Başlangıçta Tanrı göğü ve yeri yarattı.. Yer boştu, yeryüzü şekilleri yoktu; engin karanlıklarla kaplıydı.. Tanrı`nın Ruhu suların üzerinde dalgalanıyordu.. Tanrı, “Işık olsun” diye buyurdu ve ışık oldu..(Tevrat 1:1-3)

Benden önce bir tanrı olmadı, benden sonra da olmayacak. (İncil- Yeşaya 43:10)

Zaman doldu” diyordu, “Tanrı’nın Egemenliği yaklaştı. Tövbe edin, Müjde’ye inanın! (Markos 1:15)

Leviathan Nedir?
Leviathan; Tevrat ve İncil'de kötülüğü temsil eden bir su canavarının adı olarak geçmektedir. Bu kavram 1651 yılında Thomas Hobbes'un ünlü "Leviathan" adlı eseri ile mutlak güç ve yetkilere sahip egemen bir devleti ifade etmek üzere kullanılmıştır.

Thomas Hobbes bu kavramı "Leviathan: Bir Din ve Dünya Devletinin İçeriği, Biçimi ve Kudreti" isimli kitabında şöyle açıklar: "Onları (vatandaşları) yabancıların istilasından koruyabilmenin, birbirlerine zarar vermekten engellemenin, kendi sanayilerini ve yeryüzünün meyvelerini güvence altına almanın yolu bütün gücü ve kudreti bir tek insan ya da insanların meclisine vermektir... (Toplumda yaşayan) İnsanlar birbirlerine ‘Ben haklarımdan vazgeçiyorum ve tüm haklarımı bu insana ya da insanların meclisine veriyorum’ demelidirler. Böylece bütün güç ve kudret tek bir insanda toplanır. bu devlet ya da latince civitas olarak adlandırılır. bu büyük leviathan'ın doğması demektir."

Leviathan'ın Doğuşu: Hak ve Özgürlüklerin Koruyucusu Olarak Devlet

Devletsiz bir toplum olabilir mi? Ya da devlet olmaksızın birey ve toplum var olabilir mi? Daha doğrusu devletsiz bir toplumda "kaos" olmaksızın "düzen" içinde yaşamak mümkün olabilir mi? Tabi ki hayır!.. Devlet, en başta insanların mal ve can varlıklarını korunması için gereklidir ve rasyonel bireyler, devleti kendi hak ve özgürlüklerini korumak için oluşturmuşlardır.

"Onları (vatandaşları) yabancıların istilasından koruyabilmenin, birbirlerine zarar vermekten engellemenin,kendi sanayilerini ve yeryüzünün meyvelerini güvence altına almanın yolu bütün gücü ve kudreti bir tek insan ya da insanların meclisine vermektir... (Toplumda yaşayan) insanlar birbirlerine ‘ben haklarımdan vazgeçiyorum ve tüm haklarımı bu insana ya da insanların meclisine veriyorum’ demelidirler. Böylece bütün güç ve kudret tek bir insanda toplanır. Bu DEVLET ya da Latince CIVITAS olarak adlandırılır. Bu büyük LEVIATHAN‘ın doğması demektir."Thomas Hobbes

Leviathan'ın Büyümesi: Hak ve Özgürlükleri İhlal Eden Bir Kurum Olarak Devlet

Önceleri biz insanların hak ve özgürlüklerini korumak için oluşturulan devlet, zamanla büyüdü... Bireyi korumak için oluşturulmuş olan devlet, birey üzerinde tiranlık kurmaya başladı. Güya "iyiliksever devleti" temsil eden krallar, imparatorlar, sultanların baskı ve zulmü altında insanlar ezildi... Yaşam hakkı, özgürlük hakkı, mülkiyet hakkı hiçe sayıldı... Asırlar "despot devlet"in izlerini taşıdı... Ekonominin gelişmesine paralel olarak devlet faaliyetleri de genişledi... Faaliyetleri genişledikçe harcamaları arttı. Harcamaları arttıkça daha fazla vergilemek zorunda kaldı. Bu da yetmedi, sınırsızca ve sorumsuzca borçlandı... Para basma yetkisini kötüye kullandı... Sonuçta ekonomide hastalıklar ortaya çıkmaya başladı. İsraf ve savurganlıklar çoğaldı. Devlet, asıl varlık nedenini unuttu. Ve devlet, sosyal faydasından çok sosyal maliyeti olan bir kurum olmaya başladı.

"Devlet büyüdükçe, özgürlük de o oranda küçülür." Jean Jacques Rousseau

Leviathan'a Gem Vurmak: Özgür Bir Toplum İçin Sınırlı Bir Devlete Doğru

"Devlet gerekli midir? sorusu ütopik libertarianların ya da anarko-kapitalistlerin "entellektüel fantezi"lerinden başka bir şey değildir. Dolayısıyla "devlet gerekli midir?" sorusu değil, "devlet, ne kadar gereklidir." sorusu realiteye uygundur. Bugün için sorulması gereken soru da budur.

"Devletin toplumun güvenliğini sağlama ve muhafaza etme niyetine rağmen, onun sahip olduğu gücü kötüye kullanmaya eğilimli bir kurum olduğuna tarihin hemen her sayfasında şahit olunabilir." John C. Calhoun

mrtdgdvrn, Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni'yi inceledi.
16 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Muazzez ilmiye çığ'ın 3 kitabın aslına sümerliler zamanındaki olaylardan esinlendiği anlatan bir kitap severek okuyacaksınız.Sümerlilerde tapınak fahişelerinin diğer kadınlardan ayrılması için başlarını kapadıklarını anlatan birçok ilginç olaylara değinmiş

Esra D., bir alıntı ekledi.
 19 saat önce

İlginç...
Tanrı ’ yı kurşuna dizen adam
1918 ’ de Moskova ’ da, devrimci coşkunun tam ortasında, Anatoli Lunacharski Tanrı ’ yı yargılayan bir mahkemeye başkanlık etti. Bir İncil sanık sandalyesine oturtuldu. Savaya göre, Tanrı tarih boyunca insanlığa karşı sayısız suç işlemişti. Savunma avukatı Tanrı ’ nın suç ehliyeti olmadığını iddia etti: zira ileri derece bunaklıktan muzdaripti: ama mahkeme onu idama mahkûm etti. 1918 ’ de bugün, şafak vakti, beş mitralyöz mermilerini gök yüzüne doğru boşalttı.

Ve Günler Yürümeye Başladı, Eduardo Galeano (Sayfa 26)Ve Günler Yürümeye Başladı, Eduardo Galeano (Sayfa 26)

Çok kısa sürede okunabilen hafif bir kitap. Dili de gayet basit. Körü körüne inanan birinin düşünce yapısında bir değişiklik yaratacağını sanmıyorum ama Ortadoğu kökenli dinlerin ve kültürün birbirinden nasıl etkilendiği ve insan eliyle geliştirildiğine dair örnekler, tespitler mevcut. Okuyup üzerinde en azından biraz düşünme zahmetine değecek bir kitap. Özellikle bu gibi konularda kaynak kıtlığı olduğu hesaba katılınca, ömrünü Sümer, Akad, Babil medeniyetlerine adamış ve araştırmış bir çağdaş cumhuriyet bilim kadınının bu emeği ve eserini okumak beni gayet memnun etti.

Koray Ugur ERBAS, Doğmuş Olmanın Sakıncası Üzerine'yi inceledi.
20 Mar 00:01 · Kitabı okudu · 44 günde · 5/10 puan

Kitabın pesimist bir üslup ile kaleme alınmış oldugunu pek tabii bekliyordum, ancak birbirinden bağımsız olduğunu düşündüğüm aforizmaların aslında bir bütün olarak sunuldugunu okuyunuca farkettim. Ciaron, hayattan nefret etme sebebini insanın yaradılışına dayandırmış. Her aforizması olmasa bile bazıları kesinlikle etkileyici ve cesur tespitler. Okumaya her kitap değer tabiki yine de okumaya karar vermeden önce bir kac alıntısını incelemenizde fayda var...

"Doğmamak hiç kuşkusuz olup olabilecek en iyi formüldür. Ama ne yazık ki, kimsenin elinde değil."

"Hiçbir hükümdar, kendini öldürmeyi kafasına koymuş bir zavallının gücüyle karşılaştırılacak bir güce sahip olamamıştır."

"İnsan en derinlerde, bilince sahip olmadan önceki bilinçsizlik durumuna kavuşmaya can atar. Tarih, insanın buna ulaşmak için geçtiği dolambaçlı yoldan başka bir şey değildir."

"Ağaçlar kıyıma uğramış. Evler ortaya çıkıvermiş. Her tarafta ağızlar, ağızlar... İnsan kendini yaymış ortalığa. İnsan yeryüzünün kanseridir."

"Antik tanrılar insanlarla alay eder, onları kıskanır, peşlerine düşer ve ara sıra çarparlardı. İncil ve Kuran'ın tanrısı o kadar alaycı ve kıskanç olmadığından; ölümlüler, talihsizlikleri için onu suçlayabilme tesellisine bile sahip değiller. İyi Tanrı trajediyi öldürdü."

"Unutma yeteneğimiz olmasa, geçmişimiz şimdimizin üstüne öyle ağır bir yükle çökerdi ki, bir an bile kendimizi kıyıya atacak, hele orada tutunacak gücümüz olmazdı. Hayat ancak düşüncesiz olanlara, kesinlikle hatırlamayanlara katlanabilir görünür."

Koray Ugur ERBAS, bir alıntı ekledi.
 19 Mar 23:06 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Antik tanrılar insanlarla alay eder, onları kıskanır, peşlerine düşer ve ara sıra çarparlardı. İncil ve Kuran'ın tanrısı o kadar alaycı ve kıskanç olmadığından; ölümlüler, talihsizlikleri için onu suçlayabilme tesellisine bile sahip değiller. İyi Tanrı trajediyi öldürdü.

Doğmuş Olmanın Sakıncası Üzerine, Emil Michel Cioran (Sayfa 137)Doğmuş Olmanın Sakıncası Üzerine, Emil Michel Cioran (Sayfa 137)
Ferya Fertelli, İbrahim Peygamber'i inceledi.
18 Mar 01:52 · Beğendi · 10/10 puan

Sümeroloğ Muazzez İlmiye Çiğ,Tevrat,Kuran ve İncil’de geçen İbrahim Peygamber konusunu ele almış.İbrahim Peygamberin kim olduğu,çocukları,torunları,yaşadığı şehirler,bıraktığı izler,sünnet,kurban gibi geleneklerin nerden ve nasıl çıktığı,farklı bu üç din tarafından nasıl yorumlandığı karşılaştırmalı olarak anlatmış kitabında.İnsanın olduğu her yerde olması olağan tüm hileler ve insanın tüylerini diken diken eden kutsal inanış adına yapılanlar var.Çocukların yakılması,kurban edilmesi gibi.Taht kavgaları uğruna kardeşlerin kuyuya atılması Ve miras paylaşımındaki adaletsizlikler gibi.Lut kavminin başına gelenleri zaten bilmeyen Yok gibi.Sadom ve Gommara şehrinin başına gelenler bir çok yazara örnek olmuş gibi,okuduğum bir çok kitapta işlenmişti.Kabe’nin kurulması,taş dikilip üstüne yağ dökülüp etrafında tur atılması gibi bir çok ritüele rastlıyorsunuz kitapta.İbrahim Peygamberle ilgili en çok bilgi Tevrat’taymış.Yaratılış(Tekvin),Adem ile Havva’nın yaratılış,Habil ve Kain biz onu Kabil biliyoruz cinayetle sonuçlanan hikayeleri,Babil Kulesinin yapılmadı ve Miraç’la bağlanması,Ur şehrinden(Harran) neden Filistin’e gidişi.Kenan ilinde yaşayışı.Onu koruyan Tanrısı,putları yıkması.Tüm bu konuların Tevrat,İncil ve Kuran’da karşılaştırılması Ve tüm bunların Sümer yazıları Ve arkeolojik buluntularla anlatılması vardı kitapta.
Muazzez İlmiye Çığ babasından bir alıntıyla kitabı bitiriyor.”Kızım,din kitapları üç kısımdır:Bir:Emirler;iki,tarihler;üç,efsaneler”derdi.

Sylphrena, bir alıntı ekledi.
17 Mar 20:44 · Kitabı okuyor

“Tanrın Rab’bi tüm yüreğinle, tüm canınla,
tüm gücünle ve tüm anlayışınla seveceksin.
İnsan kardeşini de kendin gibi seveceksin.”

İncil, Anonim (Sayfa 138 - Kutsal Söz Yayınları)İncil, Anonim (Sayfa 138 - Kutsal Söz Yayınları)
Mustafa A., bir alıntı ekledi.
17 Mar 15:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Romanlar anlatır, açıklamaz, ayrıca açıklamak zorunda da değildir.İncil, ne tufan koptuğunda altı yüz yaşında olan Nuh'un o güne kadar hangi diyetle ayakta kaldığını, ne İbrahim'in karısının doksan yaşında hamile kalmak için hangi yöntemi uyguladığını, ne de sahibiyle tartışan Balaam'ın eşeğinin İbranice bilip bilmediğini açıklar.

Ve Günler Yürümeye Başladı, Eduardo Galeano (Sayfa 67 - Sel)Ve Günler Yürümeye Başladı, Eduardo Galeano (Sayfa 67 - Sel)