Aşk Ve Taht Bir Geline İki Güvey Olmaz

9,2/10  (5 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
349 gösterim
Kitap tanıtım yazısı:
İki ayda iki baskı yapan KUTSAL SAVAŞ isimli romanı ile geniş bir okur kitlesinin takdirini kazanan SITKI ÖZTÜRK, bu kez "tarih ve aşkın harmanlandığı" AŞK VE TAHT isimli bir romanla okurun karşısına çıkıyor.

"Bir zamanların namlı sultanı, hızına ve aklına erişilmez muzaffer komutanı, Gazi-i mutlak Yıldırım Bayezid Han da esirler arasındaydı. Elleri arkadan bağlanmış, silahları ve miğferi alınmış, saçları suratına dağılmış, sakalları kir pas içinde kalmış, yorgunluktan bayılacak gibi sendeleye sendeleye savaş meydanından geçirilerek Timur'un çadırına götürülüyordu. Önceden haber uçurulmuş olmasına rağmen, ilgisiz görünmek için oğlu ile birlikte satranç oynayan Timur, Bayezid'i görünce gülümseyerek ayağa kalktı. Bu hal Bayezid'i çok kızdırdı. "Allah'ın bedbaht ettiği bir insanla alay etmek fenadır fena!" diye gürledi. Timur ise, "Hayır, maksadım alay etmek değildir. Allah'ın, bu dünyayı senin gibi bir körle benim gibi bir topala bıraktığına gülüyorum.' dedi."
Tarihin en kritik dönemlerinden biri olan TİMUR-BAYEZİT kavgası, tarihe ANKARA SAVAŞI olarak geçmiştir. Tarihin perde arkasını, olayların akışını aşkla ve etkileyici bir üslupla anlatan yazar, okuru farklı pencerelerden tarihe baktırıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2015
 • Sayfa Sayısı:
  258
 • ISBN:
  9786059937306
 • Yayınevi:
  Anatolia Kitap
 • Kitabın Türü:
Sıtkı Öztürk 
02 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aşk ve Taht: Bir fetret Devri romanı. Osmanlının en kaotik dönemlerinden birinde yaşanan kılıç kılıca şiir şiire bir mücadelenin öyküsü. Musa Çelebi merkeze alınarak anlatılan bir saltanat mücadelesi. Mücadelenin tam ortasında yer alan Yakup ve Asiye'nin, Hüsrev ile Şirin'i kıskandıran aşk hikayesiyle birlikte bir intikamın perde arkası. Bence kaçırmayın