Alamut'un Fedaileri Suikast ve Ölümün Soğukkanlı Efendilerinin Tarihi

7,5/10  (21 Oy) · 
84 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.998 gösterim
Alamut, Hasan Sabbah ve Fedailerinin Gizli Tarihi...

Pek az hareket, tarihe Haşhaşinlerinki kadar korkutucu bir gölge düşürebilmiştir. Bu gizemli İslam tarikatının ateşli inanırları, Cennet Bahçeleri'nin en üst katlarında yer edinecekleri vaadi sayesinde siyasi cinayet sanatının ustaları haline gelmişlerdi. Yöntemleri, savaşmanın özgün bir yoluydu ve bu yol Haşhaşinleri, Ortadoğu'nun Orta Çağ'daki siyasi mücadelelerinin tam göbeğine yerleştirdi. Haçlılar da, Müslümanlar da, Moğollar da onlara rakiptiler. Haşhaşinler, tüm rakiplerine eşit gaddarlıkla saldırmaktan çekinmediler. Onlar; kendi yaşamlarını hiçe saymak pahasına, hem Hristiyanları hem de Müslümanları öldüren, gizli bir siyasi topluluktu.

Kendilerini inançlarına adamış bu fedailer, Mısır'a, ortadoğu'ya, İran'a ve hatta Moğol hanlarının başkenti Karakurum'a kadar uzanan büyük stratejik görüşü uygularken, cinayeti de kullanan güçlü bir üstadın emrinde çalışırlardı. Haşhaşinler cinayetlerinde çok titizlerdi. Kurbanlarını genellikle halk içinde katlederlerdi ve bu sayede korkunç şöhretlerini katlarlardı. Kılık değiştirirlerdi ve beylik silahları hançerdi. Bu hançe büyük üstatları tarafından takdis edilirdi ve onunla birini öldürmek kutsaldı; zehir ya da diğer cinayet biçimleri tarikat üyelerine yasaklanmıştı. Bir görevden sağ dönmek büyük bir onursuzluk olarak görülürdü ve anneler, Haşhaşin oğullarının görevlerini tamamladıktan sonra öldüklerini duymaktan mutlu olurlardı.

Bu kitap, bu namlı tarikatın kökenini, eylemlerini ve hala süren misarını inceliyor. İslami ve Batılı kaynaklardan görgü tanıklarının ifadeleriyle zenginleştirilmiş bu yeni ve önemli kitap, Haçlı Seferleri tarihinin büyük bölümüyle birlikte İslam'ın erken dönemlerini de ortaya koyarak, okurutarihin heyecanlı ve şaşırtıcı bir dönemine götürüyor.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786055422196
 • Orijinal Adı:
  ISMAILI ASSASSINS, THE: A History of Medieval Murder
 • Çeviri:
  Özgür Özol
 • Yayınevi:
  İkon Kitap
 • Kitabın Türü:
Hayri ÖZDEMİR 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Alamut" Bir insan zekasinin öngörülemez üstünlüğünün açik bir delilidir. Hangi zeka dünyada Cenneti görülebilir, gidilebilir, yaşanabilir hale getirebilir. Şöyle bir düşünün bugün cennette birgün geçirseydiniz bir daha gidebilmek için neyi feda ederdiniz? Bu kitapta dünya gözüyle cenneti görecek ve insanlar nelerini nasil feda ediyor onu öğreneceksiniz. Biraz mistik biraz gerçek biraz da güçlü bir inaniş okuyacaksiniz.

Berat Kutkuca 
27 Oca 18:03 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ismaili mezhebinden tarihin kimilerine göre ilk teröristi kimilerine göreyse savaş dehası, assasins Creed serisine ilham kaynağı olmuş tarihi kişi hasan sabbah yahut Hasan el sabbahin hakkında çok kaliteli olmasa da kötü de olmayan bilgiler veriyor yazar. Haşaşinler kimdir ,amaçları nedir , motivasyonları nedir ve Hassan sabbah ne yaptıda Moğollar yıkana kadar böyle bir korku imparatorluğu kurdu cevaplarını barındıran kitaptır.

Tubiki 
25 Eki 2017 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Kitabı ikinci kez yarım bıraktım. Belki de bu konuda bilgim az olduğu içindir. Yer ve kişi ismi çok fazla ve sürekli bir tarihi anlatım mevcut. Ayrıca İslami olarak yaklaşmadığını düşünüyorum halifeler sanki birbiri ile yarışıyor düşmanmış gibi anlatıyor ilk sayfalarda. Tarihi bilgisi olan bu konu üzerine araştırmalar yapan birini kitap sarabilir. Daha çok tarihi bir kitap olay örgüsü çerçevesinde bilgiler aktarılmıyor.

Hacı Seydaoğlu 
29 Nis 2013 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Alamut Kalesi ile ilgili diğer kitaplara göre olay akışı daha az. Daha çok dönem ile ilgi tarihsel bilgiler var. O yüzden sıkıcı. Benim gibi yarım bırakma ihtimaliniz yüksek.

figen 
30 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cook ağır bir dille tarih anlatımı türünde , kendimi zorlarim ama yarısından sonra çok sıkıldım ...yinede bilgi adına, verilen emeğe saygı babında tşk.ler tabi

sercan 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İslamiyetin doğusundan belli bir tarihe kadar dönemi anlatıyor belgelere dayandırması gerçekliğini arttırıyor ancak çok fazla isim ve karakter var zaman zaman kim kimdi diye bir afalliyorsunuz...hızlı bitirirseniz sikilmazsiniz....

C.Y 
20 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçekten kitabı okurken çok keyif aldım.Bir insanın aklını nasıl kullandığını diğer insanlara nasıl hükmettiğini bizzat okurken yaşamış oldum.Bana kalırsa kitap dan herkes kendine göre bir sonuç çıkarması gerekir.

Kitaptan 6 Alıntı

Aysun Çelik 
13 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aynen bugün olduğu gibi, Orta Çağ dünyasında da din siyasettir ve siyaset de dindir.

Alamut'un Fedaileri, James WatersonAlamut'un Fedaileri, James Waterson
Aysun Çelik 
 14 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Orta Çağ devlet yönetiminde tek bir adamın katlinin, koca bir imparatorluğu kargaşaya sürükleyebiliyor olmasının burada altı çizilmelidir, çünkü suikastın bir politika olarak kullanılmasının etkinliğini açıkça ortaya koymaktadır. Bireyin devletin önderi olmaktan öte, devletin kendisi olduğu dönemde, onun ortadan kaldırılması neredeyse devletin tökezlemesine, hatta kimi zaman bütünüyle yokolmasına neden olur.

Alamut'un Fedaileri, James WatersonAlamut'un Fedaileri, James Waterson
Aysun 
06 Oca 13:18 · Kitabı okuyor

Sivillerin askeri sorunlara karıştırılmaları, 816 yılındaki iç savaştan beri Islam içinde duyulmuş şey değildi.

Alamut'un Fedaileri, James Waterson (Sayfa 93)Alamut'un Fedaileri, James Waterson (Sayfa 93)

Peygamber der ki; Dogudan Muhammed'in ailesi adına vaaz verdigini soyleyen bir adam gelecek ama aslinda o aileye uzak olacak Zaferle başlayan ve inancsizlikla biten kara sancaklar dikecek

Alamut'un Fedaileri, James Waterson (Sayfa 33)Alamut'un Fedaileri, James Waterson (Sayfa 33)