Kişisel kitap arşivinizi oluşturmak, okurları, kitapları, yazarları ve konuları takip etmek için 2milyon+ okurun arasına katılın.
Akış
Ara
Paylaş
Alışveriş
Popüler
Keşfet
Ne Okusam?
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar
Temize çıkmak için öldürüyorsun- tek kurtuluş yolun o. Kendinden tek kurtuluş yolun yani. İntihar edemediğin için öldürüyorsun. Kimseden değil, kendinden iğreniyorsun aslında.
"Bir toplum,savaş, hiperenflasyon salgın hastalık vb. ciddi bir sorunla karşı karşıya olduğunda intihar sayısında hafif bir artış görülse de, depresyon, paranoya, psikoz vakalarında belirgin bir düşüş kaydediliyordu. Söz konusu sorun çözümlendiğinde vakalar gene normal düzeye dönüyordu. Dr. İgor'a göre bu şu anlama geliyordu: İnsanlar ancak koşullar buna elverdiğinde delirme lüksüne sahiptirler."
151 syf.
·
Puan vermedi
Yaşamak kıymetli midir? Eğer değilse intihar etmeli miyiz? Eğer intihar etmemeliysek bunun anlamı yaşamanın kıymetli olduğu mudur yoksa intihar etmeye değmeyecek kadar kıymetsiz olduğu mu? Camus'nün bu sorulara cevabı özetle şöyle: Yaşam kıymetlidir ancak süregelen manada değil, bulunması
Sisyphos Söyleni
Sisyphos SöyleniAlbert Camus · Adam Yayınları · 19837,7bin okunma
Yokuş
İntihar fikri parçaları yöntemi içinde mi barındırıyordu yoksa yöntem girdiği zihinle birleşince mi oluşuyordu, bilmiyorum. Şu an tek bildiğim Kendini Gırtlaklayan İnsan'ın boğazını oldukça kararlı sıktığıydı. Vücudunun refleksleri bile bu kararlılık karşısında çaresiz kalıyor, amacın gerçekleşmesine sessizce boyun eğiyordu. Bu sayede de içindeki hayatı çıkarabildiği kadar dışarıya çıkarıyor, sevinçle can çekişebiliyordu. Tabutun İçindeki İnsan ise içerideki havanın bir an önce bitmesi için sabırsızlanıyor, yardım etmenin verdiği mutlulukla içerideki havayı bir an önce bitirmek için olabildiğince hızlı nefes alıp veriyordu. İkisinin de içinde oldukça az hayat kalmıştı.
Yokuş
Yokuş
“Kimileri der ki intihar bir irade işidir. Ben buna inanmıyorum. İntihar bir iradesizliktir. “
Gürültülü bir intihar başlasın akşamla dinsin sen soyundukça geceye karışan hüzün dinsin dinsin benim çağdaş olmayan iğrenç yüzüm.
Sayfa 95
Bir intiharın pek çok nedeni vardır, genel olarak da en çok göze çarpanları en etkenleri olmamıştır. insanın bir düşünce sonucu intihar ettiği enderdir.
Bir intiharın birçok nedenleri vardır, ama genel olarak en çok göze çarpanları, en etkenleri olmamıştır. İnsanın bir düşünce sonucu intihar ettiği enderdir (gene de bu varsayımı konu dışı bırakmamak gerekir). Bunalımı başlatan şeyi denetleyebilmek hemen her zaman olanaksızdır. Gazeteler sık sık “gizli kederlerden” ya da “iyileşmez hastalıklardan” söz ederler. Geçerlidir bu açıklamalar. Ama o gün umutsuz kişinin bir dostu kendisiyle ilgisiz bir tavırla konuşmuş mudur, konuşmamış mıdır, bilmek gerekirdi. Suçludur o. Çünkü böyle bir davranış daha askıda bulunan bütün hınçları, bütün bıkkınlıkları hızlandırıvermeye yetebilir.
Intihar, yüreğin sessizliğinde tıpkı büyük bir yapıt gibi hazırlanır.
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.