Okur
Hayat
TAKİP ET
Hayat
@hayattan
236 okur puanı
23 Mar 2018 tarihinde katıldı.
530
Kitap
15
İnceleme
912
Alıntı
30
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Hayat
bir alıntı ekledi.
Hasan Hüseyin Korkmazgil bir başkadır
Okuma yazmasız Gülşan anadan doğma, okul işgöreni Şükrü Baba' nın üçü ölen on bir çocuğunun üçüncüsü; elinde çan ile geldi, lön lön lön çok öttürdü aramızda, duyan var, duymayan var, ardında otuza yakın kitap bırakarak, acılar çekerek, bir santim eğilmeden, bir parmak bükülmeden öyle dik, geçti gitti.
6
Hayat
bir alıntı ekledi.
Hasan Hüseyin'den:
"yıllar var ki şu ülkede şöyle sıcak, şöyle umutlu şöyle yürek soğutan tek bir haber değmedi kulağıma tek bir olay yaşamadım hep kan gölü, hep gözyaşı, hep kargış sanki yunus yaşamamış bu topraklarda hacıbektaş diye biri geçmemiş buralardan"
1
8
Hayat
bir alıntı ekledi.
Orhan Kemal'i Anlatıyor
Yazarlık onur demekti onun için. Hiçbir biçimde kalemini satmadı. Her zaman onurlu yaşadı. Onun yüreğinin temizliği dışına vururdu. Her zaman temiz, her zaman düzgün giyinirdi. Her zaman ağır bir işçi gibi de çalışkandı. Sanırım yalnız bizim kuşağın değil, sonraki kuşakların da örnek yazarıdır.
3
Hayat
bir alıntı ekledi.
Ceyhun Atuf Kansu'dan yana sözler
Çocuk hekimi, halk aydını, ozan; en çok da Ulusal Kurtuluş Savaşını gerçekleştirmiş ama gerçek kurtuluşu sağlayamamış bir halkın kırgın yaşamıdır onun yaşamı. Baskılar altında, ezginlik dolu. Neden öyle oldu da mutlu bir yaşam olmadı? İstese milletvekili, senatör olarak Meclis'e girebilir, kontenjanlara alınabilirdi. Halkın gerçek kurtuluşuna varmayan önerileri duymazlıktan gelerek sessiz sessiz, yakınmasız çalışmayı seçti o. Biliyorum başka dünya yok Varsa yoksa bu dünya Biliyorum demir, kalsiyum, azot Hepsi var yattığım yerde Ama ben yokum gül türküsü söyleyecek
1