Aşktan Dinle

8,1/10  (8 Oy) · 
42 okunma  · 
3 beğeni  · 
851 gösterim
Aşk sultânı Hz. Mevlânânın, Mesnevî isimli eserinde Ey bizim sevdası hoş olan, güzel olan aşkımız, Ey bizim bütün mânevî hastalıklarımızın, dertlerimizin tabibi diye anlattığı aşk, Allahın yeryüzünde kendisinden göründüğü İnsan-ı Kâmilden, yani Allahın mânâsından başkası değildir. O, bu mânâyı rehber edinip, kendi vücûdu içinde nefsini rûhunun esiri haline getirerek birlemiş, aşkın da bu birliğin efendisi olmasına vesîle olmuştur. Bunun içindir ki ona, nefisleri efendi kılan mânâsında Efendimiz (Mevlânâ) denilmiştir. Cemalnur Sargut Aşktan Dinle isimli bu kitabında bize, Hz. Mevlânânın Mesnevî isimli eseri ışığında nefs, aşk, kibir, cömertlik, gösteriş, edep gibi insanın gelişiminde rol oynayan pozitif ve negatif kavramların iç mânâlarını anlatıyor. Bizi Mesnevîde buyurulan,Tû megû mârâ bedân şeh bâr nîst / Bâ kerîman krha doşvâr nîst (Benim o yüksekliklere çıkmaya gücüm yok deme, Kerîm olanın eteğine yapış, seni çıkaracaktır.) emri üzerine, Kerîm olan Mesnevîye yapışmaya davet ediyor.
Elyph özen 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kisa ve net bilgilendirmeler sayesinde insanin yuezuene tebessuem kondurabilen dizelere sahip. Tasavvufu huzurlu bir sekilde soru-cevap sistemi ile anlatabilen bir kitap.

Kitaptan 4 Alıntı

Nefis öyle bir 'ben' demekten zevk alıyor ki, yalan söylemek de bir çeşit ruhsal hastalıktır.

Aşktan Dinle, Cemalnur Sargut (Sayfa 31 - 'Yalan' bölümünden)Aşktan Dinle, Cemalnur Sargut (Sayfa 31 - 'Yalan' bölümünden)

'Yalan,kalplerde şüphe uyandırır;doğru ise insana emniyet ve neşe verir'.
Gönül, yalan sözden rahatsız olur; su ile karışmış yağ, çerağı aydınlatmaz!

Aşktan Dinle, Cemalnur Sargut (Sayfa 24 - "YALAN" bölümünden)Aşktan Dinle, Cemalnur Sargut (Sayfa 24 - "YALAN" bölümünden)

Âlimin bir tanesi,gemiye biner. Fakat kendisi çok iyi bildiği için hemen kaptanı imtihan eder. Kaptan buraya gel bakalım,der.Sen fıkıh bilir misin,hadis bilir misin,Kur'an bilir misin? Kaptan biraz mahcup olur. Bilmem deyince, peki ya fizik,kimya,matematik der.. Pek bilmem efendim deyince,'Vah vah! ömrünün yarısı boşa gitmiş'diye kaptanla alay eder.Kaptan gayet üzgündür ama yolcuya bir şey demez. Birkaç gün sonra muazzam bir fırtına kopar. Kaptan gelir, âlime sorar: 'Yüzme bilir misiniz efendim?' Hayır, der âlim. Öyleyse 'Vah vah! Ömrünüzün hepsi, biraz sonra ilminiz dâhil boşa gidecek'. "

Aşktan Dinle, Cemalnur Sargut (Sayfa 13 - "Nefs" bölümü)Aşktan Dinle, Cemalnur Sargut (Sayfa 13 - "Nefs" bölümü)

Gönül hasta ve ağzının tadı bozulursa doğru ile yalanı ayırt edemez.

Aşktan Dinle, Cemalnur Sargut (Sayfa 24 - Yalan bölümünden)Aşktan Dinle, Cemalnur Sargut (Sayfa 24 - Yalan bölümünden)