Süha Murat Kahraman, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor

"...Dünyada huzur ve saadetin, hür ve insanca yaşamanın bir tek çaresi vardır, o da şudur; İnsanı, insan eden belki insanı sultan eden hakiki imanı kazanmak ve inkişaf ettirmektir..."

Bir Dava Adamından Notlar, Zübeyir Gündüzalp (Bir Dava Adamından Notlar 2)Bir Dava Adamından Notlar, Zübeyir Gündüzalp (Bir Dava Adamından Notlar 2)

Huzur içinde ellerimi kavuşturuyor ve bekliyorum. Rüzgara gelgite ya da denize aldırmıyorum; artık zamana ya da kadere isyan etmiyorum. Bana ait olan, bana gelecek çünkü…”

Şeyma Diler, Huzur'u inceledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · 37 günde · Puan vermedi

Okurken ömrümden ömür götüren bir roman. Yaşımın getirdiği bilgi birikiminin ve kelime darcığımın kitaba göre noksan olması yüzünden okurken çok zorlandım açıkçası.

Ahmet Hamdi kitapta kendini Mümtaz karakteri olarak ortaya koyar. Yaşamında Yahya Kemal'in öğrencisi olmasından dolayı kitapta da hem amcasının çocuğu hem de öğretmeni olarak Yahya Kemal'i İhsan karakteri ile anlatır okuyucularına. Yani buradan da anlaşılacağı üzere kitap otobiyografik bir roman lâkin onu farklı ve profesyonel kılan kısım 3.kişi ağzından otobiyografik şeklinde yazılmış olması.

Kitap dört bölümden oluşuyor. Birinci ve dördüncü bölümde 24 saat içinde geçen olayları ikinci ve üçüncü kısımda ise bir yıl evvelini anlatıyor Tanpınar.

Konusu basit bir aşk romanı gibi geliyor başta ama aslında anlatılmak istenen 2.Dünya savaşı öncesi yaşanan toplumsal buhranlar, aydınların huzuru bulamaması.

Özetinden ziyade belirtmek istediğim bazı konu var bu incelemede ne de olsa özetini her yerde bulabiliyoruz. 1949 yılında yazılmış bir roman ama görüyoruz ki kadının toplumdaki yerinde pek bir değişiklik yok. Kitaptaki kadın karakterimiz olan Nuran yapmak istedikleri ile yapmaya mecbur bırakıldıkları arasında bocalayan bir kadın. Kocasından boşandıktan sonra bile rahata eremeyip barışmak durumunda kalıyor.

İleride mutlaka tekrardan okuyacağım ve bambaşka haz alacağım bir kitap olacağından eminim ama yanlış zamanda okumak durumunda kalmak beni Tanpınar gibi bir ustadan soğuttu diyebilirim. Ama kelime heybeme bir sürü sözcük eklendiği için verimli bir okuma gerçekleştirdim yine de.
Saygılar

Huzur deniIen o şeyin her santimine ihtiyacım var bu araIar. Bana biraz bahar gerekiyor. Çok üşüdüm.

Maksim Gorki

Ezan sesindeki huzur felan yazanlar, kalksın 2 rekat namaz kılsınlar.

^^Sâki meyden gectim bari bir su ver

Gözlerime huzur bana uyku ver^^

Rınd, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

Annem bir keresinde, erkekler kadınlarının ayaklarına kapanıp özür dilemedikçe dünyanın hiçbir zaman huzur bulamayacağını söylemişti.

Yolda, Jack Kerouac (Sayfa 144 - Siren)Yolda, Jack Kerouac (Sayfa 144 - Siren)
Leylâ (çalıkuşu) Özişçi, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Huzur peşinde koşmak ışık ve sıcaklık getiren bir dua okumaya benzer. Biraz kendini unut, ışığın bilgelik, sıcaklığın merhamet olduğunu bil. Yeryüzünü arşınlarken göğün ve yerin gerçek şeklini görmeye çalış bu ancak, Korkuya teslim olup felce ugramazsan ve içi dışı bir birisi olmaya karar verirsen mümkün olacaktır".

Elif, Paulo Coelho (Sayfa 139 - Can Yayınları)Elif, Paulo Coelho (Sayfa 139 - Can Yayınları)
Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Mevlânâ, dostlarına ve aile efradına, bu dünyadan göçeceğine üzülmemelerini söylüyordu; fakat onlar, bedenen de olsa, bu ayrılığı kabullenemiyorlar, ağlayıp inliyorlardı. Bir gün Kerra Hatun, şöyle demişti:

- Keşke Mevlânâ'mızın 400 yıllık ömrü olsaydı da dünyayı hakikat ve mânâ incileriyle doldursaydı...

Mevlânâ, bu samimi dileğe şiddetle karşı çıktı ve:

- Niçin yüzlerce ömür? Bizi ne sandın? Biz ne Firavun, ne de Nemruduz. Bizsiz bu yalan dünyada, huzur ve karar nasıl olur? Biz, başkalarına faydalı olalım diye bu dünya zindanında gönüllü kaldık. Yoksa, kimin malını çalmışız ki mahpus kalalım, dedi.

Hepimiz Mevlana'yız, Bayram Altıntaş (Sayfa 60)Hepimiz Mevlana'yız, Bayram Altıntaş (Sayfa 60)