Resul, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

İbadetin ruhu, ihlâsdır.
İhlâs ise, yapılan ibadetin yalnız emredildiği için yapılmasıdır.

Eğer başka bir hikmet ve bir faide ibadete illet gösterilse, o ibadet bâtıldır.

Faideler, hikmetler yalnız müreccih olabilirler; illet olamazlar.

İşaratü-l İ'caz, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 76 - Sözler Neşriyat. San. Tic. A.Ş)İşaratü-l İ'caz, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 76 - Sözler Neşriyat. San. Tic. A.Ş)
Resul, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

İnsan, İslâmiyet sayesinde, ibadet saikasıyla bütün müslümanlara karşı sabit bir münasebet peyda eder ve kavi bir irtibat ve bağlılık elde eder.

Bunlar ise sarsılmaz bir uhuvvete, hakikî bir muhabbete sebep olur.

Zâten hey'et-i içtimaiyenin kemâline ve terakkisine ilk ve en birinci basamaklar, uhuvvet ile muhabbettir.

İşaratü-l İ'caz, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 76 - Sözler Neşriyat. San. Tic. A.Ş)İşaratü-l İ'caz, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 76 - Sözler Neşriyat. San. Tic. A.Ş)
Resul, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

Ve keza, ibadet, dünya ve âhiret saâdetlerine vesîle olduğu gibi, maaş ve maâde, yani dünya ve âhiret işlerini tanzime sebeptir ve şahsî ve nev'î kemalâta vâsıtadır ve Hâlık ile abd arasında pek yüksek bir nisbet ve şerefli bir rabıtadır.

İşaratü-l İ'caz, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 74 - Sözler Neşriyat. San. Tic. A.Ş)İşaratü-l İ'caz, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 74 - Sözler Neşriyat. San. Tic. A.Ş)
Caykoyevski, The Secret - Sır'ı inceledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

Okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.Harika mı asla... Ama sizin bazı şeyleri farketmenize yardımcı olacağına emin olabilirsiniz.Mesela İslam'a olan bağlılığıniz daha çok artmalı bence.Çekim yasası doğadan gelen bir şey mi varın bunu siz düşünün. Ayrıca kitapta insanın kendine bolluk,bereket,parayı çekebileceginden bahsederken bir yerde ise var olanla yetinmesi şükretmesi gerektiğini söylüyor.Hastalık durumlarına ise gerçekten katılıyorum.Ömür kısa.Üzülmek yerine mutlu olmanın yolunu bulmak zorundayız.Her şeyin gelip geçici olduğu bir handayız mademki hakkını vererek yaşamak gerekir.Son olarak şuna da değinmek istiyorum.Kitapta sürekli içsel dürtü içsel mutluluktan bahsediliyor.Evet bunlar bir yere kadar insanı mutlu edecek şeylerdir.Tâki tokezleyip hepsi sizi terk edene kadar... Onlar da gidince elinizden tutunacak dalınız kalmadı gibi gelir eğer çok maddeci biriyseniz.Geniş perspektifte bakınca madde değil dua...Nefis değil ibadet...Esas huzuru bunlar sağlamalı.
Vesselam

Derûnî Dâvâm, bir alıntı ekledi.
 12 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Tekkelerde yapılan toplu ibadetlerden tutunuz, ailece yapılan zikirlere, oradan selâtin camilerinde kılınan teravihlere, Ramazanlarda fener alaylarının Kur'an ve ilâhi eşliğinde yaptıkları geçişlere, Cuma namazları sonrasında gerçekleştiren görüşme seremonilere kadar, hayat özü ibadet ve taat olan bir eğlenceye dönüştürülmüştü.

Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 38)Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 38)
Derûnî Dâvâm, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İnsan hayattan daha çok keyif alıp rahatlamak için eğleniyorsa, bunun farklı ve değişik pek çok yolu vardır. Meselâ Osmanlı ceddimiz ibadet ve kulluktaki zevki keşfetmişti. Bu zevki keşfedince ibadet keyfe, hayat da ibadete dönüşür.
Osmanlı ceddimizden başka hiçbir toplum, hiçbir dönemde, ibadeti böylesine bir keyfe dönüştürememiştir.

Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 38)Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 38)
Hatice Gümüş, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yıllar geçti ve yüzyıl artık sona erdi.
Bize nasıl bir dünya bıraktı? Makinelerin
batıl itikatla tapınmaya ve silahların putprestliğine ibadet eden harap olmuş,
ruhsuzlaştırılmış bir dünya; tepetaklak bir dünya; solu sağında, göbeği sırtında, başı ayaklarında.

Tepetaklak, Eduardo Galeano (Pdf)Tepetaklak, Eduardo Galeano (Pdf)
Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
 13 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

"Toplumlar içine adeta paraşütle indirilen camiler, Müslümanları Suudi modeli ruhsuz bir ibadet yaşantısı içinde farklılıklarını işleyip durdukları, kendilerini tecrit ettikleri ve güvensizlik duyguları besledikleri bir getto içine hapsetmektedir. Fransa, İtalya ve İspanya gibi ülkelerde Müslüman cemaatlerin kendi imkanlarıyla yapmak istedikleri mütevazi ibadet yerlerine izin vermemek için bin türlü engel çıkartılırken, Suudi'nin parasını ödediği dev camilere kolayca evet denmesi bir hayli dikkat çekicidir."
Ünlü Müslüman Düşünür Fransız Garaudy

Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 173 - Yeni Boyut Yayınları)Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 173 - Yeni Boyut Yayınları)
Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

İslam, bütün yeryüzünü mabet, bütün meşru fiilleri ibadet ilan eden bir dindir. Yalnız ibadet yapılan yer anlamında bir mabet fikri Kur'an'a aykırıdır. Cami, içinde aynı zamanda ibadet de edilen bir mekandır. Ama asla ibadete tahsis edilmiş bir mekan değildir. Hz.Peygamber'in camisi de böyle bir mekan değildir. Hz.Peygamber'in camisi de böyle bir mekan değildi; bir toplantı, eğitim ve geliştirme yeriydi. Sadece ve resmen ibadete özgülenmiş mabet fikir ve kurumu Kur'an'ın ruhuna uymaz.
Son dönemlerde bazı yerlerde cami yaptırımı, İslam'ın reddettiği en büyük kötülükleri örtmenin aracı olarak devrededir. Bu binalara dokunulmazlık sağlayan tabir 'Allah'ın evi' tabiridir
Allah'ın Evi sıfatını ancak yüce Tanrı verebilir. O, bu sıfatı bir tek mekana vermiştir: Kabe, Beytullah. Bunun dışında hiçbir mekan için Allah'ın evi tabiri kullanılamaz; kullanılırsa küfür olur.

Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 171 - Yeni Boyut Yayınları)Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 171 - Yeni Boyut Yayınları)
Hüzn-ü Beşer, bir alıntı ekledi.
15 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Allah'ın Resulü Küba'da bir mescid yaptırdılar.
İşte müslüman topluluğunun ilk mescidi... Allah onu:
— Takva üzerine atılan mescid...
Diye andı.
Allah Resulünün, sahabîleri ile toplanıp açıkça namaz kıldıkları ilk ibadet yeri burasıdır.

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl KısakürekÇöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek