13. Havari Mecdelli Meryem'in Yaşamöyküsü

7,5/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
1 beğeni  · 
613 gösterim
13. Havari, Hz. İsa'ya gönülden bağlı olan gizemli bir kadının, Mecdelli Meryem'in detaylı biyografisidir. Hz. İsa'nın en sadık takipçisi olan bukadının adı, sadık ve tutkulu, hem günahkar hem de aziz olan birkadının imajını çağrıştırmaktadır. Onun Hz. İsa ile ilişkisi hakkında sık sık uç noktalara varan spekülasyonlar, ciltlerce kitap doldurmuştur. 
Gordon Thomas, bu kitabında bütün yazınsal becerisini kullanmakta ve İncil verilerinden sapmamak için derin araştırmalara girmektedir; birinci yüzyıla ait arkeoloji ve antropoloji bilgileri, bu hayret verici yaşam öyküsünün kitaba dökülüşünde sağlam bir temel hazırlanmasını sağlamıştır.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2004
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9756387785
 • Orijinal Adı:
  The Thirteenth Disciple: The Life of Mary Magdalene
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Beyaz Balina Yayınları
 • Kitabın Türü:
murat çelik 
14 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Mecdelli Meryem hakkında çoğu kitap farklı bilgiler sunmakta ancak elle tutulur net bir kanıt yoktur kendisinin hakkında.

Tarihte kaybolmuş gizemli karakterlerden birisidir.

Kitaba başlarken Mecdelli Meryem hakkında incilin anlattiklarindan ve daha önce okuduğum davinci sifresinden daha farklı daha geniş detaylı bilgiler bulacagimi umut ediyordum yinede farklı şeyler ogrensemde beklentim karsilanmadi.

Incil den çok farklı değildi kitap isa mesihin doğumundan haçlanmasına kadar olan kısım anlatılmıştı ve Meryeme verdiği büyük değer meryemin ona duyduğu büyük aşk(bağlılık) ve diğer havarilerin bunu kıskanması.

Dönemin siyasi politikaları yerusalem,nasıra,Yahudiye,Roma ve mecdel bölgesinde yaşayan insanların hayatlarıda islenmisti.

Farklı olarak kral davutun İsrail ordusu ile birlikte Filistine karşı verdiği savaştan rivayetlerden ve dev golyatla savasina kadar farkli bilgilerde mevcuttu.