Böylesine bir ileti için kusuruma bakmayınız lütfen, fakat bu konuda bilgi alanının kısıtlı olması durumuyla sormak zorundayım. Doğu felsefesi ile ilgili -özellikle Japon felsefesi ve Hint felsefesi-önerebileceğiniz kitap var mıdır?

Türkçe
Başka bir site de bir ileti gördüm ve yazı aynen bu şekilde idi

"103 yıL öNCe DeDeLeRiMiZ ÇaNaKKaLeYi TeMizLeDi .

ŞiMDiDe ToRuNLaRı AFRİNİ TEMIZLIYOR .

ŞEHITLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ"

Lütfen bu yazı sizi rahatsız ediyor mu yoksa etmiyor mu söyleyin.. Çünkü ben bu durumdan rahatsız olup iletiyi için aşağıdaki yorumu yazdım.

"Her şey güzel ama o yazıyı neden böyle berbat bir hale getirdiğinizi çözemedim. Bir harf büyük bir harf küçük yazmak da bir nevi bu ülkenin değerlerini hiçe saymak değil midir. Lütfen Türkçemizi güzel kullanalım."

Sonrasını tahmin etmek zor değil. Başka birinden bir yorum geldi elbette.
"arkadaşım bu onun tercihi lütfen sayfalara böyle şeyler için girip yorum bırakmayalım ülkenin değerlerini bozan o kadar şey varken arkadaşıma takilmaniza da şaşırdım ayrica "

Ben yine cevap vermediğim halde tekrar bir yorum daha eklemiş bu arkadaş.

" iyi aksamlar dilerim bir daha olmasin lutfen ben pek elestiriye acik biri degilim tepem ati veriyor "

Bu kadarı bence fazla.. Daha fazla iletinin altı dolmasın diye mesaj atma kararı aldım. Yazdığım mesajı da buraya ekliyorum.

"Kusura bakmayın diyerek söze girmek istiyorum. Türkçe bizim konuşma ve yazı dilimiz iken, bunu düzgün bir şekilde kullanması gerektiğini söylüyorum ve siz bana " bu onun tercihi " diyerek cevap veriyorsunuz. Ancak onun tercihi olamayacak kadar hassas bir mevzudur bu. Zira bu bizim dilimiz ise bunu güzel bir şekilde yazıya dökmeliyiz diye düşünüyorum. İnsan böyle şeyleri görünce uyarı yapmak istiyor. Yanlış var ise düzeltilmeli. Benim fikrim bu yönde. Esen kalınız. "

Aldığım cevap

"arkadaşım temiz türkçe taraftariyim dedigindede haklisin ama yanlış olduğun taraf onu benimle olduğu gibi burdan özel olarak konuşursan daha makbul olur orda herkese açık bir alanda yapman hoş olmamış arkadaşım o benim ve hassas bir bayan üzülmüş artı kendi yazımı değil beğenmiş bir yerden kopyalamış şimdi böyle herkesin olduğu bir ortamda bu tür uyarı yapmak ağzı olana konuşma hakkı doğurur senin gibi düşünen bazı kişilerde gelir belki daha farklı giriş yapar daha incitici bunlara meydan vermemek lazım değil mi arkadaşımı kıracak yada hedef hâline getirecek bir olay olmaması adına girdim dahil oldum mevzuya "

Temiz Türkçe bu değil.. Temiz Türkçe " ı " harfini " i " olarak yazmak yahut büyük yazılacak şeyleri küçük yazmak değil. Ne olur artık biraz hassas olalım.

Oktay Sinanoğlu'nun da dediği gibi " TÜRKÇE GİDERSE, TÜRKİYE GİDER. "

İleti sana gelsin ;)
Öyle bir aşk yaşayınki,Leyla ile Mecnun gibi değil!!!!! telefonla şarj aleti gibi olsun.

Yeni bir mecra, burayla beraber.?
Bir süredir dile gelen rahatsızlıkları görüyorum. Burası kitap sitesi burası şu burası bu diye. Ancak yine de alıntı ve inceleme paylaşmayan insanların da kıtap sitelerinde olmalarını, müzik paylaşmalarını, o anki ruh hallerini anlatmalarını istiyorum. Her insanın, hatta kimine göre basittir bunlar çünkü entel konuşmaz, yazım hataları yaparlar. Ancak insani kriter elbette bu değil. Fikri ne olursa olsun her insanın içinde yaşadığı ruh hali önemlidir, her ruh en az bir kelime barındırır mutlaka ve kaç ruh okuduğumuz, okuduğumuz kitaplar kadar kıymetlidir. Dışlanmadan, kendilerini garip hissetmeden rahat davranmalarını isterim, gönül bundan yana ve burdan oligarşik dikdatöryaya kurban giden güzel yürekli bir kaç insan bir facebook sayfası açmış. Ben derim ki orada ileti paylaşmak serbest , konuşmak serbest, gelen herkesi bekleriz. Ayrıştırmadan, ötekileştirmeden, ordaki yönetimi bir zümrenin eline vermeyeceğimize emin olabilirsiniz.
Elbetteki 1k ya da aynı şekilde geleceğiz fakat umudum zümreleşmemiş ( feci süredir kast) 1k yı tekrar görmek.
1k yı sevmeye devam edeceğiz.
Linkimiz şu

http://fb.me/deryaninguzelkitaplari

Fuar
Kitap Fuarları arka arkaya devam ediyor. Bursa kitap Fuarı bu hafta, ardarda Denizli Kitap Fuarı ve İzmir Kitap Fuarı... devamı geliyor.
Birkaç duyuru, ileti, paylaşım gördüm Fuarlarla ilgili, popüler yazarlardan bahseden nitelikte, 1000Kitap dostlarına ithafen. Çok güzel bilgilendirilmek.

Ben de popüler yazarların ve popüler kitapların dışında, Kitap Fuarların birkaç özelliğine dikkatinizi çekmek isterim.
*Yazarların ve kitapların okurlarıyla bir araya gelmesini sağlamak.
*Yeni yazarları, yeni kitapları kitapseverlerle tanıştırmak,buluşturmak
*Ekonomik anlamda okurlara fırsatlar yaratmak
*Hem yazanlara hem de okuyanlara şans tanımak
*Yazarından imzalı kitaplara sahip olmak

Kenarda köşede kalmış popülaritenin ötesinde, yüreklere dokunan,insanın ruhuna iyi gelen, aydınlığa yol olan kitaplar ve kendilerini popüler hale getiremeyen çok değerli yazarlar var...

Fuarlara, edebiyat etkinliklerine, gizli saklı kalmış kalemlere de ulaşmanız dileğiyle...Teşekkürler.

Abilerim, ablalarım.
Edebiyat sınavım yaklaşıyor ve sınavda Yaban'dan sorular sorulacak. Siz öğretmen olsaydınız, kitap hakkında hangi soruları sorardınız?
Not: Geçen sınavda Gün Olur Asra Bedel çıkmıştı ve yine aynı şekilde ileti paylaşmıştım. Altına gelen yorumlardan biri sınavda çıktı. Derin bilgilerinize güveniyorum... :D