Aşkın Sultanı Muhibbi Kanuni'yi Anlatıyor

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
26 gösterim
Osmanlı Tarihi'nin en kudretli padişahıdır Kanunî Sultan Süleyman. Düşmanları bile 'Muhteşem' unvanını uygun görmüşlerdir kendisi için.

'Muhibbi' mahlasıyla yazmış olduğu şiirleri ise, onu söz ve mânâ ülkesindeki kudretiyle anlatır. Kanunî, bir cihan devletini yöneten 'muhteşem' bir sultan olmasının ötesinde, 'gönül ülkesi'nde 'aşk sultanı'nı konuşturan usta ve bilge bir şairdir de. "Âşık oldur kim kala ancak temaşada" gibi derin sözlerin sahibidir.

Elinizdeki kitap, divan edebiyatına dair en usta isimlerden birinin, Prof. Dr. Mahmut Kaplan'ın yorumu ve açıklayıcı notlarıyla, bizi Kanunî'nin şiir ikliminde bir yolculuğa çıkarıyor. 'Aşk'a dair söze giren şair sultan, bilgelik yüklü mısraların ardından, tevhid, Allah sevgisi ve peygamber sevgisi yüklü şiirleriyle de misafir oluyor iç dünyamıza.

Ve şu gerçek çıkıyor karmışımıza: Aşkın Sultanı'nı da okumadan, Kanunî'yi hakkıyla tanımış sayılmayız.

Cümleye kitabın güzel olduğu ile başlamak istiyorum. Evet yarım bırakmama rağmen kitap kötü değildi. Yarım bırakmamın nedeni dilini biraz ağır bulmam oldu. Kanuni nin yazdığı şiirleri ve şimdiki türkçe çevirisini ve anlamını vermiş kitap. İçerisinde çok fazla eski kelimeler vardı. Şiire de pek ilgili değilim (maalesef). Bu yüzden yarım bırakmak zorunda kaldım ama şiiri seviyorsanız rahatlıkla okuyabilirsiniz. Kitabın tasavvufi yönü de vardı ki gayet güzel anlatmış. Ben birkaç alıntı ekleyeceğim umarım ilginizi çeker ve bu alanı (şiir) seviyorsanız kesinlikle okumalısınız diyebileceğim türden.