Mustafa Büyüksoy, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Sürü ruhu: Üç Maymun: Mutluyum, Mutlusun, Mutluyuz
Sürüdeki haz daha eskidir Ben'deki hazdan: ve vicdan rahatlığına sürü dendiği sürece sadece vicdan rahatsızlığı Ben diye konuşur.

Böyle Buyurdu Zerdüşt, Friedrich Nietzsche (Sayfa 54 - İş Bank Yay.)Böyle Buyurdu Zerdüşt, Friedrich Nietzsche (Sayfa 54 - İş Bank Yay.)
Bünyamin Müftüoğlu, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

...ll. Abdülhamid, batı müziğine büyük ilgi ve sevgi duyuyordu. Çocukluğunda Fransız Alexandre Efendi'den, gençliğinde Guatelli'den müzik dersleri almıştı. Sağlam nota bilgisi yanında iyi derecede piyano çalardı. Piyano ve Yaylı Sazlardan oluşan oda müziğini dinlemekten haz duyardı. İtalyan Opera müziğine ise tutkundu.

Türkiye'de Müzik Kültürü, Kolektif (Sayfa 251 - Atatürk Kültür Merkezi Yayınları, İbrahim Yazıcı)Türkiye'de Müzik Kültürü, Kolektif (Sayfa 251 - Atatürk Kültür Merkezi Yayınları, İbrahim Yazıcı)
Belkıs Aslan, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor

Oysa kadın öyle mi? Hepsinin verdiği haz dünyaya bakarken, bir tek kadının küçücük bedeni yüce arşa kadar yol açıyor.

Lâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 55)Lâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 55)
Son bulan başlangıç, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

İyiliğin sebebini aradıkları yok, öyleyse niye tersini merak ediyorlar ki? Madem kimileri iyi insan olmayı seçiyor,madem bundan haz alıyorlar ,onlara hayatta karışmam,kimse de bana karışmasın.

Otomatik Portakal, Anthony Burgess (Sayfa 35 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)Otomatik Portakal, Anthony Burgess (Sayfa 35 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)
Şeyma Diler, Huzur'u inceledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · 37 günde · Puan vermedi

Okurken ömrümden ömür götüren bir roman. Yaşımın getirdiği bilgi birikiminin ve kelime darcığımın kitaba göre noksan olması yüzünden okurken çok zorlandım açıkçası.

Ahmet Hamdi kitapta kendini Mümtaz karakteri olarak ortaya koyar. Yaşamında Yahya Kemal'in öğrencisi olmasından dolayı kitapta da hem amcasının çocuğu hem de öğretmeni olarak Yahya Kemal'i İhsan karakteri ile anlatır okuyucularına. Yani buradan da anlaşılacağı üzere kitap otobiyografik bir roman lâkin onu farklı ve profesyonel kılan kısım 3.kişi ağzından otobiyografik şeklinde yazılmış olması.

Kitap dört bölümden oluşuyor. Birinci ve dördüncü bölümde 24 saat içinde geçen olayları ikinci ve üçüncü kısımda ise bir yıl evvelini anlatıyor Tanpınar.

Konusu basit bir aşk romanı gibi geliyor başta ama aslında anlatılmak istenen 2.Dünya savaşı öncesi yaşanan toplumsal buhranlar, aydınların huzuru bulamaması.

Özetinden ziyade belirtmek istediğim bazı konu var bu incelemede ne de olsa özetini her yerde bulabiliyoruz. 1949 yılında yazılmış bir roman ama görüyoruz ki kadının toplumdaki yerinde pek bir değişiklik yok. Kitaptaki kadın karakterimiz olan Nuran yapmak istedikleri ile yapmaya mecbur bırakıldıkları arasında bocalayan bir kadın. Kocasından boşandıktan sonra bile rahata eremeyip barışmak durumunda kalıyor.

İleride mutlaka tekrardan okuyacağım ve bambaşka haz alacağım bir kitap olacağından eminim ama yanlış zamanda okumak durumunda kalmak beni Tanpınar gibi bir ustadan soğuttu diyebilirim. Ama kelime heybeme bir sürü sözcük eklendiği için verimli bir okuma gerçekleştirdim yine de.
Saygılar

Bahar Turan, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okuyor

Öyle ki, zaman kimi zaman gölgesini denize bırakmış, kocaman, kasvetli bir dağ olarak çıkıyordu artık karşıma.Kimi zaman hışımla inen bir deli yağmur olup gövdemi tepeden tırnağa sırılsıklam ıslatıyor, kimi zaman insanın bakışlarını aydınlığıyla geri püskürten bembeyaz bir kar halinde birikip bütün yollarımı kapatıyor, kimi zamanda uğul uğul uğuldayan uçsuz bucaksız bir orman kılığına girip beni ısrarla derinliklerine, o uğultuların gitgide sessizliğe dönüştüğü ıssız yerlere çağırıyordu.

Bin Hüzünlü Haz, Hasan Ali ToptaşBin Hüzünlü Haz, Hasan Ali Toptaş
Sâirfilmenâm, bir alıntı ekledi.
17 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yok eski haz, eski şevk, hakikaten yok,
Yerin altında dostlar yaşayandan çok.

Bütün Şiirleri, Osman Yüksel Serdengeçti (Sayfa 126 - Kurgan Edebiyat Yayınları)Bütün Şiirleri, Osman Yüksel Serdengeçti (Sayfa 126 - Kurgan Edebiyat Yayınları)

Lord byron
“Ücra ormanlarda bir haz vardır;
Issız kıyılarda mest olurum;
Hiç kimsenin rahatsız etmediği bir toplum vardır;
Derin denizlerde ve uğultusunda bir müzik vardır;
İnsanı daha az sevmem ama doğayı ondan çok severim."

Çağrı Önal, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Teknik de yöntem de insan beyninde başlar ve biter. İnsan öğrenmek istedikten sonra ne bilginin sonu vardır ne de haz ve acının…" Zeus

Filozoflardan Seksi Şeyler, Emine Supçin (Sayfa 137 - Destek Yayınları)Filozoflardan Seksi Şeyler, Emine Supçin (Sayfa 137 - Destek Yayınları)
Başak Yılmaz, bir alıntı ekledi.
21 saat önce

Başkalarının kelimeleri kulaklarımızın hataları, aklımızın denizlerinde olan kazalardır. Ne kadar da güveniriz başkalarının kelimelerine yakıştırdığımız anlama! Başkalarının kelimelerle dile getirdiği hazlar bize ölümü tattırır. En ufacık bir derinlik katma kaygısı gütmeden, dudaklarından döküverdikleri kelimelerde ise hayat ve haz buluruz.

Huzursuzluğun Kitabı, Fernando PessoaHuzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa