Dilanur, Siddhartha'yı inceledi.
 19 Mar 22:10 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Hermann Hesse'nin en ünlü kitaplarından biri olan Siddhart'da budizm felsefesi ele alınarak, Siddhartha isimli kahramanın arayış içinde geçen yılları anlatılıyor. Zaten siddhartha kelimesinin anlamı da bize kitap hakkında daha okumadan ipucu veriyor. Sanskrit dilinde "siddha" elde etmek, "artha" ise aranan anlamına gelmekteymiş.

(Bu bölümden sonrası birazcık spoiler içerebilir.)
Siddhartha, çocukluk arkadaşı Govinda'yı da yanına alarak yolculuğa başlar. Kendi benliğini aşmayı, nirvanaya ulaşmayı arzulayan Siddhartha ne brahmanlıkta ne samanalıkta ne de bilge kişi Gotama'nın öğretisinde ne yazık ki aradığını bulamaz ve aramaya devam eder.
Karşısına çıkan her kişinin, hayatına, düşünce dünyasına mutlaka bir etkisi olmaktadır. Tıpkı bizim yaşamlarımızda da olduğu gibi. Kamala isimli bir kadın yüzünden tüccarlığa başlayan Siddhartha gittikçe zenginleşir ve o yaşına kadar eriştiği bilgeliği kaybetmeye başlar, parası arttıkça iç huzuru bozulur ve amacından sapmaya başlar. Ama Siddhartha bunların üstesinden elbette gelecektir.

Kitabın her bölümünü ilgiyle okudum. Zaman zaman okunması gereken bir kitap bana göre. Zira her farklı yaşta ve okuyuşta okur yeni bir bakış açısı kazanabilir bu kitapla. Hermann Hesse hiç okumamış olanlar içinde güzel bir başlangıç olacağını düşünüyorum bu kitabın. Ve en sevdiğim alıntılardan birini de buraya bırakayım.

" Yumuşak sertten güçlüdür, su kayadan güçlüdür, sevgi zorbalıktan güçlüdür. "

Hacı Osman Telli, Siddhartha'yı inceledi.
15 Mar 15:02 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Siddhartha isimli kahramanımızla başlayan bir uzak doğu inancı ve öğretileri serüvenidir kitabımızın konusu , önce evden ayrılmasıyla başlar yolculuğu Siddhartha'nın ,yanında yakın arkadaşı Govinda ile Samana olarak yaşar bir müddet , ormanlarda mülksüz olarak barınırlar , geçimlerini dilenerek sağlarlar , sonra sıkılır ya da eksik bir şeyler vardır kafasında , devam eder yolculuğuna , bu arada Govinda ile yolları ayrılmıştır , Kamala ile karşılaşır , burada da sevişme sanatını , zevki sefayı dünya malını , ticareti ve parayı , kumarı , eğlence gecelerini , ziyafet sofralarını deneyimler , hatta bu yaşantısından vazgeçerken Kamala isimli kadından bir çocuk sahibi olacağından habersizdir , en sonunda bir kayıkçının yanında bulur kendini yaşlanmış olarak , kayıkçılık yapmak istediğini ve onunla yaşayabileceğini söyler , kitabın sonunu anlatmayayım , işte böyle hayat felsefesi ve öğretileri ile ilgili bir kitapla baş başayız.

brnkmlk, bir alıntı ekledi.
11 Mar 20:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanların büyük çoğunluğu Kamala, düşen bir yaprak gibidir, kapılıp gider rüzgarın önüne, havada süzülür, dönüp durur, sağa sola yalpalar vurarak iner yere. Pek az kişi de vardır, yıldızlara benzer, belli bir yörüngede ilerler durur, hiçbir rüzgar varamaz yanlarına, kendi yasalarını ve izleyecekleri yolu kendi içlerinde taşırlar.

Siddhartha, Hermann HesseSiddhartha, Hermann Hesse
هچ اندر هیچ, bir alıntı ekledi.
11 Mar 02:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanların büyük çoğunluğu, Kamala, düşen bir yaprak gibidir, kapılıp gider rüzgârın önüne, havada süzülür, dönüp durur, sağa sola yalpalar vurarak iner yere. Pek az kişi de vardır, yıldızlara benzer, belli bir yörüngede ilerler durur, hiçbir rüzgâr varamaz yanlarına, kendi yasalarını ve izleyecekleri yolu kendi içlerinde taşırlar.

Siddhartha, Hermann HesseSiddhartha, Hermann Hesse
Bünyamin Müftüoğlu, bir alıntı ekledi.
26 Şub 13:08 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"İnsanların büyük çoğunluğu Kamala, düşen bir yaprak gibidir, kapılıp gider rüzgârın önüne, havada süzülür, dönüp durur, sağa sola yalpalar vurarak iner yere. Pek az kişi de vardır, yıldızlara benzer, belli bir yörüngede ilerler durur, hiçbir rüzgâr varamaz yanlarına, kendi yasalarını ve izleyecekleri yolu kendi içlerinde taşırlar."

Siddhartha, Hermann Hesse (Sayfa 77 - Can Yayınları, 41.Baskı, Çeviri: Kâmuran Şipal)Siddhartha, Hermann Hesse (Sayfa 77 - Can Yayınları, 41.Baskı, Çeviri: Kâmuran Şipal)
Yasee, bir alıntı ekledi.
11 Şub 14:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Siddhartha, "Dün sana düşünmeyi, beklemeyi ve oruç tutmayı bildiğimi söylemiştim, ama sen bunların bir işe yaramayacağını ileri sürmüştün" dedi. "Oysa çok işe yarayacaklar, Kamala, göreceksin..."

Siddhartha, Hermann Hesse (Sayfa 66 - Can Yayınları)Siddhartha, Hermann Hesse (Sayfa 66 - Can Yayınları)
Yusuf, bir alıntı ekledi.
08 Şub 12:37 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İnsanların büyük çoğunluğu, Kamala, düşen bir yaprak gibidir, kapılıp gider rüzgârın önüne, havada süzülür, dönüp durur, sağa sola yalpalar vurarak iner yere. Pek az kişi de vardır, yıldızlara benzer, belli bir yörüngede ilerler durur, hiçbir rüzgâr varamaz yanlarına, kendi yasalarını ve izleyecekleri yolu kendi içlerinde taşırlar.

Siddhartha, Hermann HesseSiddhartha, Hermann Hesse
Mavi Lotus, bir alıntı ekledi.
03 Şub 17:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İnsanların büyük çoğunluğu Kamala, düşen bir yaprak gibidir, kapılıp gider rüzgarın önüne, havada süzülür, dönüp durur, sağa sola yalpalar vurarak iner yere. Pek az kişi de vardır, yıldızlara benzer, belli bir yörüngede ilerler durur, hiçbir rüzgar varamaz yanlarına, kendi yasalarını ve izleyecekleri yolu kendi içlerinde taşırlar.

-Siddhartha

Siddhartha, Hermann Hesse (Sayfa 147 - Can Yayınları - mini kitap)Siddhartha, Hermann Hesse (Sayfa 147 - Can Yayınları - mini kitap)
elif, Siddhartha'yı inceledi.
01 Şub 19:43 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Hermann Hesse ile tanışma kitabım. Oldukça da memnun oldum bu tanışmadan. Diğer kitaplarıyla devam edecek bir dostluk kurulmaya başladı diyebilirim.
Siddhartha Ben'ini arayan bir gezgin. Arayışı onu yollara düşürmüş insanlarla karşılaştırmış kimisi Gothama gibi ermiş kimse kimisi Kamala gibi şehveti öğretecek bir öğretmen ya da Kamaswami gibi bir mal mülk düşkünü. Bütün bu kişilerden bir şeyler ögrenen değişen ama huzuru bulamayan önce Brahman sonra Samana daha sonra ise zengin zevk ve sefa düşkünü bir Siddhartha. Ama her zaman yaşadıklarından ders alan ve kendini dinleyen en sonunda aradığını bir nehirde bulan ermiş kayıkçı.

Okurken bir çok yerin altını çizdim ama çok çok azını alıntılara ekledim çünkü alıntıyla olmaz anlaşılamaz okunması gerekiyor bu kitabın. Anlatılanlar Buddha ile alakalı gibi görünsede aslında bütün inanışlarla alakalı zaten yazar buna ulaşmaya çalıştığını yazmış arka kapakta ve gerçekten çok başarılıda olmuş. Bol bol düşüneceginiz bi kitap diyebilirim.

nihal baysal, Siddhartha'yı inceledi.
 01 Şub 00:16 · Kitabı okudu · 8 günde · 4/10 puan

Kısaca bir özetini geçmek istiyorum.
Roman, Siddhartha'nın arkadaşıyla beraber hakikate ulaşmak için baba evinden ayrılmasıyla başlar. Uzun bir zamanı gezgin bir dilenci olarak geçirir. Budizm'in felsefisinde, uzun meditasyon denemelerinde aradığını bulamaz. Yolunu değiştirir ve şehre gider. Şehirde dilencilik hayatının tam tersine yaşar. Kamala isimli bir kadınla tanışır. Kamala ile cinselliği, parayı, diğer insanların günlük hayatlarını, dertlerini öğrenir. Kendini bu yaşama kaptırdırdığını anlayınca eski yaşamına geri döner. Siddhartha daha sonra bir ırmağın kıyısında bir kayıkçıyla yaşamaya başlar. Ve aradığını bulmada sona yaklaşır.

Bu kitabı okuma listeme eklememde okuduğum olumlu yorumların payı büyüktü. Kitap güzeldi, okuduğuma pişman değilim ama o kadar büyük bir beğenim de olmadı. Hatta okurken yer yer 'Çok mu büyük bir beklentiyle başladım?' diye kendimi sorguladım. Kitap anlattığı konunun ağırlığı, felsefi düşüncelerine rağmen çok sade ve anlaşılır. Olay örgüsünde duraksadığım bir yer olmadı. Siddhartha'nın kimsenin düşüncesine körü körüne bağlanmaması, kendi başına gerçeği araması beni çok mutlu etti. Yazar Budizm ile başlasa da kitaba, anlatılanlar tüm inanışlar için ortak düşünceler. Bu kitabı okuyan her inanıştan insana hitap ediyor. Katılmadığım bir iki yer oldu ama tabi konu inanış olduğu için tartışılabilecek bir şey yok. Okusam mı diye düşünenlere tavsiyem okuyun. Siddhartha'nın gerçeği arama yolculuğuna tanık olun.

Keyifli okumalar