• Can Yücel'den güzel dizeler ile herkese mutlu bayramlar;

  Nefes almak bayramdır mesela; günün birinde soluksuz kalınca anlar insan...

  Görmenin nasıl bir bayram olduğunu karanlık öğretir;

  Sevmeninkini yalnızlık...

  Sızlamayan her organ, hele de burun direği bayramdır.

  Bayramdır, elden ayaktan düşmemek, zihinden önce bedeni kaybetmemek, kurda kuşa yem olmayıp “çok şükür bugünü de gördük” diyebilmek...

  Sevdiklerinle geçen her gün bayramdır.

  Küsken barışmak, ayrıyken kavuşmak, suskunken konuşmak bayramdır.

  Bir kitabı bitirmek, bir binayı bitirmek, bir okulu bitirmek, kâbuslu bir rüyayı, kodeste ağır cezayı bitirmek bayramdır.

  En acıktığın anda dumanı tüten bir somunun köşesini bölmek, korktuğunda güvendiğine sarılabilmek, dara düştüğünde dost kapısını çalabilmek bayramdır.

  Bir sürpriz paketinden çıkan hediye, tatlı bir şekerlemede üstüne serilen battaniye, saçlarını müşfik bir sevgiyle okşayan anne bayramdır.

  Hiç aldatmamış, aldanmamış olmak bayram...

  Zorluklara tek başına göğüs gerebilmek, gereğinde haksızlığın üstüne yalın kılıç yürüyebilmek; bayramdır.

  Yeni eve asılan basma perdeler, alın teriyle kazanılmış ilk rızkın konduğu çerçeveler, yüklü bir borcun son taksiti ödenirken sıkılan eller; bayramdır.

  Evde yalnızlığı noktalayan insan nefesi, akşam kapıda karşılayan yavuklu busesi, sevdalı bir elin tende gezmesi, nice adağın ardından çınlayan çocuk sesi; bayramdır...

  Sonrasında gelen ilk diş bayramdır, ilk söz bayram, ilk adım, ilk yazı, ilk karne bayram...

  Güne gülümseyerek başlamak bayramdır.

  “İyi ki yanımdasın” bayram, “Her şeyi sana borçluyum” Bayram...

  “Hiç pişman değilim” bayram...

  Evlatların mürüvvetini görebilmek, eve dolu bir torbayla gidebilmek, konu komşuyla yarenlik edebilmek, akşamları eskimeyen bir keyifle çay demleyebilmek bayramdır.

  Zamanı donduran eski fotoğraflara nedametsiz bakabilmek, altı çizilmiş eski kitapları aynı inançla okuyabilmek, yol arkadaşlarının yüzüne utanmadan bakabilmek bayramdır.

  Alnı açık yaşlanmak bayramdır; ulu bir çınar gibi ayakta ölebilmek bayram...

  Bunların kadrini bilirseniz, kıymet bilmeyi öğrenirseniz her gününüz bayram olur.

  Meraklanmayın, öyledir diye size deli demezler.

  Deseler de böyle delilik, Bayram artığı günlerdeki nankör akıllılıktan evladır.

  Her gününüz bayram olsun...

  CAN YÜCEL
 • İnsan sevdikleri yanındayken bayramın tadını alıyor, birliğin beraberliğin anlamını hissediyor, Allah tüm insanları sevdikleriyle beraber güzel bayramlar geçirmeyi nasip etsin yoksa bayram hep buruk hep kırgın..
 • Bir bayram sabahından bizim eve sarı renkli bir kitap düştü. Sarılığına vurgu yapıyorum zira kitap biterken sizi öyle bir sallıyor ki arka kapağa dakikalarca boş gözlerle bakıyorsunuz. 'Nasıl yani?' demeden duramıyor insan.. E ne güzel okuyorduk güzel gidiyordu bitiverdi mi yani diyerek.. Aslında alışması lazım insanın, kaçıncı Mustafa Kutlu eseri bu insanı normal olmayan bir bitişle sarsan... veyahut şundandır belki: iyilikleri yazmış ya insan bitmesin istiyor... hadi ama zaten fazlaca kötülük var, şu küçük taşradaki iyilikleri daha çok yazsanız hocam... İnsan ihsana mağlup iyiliğe hayran, en haydutuna iyilik yapsan gelip sana arka çıkacak.. delikanlı insanlar..
  Velhasılı bir inceleme ya bu inceleyelim bakalım.. büyük dünyamın güzel Türkiyesini güzel kılan ahlakla süslenmiş insanların hikayesi.. aslına bakarsan dertlilerin derman olma çabası.. sonuç güzel tebessüm ettirebiliyor.. o vakit bizde iyi insan olalım hem insan istemiyor mu ölümsüz olmayı ne güzel işte iyiler ölmez!..
 • Ne güzel keserdi kurbanları ? Önce dudaklarımı kıpırdardı ? İnsan her işten önce , Tanrı’yı yücelten o “ İLK CÜMLEYİ ‘mi söylemeliydi ? Kurbanın kesilmesi de bir iş değil miydi ? İlk cümleyle tüm edimlerimize , eylemlerimize insani bir öz mü eklenirdi ? , Kurban bayramın kutlu olsun
 • Büyükler neden hep 'nerde o eski bayramlar' derler hiç anlamam. Ama şöyle bir gerçek var ki eskiden insan ilişkilerinin daha iyi olduğu ortada. Bayramda küslük olmaz derler. Ama şimdi insanlar bayram ya da kötü günden falan anlamazlar. Çevrenizde sizi anlayan, seven insanlar hiç eksik olmasın. Sevdiklerinizle musmutlu bir bayram geçirmeniz dileğiyle, iyi bayraaaaamlaaaaar :)

  Bugün bayram
  Erken kalkın çocuklar
  Giyelim en güzel giysileri
  Elimizde taze kır çiçekleri
  Üzmeyelim bugün annemizi
  ~Barış Manço
 • Ağlamak için gözden yaş mı akmalı? Dudaklar gülerken, insan ağlayamaz mı? Sevmek için güzele mi bakmalı? Çirkin bir tende güzel bir ruh, kalbi bağlayamaz mı?...
  V.Hugo
 • Paylaşmak ister insan,
  Paylaştıkça çoğalan mutluluklara yol almak içinSevmek ister insan
  Bazen sevildiğini hissetmek için Ağlamak ister insan
  Gülmenin kıymetini anlamak içinAnlaşmak ister insan
  Hayatının anlamını bulmak için Aşık olmak ister insan
  Tüm benliğiyle bağlanmak içinBazen de yanlız olmak ister
  Karanlığa sesini duyurabilmek içinÇok şey istemez aslında
  Kendi kalbinin şarkısını söylemek ister
  Diğer yarısının o sesi dinlemesi için..