Felsefe hakkında karşılıklı bilgi alışverişi, kitap önerileri yapmak istiyorum. İlgilenen arkadaşlar mesaj yoluyla ulaşabilir mi?

Yemyeşil, Alçakgönüllü Bir Öneri'yi inceledi.
11 May 20:26 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · Puan vermedi

Okumadan nasıl yazacam diye düşünmemiş sanırım siteyi yapan arkadaş. Neyse ( şaka maka bimde durdum alışverişi bıraktım açıklama yazıyorum). Şimdi kitap çok bilimselmiş gibi yazılmış. Bilimselmiş diyorum çünkü bilimsel olmayan bir Öneri var kitabın sonunda. İngiltere’yi İrlandalı halka sahip çıkmadığı için eleştiriyor ve Britanya gençlerinin o dönem nasıl geçindiğini falan anlatıyor ( söylemiyim ama olumsuz şeyler). Kitabın bilimsel yazılmasının sebebi o dönemde İngiliz edebiyatının rasyonelliğe ( akılcılık ) çok önem vermesi. Yani insan duygularını bir kenara bırakıp tamamen bilimle ve mantıkla kafayı yemiş insanları da eleştirmek ki yazar bunu gülüverin gezilerinde de yazıyor. Mutlu oldun mu şimdi moderatör bebeğim.

İcerik konusunda
Burası niyetci gibi adeta kitap elestirisi ve edebiyat tartısması adına 3 5 orneklem dısında eser yok. Bir an once konsept degismeli bence. Adam kendi yazdıgı sacma sapan yazınları gunaydın baslıgı altında yazamamalı mesela. Burası bir tartısma ve fıkir alısverisi mekanı olmalı. Degilse sosyal medyadan bir farkı kalmayacak gibi. Oldu olacak yemek tarifi de paylasın . Hatta fotograf ozelligi de gelsin direk yediklerinizi paylasın. Gercekten yalnızca kitap icin olması gereken bir alanı. Boyle sacma ve karsı cınsı etkilemek adına kullanmak ilkel olmaktan ote homoerektusların dahi akıllarına gelmeyecek olcude eksikliktir...

FUAR GÜNLERİ
Herkese Selam olsun :)
Öncelikle Hayırlı Kandiller Efendim

Şuan biraz karmaşık duygular içerisindeyim. Nasıl diyeyim
Hem bir yandan iyi bir yandan kötü

İyi hissetmemin nedeni bugün Fuar'a gittim. Uzun zamandır görmüyordum ve sevindirdi.

Kötü hissetmemin sebebi ise her ay iki kere yaptığım büyük kitap alışverişi
https://i.hizliresim.com/oODljq.png
Tam bu alışverişi yaptım ve iki saat sonra bana Gaziantep'te fuar olucak diye haber geldi =_=
Her neyse

Bugün ise Fuar'a vardım ve hayal kırıklığına uğradım. Çünkü her stand karışık'tı İş Bankası Yayınları'nı iki Stand'ta bulabiliyordum. Can yayınları da öyleydi.

Sonra ise aradığım o iki müthiş kitabı buldum.
https://i.hizliresim.com/PlLzlv.jpg
Aziz Babaaaaa'nın o kitabını gerçekten uzun zamandır almak istiyordum Fuar ile vesile oldu :))
Aytmatov kitabını ise etkinliğe stok biriktiriyorum diyelim. Katılmak isterseniz;
#28739532
Ve param'da uygundu direk satın aldım.
Oleeeeeeey :))

Son olarak hiç hoşlanmadığım bir şeyi sizler ile paylaşmak istiyorum. Bu iki kitaba 25 TL ödedim. Orada bir görevli bana tutar 31TL derken, on dakika sonra diğer görevli'ye sorduğum da ise 25 TL dedi. Hiçbir şey demiyorum. Belki de matematikleri çok kötüydü. Yorum sizlerin

Sağlıcakla =)

1000K Üyelerine...
Arkadaşlar bu platform kitap okumak, şiir yazmak ve paylaşılanlar ile ilgili yorumlarda sohbet havasında fikir alışverişi yapmak...kimse özel ve kişisel saldırıda bulunma hakkına sahip değil olmamalıda Özelden yazan arkadaşlara cevap vermedim vermiyorum..Cevap vermiyorum diye hakaret boyutunu aşan mesajlar atmanız kendi sahsiyetinizin kimliğini belirtmenizden başka bir şey değil..bunun için başka sosyal medyaları kullanabilirsiniz. Lütfen "EDEP YA HU EDEP" çok rica ediyorum.

çokokur azhatırlar, Gölgesizler'i inceledi.
26 Nis 15:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir çok Hasan Ali Toptaş kitabı okudum. Bazılarını çok beğendim, bazılarını yarım bıraktım. Ama bu kitabı bir türlü anlayamadım. O kadar karışık bir kitap ki okuyucunun devreleri yanıyor. Olaylar birbirinin içine girmiş ve gerçeklikten uzak durumda. Kitap 2 mekan üzerine kurulu. Biri şehirde, biri köyde olan iki mekan paralel evren gibi sanki. Sürekli birbirleri arasında karakter alışverişi oluyor. Ama asıl hikaye bir köyde yaşanan garip kaybolma ve ölüm olayları üzerine kurulu. Hayatımda okuduğum en değişik kitap diyebilirim.

Kârlı Alışveriş
Biraz önce, şimdiye kadar A101'den yaptığım en güzel alışverişi yaptım. :-) Antalya Düden Şelalesi A101 şubesindeki açılmamış "Stefan ZWEIG" kolisini,depodan getirterek kendim açtım.Ve toplam 7 kitabını aldım. :-)
-Amok Koşucusu
-Satranç (Okumuştum)
-Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
-Yakıcı Sır
-Muhteşem Gece (Olağanüstü Bir Gece adıyla okumuştum)
-Bir Kadının Yaşamından Yirmidört Saat
-Bir Çöküşün Öyküsü
(Venedik Yayınları)

Adet olarak 1,95₺

*Ekstra olarak 3,95₺'ye Gaston LEROUX'un "Operadaki Hayalet"(Martı Yayınları) romanını aldım. :-)

Toplam 17,60₺'ye 8 tane kitap :-)

İyiydi be! :-D

Taha, Beni Ödülle Cezalandırma'yı inceledi.
 17 Nis 20:58 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

SAHİP OLMAK İSTEDİĞİMİZ ÇOCUKLARI DEĞİL, SAHİP OLDUĞUMUZ ÇOCUKLARI YETİŞTİRMEK İÇİN...

Çocuklarınız sizin çocuklarınız değil,
Onlar kendi yolunu izleyen Hayat'ın oğulları ve kızları.
Sizin aracılığınızla geldiler ama sizden gelmediler
Ve sizinle birlikte olsalar da sizin değiller.
Onlara sevginizi verebilirsiniz, düşüncelerinizi değil.
Çünkü onların da kendi düşünceleri vardır.
Bedenlerini tutabilirsiniz, ruhlarını değil.
Çünkü ruhları yarındadır,
Siz ise yarını düşlerinizde bile göremezsiniz.
Siz onlar gibi olmaya çalışabilirsiniz ama sakın onları
Kendiniz gibi olmaya zorlamayın.
Çünkü hayat geriye dönmez, dünle de bir alışverişi yoktur.
Siz yaysınız, çocuklarınız ise sizden çok ilerilere atılmış oklar.
Okçu, sonsuzluk yolundaki hedefi görür
Ve o yüce gücü ile yayı eğerek okun uzaklara uçmasını sağlar.
Okçunun önünde kıvançla eğilin
Çünkü okçu, uzaklara giden oku sevdiği kadar
Başını dimdik tutarak kalan yayı da sever

Halil Cibran'ın bu sözleri kitabın felsefesini anlatıyor.
"Beni Ödülle Cezalandırma" kitabın başlığını ilk okuduğumda tam olarak olayı anlayamamıştım aslında. Ama ödül aslında ödül değildi her iki taraf için. Ödül sadece bir araçtı ve tehlikeli bir düşünce biçiminin ürünüydü. Kontrol ve manipülasyon için.
Kitapta bilimsel araştırmalardan ve yazarın deneyimleriyle ödülün zararları anlatılıyor. Ayrıca ödülün yaratıcılık, motivasyon, verimlilik, öğrenme gibi birçok durama ait ilişkisi inceleniyor. Bu bağlamda ilk kısımda ödül çocukları nasıl etkiler? sorusuna cevap aranıyor. İkinci kısımda ise ödül yerine ne yapmalı? diyerek yazar önerilerde bulunuyor. Okumaya başlayınca birkaç alıntı paylaştım ama baktım ki kitap başlı başına çok değerli bilgilerle dolu olduğundan ve çok zaman alacağından vazgeçtim. Kitabı elinize alıp bir bakarsanız okumadan bırakmayacağınıza eminim. Anne-babalara, eğitimcilere ve tüm bireylere hitap etmektedir.