Atatürk'ten Anılar

·
Okunma
·
Beğeni
·
848
Gösterim
Adı:
Atatürk'ten Anılar
Baskı tarihi:
1978
Sayfa sayısı:
44
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Güven Matbaası
44 syf.
·8 günde·8/10
Sadi Irmak gibi bir şahsiyetin (bkz: https://eksisozluk.com/entry/15625075 ) Atatürk hakkında yazdığı güzel eser. Kitapta Atatürk'ün daha çok dil anlayışına yer verilmiş. Bazı kelimelerin kökeninden tutun da Türkçenin dil özelliklerine, Atatürk'ün öğretmen kimliğine kadar bilgileri Atatürk'ün ağzından dinlemeniz için Sadi Irmak'ın anılarını yazdığı bu kitabı okuyabilirsiniz. Kısadır ve dili sadedir.
İstanbul Üniversitesi‘nde öğrenci olduğum sıralar, okul duvarında bir ilan gördüm: “Avrupa’ya talebe yollanacaktır.”

”Allah Allah” dedim!

Ülke yıkık dökük, her yer virane, Lozan yeni imzalanmış, bu durumda Avrupa’ya talebe. Lüks gibi gelen bir şey.Ama bir şansımı denemek istedim. 150 kişi içinden 11 kişi seçilmişiz. Benim ismimin yanına Atatürk, “Berlin Üniversitesi’ne gitsin.” diye yazmış.…

sirkeci-gari

Vakit geldi, Sirkeci Garı‘ndayım; ama kafam çok karışık.Gitsem mi, kalsam mı? Beni orada unuturlar mı? Para yollarlar mı? Tam gitmemeye karar verdiğim, geri döndüğüm sırada bir posta müvezzi ismimi çağırdı.“Mahmut Sadi! Mahmut Sadi! Bir telgrafın var.”

“Benim” dedim. Telgrafı açtım, aynen şunlar yazıyordu: “Sizleri bir kıvılcım olarak yolluyorum, alevler olarak geri dönmelisiniz.”

İmza: Mustafa Kemal

atatürk

Okuyunca düşündüklerimden olağanüstü utandım. Düşünün 1923‘te o kadar işinin arasında 11 öğrencinin nerede, ne zaman, ne hissettiğini sezebilen, ona göre telgraf çeken bir liderin önderliğinde bu ülke için can verilmez mi? Çok başarılı oldum. Ülkeme alev olarak döndüm. Önce İstanbul Üniversitesi Genel ve Beşeri Fizyoloji Enstitüsü‘nü kurdum. Kürsü başkanı oldum. Daha sonra ülkemin başbakanlığını yaptım.

Ben kim miyim? Ben sadece iki satırlık bir telgrafın yarattığı bilim adamıyım..

-Sadi Irmak

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Atatürk'ten Anılar
Baskı tarihi:
1978
Sayfa sayısı:
44
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Güven Matbaası

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • İsmail Bayır
  • Ahmet Yiğit TEKDEMİR

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50 (1)
9
%0
8
%50 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0