Atlas Dergisi

Atlas Dergisi

Dergi
9.7/10
97 Kişi
·
198
Okunma
·
16
Beğeni
·
298
Gösterim
Adı:
Atlas Dergisi
Doğum:
Nisan 1993
Atlas, Türkiye'de Nisan, 1993'den beri yayımlanan bir aylık coğrafya ve keşif dergisidir. Çevre ve tarihi sitler konuları ile ilgili haberler de dergide yer alır. Doğan Burda Dergi bünyesinde çıkarılan derginin yayın yönetmenliğini Sinan Çakmak, yayın danışmanlığını ise Mehmet Yaşin yapmaktadır. Atlas Tatil, Arkeo Atlas, Atlas İstanbul ve FotoAtlas gibi 3 aylık ya da yıllık olarak yayımlanan ekleri de vardır.

2014 şubat ayı itibarıyla yayın yönetmeni Özcan Yüksek'in görevine son verilmiş, yerine fotoğraf editörü Sinan Çakmak getirilmiştir.
Bakü, size tuhaf gelebilir ama, her an her yerde caz duyabileceğiniz bir şehir.
Atlas Dergisi
Sayfa 76 - Atlas 2019 Ocak
Tiflis'te kendisi bir süre Türkiye'de kalmış, ya da bir yakını halen İstanbul'da olan birine rastlamanız çok olası. Ve çat pat da olsa Türkçeye. Ya da Türkiye futbol ligini çok iyi takip eden yaşlı amcalara, yahut da Türkiye dizilerinin müptelası teyzelere...
Atlas Dergisi
Sayfa 86 - Atlas 2019 Ocak
Anadolu Selçuklu Devleti'nin başkenti Konya, sahip olduğu mutfak kültürüyle, yemekleriyle de Türkiye'nin yeme içme kültürünün temel taşlarından biridir.
Atlas Dergisi
Atlas 2018 Aralık
Rovaniemi (Finlandiya) gibi bölgelerde gece ve gündüz arasındaki zaman farkı insanı hayrete düşürüyor. Örneğin Ocak ayı sonlarında güneşin doğuşu yaklaşık 10:30, batışı ise 15:30 dolayındadır.
Atlas Dergisi
Sayfa 28 - Atlas 2019 Ocak
Yeryüzü bu kenti yüzyıllar sonra edebiyatın başyapıtlarından biri olan İlyada destanıyla tanıdı. Troya, mitolojide uğruna on yıl savaşılan kentti. Sonra burayı keşfeden kazıcılar yagmalayıp çaldılar. Ekim 2018'de açılan Troya Müzesi, Türkiye'deki bütün eserleri sergilemesiyle önem taşıyor.
Atlas Dergisi
Sayfa 34 - Atlas 2019 Ocak
Greta, BM İklim Zirrvesinde özetle şunları söyledi:
"2078 yılında ben 75'inci doğumgünümü kutlayacağım. Eğer çocuklarım olursa belki o günü benimle geçirecekler. Belki bana sizi soracaklar. Belki, harekete geçmek için hala vaktiniz varken neden hiçbir şey yapmadığınızı soracaklar. Çocuklarınızı herşeyden çok sevdiğinizi söylüyorsunuz. Ama yine de onların geleceğini çalmaya devam ediyorsunuz... Bizim geleceğimizi çalıyorsunuz. Siz, politik olarak mümkün olarak değil, yapılması gerekenlerin ne olduğuna odaklanana kadar hiç umut yok. Krize, bir krizmiş gibi muamele etmediğimzi sürece krizi çözemeyiz. Bizim fosil yakıtları yerin altında tutmaya ve eşitliğe odaklanmaya ihtiyacımız var. Ve eğer sistemin içindeki çözümler bulunmayacak kadar zorsa, o zaman belkide sistemin kendisini değiştirmeliyiz.
Buraya dünya liderlerine bize ihtimam göstersin/ aldırsın diye yalvarmak için gelmedik. Geçmişte bizi görmezden geldiniz, yine geleceksiniz. Sizin bahaneleriniz tükendi, bizim ise zamanımız tükeniyor. Buraya sizlere beğensenizde beğenmesenizde değişimin gelmek üzere olduğunu bildirmek için geldik. Gerçek güç halka aittir.
https://www.youtube.com/..._kT1STruYw&t=11s
Atlas Dergisi
Sayfa 15 - Atlas 2019 Ocak
Tarihi çarşısında hala keçecilerin, bakırcıların, semercilerin çalıştığı, Germanicia'nın mozaikleriyle Dulkadiroğulları mirasının süslediği, kurtuluş savaşı kahramanı bir şehir. Dondurması, tarhanası,biberi, el işleri, tekstiliyle ünü yurtdışına kadar gitmiş canlı bir merkez. Üzerinde güvercinlerin uçtuğu şehir .......
Atlas Dergisi
Sayfa 85 - Atlas 2018 Aralık
Kars'ın yıldızı, demiryolu sayesinde yeniden parlamış durumda bugün. Son yıllarda Doğu Ekspresi'yle Kars'a gelmek, özellikle gençler arasında çok popüler.
Atlas Dergisi
Sayfa 88 - Atlas 2019 Ocak
Avrupa'nın büyük akarsularının döküldüğü geniş bir deltada, fırtınalara açık bir bölgede suyla burun buruna yaşıyor Hollandalılar. Ancak yaratıcı çözümlerle bunun üstesinden gelmeyi başarıyor, dünyaya örnek oluyorlar. Topraklarının dörtte biri deniz seviyesinin altında olan ülkenin nüfusunun yüzde 21'i burada yaşıyor.
Atlas Dergisi
Atlas 2018 Aralık
196 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Bu sayıda en çok dikkatimi çeken başlıklar şunlar oldu:

-Tayvan
-Viyana
-Superior gölü/ABD
-Stephan Hawking'in ardından
-Kulaktaki sır
-Yerim seni Adana
-Horonun çocukları
-Tanrıçaların izinde

Atlas bu ay da dolu doluydu. 25.yılını doldurduğu için özel olarak düzenledikleri Atlas Dağları'ndaki geziye büyük bir bölüm ayrılmıştı.

"Tayvan" yazısı en çok hoşuma giden bölüm oldu. Oradaki insanların gelen turistlere ne kadar saygılı olduklarını yazıyordu. Türkiye'den geldiğimizi söylediğimizde ilk sordukları soru "Müslüman mısınız?" sorusu oluyormuş. Buna göre sadece “helal ürün” sertifikası olan yiyecekler sunuyorlar ve hatta odanıza bir de seccade bırakıp kıblenin yönünü işaret eden oku gösteriyorlarmış. Sadece dini kimliğiniz değil, eğer vejetaryen, ya da vegan olduğumuzu söylersek bunu da aynı saygıyla karşılamakla kalmayıp sundukları her yemek için bıkıp usanmadan içerik açıklaması yapıp, yanlışlıkla hayvansal ürün içeren bir gıdaya el sürmememiz için etrafınızda dört dönerek bizi uyarıyorlarmış. Ayrıca bu bölümde Tayvan'ın kültürüne de yer verilmişti. Bu bölümü özellikle okumanızı öneriyorum.

"Viyana" bölümü de oldukça güzel hazırlanmıştı. Hatta bir yazı dikkatimi çekmişti. Osmanlılara olan korkuları onlarda öylesine derin bir iz bırakmış ki Osmanlılar'ın geldiğini işaret eden çanın başında görev icra etme olayını Osmanlılar yıkılmasına rağmen 50 yıl fazladan sürdürmüşler.

"Stephan Hawking'in ardından" başlığında yakın zamanda kaybettiğimiz ünlü bilim adamı "Stephan Hawking" hakkında doyurucu bir bölüm hazırlanmıştı. Bu bölümde hayatı boyunca neler yaptığından bahsediliyor ve Big Bang Teorisi hakkındaki görüşleri anlatılıyordu.

"Yerim seni Adana" bölümünde Adana'nın yemek kültüründen bahsediliyordu. Resmen iştahım açıldı :)

"Horonun çocukları" bölümünde Artvin'deki Lazların tarihsel süreç içerisindeki yaşayışlarından ve kültürel değişimlerinden bahsediliyordu.

"Tanrıçaların izinde" bölümünde Anadolu'ya damgasını vuran kadın şahsiyetlerden bahsediliyordu. İlgi çekici yazılar mevcut. Bu bölümü de özellikle okumanızı öneriyorum.

Ayrıca dergide bunlar gibi bir çok değerli yazı ve fotoğraf vardı. Bir sonraki sayıyı iple çekiyorum :)
116 syf.
·1 günde
2019 yılındaki ilk okumam ve ilk incelemem Atlas dergisi oldu. Yine dopdolu bir sayı. 116 sayfalık dergide coğrafya dergisi olduğundan bol bol fotoğraf olmasına rağmen bu kadar dolu, bir çok yazı birçok konu olması çok güzel.
Bu ayki sayı beni bilhassa heyecanlandırdı. Çünkü yaşadığım şehir olan Çanakkale ile ilgili iki konu işlenmiş. Biri Troya tarihi ve müzesi diğeri ise Biga Antik tarihi. Bunların dışında Sanat Şehri Eskişehir başlıklı bir konu da var. Derginin kapağında da yer verilen ana konu Hindistan Çingeneleri.
Dergide fazla yer ayıran bu uzun ana konular dışında küçük küçük birer sayfalık güzel yazılarda var. Velhasılı okuyanlar bilir, her zamanki Atlas. Coğrafya, tarih ve kültür meraklılarını her sayı tatmin eden bir dergi.
Bu arada Atlas dergisi 12 lira, bedavaya getirmek isteyenler için Dergilik uygulamasında da yer alıyor derginin güncel sayıları.
117 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Derginin bu sayısında ek olarak Troia ' yı tanıtan bir kitapçık verildi. Troia'nın tarihçesi, mitleri bu kitapçıkta çok güzel anlatılmış. Kazı alanları resmedilmiş, gezi rotası verilmiş.

Derginin içeriğine gelecek olursak en çok şu başlıklar dikkatimi çekti:

-20.yüzyıl göçebeleri
-Antik sofralar
-Odessa/Ukrayna-Tılsımlı Şehir
-İpekyolu
-Türkiye'nin deniz fenerleri
-Eczacının tarihi

20.yüzyıl göçebeleri yazısı etkileyici idi. Miriam Lancewood ve Peter Raine nin 7 yıl boyunca teknolojiden, takvimden ve saatten uzakta nasıl yaşadığı oldukça ilgimi çekti. Miriam bir sporcu, Peter ise profesör. Kendilerini "modernizmden kaçmış birer mülteci" olarak görüyorlar. 3 ay boyunca 3 ülkede tam 1000 km yürümüşler. Özellikle teknoloji olmadan yaşanamayacağını düşünen biz insanlar için güzel bir örnek teşkil ediyorlar. Insanların adım bile atmadıkları yerlerde doğa ile içiçe, çadırlarında geçiriyorlar hayatlarını.

Antik sofralar yazısı da ilginçti. Eski çağ insanların sofralarında neler yediklerini öğreniyoruz. Hamamda lokanta olayı ilgimi çekti. Hatta ev yanar diye evde yemek pişirilmemesi olayı da ilginçti. Daha bir sürü ilginç yazılar vardı.

Bu sayıda Odessa'ya oldukça fazla bir yer ayrılmış. Tarihçesiyle, kültürü ile. Bizdeki Nevroz'a benzer bir Bayramları var. Kutlamaları 1 haftaya yayılıyor. Amaç ilkbaharın gelişini kutlamak. Böyle farklı ülkelerin kültürlerini okudukça insanın kendi kültürünü daha iyi tanımaya başladığını düşünüyorum.

Ayrıca derginin bu sayısı da oldukça kaliteli fotoğraflarla doluydu. Özellikle Odessa’nın fotoğrafları.
186 syf.
·2 günde
Lisede coğrafya hocamız sınıfı Atlas dergisi abonesi yapmıştı sağolsun. O vesileyle 2005-2009 arası neredeyse bütün sayılarını okuduğum ve beğendiğim bir dergi. O zamanlar 150-200 arasıydı sayıları şimdi 300'ü geçmiş okumayalı. Benim gibi coğrafyaya ilgisi olanlar için Türkiyede ilk akla gelen dergilerden. Dergilik uygulamasında görünce bu sayısını da okudum. Yüz kusur sayfadan oluşan dergide bu ay, ana konu olarak Su ülkesi Hollanda ele alınmış. Topraklarının yüzde 25'i deniz seviyesinin altında yer alan Hollanda'nın okyanusla mücadelesi ve devasa setleri fotoğraflarlada çok güzel anlatılmış. Onun dışında Kahramanmaraş'a uzun bir yer ayrılmış, Maraşlı arkadaşlar muhakkak baksın. Safranbolu ve Safran çiçeği üzerine bir bölüm, yüzüncü yılında bizi 1. Dünya Savaşına sokan ve sonrasında batan Midilli gemisine yapılan dalış ve tarihiyle alakalı bir bölüm ve son olarakta geçen yıl askerliğimi yaptığım Gölcük'teki Yuvacık barajı ve ardındaki muazzam dağda yapılan bir kış yürüyüşü var.
68 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Atlas Dergisi'nin 25 yıllık serüvenin anlatıldığı bu ekte, derginin sürekli okuru durumunda olan ünlü simaların(Hüseyin Yayman(Kültür ve Turizm Bakan Yrd.), İlber Ortaylı, Ahmet Ümit, Hamdi Koç, Görgün Taner) dergi hakkında düşüncelerine yer verilmişti.

25 yıllık serüvende altına imza atılan projelerden bahsediliyordu. Bunlardan birisi Hasankeyf'in baraj suları altında kalmamasının 'HAYIR!' projesiydi.

Derginin bazı yerlerinde önceki sayılardan alıntılar yapılmıştı. Birkaç yazıyı duvarımda alıntıladım.

Derginin ilk sayısı çıkartılırken yaşanan macera , birlikte yola çıktıkları fotoğrafçı ekibin para almaksızın dergiye sağladığı katkılar, süreç içerisinde kaybedilen emekçi insanlar anlatılıyordu.
250 syf.
·10/10
Atlas’ın bu ayki kapak konusu ABD’nin başkenti Washington DC. Bu metropol ABD’nin politik merkezi değil sadece, birçok ulusal ve uluslararası kuruluşa da ev sahipliği yapıyor. Atlas, “gücün başkenti”ni dolaşıyor ve onu siyasi, ekonomik, sanatsal ve diğer yüzleriyle ayrıntılı olarak inceliyor.

Atlas ayrıca dünden bugüne Anadolu ve Mezopotamya’daki yeni yıl kutlamalarına yer veriyor. Sümer’den Babil’e, Hitit’ten Friglere yeni yıl kutlamaları nasıldı? Anadolu’nun farklı toplulukları yılbaşını nasıl karşılıyordu? Bugünkü kutlamalar nasıl? Dergi bütün bu soruların yanıtlarını arıyor.

Atlas, Türkiye’nin kestane üretiminin üçte birini karşılayan Aydın’da, asırlardır bu meyveye emek veren Eğrikavak köyüne konuk oldu. Bursa’da, adını verdiği gölün kıyısında, surlarla çevrelenen mavi yeşil İznik’i dolaştı.

Derginin diğer bir konusu ise Avrupa’nın en yüksek noktalarından biri, İsviçre’nin Eiger Dağı.
250 syf.
·10/10
Atlas bu sayıda Şehrin Kadim Sakinleri olan İstanbul Rumlarının derin, renkli dünyasına adım atıyor. İstanbullu Rumların nüfusu günümüzde hayli azalmış durumda. Ama kalanlar “Baklahorani” gibi karnavallarla, sanatsal etkinliklerle kültürel değerlerini yeniden canlandırıyor.

Bafa Gölü-Çitdibi-Olympos: Gökyüzüne 3 Rota. Bu hafta Atlas'ın kapak konusu Türkiye’nin üç önemli kaya tırmanışı merkezi.
Kıyılarını zorlu, tırmanıcıyı kimi zaman geri püskürten kayalar süsleyen Bafa Gölü. Antalya’nın yeni keşfedilen, şimdiye dek sadece kaya kırlangıçlarının ulaşabildiği tırmanış bahçesi Çitdibi. Akdeniz’den dimdik yükselen ihtişamlı duvarlarıyla Olympos…

İran’da Aşura: Toprağa Bulanan Ağıt,
Berlin: Duvarsız 25 Yıl,
Kentteki Doğa: Moğolistan – Çin,
Türklerin Kayıp 150 Yılı: Sen De Git,
Yedigöller’de Renk Cümbüşü
bu ayın diğer konuları.
250 syf.
·10/10
Atlas’ın bu sayıdaki kapak konusu Çin’deki “Gökkuşağı Dağları”. Bir ressamın fırçasıyla boyanmış gibi duran Çanhey Danşia Ulusal Jeoparkı, dünyanın en çarpıcı coğrafyalarından biri.

Erzurum’un Karadeniz Bölgesi’nde kalan ilçelerinden benzersiz doğa manzaraları, Urla Yarımadası’nın sualtı zenginlikleri, Güneydoğu Anadolu’daki Karacadağ’ın yaban hayatı da ocakta Atlas’ta. Dergi ayrıca WWF-Türkiye ve Brisa’yla Çukurova Deltası’na turna gözlemi için düzenlediği geziye de yer veriyor.
250 syf.
·10/10
Atlas bu sayıda kuşaklar boyu hayal gücünü ateşleyen ve Fransız Coğrafya Cemiyeti’nce “coğrafyacı” unvanı layık görülen Jules Verne üzerine Prof. Dr. Celal Şengör’le yapılmış bir söyleşiye yer veriyor.
Dergi Moğolistan’da kutlanan Naadam Şenlikleri’ne ve bir Şaman ayinine tanık oluyor.
Dörtdivan İstasyonu’nda akbabaları gözlemleyen Atlas, yeni ihalelerin tehdidi altındaki Göcek koylarında da bir gezintiye çıkıyor.
Atlas ayrıca Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin’de türküleri, dengbejleri, ağıtları, kadim ezgileri, hüznü ve neşeyi dinliyor; farklı kültürlerin seslerdeki yansımalarının peşine düşüyor.
250 syf.
·10/10
Derginin bu ay kapak konusu Odessa. Ukrayna’nın Karadeniz kıyısındaki bu liman kenti nice sanatçı yetiştirmiş, farklı kültürlere kucak açmış, sayısız hikâyeye ilham vermiş özel bir yer. Atlas, Odessa’nın kıyılarını, sokaklarını gezip renkli yaşantısına karıştı.

Atlas’ın bir diğer dosyası Türkiye’nin deniz fenerleri. Karadeniz, Marmara ve Ege kıyılarını dolaşan Atlas benzersiz fotoğraflarla en güzel deniz fenerlerine yer veriyor. “Kılavuz ışıkların” tarihine, denizcilik için taşıdığı öneme ve insanın düşünce dünyasıyla hayal gücüne etkisine mercek tutuyor.

Ankara, Bolu ve Sakarya il sınırlarında uzanan “İpek Yolu Koridoru” dokuz belediyenin yer aldığı özel bir proje. Göynük, Beypazarı, Taraklı ve rotanın diğer tarihi kentleri, gezginleri geçmiş çağlara götürüyor.

Kastamonu’nun karstik mucizesi Kılıçlı Mağarası, Giresun’un en güzel köşelerinden Kuzalan Tabiat Parkı derginin diğer başlıkları.

Yazarın biyografisi

Adı:
Atlas Dergisi
Doğum:
Nisan 1993
Atlas, Türkiye'de Nisan, 1993'den beri yayımlanan bir aylık coğrafya ve keşif dergisidir. Çevre ve tarihi sitler konuları ile ilgili haberler de dergide yer alır. Doğan Burda Dergi bünyesinde çıkarılan derginin yayın yönetmenliğini Sinan Çakmak, yayın danışmanlığını ise Mehmet Yaşin yapmaktadır. Atlas Tatil, Arkeo Atlas, Atlas İstanbul ve FotoAtlas gibi 3 aylık ya da yıllık olarak yayımlanan ekleri de vardır.

2014 şubat ayı itibarıyla yayın yönetmeni Özcan Yüksek'in görevine son verilmiş, yerine fotoğraf editörü Sinan Çakmak getirilmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 16 okur beğendi.
  • 198 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 9 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.