Virginia Woolf Adeline Virginia Woolf

Yazar 7,9/10 · 710 Oy · 30 kitap · 2413 okunma ·  1192 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Virginia Woolf
 • Yazarın Tam Adı:
  Adeline Virginia Woolf
 • Unvan:
  İngiliz Feminist, Yazar, Romancı ve Eleştirmen
 • Doğum:
  Kensington, Londra, Birleşik Krallık 25 Ocak 1882
 • Ölüm:
  Ouse Nehri, Lewes, Birleşik Krallık 28 Mart 1941
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

1.192 okur beğendi.
710 puanlama · 1.574 alıntı
22 haber · 36.752 gösterim
2.413 okur kitaplarını okudu.
3.488 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
167 okur kitaplarını şu anda okuyor.
126 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Virginia Woolf'un Biyografisi

Virginia Woolf (25 Ocak 1882 - 28 Mart 1941) İngiliz feminist, yazar, romancı ve eleştirmen.

1882'de Londra'da dünyaya gelen Virginia Woolf, Victoria devri'nin tanınmış yazarlarından Sir Leslie Stephen'ın kızıydı. Annesi ve babası daha önce başkalarıyla evlenmişler, dul kaldıktan sonra ise bir araya gelmişlerdi. Her ikisinin de ilk eşlerinden çocukları vardı. Sir Leslie Stephen'ın ilk eşi, ünlü romancı William Makepeace Thackeray'nın kızıydı. Thackeray'nın eşi akıl hastası olduğundan, Leslie Stephen'ın bu kadından olan kızı Laura, anneannesine çekmiş, yirmi yaşında bir akıl hastahanesine kapatılmıştı. Virginia'nın annesi Julia Duckworth ile Leslie Stephen'ın beş çocukları oldu. Yaş sırasıyla Vanessa, Julian, Thoby, Virginia ve Adrian. Virginia on üç yaşındayken annesi ansızın ölmüştür. Woolf, o yıllarda kadınların ikinci planda kalması nedeni ile okula gönderilememiş fakat babası yardımı ile kendini geliştirmiştir.

Kızkardeşi Vanessa Bell daha küçük bir yaşta iken bir ressam olmaya, Virginia Woolf ise bir yazar olmaya karar verir. Kendisini babasının kütüphanesinde geliştiren Virginia Woolf, 1895'de bir gazetede kısa hikâyelerini yayınlatır.

Özellikle, Viktorya tarzı yaşamaya karşı olan Virginia Woolf, yazılarında da bundan bahseder.

Bloomsbury Grubu
1904'te babasının ölümünden sonra kardeşleriyle Bloomsbury'ye taşınması ise hayatında ciddi bir dönüm noktası olmuştur. Bloomsbury grubu içinde birçok ünlü edebiyatçıyı barındıran ve cinsel konulardaki özgürlükçü tavırlarıyla tanınan bir grup entelektüelden oluşuyordu. Grupta bulunan birçok kişi eşcinsel ya da biseksüeldi. İnsanlar onları etik bir grup olarak görüyorlardı. Grupta John Maynard Keynes, E. M. Forster, Roger Fry, Duncan Grant ve Lytton Strachey gibi ünlü kişiler vardı. Woolf, 1909'da bir süreliğine Lytton Strachey ile nişanlanmıştır.

Evliliği
Virginia Woolf 1912 yılında Leonard Woolf ile evlenmiştir. Evlilikleri cinsel açıdan yeterli olmasa da, Virginia Woolf için çok önemli olmuştur. Leonard Woolf eşi için bir basımevi kurmuştu ve bu da Virginia Woolf'un yazdığı kitapları yayımlatması için bir fırsat olmuştu.

Ölümü
Perde Arası romanını yazdığı sıralarda artık kendini yeterince yetenekli hissetmiyor, yeteneğini kaybettiğini düşünüyordu. Her gün savaş korkusu ve yeteneğini kaybetmenin vermiş olduğu stres, dehşet ve korku sonucu ruhsal bunalıma girmiş, 28 Mart 1941'de içinde bulunduğu duruma daha fazla dayanamayıp evlerinin yakınlarında bulunan Ouse nehrine ceplerine taşlar doldurarak atlayıp intihar etmiştir. Virginia Woolf, geride iki intihar mektubu bırakmıştır. Birisi kardeşi Vanessa Bell'e diğeri ise kocası Leonard Woolf'a.

"Sevgilim, yine çıldırmak üzere olduğumu hissediyorum. O korkunç yeniden yaşayamayacağımı hissediyorum. Ve ben bu kez iyileşemeyeceğim. Sesler duymaya başladım. Odaklanamıyorum. Bu yüzden yapılacak en iyi şey olarak gördüğüm şeyi yapıyorum. Sen bana olabilecek en büyük mutluluğu verdin. Benim için her şey oldun. Bu korkunç hastalık beni bulmadan önce birlikte bizim kadar mutlu olabilecek iki insan daha düşünemezdim. Artık savaşacak gücüm kalmadı. Hayatını mahvettiğimin farkındayım ve ben olmazsam, rahatça çalışabileceğini de biliyorum. Bunu sen de göreceksin. Görüyorsun ya, bunu düzgün yazmayı bile beceremiyorum. Söylemek istediğim şey şu ki, yaşadığım tüm mutluluğu sana borçluyum. Bana karşı daima sabırlı ve çok iyiydin. Demek istediğim, bunları herkes biliyor. Eğer biri beni kurtarabilseydi, o kişi sen olurdun. Artık benim için her şey bitti. Sadece sana bir iyilik yapabilirim. Hayatını daha fazla mahvedemem. Bizim kadar mutlu olabilecek iki insan daha düşünemiyorum."

Virginia Woolf'un Kitapları Kitap Ekle

8,1/ 10  (417 Oy) ·  1.299 Okunma
7,7/ 10  (115 Oy) ·  339 Okunma
8,1/ 10  (56 Oy) ·  215 Okunma
7,9/ 10  (43 Oy) ·  146 Okunma
8,0/ 10  (22 Oy) ·  85 Okunma
6,3/ 10  (3 Oy) ·  17 Okunma
6,0/ 10  (1 Oy) ·  12 Okunma
16. Güvenin Ölümü (Leonard Woolf`un Önsözüyle)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  11 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Furkan, bir alıntı ekledi.
 17 Tem 2015

Özgürlük
İsterseniz kitaplıklarınıza kilit vurun; ama zihnimin özgürlüğüne vurabileceğiniz ne bir kilit var ne de bir sürgü, ne de kapatabileceğiniz bir kapı.

Kendine Ait Bir Oda, Virginia WoolfKendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf

Kadının varlığına katlanamayan zihniyet; elbette onun yazmasına, okumasına, düşünmesine de karşıdır..

Kendine Ait Bir Oda, Virginia WoolfKendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf
Evrem B., bir alıntı ekledi.
25 Oca 2016

Başkalarının gözleri bizim zindanlarımız; başkalarının düşünceleri bizim kafeslerimiz.

Virginia WoolfVirginia Woolf
Kübra, bir alıntı ekledi.
01 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İnsanın kendinden başka hiç kimse olmasına gerek yoktu.

Kendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf (Sayfa 20 - Aylak Adam Yayınları)Kendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf (Sayfa 20 - Aylak Adam Yayınları)
Yunus, bir alıntı ekledi.
17 Mar 14:34 · Kitabı okuyor

"Dünya sana nasıl davranıyor?"

Yıllar, Virginia Woolf (Sayfa 131 - Kırmızı kedi)Yıllar, Virginia Woolf (Sayfa 131 - Kırmızı kedi)
Elif Kimya, bir alıntı ekledi.
 01 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Ne kızgın güneşten kork artık
Ne de azgın kışın hışmından.

Mrs. Dalloway, Virginia Woolf (Sayfa 15)Mrs. Dalloway, Virginia Woolf (Sayfa 15)
Nurhan Işkın, bir alıntı ekledi.
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"En iyi yetiştirilmiş kadınlar zihinleri en uygar olanlardır."

Kendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf (Sayfa 78 - Tutku Yayınları)Kendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf (Sayfa 78 - Tutku Yayınları)
Mem, bir alıntı ekledi.
20 Eki 2017 · İnceledi

Çünkü insanın bazen ne düşündüğü ne de bir şey hissettiği anlar vardı.

Deniz Feneri, Virginia Woolf (Sayfa 199 - İş Bankası Kültür Yayınları)Deniz Feneri, Virginia Woolf (Sayfa 199 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Kitap her yerde okunur, bir alıntı ekledi.
14 Haz 2017 · İnceledi

Mutfaktan sonra, evin en güzel odası kitaplıktır, hiç değişmez.

Perde Arası, Virginia Woolf (Sayfa 21 - Can Yayınları)Perde Arası, Virginia Woolf (Sayfa 21 - Can Yayınları)
insan_okur, bir alıntı ekledi.
30 Ara 2015

Üzerinden ordular geçse bile, kılı kıpırdamayan cümleleri seviyorum.

Virginia WoolfVirginia Woolf
Bütün Alıntıları Göster

Virginia Woolf ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Virginia Woolf özgür kadın.Ataerkin bütün nefretine faşizmine karşı özgürce bir mücadele sergileyen kadın.Biz 2017 bile hala fıtrat tartışıp dururken o 1800 lerde sanat ve kültür çevresinde bile aşağılanan bir varlık olan kadın kimliğinin özgürlüğünü , tokat gibi çarpmıştır etrafına.Zamanin ötesinde bir insan.Schopenhauer ve daha nice filozoflar bile kadınları aşağılaya dursun zamanın ilkel kıskacında sıkışsınlar.Virginia Woolf kalemini öyle ustaca kullanır ki kimse kaleminle boy ölçüşemez.Hem estetik hem direniş doludur onun satırları.Ve tüylerimi diken diken eden şu alıntıyla cümlelerimi bitirmek istiyorum.

“Para kazanın, kendinize ait ayrı bir oda ve boş zaman yaratın. Ve yazın, erkekler ne der diye düşünmeden yazın!..” Kendine Ait Bir Oda .
Kadınlar sana çok şey borçlu Virginia Woolf hala durumlarından rahatsız olmayan kitle dahi...

"Woolf, eşcinseldi ve bunu saklama gereği de duymadı… Bazı eserlerinde bunun izlerini sürmek mümkün…Vita Sackville-West’le yaşadığı lezbiyen aşk “edebiyat tarihinin en uzun ve en nefis aşk mektubu” olarak nitelendirilen Orlando kitabına konu olmuştur"

-Alinti-