* Yazar Robert P. Murphy, 1976 doğumlu olup Avusturya Okulu ekolünden bir ekonomisttir.
* Bu kitabı 2002'de yayınlanmıştır ve iki makalenin derlemesidir.
* İçeriğinin detayına fazlaca girip savunma ya da tartışma yapmak istemiyorum; genel hatlarıyla iki makaleden ilki hukuk sisteminin özel sektörle yönetilebileceği ve bu şekilde çok daha adil ve caydırıcı olacağını savunur. İkinci makalede ise güvenlik sisteminin, yani devlet ordularının-savaşların vb., yine özel sektörle sağlanabileceğini savunur.
*Kitapta güvenlik ile ilgili olan kısmı daha önce başka kitaplarda görmüş ve incelemiştim. Özel sektöre bağlı hukuk fikrini ilk kez okudum. Fakat bu liberteryen kültürde tartışılan bir konuymuş.
* Yazarın kitapta yaptığı bir güzellik ise muhtemel temel eleştirileri kendi kendine sormuş ve cevaplarını da peşinen yazmış olmasıdır.
* Kısacası bu kitap, yeni başlayanlar için güzel bir özet niteliğinde, çok da ince, bir kitaptır. Tam puanlık tavsiye ederim.

Batuhan Yakalı, Sayılar 2 Kaos'u inceledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitap güzel başlagıç kısmında sıkılıp konunun ne olduğunu anlamadıysanız sorun yok bende anlamadım muhtemelen kimse anlamamıştır. Ben neden bu kitabı inceliyorum çünkü bir kıyamet içerdiği için güzel tahmin edilebilir bir kıyamet içermektedir daha da önemlisi yazar iki karakter üzerinden kahraman bakıs açısı ile romanı anlatmış ve kız olan kahramanımız benim içimi yiyen bir kahraman sanki bir anlığınada olsa kitaba girip kızcağızın bütün çektikleri için yazarı öldüresiye dövmek istemem kitabı her okuyan için anlaşılabilir bir ortak nokta olur. Bu kitap iki kitaplık bir serinin son kutabı ilk kitabın incelemesini yapmadım çünkü okumadım, bu kitabın yarısa geldiğimde bu kitabın bir ilk olmadığını zor yoldan anlamış oldum. Vay canına buraya kadar okudun.

500 kişi bir seminerdeydi. Birden konuşmacı durdu ve bir grup çalışması yapmaya karar verdi. Herkese bir balon vererek başladı. Herkes gazlı kalemle balonuna adını yazmalıydı. Sonra bütün balonlar toplandı ve bir odaya kapatıldı.

Katılımcılar odaya alındı ve 5 dakika içinde üzerine isimlerini yazdıkları balonu bulmaları söylendi. Herkes deli gibi kendi adını aramaya başladı, insanlar çarpıştılar, bir birlerini ittirdiler, tamamen bir kaos ortamı oluştu.

5 dakikanın sonunda kimse kendi balonunu bulamamıştı.
Konuşmacı bu sefer herkesin bir balon almasını ve üzerinde adı yazan kişiye o balonu vermesini söyledi. Bir kaç dakika içinde herkes kendi balonuna kavuşmuştu.

Konuşmacı dedi ki: "Yaşamımızda bunu görüyoruz. Herkes deli gibi mutluluğu arıyor ve nerede olduğunu bilmiyor. Bizim mutluluğumuz başkalarının mutluluğunda gizlidir. Onlara mutluluk verin; sizinki size gelir. Ve insanların yaşam amacı da budur...mutluluğun peşinden gitmek."

Tiffany Moore

Enmor Atman, bir alıntı ekledi.
Dün 07:50

PAGAN ALTAR
Pagan olmuş, pagan kalmış bir dünya doğayı ihlal etmezdi, Pagan görüşler doğayı kutsal kabul ediyordu, genellikle ağaçlara ve su kaynaklarına tapıyorlardı; vahyedilmiş olduğu varsayılan dinlerin dogmalarının merkezine yerleştirdikleri zaman yerine, Pagan görüşlerin konusu uzamdı, ve, istisnalar hariç, ölçüyü aşkınlığa, uyumu da her şeye tercih ediyorlardı. Kendilerinin vahyedilmiş olduğunu söyleyen dinler bizim üzerimizde fanatizmi yerleştirdiler ve bu fanatizmi sonuna dek vardıran Hıristiyanlık deliliği tanrısallaştırdı, tutarsızlığı yüceltti ve daha büyük bir iyilik adına kargaşayı meşrulaştırdı. Bu ürkütücü tezler sonuçsuz imkânlara sahip olduğu sürece insanlar buna uyum sağladılar, ama bizim eserlerimiz bu tezlere denk düştüğünden beri, buyruklarımızın devasalığını, dahası saçmalığını hissediyoruz. Tanrısal tecessüm fikri, en canavarca fikirdir ve bizim çözümsüz paradokslarımızın en önemli nedeni gelecekte burada aranacaktır; bu fikrin vardığı yerlerden biri doğaya tecavüzdür, aşkınlık bizi buna hazırlamaktadır ve bu dünyadan duyulan nefret bu tecavüzü meşrulaştırmaktadır: Şunu asla unutmamalı, Dünya, Ten ve Şeytan Hıristiyanların gözünde bir karşı-üçlem oluşturmaktadır.

Kaos'un Kutsal Kitabı, Albert CaracoKaos'un Kutsal Kitabı, Albert Caraco
Asya, bir alıntı ekledi.
23 May 14:36

Seni anlatabilmek... Kime ama? Bu bok düzenin, bu dört boyut zindanın, kâinat, sonsuzluk falan dedikleri bu ölümlü şakalar kaos'unun nesine, neresine anlatmak?

Leylim Leylim, Ahmed Arif (Sayfa 53)Leylim Leylim, Ahmed Arif (Sayfa 53)
Nalannn, bir alıntı ekledi.
23 May 11:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sağirlara vaaz vermek ve körler in gözünü açmak neye yarar?

Kaos'un Kutsal Kitabı, Albert CaracoKaos'un Kutsal Kitabı, Albert Caraco