Allah Kulundan Vazgeçer mi? Allah Dostlarının İbadet İklimi

10,0/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
224 gösterim
Menkıbeler, içinde ibretli hayatlardan tablolar taşıdığı için birçok kez, sözle uyarmaktan daha tesirli olabiliyor. Menkıbenin üslubundaki hikaye etme, olayı insanların zihnine işliyor, yaşanmış olması, beraberinde bir kez daha yaşanma ihtimalini getirdiğinden etkileyici ve sarsıcı oluyor.

Semerkand Yayınları, menkıbelerin bu etkileyici üslubundan istifade ederek Allah dostlarının ibadet hayatıyla ilgili bir seçki hazırladı. Klasik kitaplardan derlenen ve konularına göre tasnif edilen menkıbelerde, yaşanmış olaylardan yola çıkarak Müslüman'ın hayatında önemli olan bazı konularda uyarılarda ve nasihatlerde bulunuluyor. Allah dostunun hayatında yaşadığı olaylara verdiği karışıklara, karşılaştığı soru ve sorunlara yaklaşımlarına yer veren kitap, rahat ve anlaşılır üslubu ile her kesinden okuyucuya hitap ediyor.

Kitaptan bir örnek:
Bir gün aciz ve zayıf bir kadın Ahmed b. Hanbel'in yanına geldi ve sordu: "Devlete ait meşalelerin ışığı altında, yazın, damda iplik eğiriyorum. Şöyle ki: Sultanın adamları yoldan geçerken ortalık aydınlanıyor, iplik eğirme imkanı oluyor? Bu caiz mi, değil mi?"

Ahmed b. Hanbel "Sen kimsin ki, böyle sorular soruyorsun?" deyince kadın "Ben, Bişr b.Haris'in kardeşiyim" dedi. Bunun üzerine İmam Ahmed hüngür hüngür ağladı ve "Bu çeşit bir takva ancak onun gibisinin evinden zuhur eder" deyip ekledi: "Asla - senin için - caiz değildir. Söylediklerime kulak ver ki, saf suyun bulanmasın. Biraderin olan o tertemiz rehbere uy! Bu suretle öyle bir mertebeye ulaşırsın ki, onların ışığında iplik eğirmek istediğin zaman senin elin sana itaat etmez. Kardeşin öyle biriydi ki (helallığı) şüpheli olan bir yemeğe elini uzatmak isteği zaman eli kendisine itaat etmez ve derdi ki "benim bir sultanım var, ona" gönül" diyorlar. O, takvaya rağbet etmektedir, ben de buna muhalefet etme gücüne sahip değilim."
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9786055455279
 • Yayınevi:
  Semerkand
 • Kitabın Türü: