Berke

Berke
@Tantalus
3477 okur puanı
Ağustos 2019 tarihinde katıldı
Sabitlenmiş gönderi
Türkler. İnançlarından dolayı. Zira ölür ölmez dosdoğru cennete gideceklerine inanmasalar daha iyi bir hayat sürmeye çalışırlardı, en azından bence öyle.
Sayfa 687 - Yapı Kredi Yayınları
Reklam
Kendimiz olacak zamanımız yok. Yalnızca mutlu olmaya za­manımız var.
Sayfa 79 - İthaki Yayınları
Pazar günü, çok geç kalkıyor ve yağmura ya da güneşe, gelip geçene ya da sessizliğe bakarak, pen­cerenin önünde oturuyor. Bütün yıl böyle. O bekliyor. Ölmeyi bekliyor.
Sayfa 78 - İthaki Yayınları

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Bir hüz­nü sürgün etme zorunluluğu yoktur, ama içimizdeki hüzünler­den birini, can sıkıcı ama alna yazılmış olan şu hazzı yok etmek gerekir. Dostlarıyla mutlu, dünya ile uyum içinde olmak ve ölü­me ulaşan bir yolu izleyerek mutluluğunu elde etmek.
Sayfa 73 - İthaki Yayınları
Ben bir tembel miyim? Tembel olduğumu san­mıyorum ve bunu kendime kanıtladım. Ama, insan hoşuna git­mediği için sıkıntı veren şeyi reddetme hakkına sahip midir? Ay­laklığın, yalnızca yeterli güce sahip olmayanları darmadağın edeceğini düşünüyorum. Bu güçten yoksun olsaydım, bana yal­nızca tek bir çözüm yolu kalabilirdi.
Sayfa 71 - İthaki Yayınları
Reklam
Değerli olmak ya da olmamak. Yaratmak ya da yaratamamak. Birinci durumda, her şey kanıtlanmıştır. İstisnasız, her şey. İkin­ci durum, tam bir Anlamsızlık'tır. Geriye en güzel intiharı seç­mek kalır: Evlilik + 40 iş saati ya da tabanca.
Sayfa 71 - İthaki Yayınları
Yalnızlık, zenginlerin lüksü.
Sayfa 67 - İthaki Yayınları
Bugün, evet ile hayır arasında bir mola değil­dir. Bugün, evettir ve hayırdır.
Sayfa 61 - İthaki Yayınları
Ben, kendimi yaşamımın dönüm noktasında hissediyorsam, bunun nedeni kazandıklarım değil, yitirdiklerimdir.
Sayfa 61 - İthaki Yayınları
Sonuna kadar gitmek, sırrını saklamayı bilmek demektir. Yalnız olduğum için acı çektim, ama sırrımı saklamak için, yalnızlık acısını yendim. Ve bugün, yalnız ve bi­linmez olarak yaşamaktan daha büyük bir mutluluk tanımıyo­rum. Yazmak, en derin sevincim! Dünyayı kabul etmek ve tadı­nı çıkarmak - ama yalnızca yoksunlukta.
Sayfa 60 - İthaki Yayınları
Reklam
Yalnızlığımıza yeniden kavuşmak için, acı çekiyor ve sa­vaşıyoruz. Ama bir gün dünya ilkel ve saf gülümsemesine kavu­şacak. O zaman, içimizdeki savaşlar ve yaşam bir anda silinive­recek sanki.
Sayfa 58 - İthaki Yayınları
Olaylar, insanlar beni bekliyor ve kuşkusuz ben de tüm gü­cüm ve hüznümle onları bekliyor ve arzuluyorum. Ama burada yaşamımı sessizliğin ve gizin gücüyle sürdürüyorum.
Sayfa 55 - İthaki Yayınları
Mutlu muyum yoksa mutsuz mu? Önemsiz bir so­ru. Öylesine coşkulu yaşıyorum ki.
Sayfa 55 - İthaki Yayınları
Sonuna kadar gitmek. Yalnızca direnmek değil, oluruna bı­rakmaktır aynı zamanda.
Sayfa 30 - İthaki Yayınları
Cehennemin teselli veren gücü. 1 ) Sonsuz acı bizim için bir anlam ifade etmez - Soluklanma zamanları düşleriz. 2) Sonsuzluk sözcüğüne duyarlı değiliz. Bize pek önemsiz gelir. Öyle olmasa, belli bir ölçüde "ikinci sonsuz"dan söz ede­riz. 3) Cehennem, bu bedenle yaşamaktır - bu yok olmaktan yeğdir.
Sayfa 41 - İthaki Yayınları
Felsefelerin değeri, filozofların değeri kadardır. İnsan ne ka­dar büyükse, felsefe o kadar doğrudur.
Sayfa 40 - İthaki Yayınları
13,8bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.