ozgurkitaplarim, İnsanlar Arasındaki Eşitsizliğin Kaynağı'ı inceledi.
7 dk. · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Bu kitap ile tanışmam İlber Ortaylı’nın Gazi Mustafa Kemal Atatürk kitabı sayesinde oldu. Atatürk’ün bu kitabı özgün diliyle okuduğunu ve başucu kitaplarından birisi olduğunu öğrendikten sonra hemen okuma listeme ekledim. Kitabı okumadan önce Atatürk’ün meclis konuşmalarında J.J.Rousseau’dan birçok defa alıntı yaptığını da öğrendim.

Kitabın konusuna gelecek olursak, kitabın ismi bize her şeyi anlatıyor. Rousseau eşitsizliğin kaynağını okuyucularına aktarırken bunu ilk insandan itibaren ele alıyor ve kitabın yazıldığı güne kadar ilerliyor. Kitabı okurken felsefik bir “Sapiens” kitabını okuyorum gibi hissettim.

Kitapta eşitlik ve özgürlük düşüncesi ön planda. Kadınlara ilk defa seçme ve seçilme hakkı 1900’lü yılların başında verilmesine rağmen Rousseau 1750’li yıllarda bu konuyu kitaplarında ve konuşmalarında açıkça savunmuş.

Kitabı okurken açıkcası zorlandım. Sık sık okumamda kopmalar oldu. Kitaptaki çoğu cümlelerin çok uzun olması cümleyi hatta paragrafı tekrar baştan okumama sebep oldu. Kitap genel olarak zor ama yazıldığı döneme göre etkileyiciydi.

Yeliz Karcan, bir alıntı ekledi.
9 dk.

Ah, ‘yüreğimin oynayışının’ nedenini bilseler, onlara duyduğum derecesiz mutluluğu anlatabilseydim!

İlk Öğretmenim, Cengiz Aytmatovİlk Öğretmenim, Cengiz Aytmatov
Nursel, bir alıntı ekledi.
12 dk. · Kitabı okudu

Son Söz
Vejetaryenlik, doğruluk ve dürüstlük yolunda atılmış ilk adımdır ve bu adım gelecek kuşaklar için son derece değerlidir. Çünkü insanla hayvan arasındaki kölelik ve tutsaklığı kaldırır ortadan. Sahtecilik, parazitlik, hırsızlık ve savaş gibi şeyleri kökünden yok eder. Huzurlu ve mutlu bir yaşamın sergilendiği kırlar ve tarlalar artık, doğanın
süsü olan canlıların işkence edildiği, öldürüldüğü korkunç manzaralar sahnelemekten kurtulur. İnsanların yüreklerinde, gerçek kardeşlik duyguları uyanır. Bu duygu yalnız insanları değil, doğadaki tüm yaratılmışları birbirine bağlar.

Vejetaryenliğin Yararları, Sadık HidayetVejetaryenliğin Yararları, Sadık Hidayet
İrem, bir alıntı ekledi.
15 dk.

Araplar, Arap olmayan Müslüman kavimlere “Acem” adını verirler. Zamanla bu ifade karşısındakini aşağılamaya dönüşür. Bu yüzden, bir İranlı’ya “Acem” demek, onu küçümsemeye yönelik bir tanımlamadır.

Abdurrahman Bey’in şöförlüğünü yaptığı ilk arabayı İstanbul sokaklarında görenler “Acem geliyor… Acem geliyor…” diye bağırarak birbirlerini şaka yollu uyarırlardı. Direksiyon başına yeni oturmuş birine “acemi” denilmesinin kökeni de işte bu öyküdür.

Bir Çift Ayakkabı, Sunay AkınBir Çift Ayakkabı, Sunay Akın

Filistin
pkk'nın 1978 yılında kurulmasından sonra apo hemen suriye'ye kaçmıştır daha sonra Filistin kurtuluş örgütü ile bağlantıya geçmiş silah ve eğitim desteğini bizzat kendilerinden sağlamıştır. pkk nın militanlarına eğitim desteği veren, yetmedi ilk kamp yerini kuran, filistin kurtuluş örgütü ve filistinlilerdir.

Hasan Durna, bir alıntı ekledi.
23 dk. · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Soru ve Cevaplar
'Yabancılarla konuşurken ellerimi koyacak yer bulamıyor sürekli gözlerimi kaçırıyorum, ne yapayım?
Vücut dilinin iletişimdeki önemi konuşma dilinden daha fazladır. İnsanlar ilk kez tanıştıkları birisi hakkında bir kanı oluşturduklarında bu kanı(lar)ın ilk görüşmedeki birkaç dakika içinde gözlemlenen vücut diline bağlı olduğu bilinmektedir. Yukarıdaki ilgili bölümde ayrıntılı vücut dili alıştırmaları örnekleri var. Onları okuyun.'

https://www.kitapyurdu.com/...an-durna/192235.html

Sosyal Fobi Kim Korkar Sosyal Fobiden!, Hasan Durna (Sayfa 114 - Pegem Akademi Yayıncılık)Sosyal Fobi Kim Korkar Sosyal Fobiden!, Hasan Durna (Sayfa 114 - Pegem Akademi Yayıncılık)
_Aryy_, Da Vinci Şifresi'ni inceledi.
26 dk. · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Kitabı bitirip sıcağı sıcağına yorum yapmak istedim . Şuan beynim eror verdi :))o kadar bilgi, kitabin sonundaki şaşırtmaca , kitabı okurken ki heyecan,koşusturma, bi yandan Google 'a gidip yaptığım araştırmalar, Da Vinci tablolarini araştırmam,kitaptaki bilmediğim kelimeleri araştırmam ,kitabin sürükleyici yanı onu iki günde bitirmeme neden oldu bunların hepsi üst üste gelince beynin eror vermesi çok normal:)) şaka bi yana çok güzel kitap başlarda sıkıldığımı itiraf etmeliyim çünkü cok fazla mekan ismi vardi ve karakterlerle yeni yeni tanisiyordum . 60 sayfadan sonra kitap çok güzel bi hal aldı elimden bırakmaz oldum.
Dan Brown ile tanıştığım ilk kitap ve bende etkiler bıraktı. Bi aksiyon- macera romanından bu kadar sanat, kültür bilgileri beklemiyordum açıkçası.
Kitap soranlara tavsiye edeceğim guzel bir Dan Brown kitabı . Diger kitaplarını da en kısa zamanda okumak istiyorum.

Sezgin Koyun, bir alıntı ekledi.
33 dk.

Sevenler birbirlerine yara izlerini gösterirler. İlk önce bunu yaparlar... 'Sana ruhumu açmadan önce bil ki incinebilirim' demek için...Çünkü en çok sevdiklerin yaralar seni.

Gizliajans, Alper CanıgüzGizliajans, Alper Canıgüz