Ayşe naz, Dokunmatik Duygular'ı inceledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok reklamı yapılan fotolariyla insanlari etkileyen kitaplardan fazla haz almıyorum. Yazar ve kitap reklam kokmuyor olması , tatlı bir üslup ile hakiki aşk ve turk kültürunu örneklerle sosyal hayattaki güzel duyguların kaybını ve kazancını anlatması bu kitabı okunmaya değer buldu. Bazı yazılarda imla hataları olmuş ,editörün gozunden kaçmış diyelim... Yazarın 3. Kitabı nasıl olcak öncekilerden farkı ne olacak merak ediyorum açıkçası...

Suzan Koçaklı, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

Aslında hiçbir zaman hiçbir yere gidilmiyor da ,yalnızca gidilmiş gibi olunuyor .Ancak kelimelerle gidiliyor ya da ,kalınacaksa kelimelerle kalınıyor ,kelimelerle yaşanıyor ,kelimelerle gülünüyor ,kelimelerle ağlanıyor ve sonunda gene kelimelerle kös kös geri dönülüyor..

Bin Hüzünlü Haz, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 35 - İletişim Yayınları)Bin Hüzünlü Haz, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 35 - İletişim Yayınları)
Suzan Koçaklı, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

Herkes leblebi yer gibi sinir hapı atıyor ağzına,herkes gazetelerin birinci sayfasında pıhtılaşan kanlara gözucuyla bakıp bakıp susuyor ve herkes adımını ileriye değil de ,kendi içine doğru atıyor .

Bin Hüzünlü Haz, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 35 - İletişim Yayınları)Bin Hüzünlü Haz, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 35 - İletişim Yayınları)
Suzan Koçaklı, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

Oysa ben çirkinliğin bile zedelenmesine razı değilim .

Bin Hüzünlü Haz, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 22 - İletişim Yayınları)Bin Hüzünlü Haz, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 22 - İletişim Yayınları)
Mustafa Yıldız, bir alıntı ekledi.
7 saat önce

Yaşam bir haz pınarıdır.

Böyle Buyurdu Nietzsche, Friedrich Nietzsche (Sayfa 207 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları/ Çeviri: Mustafa Tüzel)Böyle Buyurdu Nietzsche, Friedrich Nietzsche (Sayfa 207 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları/ Çeviri: Mustafa Tüzel)
Zeynep Can, bir alıntı ekledi.
7 saat önce

Bir zamanlar, on sekiz ya da yirmi yaşındaki bir genç, bugünkünden farklı gözüküyordu. Ve kızlar da şu ankinden farklı yetiştiriliyordu.
Bu artık değişti. Eskiden haz ile büyüyen gençliğin yerini, sabır ve fedakarlık ile büyüyen bir nesil aldı. Sağlıklı bir gençlik yetiştirmenin önemine inanıyoruz çünkü sağlam bir nesil olmadan, bir ulus uzun müddet yönetilemez.

Nürnberg Konuşmaları, Adolf Hitler (Sayfa 74 - SUB yayımları)Nürnberg Konuşmaları, Adolf Hitler (Sayfa 74 - SUB yayımları)
Habibe, Son Kuşlar'ı inceledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Öncelikle bir süre önce okuyup fikir beyan etmediğim için beni huzursuz eden dünyanın en naif en zarif en şahane kitaplarından birini takdim edeyim size, Son Kuşlar..
Hikayeciliği babası Sait Faik'i bana sevdiren Alemdağ'da Var Bir Yılan kitabı oldu hemde öykü okumaktan pek haz duymayan bana. Gerçi bu tabumu Gogol yıkıp geçmişti. Ama Türk edebiyatında da aynı tadı bulmam tamamen benim şansım ve mutluluğum oldu.
Son Kuşlar ile başlayan öykü serüveni önce içinizi cız ettirecek. Kuşları düşünecek, özleyeceksiniz. Daha sonra peşi sıra gelen öykülerle ada hayatını tanıyacak ve benimseyeceksiniz. Sanki ömrünüzce adada yaşayıp, balığa gitmiş gibi olacaksınız. Rüzgarı da, denizi de, güneşi de kalbinizde hissedecek ve Sait Faik'e teşekkür edeceksiniz. Bu kitap beni denize bir kez daha aşık etti.
Yine yine ve yine okurum.

Habibe, Milena'ya Mektuplar'ı inceledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Adı: Milena'ya Mektuplar
Yazar: Franz Kafka
Sayfa: 393

"Bir insanı ne kadar güzel sevebilirsiniz?" sorusunun yanıtı adeta can buluyor bu sayfalar arasında. Belki birçoğu için tabu sayılacak bir konu evli bir kadına büyütülen sevgi. Ama ya bu aşk bir çiçek gibi o adamın yalnızca ruhunda açtıysa, yine de aynı mı olur bakışınız?

Mektuplarla yaşatılan bir bağlılık bu. Azaldıkça güçlenen, güçlendikçe devleşen bir hikaye. Yalnızca gönül bağı ile bağlı iki insan.
Kafka Milena'ya yazdığı her satırda onu özlüyor, onu seviyor. Yalnızca "hastalığın geçti mi?" sorusu ile bile her anını onu düşleyerek ve onun iyiliğini arzu ederek geçirdiğini dışavuruyor. Peki ya özlem ? Kalpler arasında değil fakat fiziki yoksunluk ? Nasıl da kahrediyor onu. Hissediyorsunuz.
Düşünsene Milena diyor düşünsene yanımda yürümüştün. Nasıl bir haz duyuyor kim bilir. Nasıl da büyük bir şey onun için sevdiğinin yanında duyduğu ayak sesleri. Bu bile onun için huzur sebebiyken nasıl çok görebiliriz ona iki satır mektubu. Acı çekmek pahasına Milena'ya daha az yazmasını söylüyor sırf onu daha fazla yaralamamk adına. Ama dayanamıyor bu yokluğa. İşte bu kadar derin bir şeye ev sahipliği yapıyor sözü edilen mektupların geçtiği coğrafya.

Kitapla iki küçük detayı belirtmek isterim. Benim yaptığım gibi tek başına bu mektupları okumanız zihinsel yorgunluk ve bıkkınlığa yol açabilir. Yanında daha farklı bir şey okunabilir. İkincisi ise bazı olayları ve bazı insanları bilemeyebilirsiniz. Unutmayın bu bir roman değil mektup derlemesi. Ne kadar gerçek bir şeyi elinizde tuttuğunuzun bilincinde olun. Onun dışında bırakın Franz size güzel sevmeyi öğretsin.

leylâ, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okuyor

İskoç Aydınlanması’nda daha çok yaptığı ahlak felsefesiyle tanınan Hutcheson neden ahlaki davrandığımızın akıl ile temellendirelemeyeceğini belirterek şöyle açıklar:

“Ahlak duygusu, yine tıpkı beş duyu gibidir. Duyudan genel olarak müdrike veya anlama yetisinin idrakten bağımsız bir biçimi alma, haz ve acı algılarına sahip olma yeterliliğini anlayan Hutcheson’a göre, görme duyusu bakılan nesnenin görsel izlenimini iradeden ve akıl yürütmeden bağımsız olarak zorunluluk ve kesinlikle alır. Bu durum ahlak duyusu için de aynen geçerlidir; hayırseverlik gibi erdemli bir davranışın bizde ahlak duyusu aracılığıyla bir hoşlanma duygulanımı, yalan söyleme veya hırsızlık türünden erdemsiz eylemlerin de bizde bir hoşlanmama duygusu uyandırmaması imkansızdır.”

Aydınlanma Felsefesi, Ahmet Cevizci (Sayfa 67)Aydınlanma Felsefesi, Ahmet Cevizci (Sayfa 67)
Talha Saraç, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

Varoluşlarının en üstün ifadesi, uğruna yaşadıkları ve büyük haz aldıkları tek şey, o zorlu yolun ağır yükünü çekmek gibi görünüyordu.

Vahşetin Çağrısı, Jack London (Sayfa 19 - İş Bankası Kültür Yayınları)Vahşetin Çağrısı, Jack London (Sayfa 19 - İş Bankası Kültür Yayınları)