Cemâlnur Sargut

Cemâlnur Sargut

YazarDerleyen
8.4/10
279 Kişi
·
1.181
Okunma
·
209
Beğeni
·
10883
Gösterim
Adı:
Cemâlnur Sargut
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 1952
İstanbul doğumlu olan Cemâlnur Sargut, mutasavvuf bir ailenin kızı olarak Dünya'ya geldi. Gençliğinde felsefeye ilgi duymuş olup büyük felsefecilerin hayâtını incelemiş, bu ilmin yaşanamayan bir ilim olduğu kanaatına varınca Mevlânâ'ya yönelmiştir. Kimya mühendisi olup yirmi yıl kimya öğretmenliği yapmıştır. Hocası Sâmiha Ayverdi'nin etkisinde kalan Cemâlnur Sargut, Kur'ân-ı Kerîm ve karşılaştırmalı Mesnevî çalışmalarına başlamış, 24 yaşında gençlerle başladığı Mesnevî çalışmalarıyla geniş çevreye hitâp etmiştir.emâlnur Sargut (1952, İstanbul), Türk Kadınlar Kültür Derneği'nin İstanbul şubesi başkanıdır. Tasavvufun insanlığın ortak dili olabileceği inancında olup bu konuda uluslararası sempozyumlar düzenlemektedir. Cemalnur Sargut, hocası Samiha Ayverdi tarafından 1966 yılında kurulmuş olan Türk Kadınları Kültür Derneği'nin (TÜRKKAD) İstanbul Şubesi Başkanlığı görevini yürütmektedir. TÜRKKAD, Cemâlnur Sargut'un liderliğinde tasavvufun kişi ve toplumların ortak dili, ortak nefesi olabileceği inancıyla her kesimden bilim, kültür ve sanat insanını, manevi şahsiyeti ve her düzeyden dinleyiciyi bir araya getiren uluslararası sempozyumlar* düzenlemektedir. Bu konferanslarda, ilmi hal, ibadeti aşka yolculuk olarak gören İslâm tasavvufunun günümüz sorunlarına getirdiği çözümler ele alınmaktadır. C. Sargut, Devrin ihtiyacı olan tasavvuf terbiyesini akademik düzeyde vakıflar ve dernekler çatısı altında, lâfla değil hâl ve hizmetle anlatmalıyız diyen hocasının bu anlayışını hem kendimize hem de insanlık âlemine tanıtmak amacıyla 2000 yılından beri dersler verdiği A.B.D.'nin North Carolina Üniversitesi'nde 2009 yılında bir İslam kürsüsü kurmuştur. İkinci bir İslam kürsüsü de Çin'de Pekin Üniversitesinde kurulmuştur. Bu çalışmlarının ortak amacı öğrencilerin, İslâm'ın yaşam şekli olan tasavvuf eğitimini yaşayışları ile örnek olan hocalardan almalarını sağlamaktır. Cemalnur Sargut, Anadolu'da kökleşmiş İslam Tasavvufunun anlaşılması ve tanıtılması amacıyla, burada yaşamış mutasavvıfların hayatları ve eserleri ile ilgili araştırmaların yapılacağı edebiyat, tasavvuf, güzel sanatlar, felsefe, sosyoloji, tarih alanlarında uluslararası düzeyde lisans ve lisansüstü eğitim veren enstitüler açılması konusunda üniversiteler ve devlet nezdinde öncü girişimlerde bulunmaktadır. İslam'ın hakîkatinin tanıtılması için doğu ile batı arasında mânevi bir köprü kurulmasına önderlik etmekte olan bu çalışmalar, temel değerlerine hassasiyetle bağlı, geleceği hedefleyen ve her an kendini yenileyen bir hizmet anlayışının eseridir.
“Vaktin edebi demek ânın değerini vermek demektir. O ânı yaşamanın da iki şartı var: Ne geçmişe takılacaksın ne gelecekle meşgul olacaksın”
Kuran gelin gibidir, yüz görümlüğü vermeyene yüzünü açmaz.
Aman Yarabbi!Ben bunu ilk duyduğumda çok etkilenmiştim.Sonra yüz görümlüğünü düşündüm,yüz görümlüğü nefsin hırsları,nefretleri,kinleri,,kibirleri,kişi bunlardan arınmazsa Kuran iç manasını açmıyor,aşkı anlatmıyor.
"Benim dümenim onun aşkıdır; ne tarafa döndürürse o tarafa giderim.
Kâh emîr olur buyruk yürütürüm, kâh esir olur yerlerde sürünürüm.
Ancak her nefeste bu ferman sahibinin mahkûmuyum.
İnsan bu âleme sadece Allah'ı tanımak için geliyor.Kendisi O'nun bir ismi,bir parçası olduğu için;O'nun hakikatine erişmek için geliyor.Fakat insan,nefsinin çok yüce ve ulu olduğunu zannetmek gibi bir hadsizliğe düşüyor.Evet,nefsini bilmeyen Rabbini bilemez.Nefsini hiçlikle yoklukla idrak etmeyen,Rabbinin"Allah" olduğunu idrak edemez.
192 syf.
·Beğendi·9/10
Cemalnur Sargut hocayla sanki karşılıklı sohbet ediyorsunuz.Bize gönül iklimlerini yaşatıyor.Kuranı Kerimi sadece kuru kuruya okuyup ezberlemenin bir anlamı olmayacağını,ancak hayatımızda uyguladığımız zaman Kuranı Kerim’in hazzını duyacağımızdan Ramazan ayından,Kutsal topraklardan kısa kısa sıkmadan röportajlarından derlenen çok hoş bir kitap olmuş.Nasiplenebilirsek ne mutlu bize.
311 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Cemalnur Sargut hanımefendinin okuduğum ilk kitabı. Severek okudum. Mesnevi'den öğütler sohbet havasında anlatılmış. Keyifle okuduğum bir kitap oldu. Tavsiye ederim.
152 syf.
Evet ismi bir garip yazarımız. Mesnevi'yi araştırırken karşıma çıktı ve videolarını biraz izledikten sonra (tasavvufa ilgi duymaya başlamamdan ötürü) kitaplarını merak ettim. Kütüphaneye gidip bulduğum ilk kitabını aldım.

"Bana sizin dünyanızdan üç şey sevdirildi: Kadın, güzel koku ve gözümün nuru namaz" Hadis-i Şerif'i üzerine kitabın ismi mana buluyor. Kitapta Peygamberimizin eşleri, kız çocukları ve etrafındaki kadın sahabeler ile ilgili kısa bilgiler yer alıyor. Ben isterdim ki biraz derin incelensin hikayeler üzerinden öğrenelim amma velakin yazar başkalarının yazılarını kısaca derleyip bir bilgilendirme yapmış sanki.

Yazar ayrıca kadının İslamdaki yerini ayetlerle, hadislerle, velilerle yine kısaca anlatmış. Bu çerçevede daha kapsamlı kitaplar vardır illaki ve denk geldikçe paylaşacağım. Belki okur bir nebze güzel bakar, güzel görür, güzel yaşarız.
Kitabın felsefesi çok derin, anlatımı çok karışık ve ağır bir kitap. Kitapta Hurufu Mukatta harflerine birden fazla anlam verilmiş. Bir okuyucu olarak Okunmasını gerek görmüyorum. Tavsiye edeceğim bir kitap değil.
384 syf.
·Beğendi·9/10
Peygamber'in sevgili torunu Hz. Hüseyin'in, İslam'ın kurucu ilkeleri uğruna canını verdiği Kerbela, İslam tarihindeki en önemli kırılma anlarından biridir.

Elinizdeki kitap, bu kutlu soyun uğradığı zulme, bu büyük zulmün manevi anlamına, Kerbela'da yaşanan o yürek dağlayıcı olaya, öncesi ve sonrasına, irfani ve tarihi yönleriyle ışık tutmaya çalışıyor.
302 syf.
·5 günde
Tasavvufa meraklı kardeşlerime önerebileceğim güzel bir eser olmuş....
Hele ki tasavvufa yeni başlayan bir yolcu iseniz kesinlikle sıkılmadan tarihin içersin de birçok yere seyir edeceğinize emin olabilirsiniz.... Bu seyir içersin de sıkılmadan birçok zat tanımak ile birlikte birçok yeni kelamı da ganimet olarak kazanmış olacaksınız... Şimdiden hepinize iyi seyirler diliyorum...
376 syf.
·3 günde
Çok güzel,bilgilendirici,kaynaklara ve anılara dayalı,sohbetli bir kitap.Samiha Ayverdi'nin hayatı,eğitimi,çevresine olan etkisi ve Cemalnur Sargut ile olan ilişkisi yer almakta.Akıcı ve sıkıcı olmayan bir kitap.Keyifli okumalar.
216 syf.
·Puan vermedi
Sonunda bitti dediğim bir kitap oldu. Ben mi onu okudum, yoksa o mu beni okudu anlamadım. Kitabı yarıda bırakmayı yazarın emeğine saygısızlık diye düşündüğüm için hiçbir kitabı yarıda bırakmamışımdır. Sırf bu yüzden bitirdiğim bir kitap oldu. Belki güzeldi de ben bağ kuramadım bilemiyorum. Sonuç olarak bittiği için mutluyum.
251 syf.
·10 günde·7/10
Televizyon ve radyodaki tasavvuf sohbetleriyle tanıdığımız Cemalnur Sargut'un, yine bu sohbetlerden derlenmiş karşılıklı soru-cevap şeklinde yayımlanan bu eserinde özellikle Tevhid ve Vahdet-i vücud konuları üzerinde duruluyor. Mevlana ve Kenan Rıfai'nin etkilerinin yoğun olarak gözlemlendiği kitap; Tasavvuf, Edep, Kaza-Kader, Tevhid, Namaz ve Hac ve Kurban başlıkları altında altı bölümden oluşuyor. Kitap içinde yoğun olarak hissedilen En-el Hak felsefesi okuru kendi benliğinde bir yolculuğa sevk ediyor. Hallac-ı Mansur'un fikirleri, Mevlana'nın kıssaları ve Kenan Rıfai'nin sözleriyle zenginleştirilmiş sıkılmadan okunabilecek bir sohbet kitabı "Dinle".

Yazarın biyografisi

Adı:
Cemâlnur Sargut
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 1952
İstanbul doğumlu olan Cemâlnur Sargut, mutasavvuf bir ailenin kızı olarak Dünya'ya geldi. Gençliğinde felsefeye ilgi duymuş olup büyük felsefecilerin hayâtını incelemiş, bu ilmin yaşanamayan bir ilim olduğu kanaatına varınca Mevlânâ'ya yönelmiştir. Kimya mühendisi olup yirmi yıl kimya öğretmenliği yapmıştır. Hocası Sâmiha Ayverdi'nin etkisinde kalan Cemâlnur Sargut, Kur'ân-ı Kerîm ve karşılaştırmalı Mesnevî çalışmalarına başlamış, 24 yaşında gençlerle başladığı Mesnevî çalışmalarıyla geniş çevreye hitâp etmiştir.emâlnur Sargut (1952, İstanbul), Türk Kadınlar Kültür Derneği'nin İstanbul şubesi başkanıdır. Tasavvufun insanlığın ortak dili olabileceği inancında olup bu konuda uluslararası sempozyumlar düzenlemektedir. Cemalnur Sargut, hocası Samiha Ayverdi tarafından 1966 yılında kurulmuş olan Türk Kadınları Kültür Derneği'nin (TÜRKKAD) İstanbul Şubesi Başkanlığı görevini yürütmektedir. TÜRKKAD, Cemâlnur Sargut'un liderliğinde tasavvufun kişi ve toplumların ortak dili, ortak nefesi olabileceği inancıyla her kesimden bilim, kültür ve sanat insanını, manevi şahsiyeti ve her düzeyden dinleyiciyi bir araya getiren uluslararası sempozyumlar* düzenlemektedir. Bu konferanslarda, ilmi hal, ibadeti aşka yolculuk olarak gören İslâm tasavvufunun günümüz sorunlarına getirdiği çözümler ele alınmaktadır. C. Sargut, Devrin ihtiyacı olan tasavvuf terbiyesini akademik düzeyde vakıflar ve dernekler çatısı altında, lâfla değil hâl ve hizmetle anlatmalıyız diyen hocasının bu anlayışını hem kendimize hem de insanlık âlemine tanıtmak amacıyla 2000 yılından beri dersler verdiği A.B.D.'nin North Carolina Üniversitesi'nde 2009 yılında bir İslam kürsüsü kurmuştur. İkinci bir İslam kürsüsü de Çin'de Pekin Üniversitesinde kurulmuştur. Bu çalışmlarının ortak amacı öğrencilerin, İslâm'ın yaşam şekli olan tasavvuf eğitimini yaşayışları ile örnek olan hocalardan almalarını sağlamaktır. Cemalnur Sargut, Anadolu'da kökleşmiş İslam Tasavvufunun anlaşılması ve tanıtılması amacıyla, burada yaşamış mutasavvıfların hayatları ve eserleri ile ilgili araştırmaların yapılacağı edebiyat, tasavvuf, güzel sanatlar, felsefe, sosyoloji, tarih alanlarında uluslararası düzeyde lisans ve lisansüstü eğitim veren enstitüler açılması konusunda üniversiteler ve devlet nezdinde öncü girişimlerde bulunmaktadır. İslam'ın hakîkatinin tanıtılması için doğu ile batı arasında mânevi bir köprü kurulmasına önderlik etmekte olan bu çalışmalar, temel değerlerine hassasiyetle bağlı, geleceği hedefleyen ve her an kendini yenileyen bir hizmet anlayışının eseridir.

Yazar istatistikleri

  • 209 okur beğendi.
  • 1.181 okur okudu.
  • 48 okur okuyor.
  • 570 okur okuyacak.
  • 33 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları