Bilgi Bilinci

10,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
384 gösterim
Bu çalışmayı yapmamdan maksat: ´Okuma´ ve ´bilgilenme´ alanında gençlere yardımcı olmaktır. Çünkü ´okumak bir sanattır´ ve bunu sanatkarca yapmayınca istenen verim elde edilememektedir.

Toplumda ilim, bilgi, fikir alanında genel bir zaafiyet hali gözleniyor. Sanki toplum bünyesi kan kaybediyor; ruhunun, kalbinin manevi kanını kaybediyor. Buna cahillik hastalığı da denebilir. Halbuki insan için aslolan, ilim,irfan, hikmet sahibi; bilgili, kültürlü ve de ´düşünen´ bir canlı olmasıdır. Cehalet ise arızi bir hal, bir hastalık arazı (belirtisi) sayılmalıdır. Ne yazık ki modern yaşam, insanı bütün bu niteliklerden, bu yüce değerlerden soyutluyor. İnsanı sanki iç güdüleri düzeyinde bir yaşama seviyesine indiriyor; başka bir deyişle onu nefsaniliğe endeksliyor.

İşte bunun için bu çalışmamda, bilgi´nin ne olduğunu ve önemini anlatmaya çalıştım. İnsanı bilgiye götüren yolu belirlemeye, yani ´Bilinçli Okuma´yı anlatmaya çalıştım. En sonunda da, günleri sayılı olan ömrümüzde, ´sayısız´ kitaplardan, acil olarak nasıl istifade edilebileceği hakkında bazı tahliller yaptım, önerilerde bulundum. Bunu bir acil yardım; kan kaybeden hastaya bir yardım mesabesinde düşünebiliriz.

Umarım ki bu kitabım, Yüce Mevla´nın lütfuyla okuyucuya yararlı olur; gelişen İslamî bilince de bir katkıda bulunur.
Serap Kaya 
18 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

ŞUAN KİTABI YENİ OKUYORUM AMA ÇOK FAYDALI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM ÇÜNKİ KİTABIN ADI ÜZERİNDE "BİLGİ BİLİNCİ " :) BU KİTABI TEYZEM ÖNERDİ BENDE OKUYORUM HADİ HAYIRLISI SJSJSJ :)

Kitaptan 2 Alıntı

Bilgi “takva için” olmalı.Bilinçlenme yolunda ilk kuralımız budur.
Yani Müslüman'ın okuduğu, öğrendiği, kendi takvasını artırmalı; daha iyi, daha titiz ve dikkatli bir Müslüman olmasını sağlamalı.
Aziz ve Celil olan Allah'ın, “Kulları içinde Allah'tan en çok ilim sahipleri korkar.” (Kur'an-ı Kerim,35/28) şeklindeki kelamını burada da hatırlamalıyız.

Bilgi Bilinci, Ekrem Sağıroğlu (Sayfa 26)Bilgi Bilinci, Ekrem Sağıroğlu (Sayfa 26)

İnsanlara hayrı öğrettiği halde bununla kendisi amel etmeyen kimsenin durumu, insanları aydınlatan fakat kendisini yakıp tüketen kandil gibidir.

Bilgi Bilinci, Ekrem Sağıroğlu (Sayfa 30)Bilgi Bilinci, Ekrem Sağıroğlu (Sayfa 30)