Aşkın Halleri

5,8/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
3 beğeni  · 
572 gösterim
Özcan Karabulut, az ama öz yazan öykücülerimizden. İlk öykü kitabının yayınlanmasından bu yana yirmi dokuz yıl geçti. Aşkın Halleri, onun beşinci öykü kitabı. Öncekilerde olduğu gibi bu kitabındaki öykülerde de temel izlek: aşk. Ancak buradaki öyküler, öncekilerden farklı olarak siyasal artalan üzerine oturtulmamışlar; siyasal söylem taşımıyorlar, yalnızca aşkı ve aşkın değişik ortamlardaki değişik hallerini dile getiriyorlar. Kitabın ilk ve en etkileyici öyküsü Rojda'da olduğu gibi, umutsuz bir aşk olabiliyor anlatılan, ya da son öyküde olduğu gibi tükenmiş ama bitirilemeyen, bitirilmek istenmeyen bir evliliğin çıkarılan hesabı. Terk edenin de terk edilen kadar mutsuz olduğu ilişkiler; otel odalarında, ıssız sokaklarda yaşanan yasak aşklar; karşılıklı aynalarda olduğu gibi iç içe geçen, birbirine yansıyan, ruhunun ikizini taşıyan kadınlar.

Düşsel kadınlarla gerçek kadınların, umarsızlıkla umudun, pişmanlıkla coşkuların, bağlanmalarla kopmaların bir araya getirildiği, yoğrulduğu, herkesin yaşamının bir döneminde tattığı ya da tatmak istediği tutkulu aşklar var Aşkın Halleri'nde. Yıkımlar da var, acılar, hayal kırıklıkları da, terk edişler, terk edilişler, ihanetler de. Aşkın Halleri olduğu kadar insanlık halleri de bu okuyacaklarınız...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9786054764761
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Aşkın farklı hallerini içinde barındıran bir öykü kitabı. Tolstoy' un Anna Karenina romanında yazdığı " her aşk ayrıdır" cümlesini haklı çıkarıyor yazar. Sekiz öyküden oluşuyor, ilk öyküsü Rojda bilinen bir öykü, ancak " arielle adında biri" ve son öyküsü" ne bir eksik ne bir fazla" daha başarılar. Belki okur olarak kendimden bir şeyler bulduğumdandir.

_cassandra_ 
20 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 1/10 puan

hiç okumasam daha iyiymiş genel anlamda bana göre hiç bir şey anlatmayan ama bunun yanında yine bana göre gençlere kötü örnek davranışlar sunun bir kitap.

Kitaptan 4 Alıntı

Böyle gizli yürütüldükce , böyle çılgınlar gibi sevişildikce, böyle parçalanarak çoğaldıkça, aşk kolay , aşk herşeyden kolay aslında.

Aşkın Halleri, Özcan Karabulut (Sayfa 91)Aşkın Halleri, Özcan Karabulut (Sayfa 91)

Hayat, gelenin gideni, yanlışların doğruları onemsizleştirmesi , aşkın korkuya, korkunun aşka, tutkuların herşeye galip gelmesiydi.

Aşkın Halleri, Özcan Karabulut (Sayfa 33)Aşkın Halleri, Özcan Karabulut (Sayfa 33)

Aynı çatı, bir yatakla dört duvar arasında bize ne kadar mutluluk bağışlarsa , o kadar mutluyuz. Yüzeyde görünen mutlulukların tersine , gerçekte bütün evlilikler can cekiserek sürer, bittiğinde bir sürü gerekçe ileri sürülür, nedense hayalleri öldüren bedenler ve zamanlar genellikle göz ardı edilir.

Aşkın Halleri, Özcan Karabulut (Sayfa 88)Aşkın Halleri, Özcan Karabulut (Sayfa 88)