Aytaç G., bir alıntı ekledi.
5 saat önce

"İnsanların sıkıntıdan dolayı yapmadıkları ne var! Sıkıntıdan öğrenim yapıyorlar, sıkıntıdan ibadet ediyorlar, sıkıntıdan birbirlerini sevip, evleniyor ve çocuk sahibi oluyorlar ve nihayet sıkıntıdan ölüyorlar." (George Büchner)

Sıkıntı'nın Felsefesi, Lars Svendsen (Sayfa 34)Sıkıntı'nın Felsefesi, Lars Svendsen (Sayfa 34)
Zifiri, bir alıntı ekledi.
7 saat önce

Allah (cc), Davud peygambere şöyle dedi : "Kullarıma de ki : 'Ey bir avuç topraktan ibaret olanlar! Cehennemim ve cennetim olmasaydı bana kulluk etmeyecek miydiniz? Nurum ve ateşim olmasaydı bana yönelmeyecek miydiniz? Üzerinizde öyle büyük bir hakkım var ki benden bir şey umarak ya da benden korkarak bana yönelmeyin! Ancak korku ve ümit olmasaydı, beni hatırlamazdınız. Oysa bana layığımca şükredip ibadet etmeniz gerekir. ' "

Kuşların İlahisi - Mantıku't-Tayr, Feridüddin Attar (Sayfa 199)Kuşların İlahisi - Mantıku't-Tayr, Feridüddin Attar (Sayfa 199)
Gökhan, bir alıntı ekledi.
 8 saat önce · Kitabı okuyor

Bu ümmetin kadın evliyalarından Rabiatül Adeviyye Hazretleri de İmam-i Azam Hazretleri gibi gece olduğu zaman, hizmet elbisesini giyer ve sabaha kadar ibadet edermiş.

Allah'a niyaz ederken şöyle dermis:

-Allah'im!
Gün battı, gözler uyudu.
Dünya sultanlarının kapıları kapandı.
Her sevgili sevgilisiyle başbaşa kaldı.
Ben ise yalnızım. Bu yalnız kuluna lütfet, inayet et, yardım et ve af buyur da cehennemden azad eyle. Rızan ile şereflendir.

Dini Hikayeler, Ali ErenDini Hikayeler, Ali Eren
sueda reyyan, bir alıntı ekledi.
 19 saat önce · Kitabı okuyor

Ramazan...
Prof. Dr. Esad Coşan

Bu bir ruh eğitimi, nefs islahı, ahlak tebdil ve tehzibi mevsimi; sıhhat ve rahat, ibadet ve taat ayı; her sene uzun bir süre süren, ciddi bir talim ve terbiye devresi; geceli gündüzlü bir idman çalışması... Ne güzel, ne mükemmel, ne faydalı, ne gerekli, ne haşmetli, ne hikmetli, ne kutlu, ne mutlu bir inanç ve ibadet nizamı!

Ramazanı Nasıl İhya Ederim?, Ahmet Bulut (Sayfa 132)Ramazanı Nasıl İhya Ederim?, Ahmet Bulut (Sayfa 132)
Krmz, bir alıntı ekledi.
20 saat önce · Kitabı okuyor

Allahım! hayrı ancak sen verebilirsin, kötülüğü de ancak sen defedebilirsin. İbadet, çalışma, korunma için muhtaç olduğumuz güç ve kuvvet de ancak sendendir.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) İle 1 Saat Konuşmak, Ahmet Gürbüz (Sayfa 53)Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) İle 1 Saat Konuşmak, Ahmet Gürbüz (Sayfa 53)
Büşra Elveren, bir alıntı ekledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

aldırmadan tam kırk yıl kalmıştı o aynı evin için de Kuran okuyarak ve ibadet ederek ve yalvararak ve havf ederek.

Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 14)Gül Yetiştiren Adam, Rasim Özdenören (Sayfa 14)
Leyl, bir alıntı ekledi.
21 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Ramazan sözlük anlamı itibariyle,"günün çok sıcak olması, güneşin kum ve taşları çok ısıtması, kızgın yerde yalınayak yürümekle ayakların yanması" anlamındaki ramad masdarından veya "güneşin güçlü ısısından çok fazla kızmış yer" manasındaki ramdâ' kelimesinden türemiştir. Bu ay, içerisinde yapılan ibadet ve taatlerin günahları yakmasından (yok etmesinden) dolayı bu şekilde isimlendirilmiştir.

Ramazan ve Teravih, Abdurrahman Altundağ (Sayfa 14)Ramazan ve Teravih, Abdurrahman Altundağ (Sayfa 14)
Rabia, bir alıntı ekledi.
22 saat önce · Kitabı okuyor

Ortalama bir ömre, Ramazanları bitiştirerek düşünürsek, aşağı yukarı beş yıl sürekli, kesiksiz oruç düşer ki, orta ruhî kuvvette bir Müslümanın irade, dayanma ve ruhî sağlamlık, ibadet kudret ve hacmi için oldukça açık, adeta matematik bir fikir verir.

Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 8 - Diriliş Yayınları - 11. Baskı)Samanyolunda Ziyafet, Sezai Karakoç (Sayfa 8 - Diriliş Yayınları - 11. Baskı)
Mehmet Serhat Ercan, bir alıntı ekledi.
23 saat önce

adı: aşk
Aşk değil mi adı, o halde dile gelmekten, dilde ikamet etmekten niçin kaçınsın, niçin yaresini dik-i yara göstermekten utansın? Öyle ya, aşk almadan vermenin, verdikçe yucelmenin, yaşamak için vermeyi ibadet bilmenin adı değil mi? Dilharab olan derviş-i dilriş hiç dilşad olur mu?

Cenab-ı Aşk, Dücane Cündioğlu (Sayfa 6 - Kapı)Cenab-ı Aşk, Dücane Cündioğlu (Sayfa 6 - Kapı)