Atlas Dergisi

Atlas Dergisi

YazarDergiDerleyen
9.3/10
202 Kişi
·
706
Okunma
·
78
Beğeni
·
1228
Gösterim
Adı:
Atlas Dergisi
Doğum:
Nisan 1993
Atlas, Türkiye'de Nisan, 1993'den beri yayımlanan bir aylık coğrafya ve keşif dergisidir. Çevre ve tarihi sitler konuları ile ilgili haberler de dergide yer alır. Doğan Burda Dergi bünyesinde çıkarılan derginin yayın yönetmenliğini Sinan Çakmak, yayın danışmanlığını ise Mehmet Yaşin yapmaktadır. Atlas Tatil, Arkeo Atlas, Atlas İstanbul ve FotoAtlas gibi 3 aylık ya da yıllık olarak yayımlanan ekleri de vardır.

2014 şubat ayı itibarıyla yayın yönetmeni Özcan Yüksek'in görevine son verilmiş, yerine fotoğraf editörü Sinan Çakmak getirilmiştir.
Tiflis'te kendisi bir süre Türkiye'de kalmış, ya da bir yakını halen İstanbul'da olan birine rastlamanız çok olası. Ve çat pat da olsa Türkçeye. Ya da Türkiye futbol ligini çok iyi takip eden yaşlı amcalara, yahut da Türkiye dizilerinin müptelası teyzelere...
Atlas Dergisi
Sayfa 86 - Atlas 2019 Ocak
“Saudade.” başka dillere çevrilmesi mümkün olmayan Portekizce bu melodik ve romantik kelime, geçmişte kalan, kimi zaman da hiç tanışılmamış bir kişiye, yaşanmamış bir zamana duyulan özlemi anlatıyor.
Atlas Dergisi
Sayfa 86 - Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.
Rovaniemi (Finlandiya) gibi bölgelerde gece ve gündüz arasındaki zaman farkı insanı hayrete düşürüyor. Örneğin Ocak ayı sonlarında güneşin doğuşu yaklaşık 10:30, batışı ise 15:30 dolayındadır.
Atlas Dergisi
Sayfa 28 - Atlas 2019 Ocak
Virüsler insan öldürmeyi hedefleyen varlıklar değildir; daha ziyade bir eko-sistemde türler arasındaki dengesizliğin belirtisidir” diye açıklıyor
durumu sosyal antropolog Frédéric Keck.
Anadolu Selçuklu Devleti'nin başkenti Konya, sahip olduğu mutfak kültürüyle, yemekleriyle de Türkiye'nin yeme içme kültürünün temel taşlarından biridir.
Atlas Dergisi
Atlas 2018 Aralık
Aslında biz, konuşma alışkanlığıyla “çiçekler,”
ya da “hoş kokular” der dururuz; oysa adları var,
renkleri, edaları var
Atlas Dergisi
Sayfa 107 - Doğan Burda
Yeryüzü bu kenti yüzyıllar sonra edebiyatın başyapıtlarından biri olan İlyada destanıyla tanıdı. Troya, mitolojide uğruna on yıl savaşılan kentti. Sonra burayı keşfeden kazıcılar yagmalayıp çaldılar. Ekim 2018'de açılan Troya Müzesi, Türkiye'deki bütün eserleri sergilemesiyle önem taşıyor.
Atlas Dergisi
Sayfa 34 - Atlas 2019 Ocak
196 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Bu sayıda en çok dikkatimi çeken başlıklar şunlar oldu:

-Tayvan
-Viyana
-Superior gölü/ABD
-Stephan Hawking'in ardından
-Kulaktaki sır
-Yerim seni Adana
-Horonun çocukları
-Tanrıçaların izinde

Atlas bu ay da dolu doluydu. 25.yılını doldurduğu için özel olarak düzenledikleri Atlas Dağları'ndaki geziye büyük bir bölüm ayrılmıştı.

"Tayvan" yazısı en çok hoşuma giden bölüm oldu. Oradaki insanların gelen turistlere ne kadar saygılı olduklarını yazıyordu. Türkiye'den geldiğimizi söylediğimizde ilk sordukları soru "Müslüman mısınız?" sorusu oluyormuş. Buna göre sadece “helal ürün” sertifikası olan yiyecekler sunuyorlar ve hatta odanıza bir de seccade bırakıp kıblenin yönünü işaret eden oku gösteriyorlarmış. Sadece dini kimliğiniz değil, eğer vejetaryen, ya da vegan olduğumuzu söylersek bunu da aynı saygıyla karşılamakla kalmayıp sundukları her yemek için bıkıp usanmadan içerik açıklaması yapıp, yanlışlıkla hayvansal ürün içeren bir gıdaya el sürmememiz için etrafınızda dört dönerek bizi uyarıyorlarmış. Ayrıca bu bölümde Tayvan'ın kültürüne de yer verilmişti. Bu bölümü özellikle okumanızı öneriyorum.

"Viyana" bölümü de oldukça güzel hazırlanmıştı. Hatta bir yazı dikkatimi çekmişti. Osmanlılara olan korkuları onlarda öylesine derin bir iz bırakmış ki Osmanlılar'ın geldiğini işaret eden çanın başında görev icra etme olayını Osmanlılar yıkılmasına rağmen 50 yıl fazladan sürdürmüşler.

"Stephan Hawking'in ardından" başlığında yakın zamanda kaybettiğimiz ünlü bilim adamı "Stephan Hawking" hakkında doyurucu bir bölüm hazırlanmıştı. Bu bölümde hayatı boyunca neler yaptığından bahsediliyor ve Big Bang Teorisi hakkındaki görüşleri anlatılıyordu.

"Yerim seni Adana" bölümünde Adana'nın yemek kültüründen bahsediliyordu. Resmen iştahım açıldı :)

"Horonun çocukları" bölümünde Artvin'deki Lazların tarihsel süreç içerisindeki yaşayışlarından ve kültürel değişimlerinden bahsediliyordu.

"Tanrıçaların izinde" bölümünde Anadolu'ya damgasını vuran kadın şahsiyetlerden bahsediliyordu. İlgi çekici yazılar mevcut. Bu bölümü de özellikle okumanızı öneriyorum.

Ayrıca dergide bunlar gibi bir çok değerli yazı ve fotoğraf vardı. Bir sonraki sayıyı iple çekiyorum :)
250 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
yaklaşık 20 yıldır okuyorum bu tür dergileri. farklı coğrafya kültür ve canlılar ile tanışmak fırsatını yaşıyorum. özellikle doğa sevgisi olan arkadaşların okumalarını tavsiye ederim. kitapta olmayan görseller in sayesinde, hayal ettiklerimizi daha gerçekçi algılamızı sağlıyor. coğrafyaki, belkide hiç bir zaman gidemiyeceğimiz yerlere seyahat etmemizi sağlıyor. en önemlisi kendimizi tanımamızda ve çevremizi anlamamızda faydası oluyor.
116 syf.
·1 günde
2019 yılındaki ilk okumam ve ilk incelemem Atlas dergisi oldu. Yine dopdolu bir sayı. 116 sayfalık dergide coğrafya dergisi olduğundan bol bol fotoğraf olmasına rağmen bu kadar dolu, bir çok yazı birçok konu olması çok güzel.
Bu ayki sayı beni bilhassa heyecanlandırdı. Çünkü yaşadığım şehir olan Çanakkale ile ilgili iki konu işlenmiş. Biri Troya tarihi ve müzesi diğeri ise Biga Antik tarihi. Bunların dışında Sanat Şehri Eskişehir başlıklı bir konu da var. Derginin kapağında da yer verilen ana konu Hindistan Çingeneleri.
Dergide fazla yer ayıran bu uzun ana konular dışında küçük küçük birer sayfalık güzel yazılarda var. Velhasılı okuyanlar bilir, her zamanki Atlas. Coğrafya, tarih ve kültür meraklılarını her sayı tatmin eden bir dergi.
Bu arada Atlas dergisi 12 lira, bedavaya getirmek isteyenler için Dergilik uygulamasında da yer alıyor derginin güncel sayıları.
117 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Derginin bu sayısında ek olarak Troia ' yı tanıtan bir kitapçık verildi. Troia'nın tarihçesi, mitleri bu kitapçıkta çok güzel anlatılmış. Kazı alanları resmedilmiş, gezi rotası verilmiş.

Derginin içeriğine gelecek olursak en çok şu başlıklar dikkatimi çekti:

-20.yüzyıl göçebeleri
-Antik sofralar
-Odessa/Ukrayna-Tılsımlı Şehir
-İpekyolu
-Türkiye'nin deniz fenerleri
-Eczacının tarihi

20.yüzyıl göçebeleri yazısı etkileyici idi. Miriam Lancewood ve Peter Raine nin 7 yıl boyunca teknolojiden, takvimden ve saatten uzakta nasıl yaşadığı oldukça ilgimi çekti. Miriam bir sporcu, Peter ise profesör. Kendilerini "modernizmden kaçmış birer mülteci" olarak görüyorlar. 3 ay boyunca 3 ülkede tam 1000 km yürümüşler. Özellikle teknoloji olmadan yaşanamayacağını düşünen biz insanlar için güzel bir örnek teşkil ediyorlar. Insanların adım bile atmadıkları yerlerde doğa ile içiçe, çadırlarında geçiriyorlar hayatlarını.

Antik sofralar yazısı da ilginçti. Eski çağ insanların sofralarında neler yediklerini öğreniyoruz. Hamamda lokanta olayı ilgimi çekti. Hatta ev yanar diye evde yemek pişirilmemesi olayı da ilginçti. Daha bir sürü ilginç yazılar vardı.

Bu sayıda Odessa'ya oldukça fazla bir yer ayrılmış. Tarihçesiyle, kültürü ile. Bizdeki Nevroz'a benzer bir Bayramları var. Kutlamaları 1 haftaya yayılıyor. Amaç ilkbaharın gelişini kutlamak. Böyle farklı ülkelerin kültürlerini okudukça insanın kendi kültürünü daha iyi tanımaya başladığını düşünüyorum.

Ayrıca derginin bu sayısı da oldukça kaliteli fotoğraflarla doluydu. Özellikle Odessa’nın fotoğrafları.
162 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitap Marmara bölgesinde gezilecek yerleri cok güzel görsellerle anlatıyor. Gezilecek yerlerin yanında verilen bilgilerde ilgi cekici doyurucu ve kısa.
Tanıtılan yerler;
İÇİNDEKİLER
-Sapanca Gölü
-Kerpe-Kefken -
Sakarya
-Maşukiye
-Yalova
-Delmece Erikli Yaylası
- Bozcaada
- Gökçeada
-Gelibolu
- Kömür Limanı
- Gelibolu Milli Parkı
- Saros Körfezi -
-Edirne
-Enez
-Kirklareli
-Iğneada
-Kiyıköy
-Tekirdağ
-Ucmakdere
-Istanbul
-Adalar
-Polonezköy
-Atatbrk Arboretumu
-Çilingoz
-Sile
-Agva
-Bilecik
-Bursa
-Ulubat Gölü
- Tirilye
-Uludag
-Saitabat
-İznik
- Sansarak
- Mudanya
-Balikesir
-Erdek
- Manyas Kuscenneti
- Marmara Adasi
- Avsa
-Canakkale
-Kocaeli
186 syf.
·2 günde
Lisede coğrafya hocamız sınıfı Atlas dergisi abonesi yapmıştı sağolsun. O vesileyle 2005-2009 arası neredeyse bütün sayılarını okuduğum ve beğendiğim bir dergi. O zamanlar 150-200 arasıydı sayıları şimdi 300'ü geçmiş okumayalı. Benim gibi coğrafyaya ilgisi olanlar için Türkiyede ilk akla gelen dergilerden. Dergilik uygulamasında görünce bu sayısını da okudum. Yüz kusur sayfadan oluşan dergide bu ay, ana konu olarak Su ülkesi Hollanda ele alınmış. Topraklarının yüzde 25'i deniz seviyesinin altında yer alan Hollanda'nın okyanusla mücadelesi ve devasa setleri fotoğraflarlada çok güzel anlatılmış. Onun dışında Kahramanmaraş'a uzun bir yer ayrılmış, Maraşlı arkadaşlar muhakkak baksın. Safranbolu ve Safran çiçeği üzerine bir bölüm, yüzüncü yılında bizi 1. Dünya Savaşına sokan ve sonrasında batan Midilli gemisine yapılan dalış ve tarihiyle alakalı bir bölüm ve son olarakta geçen yıl askerliğimi yaptığım Gölcük'teki Yuvacık barajı ve ardındaki muazzam dağda yapılan bir kış yürüyüşü var.
250 syf.
Atlas’ın bu ayki kapak konusu ABD’nin başkenti Washington DC. Bu metropol ABD’nin politik merkezi değil sadece, birçok ulusal ve uluslararası kuruluşa da ev sahipliği yapıyor. Atlas, “gücün başkenti”ni dolaşıyor ve onu siyasi, ekonomik, sanatsal ve diğer yüzleriyle ayrıntılı olarak inceliyor.

Atlas ayrıca dünden bugüne Anadolu ve Mezopotamya’daki yeni yıl kutlamalarına yer veriyor. Sümer’den Babil’e, Hitit’ten Friglere yeni yıl kutlamaları nasıldı? Anadolu’nun farklı toplulukları yılbaşını nasıl karşılıyordu? Bugünkü kutlamalar nasıl? Dergi bütün bu soruların yanıtlarını arıyor.

Atlas, Türkiye’nin kestane üretiminin üçte birini karşılayan Aydın’da, asırlardır bu meyveye emek veren Eğrikavak köyüne konuk oldu. Bursa’da, adını verdiği gölün kıyısında, surlarla çevrelenen mavi yeşil İznik’i dolaştı.

Derginin diğer bir konusu ise Avrupa’nın en yüksek noktalarından biri, İsviçre’nin Eiger Dağı.
68 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Atlas Dergisi'nin 25 yıllık serüvenin anlatıldığı bu ekte, derginin sürekli okuru durumunda olan ünlü simaların(Hüseyin Yayman(Kültür ve Turizm Bakan Yrd.), İlber Ortaylı, Ahmet Ümit, Hamdi Koç, Görgün Taner) dergi hakkında düşüncelerine yer verilmişti.

25 yıllık serüvende altına imza atılan projelerden bahsediliyordu. Bunlardan birisi Hasankeyf'in baraj suları altında kalmamasının 'HAYIR!' projesiydi.

Derginin bazı yerlerinde önceki sayılardan alıntılar yapılmıştı. Birkaç yazıyı duvarımda alıntıladım.

Derginin ilk sayısı çıkartılırken yaşanan macera , birlikte yola çıktıkları fotoğrafçı ekibin para almaksızın dergiye sağladığı katkılar, süreç içerisinde kaybedilen emekçi insanlar anlatılıyordu.
98 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Atlas, yeni sayısında koronavirüs salgını ve karantina günlerinde doğadaki canlanmaya Türkiye ve dünyadan etkileyici fotoğraflarla yer veriyor. İnsanların eve kapandığı şu günlerde dışarıda neler oluyor? Bu değişimden hangi türler nasıl etkileniyor, peki insan faaliyetleri tekrar başladığında neler olacak? Yanıtlar, Atlas’ın yeni sayısında. Türkiye’den karantina manzaraları, kentlerin değişen çehresi derginin bir diğer başlığı. Osmanlı’da ilk karantina uygulamaları ve halkın tepkisi de derginin ilgi çekici konuları arasında.

Atlas pandemi hastanesinde bir gün geçiriyor ve orada yaşananları, sağlık çalışanlarının fedakârca çalışmasını içeriden çok özel yazı ve fotoğraflarla okurlarına sunuyor. Covid 19, insanın doğayla ve yaban hayvanlarla ilişkisini yeniden tartışmaya açtı. Dünyada vahşi yaşam suçları, Atlas’ın bu sayıdaki dosyalarından biri.


Yeni çağın kâşifleri olan virüs avcılarının araştırmaları, virüslerin etkileri, bir anda günlük yaşamımızın parçası haline gelen maskelerin tarihi, uzay çalışmalarında sosyal izolasyon ve dezenfeksiyon da Atlas’ın başlıklarından bazıları. Dergi ayrıca koronavirüssüz tek kıta olan Antarktika’da Türkiye’den giden bilim insanlarının çalışmalarına, yaptıkları keşiflere yer veriyor. Eski doğa bilgeleri olarak bilinen Druidler de Londra’nın bomboş sokaklarında yaptıkları bahar töreniyle Atlas’ın mayıs-haziran sayısına konuk oluyor

Derginin içindekiler:
FOTOYORUM /
Yeni düşman: Covid-19 6
KISA HABERLER 18
SOSYAL MEDYA /
Atlas okurlarından koronavirüs
manzaraları 22
GÜNCEL /
Koronavirüssüz tek kıta Antarktika 24
TARİH / Maske 28
UZAY ATLASI / Karantinanın uzay hali 34
ATLAS RAPORU /
Doğa nefes alırken 36
VAHŞİ YAŞAM SUÇLARI 44
VİRÜS AVCILARI 58
ŞEHİRDE VİRÜS SESSİZLİĞİ 69
KORONA GÜNLERİNDE DRUİD AYİNİ 82
KARANTİNA İSTEMEZÜK 92
USTALARA SAYGI
250 syf.
Atlas’ın bu sayıdaki kapak konusu Çin’deki “Gökkuşağı Dağları”. Bir ressamın fırçasıyla boyanmış gibi duran Çanhey Danşia Ulusal Jeoparkı, dünyanın en çarpıcı coğrafyalarından biri.

Erzurum’un Karadeniz Bölgesi’nde kalan ilçelerinden benzersiz doğa manzaraları, Urla Yarımadası’nın sualtı zenginlikleri, Güneydoğu Anadolu’daki Karacadağ’ın yaban hayatı da ocakta Atlas’ta. Dergi ayrıca WWF-Türkiye ve Brisa’yla Çukurova Deltası’na turna gözlemi için düzenlediği geziye de yer veriyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Atlas Dergisi
Doğum:
Nisan 1993
Atlas, Türkiye'de Nisan, 1993'den beri yayımlanan bir aylık coğrafya ve keşif dergisidir. Çevre ve tarihi sitler konuları ile ilgili haberler de dergide yer alır. Doğan Burda Dergi bünyesinde çıkarılan derginin yayın yönetmenliğini Sinan Çakmak, yayın danışmanlığını ise Mehmet Yaşin yapmaktadır. Atlas Tatil, Arkeo Atlas, Atlas İstanbul ve FotoAtlas gibi 3 aylık ya da yıllık olarak yayımlanan ekleri de vardır.

2014 şubat ayı itibarıyla yayın yönetmeni Özcan Yüksek'in görevine son verilmiş, yerine fotoğraf editörü Sinan Çakmak getirilmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 78 okur beğendi.
  • 706 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 38 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.