1+3 Gecede ... Geçer Gece, İmkansız Göründüğü An Bile...

8,3/10  (3 Oy) · 
7 okunma  · 
4 beğeni  · 
681 gösterim
Genç Yazar Kenan Taban yaptığı açıklamada; “Eserimde, kendini tanımak ve hayatı boyunca kendisine her an tanınabilecek bir şansının olmasını isteyenler için ideal bir kitap!”dedi.

Taban,Okuyucunun, “Kitabı, eline aldığı andan itibaren bile zihninde soru işaretlerinin oluşmasını ve bir anda acaba’lamaya başlayarak hayatı bocalamalarını sağlayıp kişinin kendini baştan tanımasını sağlayacak bir kitap bekliyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Neden “1+3 Gecede”

Çünkü bu kitapta, okuyucunun geçmişten bu güne süregelmiş yaşam tarzını, üç gecenin gizemli dokunuşlarıyla bir daha göz önüne getirmesi amaçlanmıştır. Yani insanoğlunun, en etkili vazgeçilmezlerinden olan takıntılarının, bir gecesi, diğer gecelerine göre bir hayli çetin geçen bir zaman diliminde meydana getirdiklerinin, insanlığa ve yaşam tarzlarına olan etkisi gözler önüne serilmeye çalışılmıştır.

Gazoz kapaklarıyla örtünmeye çalışan, insanlığın “Çıplak Ayaklar” diye adlandırılan kesiminin, hakikatlerin yoksunluğu içerisinde beyhude bir gidişata sahip olduğu yaşam tarzını düşler aracılığıyla da olsa aydınlığa kavuşturmak, roman içerisinde yer alan ve bir başka amaç olarak güdülen önemli bir olgudur. Ayrıca bu kesimin; yani ancak, minik bir kızın soğuktan donmuş ellerini yüreğinde hissedince uyanabilen Çıplak Ayaklar’ın derin uykusuna ve insanlığa tınlamalar, çınlamalar gibi biçimlerde duyulan “yetiş!” çağrılarına son vermek üzere yaşamın gerçek olgu ve olaylarının kurgulanmasıyla hakikatleri kâğıt üzerinde de olsa, bir mahiyete kavuşturmak için kaleme alınmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9786054738342
 • Yayınevi:
  Sage Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 5 Alıntı

Kitap Aşkı 
10 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

“Oldubitti…” diye karanlığa gömülen bu günler, biz
bizi çekip kurtarmadıkça gaflet batağından,
mahkûmdur hep, yarınlarımız dünlerimiz olmaya…

1+3 Gecede ..., Kenan Taban1+3 Gecede ..., Kenan Taban
Kitap Aşkı 
10 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

“Usul usul yol alıyordu saniyeler; yalpalayarak ve
sessizliğin içinde sürünerek...
Duyuluyordu sesi kalp çatırtılarının, karanlıklar ve
umursamaz gecenin içinden yalnızlığa bürünerek…”

1+3 Gecede ..., Kenan Taban1+3 Gecede ..., Kenan Taban
Kitap Aşkı 
10 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Denilmişler ve denilecekler bir tarafa, şimdi, bir serçe
gibi ıssız adalarda, ücralardaki ağaçların dallarında
gidişatın seyrine dalma vakti değil, aşağı inip paldır
küldür; ama mertçe, denilmekte olanlara dalma
vaktidir.

1+3 Gecede ..., Kenan Taban1+3 Gecede ..., Kenan Taban
Kenan Taban 
18 May 15:44 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Yalnız tam pencerenin önünden ayrılıp dışarı çıkıp kızı kolundan tutup içeri getirmeyi düşünürken kızın bazı ilginç tavırları dikkatimi çekti; kız, kavanozun içerisinde biriktirdiği kapakları şimdi de teker teker, bazen de çifter çifter fırlatıyordu köşe, bucaklara… Tıpkı bizim, bilip bilmediklerimizi ölçüp biçmeden üstlendiğimiz ve de yine, bilip bilmediklerimizi elekten geçirmeden arındığımız gibi…"

1+3 Gecede ..., Kenan Taban (2013)1+3 Gecede ..., Kenan Taban (2013)
Kenan Taban 
18 May 15:39 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Sokak lambasının altındaki küçük kızı gördü. Küçük kız, donmuş ellerini soğuktan çatlamış dudaklarına yaklaştırmış, bir nebze de olsa yüreğindeki sıcaklığı avuçlarında hissetmek; hayatın, yaşamanın güzel olduğuna kıyısından köşesinden inanmak istiyordu.
Büyük çabalar sarf ediyordu; umutsuzluğun zifiri karanlığına gömülmüş yokluğun varlığındansa umursamazlığın karanlığına bürünmüş dünyanın daha güzel olduğuna inanabilmek için, yaşamak istiyordu. Çünkü o, hayata, donmuş elleriyle değil, yüreğinin sıcaklığıyla bağlanmak istiyordu. Oysa medet umduklarının ise elleri, karşısında uzandıkları şömineler sayesinde sıcak, kalpleri ise umursamazlığın karanlığına büründüğünden dolayı soğuktu."

1+3 Gecede ..., Kenan Taban (2013)1+3 Gecede ..., Kenan Taban (2013)

Kitapla ilgili 1 Haber

Liseli öğrencinin büyük başarısı
Liseli öğrencinin büyük başarısı Iğdır İMKB Lisesi 10'uncu sınıf öğrencisi, 17 yaşındaki Kenan Taban , '1+3 Gecede' isimli romanı yazdı.