Yükü sevgi, özü saygı, gücü barış, süsü hoşgörü olan mübarek Regaip kandilinizi kutlarım Allah’a emanet olun. Güzel kandiller..

Ne okursan ve nerede okursan oku,
ister diplomanın üstünde ilkokul yazsın,
isterse bitirilmesi en zor üniversitenin adı.
İster birisi taştan çıkarsın ekmeğini,
isterse diğerinin adını taşlara yazdırsın icadı.
Ama unutulmamalıdır ki insanlık;
fen bilimleri formülleri ezbere bilmekte değil,
haddini bilmekte gizlidir.
Sonuçta kimin daha cahil olduğunu akıl değil,
sergilediği hoşgörü, terbiye ve insanlık belirler.

Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
21 Mar 00:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Nedir şu Haçlı patentli İslam türleri? Ve özellikle günümüzde kullanılan ‘ılımlı’ ile 'fanatik' markaları? Bunların hiçbiri İslam değil. İslam, İslam'dır. Yalnız ve sadece İslam. 'Ilımlı'dan maksat, hoşgörü ve insana saygı ise o, gerçek İslam'ın ta kendisidir. Ona yeni bir ad bulma cüret ve kâfirliğine ne gerek var? Gerçek İslam'ın insandan hoşgörü veya 'itidal' (ılımlılık) dilenmeye ihtiyacı olmaz. Oluyorsa ona 'İslam' denmez.

Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 293 - Yeni Boyut Yayınları)Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 293 - Yeni Boyut Yayınları)
Kübra O., bir alıntı ekledi.
20 Mar 18:02 · Kitabı okuyor

Cemil Meriç
"En büyük ihtiyacımız hoşgörü, en büyük düşmanımız önyargıdır."

Duyguların Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 124 - Timaş Yayınları)Duyguların Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 124 - Timaş Yayınları)

Hoşgörü kavramı en çok gücü yetmeyenlere has olmalı. Özellikle de çocuklara. Daha yaşamın zorluklarına karşı tecrübesiz, çoğu şeyden bihaber masum ve kırılgan çocuklara. Çevreden nasıl görürlerse, ne şekilde yetişirlerse ilerde onlar da öyle bireyler yetiştirecekler. Sevgisiz, anlayışsız, çabuk sinirlenen, tahammülü olmayan insanlar nasıl bizim eserimizse tam aksi de bizim elimizde. Dini konularda olabildiğince iyi bir eğitim vermeliyiz. Zorlamadan, sevdirerek ve istekli bir şekilde olmalı. Küçüklükten alışsın yok efendim dini bilgisi olsun oyunu sonra da oynar, oğlum/kızım benim bile bilmediğim şu şu sureleri biliyo şeklindeki düşünceler bir süre sonra küçük yaşta kocaman sorumluluklarla cebelleşen bireyler meydana getiriyor. Yazdıklarım yanlış da anlaşılmasın Kuran okumak en çok küçüklere yakışıyor tabiki öğrenmeleri çok güzel ama oyun oynaması eğlenmesi gerekirken yetişkinlerden daha fazla ders çalışmaları onları soğutuyor isteksizleştiriyor. Hele ki bu eğitimde zorlama aşırı ikaz ve en olmaz olası şiddet varsa...
Tek dini konuda değil okul dersleri, günlük hayattaki sorumlulukları, aile arası iletişimleri ve daha bunlara benzer pek çok konuda samimi bir şekilde yaklaşırsak, onlara sevdirerek zorlanmadan olayların üstesinden gelmelerini sağlarsak daha huzurlu bir yaşamları daha doğrusu yaşamımız olur.
Mark Manson'ın dediği gibi "Mutluluk sorunları çözmekten kaynaklanır." Hala çok geç değil. Sorunlarımızı kabul etmemeliyiz üstesinden gelmeli ve iyi bireyler yetiştirme konusunda bir adım atmalıyız.
.
Her ebeveyn ve eğitmenin farkında olması gereken konulara değinmiş yazar. Vize haftasında olsam bile elimden düşürmeden okudum. Bilinen konular bile bazen hatırlanmak tekrar edilmek ister ya tam da öyle bir kitap. Tavsiye etiketlerde üst sıraları alıyor benim listemde

Beyza, bir alıntı ekledi.
19 Mar 19:43 · Kitabı okuyor

"Seçme şansım varsa, yalnızca politik özgürlük, hoşgörü ve yasa önünde eşitliğin kural olarak kabul edildiği bir ülkede yaşamayı tercih ederim."

Benim Gözümden Dünya, Albert Einstein (Sayfa 13)Benim Gözümden Dünya, Albert Einstein (Sayfa 13)
Zehra Cevher, bir alıntı ekledi.
19 Mar 11:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

'Rolfe Kerr, kişisel inancı...'
''Önce kendi evinde başarılı ol .
Tanrı nın yardımını iste ve buna layık ol.
Dürüstlüğünden hiçbir zaman ödün verme.
İlgili kişileri unutma.
Bir yargıya varmadan önce her iki tarafı da dinle.
Başkalarına akıl danış.
Orada bulunmayan kimseleri savun.
İçten , ama kararlı ol .
Her yıl yeni bir konuda yeterlilik kazan.
Yarının işini bugünden tasarla.
Beklerken elini çabuk tut.
Her zaman olumlu bir tavır takın.
Mizah ve hoşgörü anlayışını kaybetme.
Kişi olarak da, iş yerinde de düzenli ol.
Hatalardan korkma;sadece o hataları yaratıcı, yapıcı ve düzeltici tepkiler gösterememekten kork.
Yanında çalışanların başarıya ulaşmalarını kolaylaştır.
Konuştuğunun iki katı dinle.
Bütün yeteneklerini ve çabalarını elindeki işe yönelt, bir sonraki işini ya da yükselmeyi dert etme.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Stephen R. Covey (Sayfa 120 - Rolfe Kerr, VALIK)Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Stephen R. Covey (Sayfa 120 - Rolfe Kerr, VALIK)
Derûnî Dâvâm, bir alıntı ekledi.
18 Mar 19:24 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Savunmadaki şehir halkının surların üzerinden meraklı gözlerle izlediği merasimin ardından, verilecek büyük ziyafet için ateşler yakılmış, ağız sulandıran et kokuları şehrin surlarını aşarak, iç kesimlerine kadar sirayet etmişti. Ancak Bizanslıları büyük şaşkınlığa sürükleyen asıl nokta, Osmanlı ordusu içindeki Hıristiyan unsurların dinî ayinlerinden yükselen ve kulaklarına ulaşan seslerdi. Bu, Osmanlı'nın vasallarına olağanüstü bir dinî hoşgörü uyguladığının kanıtı olabilir miydi?

Kuşatma - 1453, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 81)Kuşatma - 1453, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 81)

Ağır ağır ölürler; okumayanlar, müzik dinlemeyenler,vicdanlarında hoşgörü barındırmayanlar..

Ahmet Öztürk, bir alıntı ekledi.
17 Mar 09:11 · Kitabı okuyor · Beğendi

Ey temiz kalpli ve dosdoğru olanlar , Ey sabredenler ve dilini koruyanlar , Ey hoşgörü ve merhamet sahipleri , iki dünyada zenginliğe ulaşmak için Yüce Baba'yı takip ediniz.

Abum Rabum, İskender Pala (Sayfa 400)Abum Rabum, İskender Pala (Sayfa 400)