Adnan Menderes: Bir Başbakanın Trajik Sonu (Kimine Göre Hain, Kimine Göre Kahraman)

·
Okunma
·
Beğeni
·
239
Gösterim
Adı:
Adnan Menderes: Bir Başbakanın Trajik Sonu
Alt başlık:
Kimine Göre Hain, Kimine Göre Kahraman
Baskı tarihi:
Nisan 2008
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944174688
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nokta Kitap
BİR BAŞBAKANI İDAMA GÖTÜRECEK GEREKÇELER NELERDİ?
ADNAN MENDERES SUÇLU MUYDU YOKSA SUÇSUZ MUYDU?
ADNAN MENDERES BUGÜN YARGILANIYOR OLSAYDI ASILIR MIYDI?
MENDERES’İ TARAFSIZ OLARAK ANLATAN İLK KİTAP …
ADNAN MENDERES’İ BÜTÜN YÖNLERİYLE BU KİTAPTA BULACAKSINIZ.
“Kimseye dargın değilim. Kırgınlığım yok. Hayata veda etmek üzere olduğum şu anda devletim ve milletime ebedi saadetler dilerim. Bu anda karımı ve çocuklarımı şefkatle anıyorum...”
“Karşımdaki ses Cemal Gürsel’e aitti ve ‘Tarık. Adnan Menderes'i bir yere gönderme.’ Sayın Gürsel'e durumu anlattım: Doktorlar gelmişler, ‘idamına mani bir hali yoktur’ anlamında rapor vermişlerdi.
Başsavcı Egesel'le hakimler de onu alıp İmralı'ya götürmüşlerdi.
Bu sözleri söylerken gözlerime ilişen saat 12'yi çeyrek geçiyordu. Adnan Menderes ve ötekiler İmralı Adası’na belki henüz varmamışlardı bile. Gürsel'e söylediklerime, hemen şunları da ilave ettim: ‘Orgeneralim, şayet Menderes'e dair bir emriniz varsa, bunu İmralı'ya derhal bildirebilirim.’ Neler olmuştu bilmiyorum, fakat Gürsel: ‘Yok, hayır.’ dedi ve ilave etti: ‘Yapılacak bir şey yok. Olan olmuş artık.’ Menderes'in son kurtuluş ümidi de böylece ortadan kalkmış oluyordu.”
Türk Siyasi Tarihi’nde bir döneme damgasını vuran Adnan Menderes’in icraatları, davranışları, mahkemeleri ve idam edilmesi günümüzde de Türk halkının en çok tartıştığı konulardan biri olma özelliğini korumaktadır. Yapılan tartışmalar çerçevesinde toplumun bir kesimi Adnan Menderes’i “demokrasi şehidi” diye nitelendirirken diğer bir kesimiyse “başına gelenleri hak ettiği” görüşünü savunmaktadır. Vatan Cephesi’ni kurması, Tahkikat Komisyonu oluşturarak mahkemelerin üstünde yer alan bir oluşum hazırlaması, Demokrat Parti’ye oy vermedi diye Kırşehir’i ilçe yapması, Adıyaman’ı Malatya’dan ayırarak il haline getirmesi, CHP’nin mallarına el koyması gibi icraatlarla toplumun bir kesiminin tepkisini çekerken; sanayileşme hamlesi başlatması, yollar yapması, ihracatı arttırması ve Türkiye’nin NATO’ya girmesini sağlaması da toplumun diğer bir kesimi tarafından olumlu karşılanmıştı.
Bu kitabın amacı Adnan Menderes’i yargılamak ya da yüceltmek değil, hayatını, icraatlarını, aşklarını, hatalarını ve sevaplarını ortaya koyarak siz okurlarımıza Türkiye’nin bir dönemiyle ilgili olarak tarafsız bilgi vermektir.
Adnan Menderes: Bir Başbakanın Trajik Sonu bütün baskıları
Gösterilebilecek uygun bir kayıt bulunamadı.