101 Etkili Söz Dünya Tarihine Yön Verenlerden

7,0/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
163 gösterim
Bir düşüm var...' diyerek çıktığı yolda milyonları kendisine bağlayan Martin Luther King henüz 39 yaşındaydı o hain suikasta kurban gitmeden önce. 'Eğer uğrunda ölecek bir amacınız yoksa yaşamayı hak etmemişsinizdir.' diyordu geride kalanlara sanki intihar etmeleri için kurşun gibi bir söz bırakarak... Washington Irving onu anlatıyordu: 'Büyük insanların idealleri, sıradan insanlarınsa hevesleri vardır.' Günlük 2 saat uykuyla çalışan sayısız icadın sahibi Thomas Edison 'Dehanın %1'i ilham, %99'u terdir.' diyerek adeta işin sırrını veriyordu. Ünlü filozof Virgil, 'Sadece çalışmak yetmez, inanmak da lazım.' diyordu 'Yapabilirler, çünkü yapabileceklerini düşünüyorlar' sözüyle. Andre Gide cesareti ekliyordu.

'İnsan kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe, yeni okyanuslar keşfedemez' diyerek. Fransız Napolyon 'Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmemiştir' sözüyle, yol uzun ve zor ama sonunda zafer var diyordu. İngiliz yazar Eugene Ware ise en önemli noktayı işaret ediyordu: 'Bütün görkem başlamaya cüret edebilmektedir.' Yüzyılın dâhilerinden Peter Drucker 'Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız, vardığınız yerin önemi yoktur.' sözüyle hedef gerektiğini; Emerson 'Yapılırken heyecan duyulmayan işler başarılamaz.' diyerek arzulu olunması gerektiğini hatırlatıyordu. Ve Ben Sweetland 'Başarı bir yol değil, yolculuktur.' diyordu sonunda...'

Kitaptan 2 Alıntı

Ebru Ince 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

"İnsanlar başaklara benzer,içleri boşken başları havadadır,doldukça eğilirler ."
_Montaıgne__

101 Etkili Söz, Abdullah Yaşar (Sayfa 140 - Hayat yayın)101 Etkili Söz, Abdullah Yaşar (Sayfa 140 - Hayat yayın)
Ebru Ince 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

"Bizi güçlü yapan yediklerimiz değil , hazmettiklerimizdir.
Bizi zengin yapan kazandıklarımız değil,muhafaza ettiklerimizdir .
Bizi bilgili yapan okuduklarımız değil,kafamıza yerlestirdiklerimizdir. "
_Francis Bacon_

101 Etkili Söz, Abdullah Yaşar (Sayfa 76 - Hayat yayıncılık)101 Etkili Söz, Abdullah Yaşar (Sayfa 76 - Hayat yayıncılık)