Giriş Yap
Hayat
@hayattan
Türkçe Öğretmeni
Yüksek Lisans
411 okur puanı
23 Mar 2018 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
İkinci kitabın sonu
4 yıl 10 ay 23 gün süren kara günler ve işgal sona erdi. Mustafa Kemal Paşa'nın 4 yıl önce dediği gibi: "Geldikleri gibi gittiler!"
Reklam
Neden 26 Ağustos?
Başkomutan'ın taarruz için ağustosu seçmesi tesadüf değildir. Ağustos ayında ekinler boy atacağı için kamuflaj kolay olacaktı. Öte yandan harman zamanı geldiği için ordunun beslenme ihtiyacı karşılanacaktı. Ayrıca dereler kuruduğu için ordu rahat hareket edecekti. Başkomutan'ın 26 Ağustos gününü tercih etmesi de özeldir. Çünkü o gün Alparslan'ın Anadolu'nun kapısını Türklere açtığı Malazgirt Savaşı'nın yapıldığı gündür! İnce bir plan daha vardır. 26 Ağustos, cumartesi gününe denk gelmektedir. Resmî tatildir. İngilizler taarruzun başladığı haberini ancak pazartesi alabilecekler ve müdahalede bulunamayacaklardır.
Hep merak etmişimdir neden Ege Denizi değil de Akdeniz diye:)
1 Eylül'de o müthiş emir geldi: "Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz'dir ileri!"
Kemal, Metin ÖzdamarlarSayfa 123 - Ege Denizi' ne Cumhuriyet Dönemi'ne kadar Akdeniz ismi veriliyordu.
2 yorumun tümünü gör

Okur takip önerileri

Gncokuyor
@GncokuyorHayat ile benzer
Şirin
@Cat000Hayat ile benzer
Tenar
@thombsofatuanHayat ile benzer
Daha fazla göster
Bir avuç toprağı canlarıyla vatan yapanların emanetidir bize Türkiye
Askerlere su dağıtan sakalar, sıhhiyeciler, aşçılar, imamlar, borazancılar, sancak tutan askerler bile şehit düşmüş arkadaşlarının tüfeklerini alıp çarpışmaya katıldılar. Dakikada 500 mermi atan Yunan makineli tüfeklerine meydan okudular. Bir anlamda "vatan topraklarını karış karış, kanla" korudular.
Başkomutan konuşuyor Sakarya'da:
"Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı, vatandaşın kanıyla sulanmadıkça düşmana terk olunamaz. Onun için küçük büyük her birlik bulunduğu mevziden atılabilir ama küçük büyük her birlik ilk durabildiği noktada yeniden düşmana karşı cephe kurup savaşı sürdürür. Yanındaki birliğin çekilmek zorunda kaldığını gören birlikler ona uyamaz. Bulunduğu mevzide sonuna kadar dayanmak ve direnmekle yükümlüdür."
Reklam
2
187
1.861 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42