Alamut'un Fedaileri Alamut, Hasan Sabbah ve Fedailerinin Gizli Tarihi...

7,8/10  (15 Oy) · 
64 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.814 gösterim
Pek az hareket, tarihe Haşhaşinlerinki kadar korkutucu bir gölge düşürebilmiştir. Bu gizemli İslam tarikatının ateşli inanırları, Cennet Bahçeleri'nin en üst katlarında yer edinecekleri vaadi sayesinde siyasi cinayet sanatının ustaları haline gelmişlerdi. Yöntemleri, savaşmanın özgün bir yoluydu ve bu yol Haşhaşinleri, Ortadoğu'nun Orta Çağ'daki siyasi mücadelelerinin tam göbeğine yerleştirdi. Haçlılar da, Müslümanlar da, Moğollar da onlara rakiptiler. Haşhaşinler, tüm rakiplerine eşit gaddarlıkla saldırmaktan çekinmediler. Onlar; kendi yaşamlarını hiçe saymak pahasına, hem Hristiyanları hem de Müslümanları öldüren, gizli bir siyasi topluluktu.

Kendilerini inançlarına adamış bu fedailer, Mısır'a, ortadoğu'ya, İran'a ve hatta Moğol hanlarının başkenti Karakurum'a kadar uzanan büyük stratejik görüşü uygularken, cinayeti de kullanan güçlü bir üstadın emrinde çalışırlardı. Haşhaşinler cinayetlerinde çok titizlerdi. Kurbanlarını genellikle halk içinde katlederlerdi ve bu sayede korkunç şöhretlerini katlarlardı. Kılık değiştirirlerdi ve beylik silahları hançerdi. Bu hançe büyük üstatları tarafından takdis edilirdi ve onunla birini öldürmek kutsaldı; zehir ya da diğer cinayet biçimleri tarikat üyelerine yasaklanmıştı. Bir görevden sağ dönmek büyük bir onursuzluk olarak görülürdü ve anneler, Haşhaşin oğullarının görevlerini tamamladıktan sonra öldüklerini duymaktan mutlu olurlardı.

Bu kitap, bu namlı tarikatın kökenini, eylemlerini ve hala süren misarını inceliyor. İslami ve Batılı kaynaklardan görgü tanıklarının ifadeleriyle zenginleştirilmiş bu yeni ve önemli kitap, Haçlı Seferleri tarihinin büyük bölümüyle birlikte İslam'ın erken dönemlerini de ortaya koyarak, okurutarihin heyecanlı ve şaşırtıcı bir dönemine götürüyor.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  6055422196
 • Çeviri:
  Özgür Özol
 • Yayınevi:
  İkon Kitap
 • Kitabın Türü:
Hayri ÖZDEMİR 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Alamut" Bir insan zekasinin öngörülemez üstünlüğünün açik bir delilidir. Hangi zeka dünyada Cenneti görülebilir, gidilebilir, yaşanabilir hale getirebilir. Şöyle bir düşünün bugün cennette birgün geçirseydiniz bir daha gidebilmek için neyi feda ederdiniz? Bu kitapta dünya gözüyle cenneti görecek ve insanlar nelerini nasil feda ediyor onu öğreneceksiniz. Biraz mistik biraz gerçek biraz da güçlü bir inaniş okuyacaksiniz.

Hacı Seydaoğlu 
29 Nis 2013 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Alamut Kalesi ile ilgili diğer kitaplara göre olay akışı daha az. Daha çok dönem ile ilgi tarihsel bilgiler var. O yüzden sıkıcı. Benim gibi yarım bırakma ihtimaliniz yüksek.

figen 
30 May 15:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cook ağır bir dille tarih anlatımı türünde , kendimi zorlarim ama yarısından sonra çok sıkıldım ...yinede bilgi adına, verilen emeğe saygı babında tşk.ler tabi

sercan 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İslamiyetin doğusundan belli bir tarihe kadar dönemi anlatıyor belgelere dayandırması gerçekliğini arttırıyor ancak çok fazla isim ve karakter var zaman zaman kim kimdi diye bir afalliyorsunuz...hızlı bitirirseniz sikilmazsiniz....

Kitaptan 2 Alıntı

Aysun Çelik 
13 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aynen bugün olduğu gibi, Orta Çağ dünyasında da din siyasettir ve siyaset de dindir.

Alamut'un Fedaileri, James WatersonAlamut'un Fedaileri, James Waterson
Aysun Çelik 
 14 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Orta Çağ devlet yönetiminde tek bir adamın katlinin, koca bir imparatorluğu kargaşaya sürükleyebiliyor olmasının burada altı çizilmelidir, çünkü suikastın bir politika olarak kullanılmasının etkinliğini açıkça ortaya koymaktadır. Bireyin devletin önderi olmaktan öte, devletin kendisi olduğu dönemde, onun ortadan kaldırılması neredeyse devletin tökezlemesine, hatta kimi zaman bütünüyle yokolmasına neden olur.

Alamut'un Fedaileri, James WatersonAlamut'un Fedaileri, James Waterson