise tüm bu karakterleri bağlayan, bir algı, başka bir bilinç olduğu yönündeydi.


Kitapta her bölüm başında, oyunlarda olan betimlemeler gibi, italik yazıyla yazılmış birkaç sayfa mevcut.
"Güneş daha doğmamıştı." diye başlayıp "Dalgalar kıyıda kırılda." diye biten bir kitaptan bahsediyoruz burada.
Yazar, kitapta ilk betimlemesinde günün doğumuyla başlıyor ve karakterlerin de her bölümde yaş adlığını okuyoruz.
Günün ilerleyen saatleriyle, insan hayatı belli bir doğrultuda ilerliyor sanki ve spoiler olacağını düşündüğüm bir nokta değil ama, okurken dikkatinizden kaçmamasını dilediğim için yazıyorum.
Percival'ın ölümüyle, Bernard'ın bebeğinin doğuşu, güneşin o süre zarfında en yukarıdaki konumundan batmaya başlaması.
Mükemmel bir ahenk, mükemmel bir ritim var bu kitapta.
İsminin hakkını o kadar veriyor ki. İşte hayatımız tam olarak böyle değil mi, dalgalar gibi, bir ileri bir geri, belli bir süreçte ve her bir günün doğup batması gibi üstümüzde. Harikulade bir düzen.

Kitabı kapattığımda yazar hakkında "Ne kadar naif bir ruh," diye düşündüm tekrar. Kesinlikle bu dünyanın çalkantıları için çok derin, fazlasıyla düşünceli, düşünceleri içinde boğulan bir yazar olduğunu düşünüyorum ve ne yaparsanız yapın elinizi uzatamayacağınız kadar derin bir kuyudaymış gibi sanki. İntiharı da sanki bunu onaylarmış gibi zaten.


İyi okumalar efendim..
256 syf.
·9 günde·7/10
254 sayfa olmasına rağmen, bitirdiğinizde iki hatta üç katı uzunlukta bir kitap okumuş gibi hissediyorsunuz kendinizi. Kitap; 6 farklı kişi tarafından birinci ağızdan, okul cağlarından orta yaş dönemlerine kadar olan kısımda yaşadıklarını, hissettiklerini, birbirlerine karşı düşündüklerini konu alıyor diyebiliriz.
Kesinlikle kendinizi tam olarak verebileceğiniz zamanlarda okumanız gereken bir kitap, zihinsel olarak her cümlenin inanılmaz bir ağırlığı var ve yorgun geçen bir günün ardından rahatlamak için okunacak kitaplardan birisi değil dalgalar.
Ayrıca kitabın son cümlesi; Virginia Woolf'un mezarında da yazmakta.
Tek başıma, hiçliğin içine düşüyorum bazen. Ayağımı gizlice itmeliyim, dünyanın hiçliğe açılan yanına düşmemek için. Başımı sert bir kapıya vurmalıyım, kendimi vücuduma geri çağırmak için.
Biz eğilmiş sırtlarımıza inen adsız, önemsiz vuruşlardan aralıksız acı çekmeye tutsak edilmiş köleler değiliz. Bir efendinin peşinde koyun da değiliz.
Boş ver, iyidir yaşamak, yine de dayanılabilir yaşamaya. Pazartesiyi salı izler, sonra çarşamba olur. Bilinç halkalar geliştirir, kimliğin güçlenir, acılar olgunlaşma içinde eritilir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dalgalar
Baskı tarihi:
Şubat 2019
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053328605
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Waves
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Woolf 1920’lerin ortalarında Dalgalar’ı tasarlarken ortaya çıkacak romanın benzeri görülmemiş bir “melez” olacağından emindi. Şiirin coşkunluğuyla nesrin sıradanlığını kaynaştıran soyut ve gizemli bir yapıt, bir “oyunşiir”, olay örgüsü yerine ritimle yazılmış “yepyeni türde bir kitap” vardı aklında. Birçok kişi tarafından yazarın en büyük başarısı olarak görülen Dalgalar, altı arkadaşın çocukluktan orta yaşa dek yaşamlarının; onları kuşatan dünyayı algılayışlarının ve kim olduklarını keşfedişlerinin izini sürer. Romanda bilinç akışı tekniğine yoğunlaşan Woolf’un lirik ve duyarlı diliyle dünyevi ve gündelik olan, yepyeni bir boyut kazanır.

Modern kentin bir kaleydoskobu andıran görüntülerine ve gürültüsüne uzak geçmişe ait imge ve sesler karışır. Romanın her bir sayfasından yayılan akışkan ve her okuyuşta daha da derinleşen anlamlar, bizi hiç bitmeyecek bir okuma deneyimine davet eder.

VIRGINIA WOOLF (1882-1941): Roman türüne özgün katkılarda bulunmasının yanı sıra döneminin önemli eleştirmenlerinden biri olan Virginia Woolf, Londra’da doğdu. Eğitimini eleştirmen olan babası Sir Leslie Stephen’dan aldı. İki dünya savaşı arasındaki dönemde, Londra’nın edebi çevrelerinin yanı sıra İngiliz yazar, filozof ve sanatçılardan oluşan Bloomsbury grubunun üyeleri arasında da önemli bir şahsiyet haline geldi. 1912’de Leonard Woolf’la evlendi ve 1917’de birlikte Hogarth Yayınevi’ni kurdular. Mrs. Dalloway (1925) ve To the Lighthouse (1927; Deniz Feneri) gibi çığır açan romanların yazarı olan Woolf, daha sonra tarihsel bir fantezi olan Orlando’yu (1928) ve I. Elizabeth döneminden 1928’e değin İngiltere’deki edebiyat yaşamını konu aldığı uzun denemesi A Room of One’s Own’u (1929; Kendine Ait Bir Oda) yayımladı. 1931’de yayımlanan Dalgalar’ı daha geleneksel bir roman olan The Years (1937; Yıllar) izledi. Yazar son romanı Between the Acts’i (1941; Perdeler Arasında) bitirdikten sonra ruhsal bunalım sonucu kendini evinin yakınındaki bir ırmağa atarak yaşamına son verdi.

Kitabı okuyanlar 861 okur

  • Emine Arslan
  • Yaren
  • yasemin ak
  • Aytül Akdoğan
  • Sevda
  • Gizem Çelik
  • Fatma
  • Nevaf
  • Activist
  • Bahar Irmak Kocaman

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1
14-17 Yaş
%6.1
18-24 Yaş
%24.5
25-34 Yaş
%33.7
35-44 Yaş
%20.4
45-54 Yaş
%7.1
55-64 Yaş
%1
65+ Yaş
%6.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.4
Erkek
%25.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22 (53)
9
%14.9 (36)
8
%14.5 (35)
7
%14.5 (35)
6
%7.5 (18)
5
%3.7 (9)
4
%1.7 (4)
3
%0.8 (2)
2
%1.7 (4)
1
%0.8 (2)

Kitabın sıralamaları