Adalet Devleti Ortak İyinin İktidarı

0,0/10  (0 Oy) · 
4 okunma  · 
3 beğeni  · 
547 gösterim
Tarih boyunca din-devlet düşüncesi ve yeni devlet
anlayışı. Siyasi düşünce tarihinin derinliklerinde uzun bir
yolculuk...


Yeryüzüne uygarlıklar yaratan insanoğlunun kökeni nedir? Bu dünyaya nereden gelmiştir? İlk nerede görünmüştür? Niçin ve nasıl yeryüzüne dağılmıştır? Irklar ve milletler nasıl oluşmuştur?

İnsanlık tarih yazmaya nerelerde başlamıştır? İnsanlar ilk olarak hangi dağların, akarsuların, vadilerin, ırmakların kenarlarında toplanmaya başlamışlardır? İlk devletler nerede kurulmuştur? Kurulan devletler varlık gerekçelerini neye dayandırmışlardır? Din ile devlet elele vermeye ne zaman başlamıştır? İlk büyük tanrı-devletler hangileridir?

Doğudan ve batıdan dünya tarihinin akışını değiştiren peygamberler, filozoflar ve büyük düşünürler kimlerdir? Nerelerden çıkmışlardır? Ne yapmışlar, ne söylemişlerdir?

İslam tarihinde Şii İmamet Mitolojisinin ve Sunni Saltanat İdeolojisinin mimarları kimlerdir? İslam dünyasının ürettiği yegane siyasi felsefe neden bu ikisi olmuştur? Bunların aşmak için yeni bir anlayış nasıl inşa edilebilir? Bu yeni anlayışın temel parametreleri neler olmalıdır?

Hıristiyanlıktaki din adamları sınıfının iktarını öngören tanrı devleti anlayışı İslamda var mıdır? Yoksa İslam laikliği mi öngörmektedir? İslam, bu ikisinin dışında bir şey söylemekte midir? Kendinden önce insanlıkta doğru namına ne kalmışsa sürdüren Kuranın, bir devlet görüşü var mıdır?
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  592
 • ISBN:
  9786056201301
 • Yayınevi:
  İnşa Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Devletler hürriyeti,adaleti ve meşveret (danışma,ortak akıl) prensiplerini esas almalıdırlar. Din hurafelerden temizlendiği gibi devletler de istibdat ve zulümlerden arındırılmalıdır.

Adalet Devleti, Recep İhsan Eliaçık (Sayfa 307)Adalet Devleti, Recep İhsan Eliaçık (Sayfa 307)

Aristo Eflatun'un, "Özel mülkiyet devlet yöneticilerini ahlaksızlaştırır." görüşüne karşı çıkmaktadır.

Adalet Devleti, Recep İhsan Eliaçık (Sayfa 121)Adalet Devleti, Recep İhsan Eliaçık (Sayfa 121)