Dağın Öteki Yüzü

7,0/10  (1 Oy) · 
9 okunma  · 
1 beğeni  · 
749 gösterim
Erendiz Atasü kahramanlarıyla alabildiğine dürüst ve açık bir ilişki içine girmiş... Yaşadıkları döneme ve simgeledikleri kuşağa özgü "tipik" toplumsal özellikleriyle yakalamış onları; her birine kattığ bireysellikle onlar psikolojik derinlik kazandırmış, onları Türkiye Cumhuriyeti tarihinin çeşitli aşamalarında gerçekten yaşamış olmaları olası insanlara dönüştürmüştür. ... Yüreklilik ve içtenlik Atasü´nün yapıtını taze bir "parıltı"ya ulaştırmıştır. -Prof. Dr. Ayşegül Yüksel- "Dağın Öteki Yüzü"... yeni kurulan, bağımsız olmak, bir kez daha boyunduruk altına girmemek, "çağdaş uygarlık deneyine bir "sivil" bir savaşım veren bir avuç insanın, dönemine de ışıklar tutan, romanı/anlatısı. Erendiz´in ön plandaki kahramanları kadın. İyi ki de kadın. Anlattığı dönemde erkeklerin neler yaptıklarını, nereden başlayıp nereye geldiklerini romanlardan, hikayelerden, anılardan çok iyi biliyoruz. Ama ya kadınlar' Onları bilmiyoruz. -Tarık Dursun K.- (Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1999
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9789754948196
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 30 Alıntı

Metin Özdemir 
08 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Cephedeki askerin hissiyatını unutamamıştı. Yaşamak veya ölmek ihtimalleri başka hiçbir tecrübede, savaş alanındaki gibi içtimai hayatın örtülerinden sıyrılmış olarak dikilmez ferdin karşısına. İhtimallerle asker arasındaki mesafe çok azdır. Kaçacak yer yoktur; giderek mesafe yok olur. Korkunun yenildiği o an müthiştir. Ölümle yüzleşmenin ve onu hiçlemenin gücü ürkütücüdür. Askerin hükmedebildiği tek varlıktır can alıcı silahı. Onunla yırtar korkusunu, yükseltir öfkesini, korkunun bittiği yerde duramazsa, ufuksuz bir dünya gibi sınırsız bir serbestiye ulaştığını düşler, zalimliğin esrikliğine sürüklenir.

Dağın Öteki Yüzü, Erendiz Atasü (Sayfa 239)Dağın Öteki Yüzü, Erendiz Atasü (Sayfa 239)
Metin Özdemir 
06 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bursa'daki bir eski cami avlusu
Küçük şadırvandan şakırdayan su
Orhan zamanından kalma bir duvar
Onunla bir yaşta ihtiyar çınarçınar
...
Su sesi ve kanat şakırtısından
Billur bir avize Bursa'da zamanzaman
( Ahmet Hamdi Tanpınar )

Dağın Öteki Yüzü, Erendiz Atasü (Sayfa 210)Dağın Öteki Yüzü, Erendiz Atasü (Sayfa 210)
Metin Özdemir 
08 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Doğu meselesi bir an etrafımızda önce kati neticeye bağlanmalıdır,kıyam önlenmeliydi, içinden yaralı bir memleket, dermansız dertler gizleyen bünyeye benzerdi; muhtemel bir cihan harbinden sağ çıkması mümkün olmazdı.

Dağın Öteki Yüzü, Erendiz Atasü (Sayfa 236)Dağın Öteki Yüzü, Erendiz Atasü (Sayfa 236)
Metin Özdemir 
08 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Gazi hiçbir zaman hiçbir şeyi unutamıyor; dehası buna mani! Oysa hepimiz, ruhumuzun dinlenebilmesi için, zaman zaman nisyana muhtaç değil miyiz?

Dağın Öteki Yüzü, Erendiz Atasü (Sayfa 235)Dağın Öteki Yüzü, Erendiz Atasü (Sayfa 235)
Metin Özdemir 
06 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Böyle düşünmemelisin. Nasıl ferdi hayatta insan bir çok kez kendine rağmen başkalarını inciten davranışlara zorlanır, şimdi müdahale edilmezse söz konusu mesele ileride daha çok kişiye büyük zararlar verecek düşüncesiyle, tıpkı onun gibi uluslar da bazen şiddet kullanmak zorundadır. Şiddeti amacından ayıramazsın Sen bir bütün olan hayatı bölüyor,yalnızca şiddeti ele alıyor, vicdan azabı çekiyorsunçekiyorsun."
"Sanıyor musun ki, vuruşurken amacın doğruluğunu veya yanlışlığını düşünüyordum? Hayır, emre uymazsam kurşuna dizileceğim vardı aklımda.

Dağın Öteki Yüzü, Erendiz Atasü (Sayfa 175)Dağın Öteki Yüzü, Erendiz Atasü (Sayfa 175)
Metin Özdemir 
06 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Milletler asla düşmanımız değildir, çocuğum. Hiçbir millet bir diğerinden ne daha iyi, ne daha fenadır. Cihan siyaseti kanlı bir paylaşımdır. Bu paylaşımda, şahsi veya dar zümre menfaatini düşünen er geç felakete uğrar ve etrafına felaket getirir. Biz her zaman Türk milletinin menfaatini kendimizkinden önce düşünmek durumundayız. Çünkü en akıllı yol budur.

Dağın Öteki Yüzü, Erendiz Atasü (Sayfa 95)Dağın Öteki Yüzü, Erendiz Atasü (Sayfa 95)
Metin Özdemir 
06 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Vatanımızın bir kısmını kaybettik,çocuğum. Vatan kaybetmek vücudun bir uzvunu kaybetmesine benzer. Yeri asla doldurulamaz ama uzvun yokluğuyla yaşamak öğrenilebilir. Istıraptan güzel şeyler yaratılır. Yurdumuz artık Anadolu'dur; güzel Türkiye'miz, vatanımız. Kalbimizin ıstırabını yurt sevgisine inkılap ettirmeye mecburuz,çocuğum."

Dağın Öteki Yüzü, Erendiz Atasü (Sayfa 94)Dağın Öteki Yüzü, Erendiz Atasü (Sayfa 94)
Metin Özdemir 
06 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Masal gibi "500. Fetih Yıldönümü" gibi hani birkaç gün sonra okulda kutlayacağız. Annemle babam bunu da beğenmiyorlar.
"Bir memleket ki bugünkü medeniyet seviyesi ile değil de, 500 yıl önceki askeri zaferi ile övünmek ihtiyacı içine düştü..." diyor babam.
"Ah Atatürk..." diyor annem

Dağın Öteki Yüzü, Erendiz Atasü (Sayfa 169)Dağın Öteki Yüzü, Erendiz Atasü (Sayfa 169)
Metin Özdemir 
 06 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sahip olduğumuz iyi ve kötü şeyleri atarak, ya da hayatın onları ellerimizden kopartıp almasına izin vererek yitirdiğimizde, veya zorunlu ayrılıklara katlandığımızda, yaşantımızın daha önceki sınırları yok olur Son mülkiyet bedenimiz üzerinde Onu da at! ..Ve özgürlük!

Dağın Öteki Yüzü, Erendiz Atasü (Sayfa 27)Dağın Öteki Yüzü, Erendiz Atasü (Sayfa 27)
Metin Özdemir 
06 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kimse yerinden kıpırdamıyor burada; adına uzlaşma denen bir oyunun kurallarına göre, herkes önceden belirlenmiş konumunu koruyor; birbirine duyduğu nefreti o daracık alana gömüyor,saygınlığa. Burası yağmurun hiç ara vermeden sessizce yağdığı bir mezarlığa benziyor.

Dağın Öteki Yüzü, Erendiz Atasü (Sayfa 60)Dağın Öteki Yüzü, Erendiz Atasü (Sayfa 60)
3 /