Ferda Çalışır, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

Bir sigara yaktı.
Halk korkunçtur; insanı yalnız son yaptığıyla tanır. Şimdi Paris’e gitsem, beni yalnızca bir... mahkûm olarak görmek isterler. Bir oyun yazmadan önce ortaya çıkmak istemiyorum.

De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 18)De Profundis, Oscar Wilde (Sayfa 18)
Meryem, bir alıntı ekledi.
4 saat önce

Çünkü sen "halk" , "kamuoyu" ve "toplumsal bilinç"sin. Bunların sana yüklediği dev sorumluluğun ne olduğunu içtenlikle, dürüst olarak düşündün mü hiç Küçük Adam?

Dinle Küçük Adam, Wilhelm ReichDinle Küçük Adam, Wilhelm Reich
Berkay, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okumayı düşünüyor

Zavallı insanlar makinelerde yem gibi öğütülüyor, işçi mahallelerindeki daracık izbelere hayvanlar gibi tıkılıyor, büyük işletmelerce kuralına uydurulan kölelik sayesinde, emekçi halk, milyonlarca kafa ve kol, sırf bin kadar sömürücü tembel, el bebek gül bebek yaşasın, servetlerine servet katabilsin diye, asker gibi çalıştırılıp yavaş yavaş tüketiliyordu.

Germinal, Emile ZolaGerminal, Emile Zola
Burak BAĞRIAÇIK, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Orhan Bey'in gözleri de yüzü de değişmedi: "Halk her zaman üç yaşında bir çocuktur" dedi; "Kendinden başkasını ne ister ne düşünür; ağlarsa ağlaması, gülerse gülmesi kendisi içindir. Anası atası için ağlayan çocuk gördün mü hiç sen? Ama ana da atada çocuğu için ağlar, çocuğu için düşünür.

Üçler Yediler Kırklar, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 226)Üçler Yediler Kırklar, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 226)
Burak BAĞRIAÇIK, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Halk dediğin ne sanki; millet olamamış halkın koyun sürüsünden farkı ne? Dök önüne otu, çek istediğin yere, gelsin ardından.

Üçler Yediler Kırklar, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 182)Üçler Yediler Kırklar, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 182)
Burak BAĞRIAÇIK, bir alıntı ekledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Pîr Cabbarın Alisi kısadan bir iki lâf ettikten sonra: "Bundan böyle" diyerek asıl diyeceklerine geçti: "Karşımızda bir Devlet var artık. Şimdiyece bu Devlet'in birlik olmaması için çalıştık.. beceremedik. Osman Bey bizden güçlü çıktı. Baş dayanağı Şeyh Edebali idi, Kumral Dede'ydi.. Bu ikisi, Anadolu'nun bu ucunda, bizden önce geldikleri, hemi de açık söyleyim, bizden akıllı oldukları için baş edemedik. Şimdi hem Osman Bey yok, hem Şeyh Edebali, hemi de Kumral Dede.. geberdiler. Şeyh Edebali'yle Kumral Dede'nin yerine geçecek kimse yok; Osman Bey'in iki oğlu var. Önce bu ikisinin arasını açmak için her çareye başvurmalıyız. Türkmen; bey oğulları hakkınd çıkaracağımız dedikodulara inanmaz, çünkü Türkmen budaladır, köle ruhludur; bey demek Türkmen için dünya demektir, öyleyse beylere lâf dokundurmaktan kaçının ki Türkmen sizden hemen soğumasın; beyden yana gözükün ki Türkmen çevrenize toplansın. Bir beyi yıkmak için en iyi yol beyi göklere çıkarmak, durmadan onun iyiliğinden, üstünlüğünsen söz açmak yoludur; Türkmen'in bir budalalığı da çok övülenden çabuk bıkamsıdır. Fakat bu yola çok güvenmeyelim. Asıl beyin çevresini çürütmeğe, çevresindeki güvenilir adamları gözden düşürmeğe çalışmak bizi başarıya götürür.. çevresinden soyulan bey de, kökü çürümüş kavak ağacı misali tez düşer. Bunun için ben Dursun Fakih'i seçtim. Dursun Fakih Osman Bey'in en ünlü kadısıdır; haktan şaşmaz, karşısında Osman Bey de olsa, haklı olan davacı kefereye hakkını vermek için direnir. Bunu bilmeyen yoktur. Bunu bilmeyen olmadığı için de Türkmen Dursun Fakih'in adı geçti mi hakkından emindir. Dursun Fakih'e karşı duyulan bu güveni yok edeceğiz; yerine kuşkuyu, nefreti yerleştireceğiz. Halk Dursun Fakih'ten nefret ettikçe, geçmişinden, geçmişte yapılan işlerden şüphe edecek; geleceğinden, gelecekte yapılacak işlerden şüphe edecek.. Şüphe, gücü kemiren kurttur, kemire kemire öldürür."

Üçler Yediler Kırklar, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 112)Üçler Yediler Kırklar, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 112)
Hatciş, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okuyor

Eğer bir ulus, büyüklük ve kahramanlık unsurlarına sahip ise, ondan şimşekler doğar; ulusun arasından kahramanlar çıkar. Eğer halk, soğuk ve nemli bir duman yığınından ibaret ise hiçbir güç ondan şimşek çıkaramaz.

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 22 - Maviçatı Yayınları 3.Basım İstanbul 2018 (Çvr.: Mahmut Özdil))Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 22 - Maviçatı Yayınları 3.Basım İstanbul 2018 (Çvr.: Mahmut Özdil))