• Doların dalgalanmasına bırakıldı bu çağda ölüm
  geceleri şehrin varoşlarında ikamete mecbur edildi
  gündüzün kimlik soruldu ona
  sağcı mı solcu mu olduğu sorusuna cevap verdi
  seken bir kurşun kadar
  kurşuni bir kış denizi kadar bile
  taraf tutmayan ölüm.
  İsmet Özel
  Sayfa 202 - Tiyo 36. Baskı
 • Araya yabancı kelimeler sokuşturmak ayıptır; kimlik, kişilik yoksunluğuna delalet eder.
 • Burnout,yani tükenme,daha çok gönüllü bir özsömürünün patolojik sonucudur. Kişinin kendini geliştirme,dönüştürme ve yeniden icat etme emirleri,ki depresyon bunun arka yüzüdür,piyasaya kimlikle ilişkili ürünler arzetmesini gerektirir. İnsan ne kadar sık kimlik değiştirirse, üretimi de o denli etkilenir. Endüstriyel disiplin toplumu değişmez,sabit bir kimliğe ihtiyaç duyarken,sanayi sonrasının başarıya ve performansa odaklı toplumu,üretimi yoğunlaştırmak için esnek bir kişiliğe muhtaçtır.
 • Kimlik bir 'yamalı bohça değildir', gergin bir tuval üzerine çizilen bir desendir;tek bir aidiyete dokunulmaya görsün, sarsılan bütün bir kişilik olacaktır.
 • Kimlik nedir? Diye başlarsak incelememize vereceğimiz cevap ne olurdu acaba?
  Düzinelerce örnekler verilebilir, kimliği var eden,kimliği ortaya çıkaran, kimliği bir silaha dönüştüren olaylar silsilesini önümüze sersek burdan marsa yol olur. Ama bizde marsta su bulamayacağız sebebi ise hiç bir zaman biz olarak vakit geçiremeyeceğiz yada yeni dünya düzeninde biz olmak gerekli mi? Biliyoruz hiçbirimiz hepimiz kadar güçlü değiliz biz olmak bizlikten gelen bir mevzudur eyvallah. Fakat biz olmanın ölçütü nedir? Eğer biz olmak ve bir kimlik sahibi olmak istersem bu platformdaki okuyucularla biz ve kimlik sahip olmak isterim. Peki bu yeterli olacakmı platform okuyucuları arasında farklı tür kitaplara yönelen, şiir seven ile roman sevenleri nasıl bir zeminde buluşturacağız? bu durumda şiir ve roman severleri üst kimlik olarak mı niteleyeceğiz hatta ileri giderek kitap severler halk fırkası yada şiir hareket partisini kurduk ve dedik ki okumak bekâsı için okumayanların tüm değerlerini yok sayacağız çünkü bekâ sorunumuz var nasıl çıkacağız bu işin içinden? El cevap Maalouf biraz çabalamaya girmişse de eksik kalmakla beraber bir çerçeve oluşturmayı başarmıştır. Son eklemeyi de yapalım kitap okunması ve yorumlanması kolay olup beğeniyi hak eder sosyal bilimler alanında bir çok makalede referans alınmştır.
 • Sinan Meydan' ı bir süre sosyal medyadan takip ediyordum ve o dönem içerisinde kendi ile aynı fikirde olmayan insanlara olan tutumu hiç kitaplarını okumam için teşvik edici değildi. İnsanların düşüncelerine karşı hoşgörülü bir tutumu yoktu ama bu kitabın genel içeriği kendisini okutmak için yeterince merak uyandırıcı olunca büyük bir hevesle okumaya başladım. Neyse ki Sinan Meydan sosyal medyadaki tutumunu kitabında takınmadığı için okumak daha kolay oldu. Şahsi fikrim Atatürk gibi bir liderin bu ülke için yaptıklarının yanında hangi dini neden ve nasıl benimsediğinin bir önemi yok ancak din, tarihte dinin toplumsal değerlerin temelini oluşturduğu toplumlarda siyasetle paralel bir kimlik kazandığı için irdelenmesi gereken bir konu. Ayrıca izlenimlerime göre gerek pek çok Atatürk destekçileri gerekse Atatürkçü düşünceye karşı olanlar Atatürk hakkında yanlış bilgilerin halk içerisinde kabul görmesine neden olmaktalar. Bu nedenle yanlış olmasına rağmen dogmalaşmış bilgilerden arınmak adına herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap.

  Kitap 15 yıllık bir birikimin sonucunda okuyucuyla buluşmuş. Bu da demek oluyor ki Cumhuriyet dönemine, Atatürk' ün genel anlamda dine bakış açısına ve özelde kendi hayatıdaki dini tutumuna dair kolayca ulaşılamayacak pek çok bilgiye ulaşabilmiş oluyorsunuz. Çok kapsamlı bir araştırma sonuncunda hazırlanmış, belgelerin de sunulan bilgiyle beraber verildiği çok dolu bir kitap. Belgeler üzerinden Sinan Meydan' ın yaptığı çıkarımların hepsinde hemfikir olamıyorsunuz çünkü tüm durumlarda Atatürk' ün uyguladığı politikaları her kesim için kabul edilebilir yapmaya çalıştığını düşünüyorum. Objektif değerlendirmeden uzak olduğunu düşünebiliyorsunuz kimi zaman ancak okumak isteyen herkese şiddetle tavsiye ederim.

  Son olarak, bu fotoğrafı bundan yaklaşık bir yıl önce çekmiştim şimdi paylaşmak nasip oldu çünkü kitap yaklaşık 1400 sayfa ve benim gibi tarih ve siyaset kitaplarıyla arası çok iyi olmayanlar için okuma sürecinde araya başka kitap almadan okunacak bir kitap değil. Bu nedenle bitirebilmek aylarımı aldı. Tek seferde okuyabilmek için gerçekten tarihle ve siyasetle yakından ilgili olmak gerekiyor.
 • Oguz Atay uslubundan,bakis acisindan daha kitabin ilk sayfalarinda farkini ortaya koyuyor.Derler ki en iyi kitaplar okuyup algilamakta en zorlandigin kitaplardir.Ne dedigini anlayamadan kitabin sonuna gelmissindir.Yazarin Tutunamayanlarini da okumustum daha zor gecmisti buna nazaran.Tehlikeli oyunlarin tiyatrosunu da seyretmis olmam bir avantaj oldu benim icin. Hikmet Benol 'un ikilemleri ,bunalimlari,varolussal kimlik arayislari, hayalle gercek arasinda gelgitlerinin yanisira toplumsal sorunlari irdeliyis bicimleri, hakikati arama yolculugunda eslik ediyor size.Belli bir birikimden sonra Oguz Atay 'i okumanizi tavsiye ederim. Anlamak mi mumkun degil bence !