Günlükler Bir Edebiyat Olayı

8,9/10  (22 Oy) · 
53 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.920 gösterim
"Sadece içimde susmak istemeyen bir ses olduğu için yazıyorum."
-Sylvia Plath-

"Benim hayatımın amacı ne ve onunla ne halt edeceğim? Bilmiyorum ve korkuyorum. Asla istediğim bütün kitapları okuyamayacağım; olmak istediğim bütün insanlar olamayacağım ve yaşamak istediğim bütün hayatları yaşayamayacağım. Kendimi istediğim bütün becerileri edinecek kadar eğitemeyeceğim. Bunları neden istiyorum? Hayatımda mümkün olan zihinsel ve fiziksel tecrübelerin tüm renklerini, tonlarını ve çeşitlerini tatmak ve hissetmek istiyorum. Ve korkunç derecede sınırlıyım… Uğrunda yaşayacağım çok şey var, yine de anlaşılması mümkün olmayacak kadar hasta ve üzgünüm."

Sadece otuz yıl yaşadı Sylvia Plath ve bu otuz yıla fırtınalı bir hayat ve unutulmaz eserler sığdırdı. 1963 yılında hayatına kendi eliyle son vermesinden sonra eşi Ted Hughes'un büyük kısmını sansürleyerek ilk kez yayımlattığı Günlükler, yıllar sonra özgün haliyle yayımlanmıştı. Elinizdeki kitap da bu ikinci versiyonun tamamına yakın kısmını içeriyor. Plath'ın hayatının son on iki yılını kapsayan günlükleri onun özelindeki ve edebi alandaki mücadelelerini veriyor ve okura onu tanımak için geniş pencereler açıyor. Günlükler, bu özgün yazarı tanımak ve yapıtlarını daha iyi anlamak isteyenler için eşsiz bir başvuru kaynağı, hayranları için vazgeçilmez bir başucu kitabı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  540
 • ISBN:
  9786054927388
 • Orijinal Adı:
  The Journals of Sylvia Plath
 • Çeviri:
  Merve Sevtap Ilgın
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi
 • Kitabın Türü:
Yaren Karabel 
29 Nis 2017 · Kitabı okudu · 29 günde · 6/10 puan

Umutsuzluğunu da umutlarını da her bi hücrenize kadar hissedeceğinize eminim, genel manik depresif mod hakim ama eleştiriye açık değil çünkü bu Sylvia Plath'in dünyası

Hülya Bilgin 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitabı okumadan önce de Plath hakkında bilgim vardı... Neden bu kadar yalnızlığı seçti diye düşünürdüm... Okudum ve şunu anladım ki, böylesi içsel yolculuk tek başına yapılabilirdi... Bu kitap Plath'in dünyasını anlamama ve belki birazda kendimi bulmama yardımcı oldu...

Bahar Erdal 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Benim hayatımın amacı ne ve onunla ne halt edeceğim?" İşte bu kadar çaresiz, bu kadar derbeder ama bir o kadar gerçekçi Plath'in hayattan vazgeçmesinin özeti belki de bu sözcükler. Kafamda uzun zaman çınlayan, dönüp dolaşıp kendime aynı soruyu sordurtan kadın.. Bilemiyorum. Hayata neden tutunamadığını, aslında derin sancılarında nasıl çırpındığını, ve ne bu dünyayı, ne hayatına girenleri, ne de kendini asla bağışlayamamış olmasını Günlükler'i okuyunca keşfedebilirsiniz. Ben ise hala bu soruyla boğuşmakla meşgulüm: Benim hayatımın amacı ne ve onunla ne halt edeceğim???

"sadece içimde susmak istemeyen bir ses olduğu için yazıyorum"
Tesadüfdür ki hiçbir zaman cümlelerim kısa olmadı her zaman konuşacak çok şeyim vardı susmak nedir bilmiyordum sessiz çığlıklarım içimde dinlenmekten bıkmışlardı.. Plath tam da bendi melankolik,umursamaz, mutlu gibi görünen ama bu dünyaya ayak uyduramayan bir kadın..Çok yakın daha da anlamak ve yakınlaşmak için her cümlesini kalbime kazımak istiyorum.Bir gün lazım olacak biliyorum.

SelinGuzel 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 47 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kendini kalabalıklar içinde yalnız ve çaresiz hisseden, bu sırada kaleme kağıda sarılan bir kadının muhteşem hikayesi. Kendimden çok şey bulduğum için kitabı çok beğendim. Umarım sonum Sylvia Plath gibi olmaz.

Kitaptan 77 Alıntı

Neden böyle korkunç derecede hüzünlü olmam gerek bilmiyorum ama içimde o acınası “beni kimse sevmiyor” hissi var.

Günlükler, Sylvia PlathGünlükler, Sylvia Plath

''Hedef: Arkadaş kazanmak ve insanları etkilemek
-Çok içme; ayık kal.
-İffetli ol ve kendini insanların kucağına atma.
-Canayakın ve sakin biri ol –gerekirse, ‘iffetli kadın’ı oyna– sessiz, hoş, renkli skandallarla hafifçe sarsılmış.
-İçdünyanla ilgilen –onu zenginleştirmek için-
-Çok fazla konuşma -daha çok dinle; insanları ‘anla’ ve yakınlık göster-
-Dertlerini kendine sakla.
-Adi dedikoduların ve hakaretlerin üzerinde durma ve bunları aş –herkese karşı iyi ve olumlu ol.
-Birinin yanında bir başkasını eleştirme –yanlış aktarım telefon oyunu gibidir.''

Günlükler, Sylvia Plath (Sayfa 507)Günlükler, Sylvia Plath (Sayfa 507)

Bırak artık çocuk. Kolay olması gereken şeyler için büyük engeller yaratıyorsun.

Günlükler, Sylvia Plath (Sayfa 118)Günlükler, Sylvia Plath (Sayfa 118)

"Hâlâ küçük bir çocukken, şu andaki hislerimi kâğıda dökebilme kabiliyetine sahip olsam keşke çünkü büyüdüğümde nasıl yazılacağını bileceğim ancak küçük bir çocuk olmanın nasıl bir şey olduğunu unutacağım."

Günlükler, Sylvia Plath (Sayfa 41)Günlükler, Sylvia Plath (Sayfa 41)

“Evet, körkütük sana âşıktım; hâlâ da öyleyim. Daha önce hiç kimse içimde böylesine şiddetli bir fiziksel coşku yaratmamıştı. Seni yüreğimden koparıp attım çünkü gelip geçici bir gönül eğlencesi olmaya katlanamazdım. Bedenimi ellerine teslim etmeden önce, fikirlerimi, zihnimi, hayallerimi teslim edebilmeliyim. Oysa senin bunlardan hiçbirini alacağın yok.”

Günlükler, Sylvia PlathGünlükler, Sylvia Plath

Erkeklerden nefret ettim çünkü benimle uzun süre kalıp beni bir baba gibi sevmediler: İçlerinde birer delik açıp onların baba kumaşına sahip olmadıklarını gösterebilirdim.

Günlükler, Sylvia Plath (Sayfa 332)Günlükler, Sylvia Plath (Sayfa 332)

Gerçekten inanarak şunu söyleyebilsem keşke: Bir yerlerde sevebileceğim ve güvenle, hiç korkmadan fedakârlık edebileceğim bir adam var. Keşke.

Günlükler, Sylvia Plath (Sayfa 67)Günlükler, Sylvia Plath (Sayfa 67)

Maskeler günümüzün gereği ve hiç olmazsa boş ve korkak değil, neşeli ve dingin olduğum izlenimini yaratabilirim.

Günlükler, Sylvia Plath (Sayfa 96)Günlükler, Sylvia Plath (Sayfa 96)
Yaren Karabel 
 27 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

''Saat altıyı vuruyor, bütün cenazelerin kaldırıldığı kilisenin çanları çalıyor. Odalar. Her oda bir dünya. Tanrı olmak: ölmeden önce her yaşama bürünmek.''

Günlükler, Sylvia Plath (Sayfa 227)Günlükler, Sylvia Plath (Sayfa 227)