1000Kitap Logosu
Afel

Afel

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
8.5
6 Kişi
8
Okunma
6
Beğeni
95
Gösterim
435 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 12 sa. 19 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Flora Kitap · 2020 · Karton kapak · 9786050664539
Tek bir sesle aydınlandı içimdeki bitmek bilmeyen o gece. Işıklar içinde şimdi dünyadaki kimsesizliğim, annesizliğim, babasızlığım, kardeşsizliğim, memleketsizliğim ve çaresizliğim... Bu ses babamın “Hadi oğlum” demesi gibi döşeğimin yanı başında, elleri saçlarımda. Bu ses annemin bir işe başlarken zikrettiği “Bismillah” gibi her daim abdestli ağzıyla. Bu ses abimin tel örgüler ardında “Sus ana yalvarırım” derken titreyen sesi gibi. Bu ses beyaz, bu ses bembeyaz... Bu ses şimdi tüm kimsesizliğiyle kimsesizliğimde budak budak dal vermeye hazır isyanlara gebe bir çınar ağacı gibi... Geçmişle bugün arasındaki savaştan kim galip çıkacak? Aşk mı mantık mı? İntikam mı vicdan mı? AFEL, toplumun en derin yaralarını sıra dışı bir üslûpla ele alırken okurları da içsel bir sorgulamaya itiyor. Büyük sırrı çözmek için yalnız değilsiniz üstelik; Hayyam’ın unutulmaz dizeleri de bu gizemli yolculukta size eşlik ediyor...
435 syf.
·
11 günde
·
Puan vermedi
Art arda işlenen cinayetler Cinayetlerin benzerlikleri Ve üzerlerinde bulunan Hayyam 'dan rubailer... Komiser Ayaz ve ekibi bu cinayetlerin peşine düştüğünde ne ile karşılaşacaklarını bilmiyorlardı. Öldürülen kişilerin üzerlerinde bulunan rubailerin gizemi neydi?  Onlar bu cinayetler üzerinde çalışırken kurum içerisinde önlerine çıkan engeller nedeniyle Ayaz'ın açığa alınması ise aslında onları gerçeğe götürecek yolun başlangıcı olur. Çocukluğu yarım kalmış, yaralarının izlerini yüreğinde taşıyan, doğduğu toprakların yükünü sırtlanan Ayaz ancak sevdiği kadın İnci'nin yanında huzuru tadar. Görevinden zorunlu ayrılığının ardından İnci 'nin ailesinin yanına Gemlik'e giderler. Burada birbirine kenetlenmiş bir aile ortamı, samimiyet, tarih kokan hava ve bütün bunların yanında farkedilen bir gizem  vardır. İnci'nin aile büyükleri sayesinde tarihin tozlu sayfalarında yapılan yolculuk bilinmeyen birçok üstü kapatılan olayı açığa çıkarır. Ayaz'da burada kendi geçmişiyle yüzleşme imkanı bulur. Sonrasında olanlar ise okudukça içine sürüklendiğiniz bir girdap gibi... Yazarımızın karakter seçimleri ve anlamları,  verilen şifreler ve okuyucuyu sarsan o son. Tarihin, polisiyenin, bu topraklarda yaşanmış dinlerin, aşkın ,arkadaşlığın harmonisi olmuş bu kitap. Birçok yerde yazılan tarihi bilgileri araştırma hissine kapıldım ve yazarımızın verdiği emeği farkettim. Bilmediğim ,duymadığım bilgilere sahip oldum. Okuduğum kitap bana artılar katmışsa ancak o zaman "okumak" eylemi amacına ulaşır. Bazı kitaplarda yorum yapmakta çok zorlanırım. Okurum,  özümserim ama satırlara aktarmak zor gelir. Çünkü layığıyla anlatamamaktan çekinirim. Bu kitapta da zorlandığımı söyleyebilirim.
Afel
8.5/10
· 8 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
4
435 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
“ Adem’den gelen insanlar kardeşken şu yangın yeri dünyada,Allah’a giderken nedense düşmandır.Düşmeden köprüden ve onlardan olmadan hatta onlar yerine utanarak yaşamak işte bakışlarından insanları anlayabilmenin olmazsa olmazıdır.” Komiser Ayaz ve ekibi ile çıktığımız yolculuk sonrası kitabın kapağını kapattığımda epey bir süre sessiz kaldım.Okuduklarım,araştırdıklarım ve sorguladıklarım hepsi ayrı bir dünya diyebilirim.Polisiye tarzı ile başlayan kitabımız sonrasında öyle bölümler ile devam ediyor ki ve geçişlerdeki bağlantıların mükemmelliği ile karakterler üzerinden verilmek istenen mesajlarla baş başa kalıyorsunuz.Olayların örgüsü hiç bozulmadan farklı dünyalara yelken açıyorsunuz her sayfada. Sizlere bu kitabımızı inanın nasıl yorumlayacağımı bilemiyorum.Neresini anlatsam diğer tarafı eksik kalacak.Nacizane bir benzetme yapmak istiyorum.Harika bir mekâna davet ediliyorsunuz.İçeri girdiğinizde farklı bir dünya ile karşılaşıyorsunuz.Her masada mükemmel yiyecekler mevcut her birinin tadına bakmak istiyorsunuz.Yedikleriniz sizde öyle bir lezzet bırakıyor ki hemen sorup soruşturma derdine düşüyorsunuz.İçinde ne var nasıl yapılmış.Öğrendiğiniz her ayrıntıyı not alıyorsunuz.Her yiyecek ayrı bir dünya ayrı bir lezzet ve ayrı bir tarz.Günün sonunda öyle bir doyuma ulaşıyorsunuz ki bu mekân için artık müdavim olabilirim kararınız oluşuyor. Kısacası şunu söylemek istiyorum;bazı kitapları yorumlarken zorlanıyorum.Tek söyleyebileceğim lütfen alın ve okuyun o muhteşem gizem dolu dünya’ya girmek bilgilerin ışığında yol almak biz okurlar için muhteşem bir duygu.
Afel
8.5/10
· 8 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
3