Sena Şişman, bir alıntı ekledi.
 18 Mar 16:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yani Ben :)
İkarus:Ege zeytiniyle beslenmiş insanların hayalinden doğmuştur...

Limit Sizsiniz, Mümin SekmanLimit Sizsiniz, Mümin Sekman
Zeynep Erdemir, Benim Uzak Yıldızım'ı inceledi.
17 Mar 15:32 · Kitabı okudu · 8/10 puan

BENIM UZAK YILDIZIM

Kendi halinde bir ogretmen ve herkesin bildigi sair bir annenin ikinci cocugu olan Tarver Merendsen. Gezegende herkesin annesinin de siirlerinden bildiği ve gormek icin geldigi ciceklerle dolu harika bir kir evinde yasayan, abisinin askerlik gorevinde hayatini kaybetmesiyle kendini abisinin yerine koyup asker olan ve savas alanlarinda genc yasinda hayatta kalma mucadelesiyle bircok madalya biriktiren Tarver Merendsen. Ikarus ve benzeri uzak gemilerindeki kendinden yuksek konumda olan insanlarin arasinda yalniz kaldigi sirada, o balo salonunda, babasindan baska kimsesi olmayan, prensesler gibi yetisen ve yanina kimsenin yaklasamadigi ulasilmaz Lilac Laraux.
Hikaye ; bu iki gencin birbirlerine karsi koyamadiklari bir cekimle verdikleri savasin yani sira, karsilasmalarindan birkaç gun sonra Ikarus'un hic yasamin olmadigi bir gezegene dusmesiyle basliyor. Hem birbirlerinden nefret etmeye calisip hemde bilmedikleri gezegende hayatta kalmak ve o gezegenden kurtulmak icin ellerinden geleni yapıyorlar taki ki...Dunya duzen kurulumu distopya uzerine fakat kitabin baslangicindan itibaren cok fazla distopya icerigi goremedim ben distopyadan ziyade anlatilan ask hikayesi cekti beni.kitabin sonuna  dogru distopya kurgusu kendini hissettirmeye basladi. Yine de cok cok cok fazla begendim. Koca gezegende sadece Lilac ve Tarver! Bence harikaydi. simdi neler olacak diye dusunmektense siradaki kitabi okumaya baslayabilirim

Attila İlhan'ın da hayranı olduğu Rainer Maria Rilke, nedendir bilinmez şiirlerini hep ayakta, bir elinde şarabı varken yazarmış. Ama okuduktan sonra başıma gelen sarhoşluğun verdiği yetkiye dayanarak dile getirebilirim ki o şarabı, yalnızca kendine değil şiirlerine de içirmiş olmalı. Şiirleri yazı olmakla kalmıyor adeta gözümüzün önünde beliriveriyor bütün acı güzellikleriyle. Gecelere anlam yükleyen, kadınları özel kılan düşünceleri, insanı; daha medeni bir sevgi çerçevesine oturtacak erdeme erişmiş kılacaktır. Onu okumak, güneşe uçan Ikarus gibi hissettirdi bana. Yanacağını bile bile yine de o sevdiği güneşe uçmak. Kanatlarımdaki balmumunun eriyip düşeceğini bilsem de yine de uçmaya devam ettiğim güneş.
Zweig, onu incelerken kendi buhranına buhran katmış ve şu yorumu yapmıştı: "şiir'i şiirde arayan dünyanın görebileceği en duygu yüklü insanlardan." Ama onu ve şiirlerini, en iyi kendi yorumu ile açıklamak gerekir: "ve artık o her yerdeydi, akşam saati gibi."

N. Emre Yılmaz, İkarus ya da Bilimin Geleceği'yi inceledi.
 03 Şub 21:29 · Kitabı okumadı

Özgürlük ve öğrenme tutkusu, tarihler boyunca hep eşdeğer görülmüş. Yunan mitolojisinde buna dair sayısız hikaye vardır. En çarpıcı olanı ise İkarus’unkidir.
İkarus’un babası Dedalus bilge bir mimardır. Sürgüne gönderildiği Girit Adası’nda Kral Minos’un yanında çalışmaya başlar. Onun isteği üzerine insan başlı, boğa bedenli bir canavar olan Minotauras’ın bir daha çıkmamacasına içine kapatılacağı Labirent’i inşa eder. Ancak bir süre sonra kral Minos’un emri ile, Labirentin gizini Theseus ve Ariadne’ye öğrettiği gerekçesi ile oğlu İkarus’la birlikte kendisi Labirent’e hapsedilir.
Daha çok özgürleşmek!
Daidalos, yaratıcı aklıyla, buradan çıkmanın yollarını arar. Ve kendisi ve oğlu için kanatlar yapar. Bu kanatları bal mumuyla bedenlerine, omuz başlarına yapıştırır. Oğlu İkarus’a ne çok alçaktan, ne de yüksekten uçmamasını, özellikle de güneş ışınlarına yaklaşmamasını tembih eder.
Fakat İkarus takma kanatları ile bir kez havalandıktan sonra, aydınlığı, güneş ışınlarını ve bunların ardındaki hakikati biraz daha yakından görmek, öğrenmek ve daha çok özgürleşmek düşüne kapılır. Ancak, güneşe yaklaştıkça, takma kanatlarını bedenine yapıştıran bal mumları erimeye başlar. Ve sonunda İkarus, Ege Denizi’nde yitip gider.
Özgürlük bedel ister.
Ikarus, düşmeyi göze alarak güneşe ulaşmaya çalışan cesur bir karakterdir. Tek eksiği, henüz hazır olmadan güneşe ulaşma çabasıdır. İkarus’a verilen öğüt, günlük hayatımızda hemen hemen hepimize verilen: “ne çok yüksekten, ne çok alçaktan uçmamak” uçlarda olmamak, topluma ayak uydurmaktır.Ikarus olmak, özgür olmak ve ne olursa olsun hayallerinin peşinden gitmektir. Ama kontrolsüz öğrenme ve özgürlük tutkusu onun düşüşüne neden olur. Suyun içinde yavaş yavaş kaybolan kanatları bize, hiçbir şeyin tutsağı olmamayı hatırlatır. Özgürlüğün bile. Çünkü : “Işık uykulu gözlere yavaş yavaş verilir."
Russell da bu mit ile yola çıkarak hem Dedalus ile bilimi hem de İkarus ile tutkuyu sentezler.

Sevda Turan, bir alıntı ekledi.
04 Oca 08:42 · Kitabı okudu · Beğendi

Güneş nasıl İkarus'un kanatlarını eritirse, Kesinlik İlleti de bilimsel merakı yok ederdi.

Havva'nın Üç Kızı, Elif ŞafakHavva'nın Üç Kızı, Elif Şafak
Hesna, Ariel ve Seçme Şiirler'i inceledi.
 31 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1 günde

    "Kaparım gözlerimi... Ve ölüme düşer tüm dünya"

Sevgili Şiir Hocam Yusuf Eradam sayesinde tanıştım Sylvia'yla. Emily Dickinson, A. Tennyson, W. Blake, W. Butler Yeats ve diğerleriyle... Gotik öykülerinden tanıdığım ama canı isterse nasıl da katran karası şiirler yazabileceğini öğrendiğim Poe'yla. Ve.. ve Bay İkarus'la... Anladım ki şiir, şiirden öte bir şeymiş. Anladım ki, dizelerde durduğu gibi durmuyormuş.

Kitabı elime alınca fark ettim özlediğimi. Özellikle Yusuf Hocamın o şefkatli ve hünerli elleri değmiş _ ki zordur şiir çevirmek, öyle de cebelleşirsin, yeni bir şiir yazmaktan beterdir. Hatırlıyorum da, üniversite hayatımda tek alttan aldığım dersti Şiir İnceleme. Ne kadar trajik değil mi? Hani iyiydim şiirde... Tamam hocam, buradan itiraf ediyorum. Kimseler bilmez. Bilinçliydi o, dalgasını geçtim satırların ve dizelerin. Çünkü en yakınımdakilere bile belli etmediğim sancılarım vardı. Çünkü daha, Bay İkarus'a anlatacağım çok şey vardı.
Bilmiyordu ki... Benim de, düşlerim bal mumundandı.

Ahh Sevgili İkarus... Gidip de sıcak şarap içmek vardı şimdi. Aynı tadı verir mi? Garip bir 'Ölü Ozanlar Derneği'ydi devrimiz. Yeniden şahlanır mı?

Bütün bunları anlattım. Anlattım çünkü size bir sır daha vereceğim. Bugün size, 'Kadın ve Şiir'den bahsedeceğim. Siz adına 'Kadın ve Erkek' diyin.

Sylvia... Herkesin manik-depresif hastalığıyla ve garip intiharıyla tanıdığı, belki de meraktan ve acıdığı için okuduğu kadın şair. Ama o işler öyle değil tabii.
Kimdi peki Sylvia? Kadındı, anneydi, küçükken babasız kalmış bir kız ve kocasının karısıydı. Azıcık deli ve asiydi. Arada dedi ki, ben şiir de yazabiliyorum. Görmüyor musunuz? Güzel güzel şiirlerim var.
Orada dur dediler, bir adım geriden gel.

Hocamın güzel bir tespiti var; Sylvia'nın tek hatası oldu, o da evlenmek. Doğruydu. Hem de kendisi gibi bir şairle. Niye peki? Yazmaya başladı mı kadın, iktidara koşar derler. Ve bundan en aklı başında bir erkek bile rahatsız olur. Kadın dediğin, arkadan gelmelidir.

Derler ki, Ted Hudges ile doğmuştur Sylvia. Halbuki bir kadından doğabilir bir kadın. Ya da kendinden...
Ted'ten önce de şairdi Sylvia. Çocukken de yazardı. Kadınken de... Ted'le aşık atmasına gerek yoktu. Gizdökümcü şiirin ustalarındandı. Matematiksel bir dil kullanırdı şiirlerinde. (Bakınız klasik "metaphors" şiiri) Onun şiirleri duygusal ve ölüm kokan şiirler olarak okunmamalıdır. Sadece yaşadıkları yoktur. İmgeler vardır mesela akla ziyan.
Ted'in bir şiirini dahi okumadım ama Sylvia üzerine fakültelerde doktora yapılır, doçentlik tezi bitirilir.  Zaten Ted Hudges da Sylvia'nın ölümünden sonra çocuk kitaplarına sarmıştır, 30 yıl bir şey yaratamamıştır. Sylvia'nın hayranları intiharı konusunda onu suçlar genelde ama öyle de düşünmemek lazım. Belki de adam lanetliydi çünkü Sylvia'yı aldattığı sevgilisi de Sylvia'dan olan oğlu da intihar etmiştir.
Sylvia için de intihar kaçınılmaz son olacaktı bu hastalıkta. Ama Ted'in de hataları yok muydu? Şöyle bir gerçeklik vardır ki; Nilgün Marmara'nın da tezinde belirttiği gibi, çocukken babası tarafından, kadınken de kocası tarafından yalnız bırakılmıştı Sylvia.
Özgürlüğü bir fırının içinde aradı. Kendince ulaştı belki ama ölümünden sonra dahi kurtulamadı esir olmaktan. Ted, sadece bir günlüğünün basılmasına izin verdi, diğer günlükler yok edildi. Sırça Fanus harici yazdığı bir kitabı daha vardı 'sakıncalı' diye o da yok edildi. Ariel ve Seçme Şiirler kitabı Ted'in istediği sırada ve onun seçtiği şiirlerin araya sıkıştırılmasıyla basıldı. Yusuf Hocam, bu konuda duyarlı davranmış ve Sylvia'nın kendi dizdiği sıraya göre çevirip yayına vermiş. Bunun için de herkesten bir yanak alırım demiş. Bense kocaman sarılıyorum.

Ve son olarak soruyorum size:
Daha kaç parçaya bölünebilir bir kadın?
Ve o parçalardan tekrar doğabilir mi?

Ve sen Sylvia... Vakti gelmedi mi artık, vedalaşmanın? Nakliyeciler dolaşıyor son günlerde içimde. Boşaltıyorum tek tek odaları. Düzeliyorum sanırım. Çok uzun zamanımı aldın. Bu süreçte yalnız başıma çıktığım çok uzun yolculuklarım oldu benim. Yan koltukta oturanım olmadı hiç. Gelip tüm karanlığınla, sen çöreklendin oraya Sylvia.
Konuştun, konuştun, söyledin. Söylendim. Süratli bir çarpma etkisi yetecekti. Olmadı... Arka koltukta taşıdığım umuda tutundum Sylvia.

Daha yeni... Ruhumun duvarlarına ördüğün örümcek ağlarını, tel fırçalarla temizledim.

O yüzden, artık gitmeme izin ver. Burda ayrılalım. Bir daha kesişmesin yollarımız. Çıkma ıssız sokaklarda karşıma.
O güzel gülüşünü de al ve uzaklaş. Uzaklaş ki benim de güzel gülüşlerim olsun.
Tam da burda ... Vedalaşalım.

         "Galiba... Seni kafamda yarattım ben."


* BONUS:
- Sırça Fanus' a yaptığım incelemem:
#20960084 />
- Yusuf Hocam'ın Sylvia ve Şiir üzerine yazdığı makalesi:
http://www.yusuferadam.com/susma.html
Okuyun, okutun. Hayatı tamamen sanat ve kültür üzerine kurulu bir adam Yusuf Eradam Dili sivridir, aldırmayın.

- Bu kitapta yok maalesef ama en sevdiğim şiiridir Sylvia'nın. "Mad Girl's Love Song" Sizinle paylaşmak istedim. Notaya dökülmüş hali ve Türkçe çevirisiyle... İyi dinlemeler.
https://youtu.be/_uN3B0csdVg

Melike, bir alıntı ekledi.
16 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İkarus'un öyküsünü unutma; güneşe uçmayı amaçlayan, belli bir yüksekliğe varan, ama birden kanatlarını yitirip denize düşen İkarus..

Theo'ya Mektuplar, Vincent Van GoghTheo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh