William Blake

William BlakeMasumiyet ve Tecrübe Şarkıları yazarı
Yazar
7.3/10
757 Kişi
3.395
Okunma
475
Beğeni
24,6bin
Görüntülenme

Hakkında

İngiliz şair, ressam, oymabaskı ustası ve mistik. Orta halli bir esnaf ailesinin beş çocuğunun ikincisiydi. Babası çorapçıydı ve okula gitmedi. Öğretmeni annesiydi ve o da okuma yazma bilmeyen karısı Catherine'in eğitimi -cenneti canlandırmak için bahçede çıplak bir biçimde Paradise Lost' u - ki tarafımızdan çoğaltılacaktır - okutabilecek kadar -üstlenecekti. On yaşında çizim okuluna gönderildi ve on dördünde James Basire adlı bir oymabaskı ustasının yanına çırak verildi.1779'da Kraliyet Akademisi'ne girdi ama ortamdan hoşlanmadı. Dinsel görüşlerinde kiliseye bağlı olmayan bazı aydınlarla birlikte Swedenborg tarikatına girdi. 1780'de Newgate Hapisanesi'ni yakarak otoriteye karşı nefreti gösteren asilerin arasındaydı. Kiliseye olduğu kadar devlete de karşıydı. 1784'de babasının ölümü üzerine çocukluğunu geçirdiği evin bitişiğindeki eve taşındı ve bir basımevi açtı. Kardeşi Robert'ı da yanına aldı.1787' de ölen Robert'ı sık sık düşlerinde görecekti. Aklının görsel yanı hep ağır basmıştı ve tasarladıklarını canlandırabilme yeteneğine sahipti. Blake, imgeleri, sanki kafasının içinde değil, gözünün önündeymişçesine çok canlı bir biçimde aktarırdı. Şiirleri, elle tutulabilecek kadar canlı imgelerle doludur. Şiirlerini, yaptığı süslemelerle birlikte kendi bulduğu bir teknikle küçük bakır levhalar üzerine kazıyarak bastı ve elle boyadı. 20. Yüzyıl edebiyatı üzerine muhteşem bir etkisi olan Songs of Innocence ve Songs of Experience, dönemi için çok önemli yapıtlar olmasına rağmen hiçbir yankı uyandırmadı. Ölümünden 50 yıl sonraya değin bu iki kitabı hiç bilinmiyordu. Keskin gözlemleri olan, dürüst, dil ve çizim alanındaki büyük yeteneğini doğallıkla kabullenen olağanüstü bir kişiydi. Safra taşları yüzünden sağlığı kötüleşti. 70 yaşında Strand yakınlarında bir odada öldüğünde hala kitaplarını renklendiriyordu ve isimsiz bir mezara gömüldü.
Unvan:
İngiliz Şair, Ressam
Doğum:
Londra, İngiltere, 28 Kasım 1757
Ölüm:
Londra, İngiltere, 12 Ağustos 1827

Okurlar

475 okur beğendi.
3.395 okur okudu.
43 okur okuyor.
1.379 okur okuyacak.
19 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Daha fazla nasıl sevebilirim Baba, Seni ya da kardeşlerimden birini? Kapı önünde kırıntı toplayan Küçük kuş gibi seviyorum seni.
Sabahları düşün. Öğleleri yap. Akşamları ye. Geceleri uyu.
Sayfa 23 - Altıkırkbeş Yayın, 1. Baskı, Mart 1997.Kitabı okudu
Reklam
Bazı şeylerin yaşamadan farkına varıyorsun.
Sayfa 6 - Altıkırkbeş Yayın, 1. Baskı, Mart 1997.Kitabı okudu
"Kederin aşırısı güldürür, neşenin aşırısı ağlatır..."
Merhamet diye bir şey olmazdı, Biz fakirleştirmeseydik insanları.
Sayfa 53 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
ŞİİR KİTABI OKUMA ETKİNLİĞİ
Herkese iyi akşamlar, sevgili okurlar canım dostlarım. Gün geçmiyordu ki 1000 kitapta güzel bir etkinlik olmasın. Beni tanıyan okur dostlarım biliyorlardır ki şiiri çok seviyorum. Şiiri eminim siz de çok seviyorsunuzdur, öyle umuyorum. Şiir sevmemek ne mümkün? Şayet sevmeyenler için de bu ilk adım olabilir. An itibariyle şiir kitabı okuma
Hayat Oyunu
 "Hapishaneler yasaların taşlarıyla, genelevler dinin biriktirdikleriyle inşa edilir."
William Blake
William Blake
Reklam
❝Kendi düzenimi yaratmalıyım, aksi takdirde diğer insanların yarattığı düzenlerin kölesi olurum.❞ ☆☆☆
William Blake
William Blake
☆☆☆

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
110 syf.
8/10 puan verdi
·
28 saatte okudu
Cennet ve Cehennemin Evliliği - W. BLAKE /İyi Cennettir. Kötü Cehennem.
Kimi yazarlar vardır, kitaplarını oldukça kolay okur ancak anlatmak istediklerini o kadar kolay anlayamaz, üzerinde düşündükçe düşünürsünüz.
William Blake
William Blake
Oldukça karizmatik bir ismi var değil mi? Şair, ressam... İmgelerle yüklü yazdıkları. Onun ismini ilk kez bir filmde duymuştum. Yanlış hatırlamıyorsam Kaybedenler Kulübü'ndeydi: -Hiç satmayan
Cennet ve Cehennemin Evliliği
Cennet ve Cehennemin EvliliğiWilliam Blake · Altıkırkbeş Yayınları · 19971,435 okunma
168 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
6 günde okudu
Bu benim gözümün iyiliği olamaz.
O kadar mutluyum ki, iyi insanlarla karşılaşmanın şükrü ile dolu içim. Kötülük diken gibi olduğu için gözümüze batar, bu yüzdendir onu daha kolay fark edişimiz. Halbuki gözümüzü bu bakışla dolu yöneltirsek dünyaya, iyilik de kendini gösterir. Perde bizim gözümüzde, kaldıracak güç ise içimizdedir. İyilik zariftir, yumuşaktır, ipektir, belki bu yüzdendir fark edilişine bu sağırlık. William Blake, bir erkeğin ne kadar zarif ve temiz olabileceğini gösterircesine yazmış olmalı şiirlerini. O kadar iyi niyetli ki, kalbim yumuşadı okurken. Doğaya, insana, iyiliğe olan düşkünlüğü ve yaklaşımı, hepimizin örnek alması ve belki nasiplenmesi gereken bir düzeyde. Beyefendi ve hanımefendi insanlara bayılıyorum. Bu satırlar gerçek bir beyefendiye ait olabilir ancak. Şu satırlardaki iyi yürekliliğe bakar mısınız? İnsanda sarılma isteği uyandırıyor: "Başkasının derdini görürüm de, Durabilir miyim dertlenmeden ben de. Kederini görüp de başka birinin, Teselli aramadan yapabilir miyim." İngilizceden daha iyi anlamak isterdim. Kitapta şiirlerin hem özgün hâli hem tercümesi yer almakta. Eğer daha iyi anlayabiliyor olsaydım, teknik olarak da fark ettiğimden daha başarılı bir sanatta yazıldığını bilirdim. Çatpat İngilizcemle ancak kendime yetecek kadar takdir edebiliyorum. Kafiyeli, ahenkli ve bazen tekerlemevâri yazmış. Bu şiirlerin bir kısmı bestelenmiş olmalı. Çocuklara okumak için tabi (İngilizce bilenleri kastediyorum) oldukça ideal. Hemen ezberlerler. Uzun uzun yazma devrim bitti sanırım. Artık ancak bu kadar üç beş satır. Bir gün Gulliver'in Gezileri ile sahaya ineceğim. Şimdilik bununla yetiniyorum. Sevgiler. :)
Masumiyet ve Tecrübe Şarkıları
Masumiyet ve Tecrübe ŞarkılarıWilliam Blake · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20201,498 okunma
37 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
5 saatte okudu
Ne okudum ben? Beynimi hissetmiyorum, beynimi kaybettim. Öldü yok oldu... Alla alla ne yaşadım ya ben az önce. Hâlâ etkisindeyim. Kitap zaten kısa aslında pek uzun bir inceleme yazamayacağım. Din ve Akıl.. Kitaba bakarsak akıl daha baskın geliyor. Kitapta o kadar sarsıcı ve kendi cağını aşmış fikirler ve cümleler var ki. Kadın eşitliği, özgürlükçü yapısı. Lirizm ve felsefe iç içe. Ve öğrendim ki hem filozof hem şairmiş. Ah sevdim seni deli adam! Kitap beni büyüledi. :)
Cennet ve Cehennemin Evliliği
Cennet ve Cehennemin EvliliğiWilliam Blake · Altıkırkbeş Yayınları · 20031,435 okunma