1000Kitap Logosu
Nadir Nadi'nin müzikle ilgisi, hele kendi deyişiyle "Emekli bir amatör kemancı"lığı, seçkin yazarlığı yanında, sanırım daha az bilinir. Bu kitabında kendisinin "müzik yeteneği ve bilgisi"nden her zamanki alçakgönüllü tutumuyla söz edişine bakmayın siz: Tam bir yetkilidir o. Hele Mozart konusunda... O, coşku dolu sevgidir ona bu "Dostum Mozart" denemesini yazdıran.
Dostum Mozart
9.0/10 · 19 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
Darağacında Üç Fidan, Nihat Behram'ın; 12 Mart Darbesi sonrasında Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın dışarıda son günlerini, yakalanışlarını anlatan belgesel anlatı tarzında bir kitaptır. Mahkûmların 6 Mayıs 1972 tarihinde darağcına çıkış öyküleri ve idam anları çok patetik bir üslupla anlatılmıştır
Darağacında Üç Fidan
8.7/10 · 10,3bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
Yazar, biraz alaycı, hafif hüzünlü ama sevecen ve gözlemci bir tavırla, sıradan hayatin sıcacık kadınları arasında tebdil-i kıyafetle dolaşıyor. Aşk yanılsamasının ardına saklanmış hayatları gün ışığına çıkarıyor.
Fasulyeden Aşklar
Okuyacaklarıma Ekle
Kitap, kuru ve klasik bir anlatımın dışına çıkıyor. Önce, dille ilgili genel bilgiler vererek başlıyor yazar. Sonra Dil Zekânızı geliştirmek için kullanabileceğiniz teknikler, akademik bir çalışmanın ötesine geçiyor ve herkesin anlayabileceği bir kolaylıkla sunuluyor okuyucuya. Eserin formatı daha ilk başta gönlümüzü fethediyor. Eser işimizi o kadar kolaylaştırıyor ki. Her bölüm için Anahtar sözcüklerle okuyacağımız bölümde nelere dikkat edeceğimizi fark ediyoruz. İpucu bölümü ile o bölümle ilgili pratik yaklaşımlarla donanıyoruz. Her bölümde o konuyla ilgili bir resim, bir söz, bir öykü, bir anekdot, özel olarak hazırlanmış tablolar anlatılan teknikleri desteklerken; esere canlı, hoş, tatlı bir okuma havası katıyor. Teknik bir eser olmasına rağmen çok akıcı; yorulmuyor, sıkılmıyorsunuz. Hatta eğleniyorsunuz. Kendinize sorular soruyor, uygulamalar yapıyorsunuz. En sonunda da size özel hazırlanmış [LQ] Dil Zekâsı Kartlarıyla iletişim becerilerinizi oyun oynayarak geliştiriyorsunuz. Anlayabildiğimiz ve anlatabildiğimiz bir dünya kurmak dileğiyle.
Dil Zekası
7.6/10 · 166 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
Mustafa Balel bu kitabında bir İstanbul tablosu çiziyor. Konuğu François’ya Batılı gözüyle İstanbul’u anlattırıyor. Mektupların yazarı bu sanal konuk gezdiği, gördüğü yerleri, edindiği izlenimleri Fransa’daki bir yakınına aktarıyor ve anlattıkları tarihi yapılarla sınırlı değil. Onu rehber kitaplar veriyor nasıl olsa. Tarihsel değerler, yapılış hikâyeleri, özellikleri ve tarih boyunca geçirdiği evreleriyle bir söyleşi havası içinde, şu anda görende yarattığı duygularla verilirken duvara asılı birer tablo olmaktan kurtarılarak yaşamın içine katılıyor. Ayrıca da İstanbullunun yaşam biçimi, beslenme, eğlenme alışkanlıkları, töreler, gelenekler yeri geldiğinde kendi ülkesininkiyle karşılaştırmalı olarak veriliyor. Bu nedenle çağdaş gezgin François’yı, kenti ve insanlarını en kısa zamanda yeterince tanıyabilmesi için İstanbullu bir ailede ağırlıyor. Böylece bir yabancının bazı gerçekleri görmesini engelleyen sis perdesi aralanarak François doğrudan yaşamın içine girebilme fırsatını yakalıyor. Usta bir hikâyecinin aralarına duygu yüklü küçük öyküler, yaşanmışlar, anekdotlar da serpiştirdiği “İstanbul Mektupları” İstanbul’u ve bizi dünyanın herhangi bir yerinde bir yabancıya olduğu kadar kendimize de yaklaştıracak bir roman tadında içten, sıcacık mektuplar...
İstanbul Mektupları
Okuyacaklarıma Ekle
Pulları hiç aramadım Kalemlere, kelamlara Sığınmadım Duygu denizinde damla olmuşum Seni tufanlara, kasırgalara Bırakmak istemedim Ve her şeyin üzerine Yeminler olsun Kahrından çatlasa da gururum Kuş kanatlı ömrün Sonbaharın da olsan, Bil ki, Ben hep seni sevmişim Ve sen bilmezsen kurban Kim inanır ki bana Kim inanır Senden başka Yüreğinden başka…
Sevdam İstanbul
Okuyacaklarıma Ekle
Adı Edison veya Marconi kadar bilinmese de Nikola Tesla gelmiş geçmiş en büyük mucitlerden biri, hatta birincisi kabul ediliyor. Sırp asıllı, Hırvatistan doğumlu ve ABD vatandaşı olan bu dâhi sayesinde bugün ışıl ışıl aydınlanan kentlerde yaşıyoruz. Ama insanlığın Teslaya borçlu olduğu şey bununla sınırlı değil tabii. Gerçekten zamanının çok ilerisinde yaşayan bir bilim insanı olan Tesla patentinin Marconiye değil kendisine ait olduğunu ancak ABD Yüksek Mahkemesi kararıyla kanıtlayabildiği radyodan televizyona, robotlardan telsiz haberleşmesine, bilgisayardan füzelere kadar bugün gündelik yaşamımızda yer alan pek çok şeyin mucidi veya fikir babasıdır. Kendisine ait bir evi olmayan, otellerde yaşayan, hiç evlenmeyen ve en iyi dostu ünlü yazar Mark Twain ile güvercinler olan Tesla yirminci yüzyılın ilk yarısında sayısız icat yaptı.
Zamanın Ötesindeki Deha Tesla
Okuyacaklarıma Ekle
Adım Fethiye Sabahaddin, soyadım Kendi. Hiçbir ünvana, hiç kimseye manen ve inşallah maddeten de Rabbim beni muhtaç kılmasın! Her bir şeyimizi kaybettik, babamın naaşını bile Dr. Orhan Kazancıgil Beyefendi'nin yardımları ile kaldırdık. Hiç kimsem yok. Lütfullah amcam ve Şulenaz'dan başka, hiçbir şeyim ve kimseye verecek hiçbir şeyim kalmadı. Ama beyefendi, soylu mütevaffa zatı şahanelerini tek evladıyım. Şimdi onunla ve kendi kişiliğimle iftihar ediyorum. Bir an duraksadı, sesi titrediyse de çabucak kendini topladı: -Teşekkür ederim efendim bu alicenap teklifinize. Durdu, tekrar buz gib bir sesle: -Maalesef teklifinizi kabul edemeyeceğim beyefendi. Dr. Belger güçlükle ayağa kalktı: -Anlıyorum Fethiye diye mırıldandı.
Kılıç Onlusu
0.0/10 · 2 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
...
1.088 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.