Özlem ERCİN, Kuşlar Yasına Gider'i inceledi.
 2 saat önce · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Kuşlar Yasına Gider'in aile özlemini şiddetlendiren, Ege insanını sevdiren, yeni türküler kazandıran, içimize hitap edebilen bir eser olduğu kanaatindeyim. Türkçe kullanımının efsane oluşundan falan bahsetmiyorum, bunu edebiyatçılar yorumluyorlar zaten. Ama ben ilk defa bir kitapta cağıl cuğul ikilemesinin kullanıldığına şahit oldum. "De gidi müslüman de" söz kalıbını gördüm. Bunlar egelilerin dillerinden düşmeyen sözler hep. O yüzden zaman zaman sırıtarak okudum sanki bir hemşerim ile sohbet ediyormuşum gibi. Bunun dışında ilk defa okuduğum hembembe sekmek, hapahap karşılaşmak gibi sözler de vardı. Bunlar güzel ayrıntılar.

Ben çok sevdiğim bazı bölümlerden bahsetmek istiyorum, okumayanlar için küçük bir 'spoiler içerir' uyarısından sonra.

Anlatıcının, gördüğü rüyayı eşine anlattığı bir bölümü hatırlıyorum. Anlattıktan sonra rüya hakkında yorum yapmak da istiyor anlatıcı. Fakat eşinin zekasına ayıp etmemek için susuyor. Yine aynı naiflikle, kendisi hakkında yazılan biyografinin yalan yanlış şeylerle dolu oldugunu görünce sinirleri bozuluyor ve fakat babası "Neyin var?" diye sorunca derdini paylaşmıyor; babasını bunca derdinin arasında yormak istemeyerek ve kendi derdinin önemsizliğine canı sıkılarak. Israr üzerine anlatiyor sonra. Bu sayede "Sana da aldatılmak yakışırdı oğlum." gibi muazzam bir cümle hayatımıza giriyor Aziz sayesinde. Böyle incelikler barındırıyor kitap. Sonra kendi hayatınızda yakınlarınızı düşünerek yaptığınız ya da sizin için yapılan düşünceli ve maneviyatı göklerde olan hadiseleri anımsatıp gülümsetiyor.

Detaylarla dolu bir büyük güzellik bence kitap. Zübeyir ile Cavit arasında geçen sohbette muhatapsız kalmak ile domuzun ölmemesindeki ilişkinin anlatılışı, Ayperi'nin kuyruğu kısa olan Boncuk adlı kedinin adını da Cu olarak kısaltması ve Martesi soyadını vermesindeki tatlılık, Seher'in Denizli-Ankara yolunda eşi yesin diye marketten aldığı torbalar dolusu yiyecek, o yiyeceklerden bir tanesini bile açmadığını çok sonra fark edecek olan anlatıcı, baba -Aziz- yataktan kalkarken tutunabilsin de işi kolaylaşsın diye tavana ip/urgan bağlatan anne, Aziz'in ölüm döşeğindeyken işaret dili ile anlatmaya çalıştığı o güzelim "Tuttuğun altın olsun." cümlesi.

Her şeye benzeyen uluorta duyguları hiçbir şeye benzemeyen cümlelerle anlatmış Hasan Ali Toptaş.

Kimseye tavsiye etmeyeceğim. Zamanı gelince okur insan. Ben tam zamanında buldum bu yazarı. Siz de bir şekilde, belki başka başka zamanlarda ama muhakkak bulacaksınızdır.

ALİCANPAŞA, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

“Söz, insan olarak sahip olduğunuz en güçlü araçtır; söz büyü aracıdır. Ama iki yanı keskin kılıç gibi, sözünüz en güzel rüyayı da yaratabilir, etrafınızdaki her şeyi de yok edebilir.”

Dört Anlaşma, Don Miguel Ruiz (Sayfa 41 - Ötesi)Dört Anlaşma, Don Miguel Ruiz (Sayfa 41 - Ötesi)

Konuşmada Üslub - Aydın UZKAN :
İnsanı tanıtan en önemli özelliklerden bir tanesi konuşma tarzıdır. Kullandığı kelimeler ve kelimeleri ifade ediş biçimi, o insanın konuşma üslûbunu yansıtır. Üslupla hayata bakış açısı ve kişilik arasında güçlü bir bağlantı vardır. Çünkü üslûp insanın ta kendisidir. Bu nedenle büyükler ‘’insan sözünden, hayvan yularından tutulur ‘’ demişlerdir.

Meselelerin zamana, şartlara, muhatabına ve konjonktüre bağlı olarak ifade edilme biçimi üslûbu anlatır. Her halin gerektirdiği bir konuşma üslûbu vardır . Allah (cc), Kur’an-ı Kerim de‘’..insanlara güzel sözler söyleyin…’’(Bakara/83) ayetiyle konuşmalarda güzel ifadeler kullanmayı emredip, kavl-i leyyine davet eder. Peygamberi Hazreti Musa’yı Firavın’a gönderirken bile ‘’yumuşak sözle hitap edin ona ‘’ der. Bu nedenle doğru bir şekilde anlaşıp sorunları çözmek isteyen her insan, bu ilkelere dikkat etmeli, konuşma usul ve üslubunu yerli yerinde kullanmalıdır. İster ses olsun ister söz, uygun bir üslûpla muhatabını ikna etmelidir. Öyle ki, kalbine dokunulamayan insanın beynine girilmesi zordur.
Konuşmalarda üslup, meselenin sunuş şeklini ifade eder. Chesterfield ‘’Üslûp; düşüncelerin elbisesidir’’ der. Sözler kadar üslup ta, insanı vezir de eder rezil de. Bu yüzden ki hem söylenenin ne olduğu hem de nasıl söylendiği çok önemlidir. Kendini doğru ifade edebilme ve isabetli iletişim kelimelerden daha çok üslupla ilgilidir. Çoğu insan amacını çok iyi anlatamaz. Niyetindeki net bir biçimde ortaya seremez. Kıt kelimeler ve yanış bir üslup seçip ifade yetersizliği yaşar. Bundandır ki ‘’herkes söylediğimi yanlış anlıyor’’ ve’’kendimi doğru ifade edemiyorum’’tarzında yakınmaları çok olur. Bunlar üslubun yanlış kullanılması ile ilgili bir durumdur. Bazen tek bir kelime bile ufacık meselelerin büyük bir olay haline gelmesine neden olur. Bu nedenle çok ve ayrıntılı konuşmak yerine doğru kelimeler seçip bunları uygun bir üslupla sunmak gerekir. Tıpkı ‘’Burada sigara içmek yasaktır’’ cümlesi ile ‘’Sigara içmediğiniz için teşekkür ederiz’’ cümlesi arasındaki üslup farkı gibi ! Birinci cümledeki üslup demir gibi sert iken, diğeri kelam-ı kibardır.

Neslişah Özbay, bir alıntı ekledi.
 5 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Fakat o, ince ve güzel vücuduyla,
alçak ökçeli iskarpinlerinin üzerinde,
süzülür gibi gitti ve o sırada gelen bir
tramvaya atlayarak Emine teyzeye
elini uzattı.
Gözleriyle hâlâ onları takip eden
Ömer, omzuna hızla vuran bir elin
tesiriyle sıçradı. Nihat kavga edecek
gibi bir tavır alarak ondan izahat
bekliyordu. Ömer'in ağzını açmadığını
görünce:
“Amma adamsın yahu!” dedi.
“Vapurda çıkaracağın kepazeliği
görmemek için size arkamı
dönmüştüm, bir de baktım ortada
yoksunuz. Sonra köprüde onlarla
ahbapça konuşup giderken gördüm,
arkanızdan geldim. Kız galiba o yolun
yolcusu? Ha? Şişman karıda da tam
esnaf kılığı var ya!..”
Ömer güldü:
“Sen zaten başka türlü düşünmezsinki; o mübarek kafan her şeyi mevcut
bir ölçüye uydurmadan rahat edemez.
Bu adam şu kadını tanımıyordu, gitti,
konuştu. Kadın polise vermedi, demek
ki o yolun yokuşuydu. Oldu bitti.
Başka bir şey olamaz. Hayatta
fevkalade hiçbir hadise yoktur. Her
şey birbirinin aynıdır. İşte bu kadar...”
Eliyle arkadaşının kafasını dürterek:
“Böyle dümdüz bir beynim olacağına
hiç olmamasını tercih ederdim.
Muhayyile namına bir şey yok yahu!..”
Nihat bu sözlere ehemmiyet bile vermeden
sordu:
“Peki, iki gözüm, ne oldu öyle ise? Sen
yanına gider gitmez kız: Vay, nereden
çıktın, kâinatın teşekkülü esnasında
karanlık âlemlerde eş olduğum insan,
diye boynuna mı sarıldı? Buna
inansam bile o şişman karının bu
metafizik aşinalığı pek sükûnetle
karşılayacağına inanamam!”

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Aliİçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali

-biryudumkitap-
Günaydın. Yağmur toprağa düşer, su aynı su, toprak aynı toprak. Birinden nergis biter, ötekinden dev çınarlar. İnsan, insan aynı manzarayı farklı gördü mü çıldırır, tuhaftır. Saçlıoğlu bir başka kitabında, "Herkesin aynı görüntüyü farklı gösteren birden çok penceresi vardır." derken ne güzel anlatır. Farklılıklar, kavga değil köprü yaratmalı sevgili okur. İnsanlığını unutmadan, insan için, insanca yaşamalı. Var olun

Sümeyye Gülsüm Genç, Türk Seri Katiller'i inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Seri katil; Anormal kişilik bozukluklar sonucu, otuz günden daha uzun bir zaman diliminde ve arada bekleme dönemleri de olacak şekilde üç veya daha fazla insan öldüren kişi.

Birden çok insan öldüren her katil “seri katil” olmuyormuş. Ayrıca öldürme güdüsüyle veya terör amaçlı toplu katliam da yapılsa, suç örgütü adına adam da öldürülse seri katil sayılmıyor.
Kitap, 1960 yılından 2016 yılına kadar Türkiye’den gelmiş geçmiş tüm seri katilleri inceliyor. 2000’li yıllara beş seri katille gelen Türkiye’nin artık 20’den fazla seri katili var. Ortalamaya bakıldığında beş saatte bir insan öldürülüyor. Ayrıca, Televizyonlarda kaynağın görüntüsü verilmeden haber yapılamıyormuş.Görüntü yakalanamayan bir bilgi halka iletilemiyor. Haberimiz olmadan aynı havayı soluduğumuz kaç iğrenç yaratıkla birlikte yaşıyoruz, kim bilir. Kitap bu bahsi geçen seri katillerin dosyalarından, görgü tanık ifadelerinden gerçekler sunularak, bilgilerle oynamadan hikayeleştirip anlatılmış. Kitabın arkasında elli sayfalık bir bölüm var. Burada, dava dosyaları, gazete haberleri, katiller ve kurbanlar, kanıtlar her şey mevcut. Yazar katillerin hepsini tek tek incelemiş, bazılarıyla birebir görüşülmüş. Tüm duygu, düşüncelerini, psikolojilerini, nedenini, niyesini anlatmış. Okudum ama anlayamadım. Nasıl anlayabilirim ki? Yaşlı çiftleri sadece yaşlı oldukları için öldüren sonra tecavüz edip yakan birisini nasıl anlayabilirim? Ya iki tane kızını ısırarak öldüren mahluk var, bu adamı neden anlamaya çalışayım ki? Bazı yerlerde yazar sebep olarak terör, yolsuzluk ve gelir dağılım eşitsizliğine bağlamış. 15 kişiyi öldürüp, tecavüz eden adamın, daha sonra namaz kılıp intihar etmesinin sebebi bunlardan hangisi olabilir ki? Tüm bunları yapan bir anadan doğma. Dayanamadım sorguladım. Hangi şartlar altında insan öldürebiliriz? Bu kadar tahammül edemediğimiz, paylaşamadığımız ne var? Hiç tanımadığım, görmediğim bir başkasına karşı, nasıl bu kadar nefret duyabilirim? Bir insanın hayatına son verme hakkını kendimde nasıl bulurum? O insan hayatını bu kadar değersiz kılan nedir? Aklı başında olan, insan olan kimsenin bu sorulara cevabı olamaz. Olmamalı. Çoğu seri katilin ortak özelliği, sevgisiz bir ailede büyümesi, şiddet görmesi, istismara maruz kalması. Çocuğunuza sevgi aşılayın. Başını okşamaya erinmeyin. Kendisini değerli hissettirin. Küçük yaştan itibaren eğitim vermeye başlamalıyız. Sussun daha fazla ağlamasın diye televizyon açıp veya eline tablet verip köşeye çekilmeyin. Sakıncalı şeylere ulaşmak çok kolay. “Çocuğum kitap okuyor, oh ne güzel, yeter ki okusun”demeyin. Önce siz okuyun, acaba çocuğunuza ne aşılıyorsunuz?

Rahatı kaçan ağaç, bir alıntı ekledi.
7 saat önce

Muallimlik sevgi işidir, ruh sevgisidir. Ruhun ulvi olan isteklerine nefsinden her şeyi feda eden sevginin ferdi ulaştırdığı örnek insan mertebesidir. İdeale istediğimiz kadar, hatta bizden istenildiği kadar örnek olmak mecburiyetindeyiz. Muallim halk gibi, her yaşayan gibi yaşayamaz. Herkesin sevinip güldükleri gibi gülmemize “bizim bilmediklerimiz” manidir. Peygamberimizin (s.a.v) bunu pek güzel anlatan bir sözü vardır. “Eğer bildiğimi bilseydiniz, az güler, çok ağlardınız ve zevklerinizi yapamazdınız.

Türkiye'nin Maarif Davası, Nurettin Topçu (Sayfa 76 - Dergâh Yayınları)Türkiye'nin Maarif Davası, Nurettin Topçu (Sayfa 76 - Dergâh Yayınları)
MERVEKILIÇ, bir alıntı ekledi.
8 saat önce

Tıpkı bir kahraman gibi karşılanmıştı Aliya.Zaten o bir kahramandı.Islam ve insan hakları uğrana mücadele edip en güzel yıllarını mahkumiyetle geçirmişti.Onu bekleyen yüzlerce kişi de bunun farkındaydı.

Kendi Kaleminden Aliya İzzetbegoviç, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 49 - ilk gençlik yayınları)Kendi Kaleminden Aliya İzzetbegoviç, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 49 - ilk gençlik yayınları)

En güzel başlangıç cümlelerinden birkaçı...
J.D. Salinger Çavdar Tarlasında Çocuklar

"Anlatacaklarımı gerçekten dinleyecekseniz, herhalde önce nerede doğduğumu, rezil çocukluğumun nasıl geçtiğini, ben doğmadan önce annemle babamın nasıl tanıştıklarını, tüm o David Copperfield zırvalıklarını filan da bilmek istersiniz, ama ben pek anlatmak istemiyorum. Her şeyden önce, ben bu zımbırtılardan sıkılıyorum. Sonra, onlarla ilgili en ufak bir söz etsem, bizimkilere inmeler iner." (Coşkun Yerli'nin çevirisiyle)Leo Tolstoy Anna Karenina

"Mutlu aileler birbirlerine benzerler. Her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır." (Ergin Altay'ın çevirisiyle)Jane Austen Aşk ve Gurur

"Dünyaca kabul edilmiş bir gerçektir, hali vakti yerinde olan her bekar erkeğin mutlaka bir eşe ihtiyacı vardır." (Hamdi Koç'un çevirisiyle)Charles Dickens İki Şehrin Hikayesi

"Zamanların en iyisiydi, zamanların en kötüsüydü, hem akıl çağıydı, hem aptallık, hem inanç devriydi, hem de kuşku, Aydınlık mevsimiydi, Karanlık mevsimiydi, hem umut baharı, hem de umutsuzluk kışıydı, hem her şeyimiz vardı, hem hiçbir şeyimiz yoktu, hepimiz ya doğruca cennete gidecektik ya da tam öteki yana - sözün kısası, şimdikine öylesine yakın bir dönemdi ki, kimi yaygaracı otoriteler bu dönemin, iyi ya da kötü fark etmez, sadece 'daha' sözcüğü kullanılarak diğerleriyle karşılaştırılabileceğini iddia ederdi." (Meram Arvas'ın çevirisiyle)
F.Scott- Fitzgerald Muhteşem Gatsby

"Toy çağımda bir öğüt vermişti babam, hala küpedir kulağıma. 'Ne zaman' demişti, 'birini tenkide davranacak olsan, hatırdan çıkarma, herkes senin imkanlarında gelmemiştir dünyaya!''" (Can Yücel'in çevirisiyle)Sylvia Plath Sırça Fanus

"Rosenberleri elektrikli sandalyede idam ettikleri yaz; garip, boğucu bir yazdı ve ben New York'ta ne aradığımı bilmiyordum."(Handan Saraç'ın çevirisiyle)Herman Melville Moby Dick Beyaz Balina

"Ishmael deyin bana. Birkaç yıl önce -kaç yıl önce olduğu önemli değil paramın azaldığı ya da hiç kalmadığı bir sırada-, karada da beni ayrıca bağlayan bir şey olmadığı için, bir engine açılayım, bu dünyanın denizlerini şöyle bir göreyim dedim. Ben böyleyimdir; böyle bulurum sıkıntıdan kurtulmanın, uyuşan kanıma hız vermenin yolunu." (Sabahattin Eyuboğlu ve Mina Urgan'ın çevirisiyle)Douglas Adams Otostopçunun Galaksi Rehberi

"Galaksinin Batı Sarmal Kolu'nun bir ucunda, haritası bile çıkarılmamış ücra bir köşede, gözlerden uzak, küçük ve sarı bir güneş vardır. Bu güneşin yörüngesinde, kabaca yüz kırksekiz milyon kilometre uzağında, tamamıyla önemsiz ve mavi-yeşil renkli, küçük bir gezegen döner. Gezegenin maymun soyundan gelen canlıları öyle ilkeldir ki dijital kol saatinin hâlâ çok etkileyici bir buluş olduğunu düşünürler." (Nil Alt'ın çevirisiyle)
Franz Kafka Dönüşüm

"Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu." (Ahmet Cemal'in çevirisiyle)
J.K. Rowling Harry Potter ve Felsefe Taşı

"Dört numarada oturan Bay ve Bayan Dursley son derece normal olduklarını söylemekten gurur duyarlardı, sağolun efendim. Garip ya da gizemli işlere bulaşacak son kişilerdi. Böyle saçmalıklara kafa yormazlardı çünkü." (Ülkü Tamer'in çevirisiyle)Audrey Niffenegger Zaman Yolcusunun Karısı

"Benim durumunun asıl inanılmaz yanı, aslında gerçek olmam. Bu gelip gitmelerin, yer değiştirmelerin bir mantığı,bir kuralı var mı? Yerinden kımıldamamanın, her anı şimdiki zamanla doldurmanın bir kuralı var mı?" (Elvan Umur'un çevirisiyle)John Ronald Reuel Tolkien Yüzüklerin Efendisi : Yüzük Kardeşliği

"Çıkın Çıkmazı'ndan Bay Bilbo Baggins kısa bir süre sonra yüz on birinci yaş gününü debdebeli bir davet ile kutlayacağını ilan ettiğinde Hobbitköy'de büyük bir heyecan yaşanmış ve söylentiler alıp yürümüştü." (Bülent Somay ve Çiğdem Erkal İpek'in çevirisiyle)Hunter S. Thompson Las Vegas’ta Korku ve Nefret

"Uyuşturucu tesir etmeye başladığında Barstow yakınlarında, çölün kıyısında bir yerlerdeydik." (Nur Kasapoğlu'nun çevirisiyle)
Zora Neale Hurston Tanrıya Bakıyorlardı

"Ufuktaki gemilerde, her adamın arzuları vardır. Bazıları için umutlar dalgalarla yanaşır. Diğerleri için ise, rüyalar sonsuza kadar ufukta yol alır, gözden hiç kaybolmadan seyredilir...ve onları gözleyenler hiç sıkılıp gözlerini başka tarafa çevirinceye, zaman onları alaylı bir şekilde silinceye kadar, asla kıyıya yanaşmazlar. İnsan hayatı budur işte..." (Ayla Okyavuz Yazal ve Ayşe Şirin Okyavuz Yener'in çevirisiyle)Sue Monk Kidd Arıların Gizli Yaşamı

"Geceleri yatağa uzanır ve gösteriyi izlerim. Yatak odamın duvarındaki yarıklardan girip, içeride hapsolan arıların gösterisidir bu. Odanın içinde daireler çizer, pervaneninkine benzer sesler çıkarırlar. Yüksek perdeden zzzzzz'ler tenimde mırıldanır."