Atlas - Sayı 291 (2017 Haziran)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4
Gösterim
Adı:
Atlas - Sayı 291
Alt başlık:
2017 Haziran
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
250 syf.
·10/10
Bu sayıda Murat Köksal ve Adnan Bostancıoğlu'nun Küba'da 1 milyon 400 bin kişinin buluştuğu 1 Mayıs kutlaması gözlemleri bulunmakta. Atlas ekibinin, ülkenin Havana ile birlikte dört şehrinde gördüklerini, 1 Mayıs kutlamalarının düşündürdüklerini ve Castro’dan sonraki Küba hakkında izlenimlerini okuyoruz.

Atlas’ın bu sayısında Türkiye’nin tekstil tarihinin dönüm noktalarından Sümerbank’ın basma fabrikasının bulunduğu Nazilli de anlatıyor. Serkan Seymen ve Şahan Nuhoğlu, şehrin
demiryoluyla, zeybekleriyle, büyük toprak sahipleriyle
bilinen tarihinden başlayarak günümüze taşınan
çarpıcı öyküsünü aktarıyor.

Ayrıca Pakistan’ın kuzeyinde Himalayalar, Hindikuş ve Karakurul dağlarının birleştiği coğrafyadaki Gojal bölgesini ve Şiilerin İsmaili kolundan Vahilerin yaşamını, Fatih Börekçi’nin fotoğrafları ve izlenimleriyle işleniyor.

Ve çaylaklardan akbabalara, balıkçıl kuşlardan puhulara yüzlerce farklı kuş türünü ve kızıl geyik, yaban keçisi gibi hayvanları bir arada barındıran büyüleyici doğasıyla Ankara’nın Nallıhan ilçesi. Ferdi Akarsu’nun yazısı ve Barış Koca’nın fotoğraflarıyla bu sayıda yer alıyor.
Davutoğlan Kuş Cenneti, Türkiye’nin önemli sulak alanlarından biri, yılın her döneminde çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Günümüze değin 200’ün üzerinde kuş türünün kaydedildiği alanda, özellikle su kuşları kendilerini temsiliyet hususunda ön plana çıkarıyor.

İlkbahar ve sonbahar göç dönemlerde on binlerce kuş türü sulak alan ve çevresinde beslenme ve dinlenme imkânı buluyor Nallıhan’da. Kış aylarında kuzeyden kışlamak için gelen ördek ve kaz türlerinin yanı sıra kara inat varlığıyla, beyazıyla kuğular ve büyük akbalıkçıllar kuş cennetinin önemli değerleri arasında.
Atlas Dergisi
Sayfa 42 - Nallıhan
Ama artık Fidel yok. Fidel’in yokluğu Küba’nın geleceğine dair birçok tartışmanın, -nerede durduğunuza bağlı olarak- kaygının, ya da beklentinin de yolunu açtı. Pek çok çevrede dünyanın son sosyalist ülkesi olarak kabul edilen Küba yoluna devam edebilecek mi? Yoksa bu deneyi yaşamış diğer ülkeler gibi çözülüp dünya kapitalist sisteminin bir parçası haline mi gelecek?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Atlas - Sayı 291
Alt başlık:
2017 Haziran
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • engin divir
  • Kitap Yazar

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0