Bilinç Kullanım Klavuzu

7,0/10  (1 Oy) · 
0 okunma  · 
1 beğeni  · 
354 gösterim
Doğal bir oluşum olarak fiziksel ve biyolojik yasalara tabi olan beynimizde, nasıl olup da bilinç ortaya çıktı? Hangi biyolojik mekanizmalarla ortaya çıktı? Ya da insan bilinci ne işe yarar? "Bilinç İncelemeleri" alanı bu sorulara cevap arıyor. Son yıllarda farklı disiplinlerden –klasik bilim dallarının yanı sıra sinirbilim, bilgisayar bilimi ve genetikten, ayrıca zihin felsefesinden ve fenomenolojiden– yararlanan geniş bir araştırmacı topluluğunun bu alandaki çalışmaları şimdiden çok etkileyici bir literatür yarattı.

Bilinç, Kullanım Kılavuzu bu yeni araştırma alanıyla tanışmak için ideal kitap. Araştırmacılara olduğu kadar meraklı okura da hitap eden kitap, "bilinç" teriminin farklı anlamlarını açıklayan bir bölümle açılıyor, sinir sistemi ile beynin anatomik yapısı ayrıntılı bir biçimde anlatılıyor. Sinirbilimin şaşırtıcı bulgularının, insanın farkındalık halinin temelinde yattığı düşünülen iki alandan kaynaklandığını öğreniyoruz: Uyku-uyanma bilimi ile görme bilimi. Kitabın bu bölümlerinde epilepsi, körgörü, halüsinasyonlar gibi çeşitli bozukluklar anlatılırken, okurun bilincin işleyişini daha yakından kavramasına imkân tanıyan vaka hikâyelerine de yer veriliyor. İnsan bilincinin evrimini, insan kültürünün evrimiyle birlikte anlatan kapsamlı bir bölümden sonra, halihazırdaki bilinç kuramları, bilincin nasıl olup da deneyim üretebildiğiyle ilgili felsefi tartışmalar konu ediliyor.

Beyin, beyin üzerine düşünüyor: Evrenin en hayret uyandırıcı bilimsel meselesinin tam da hiç sorgulamadan her gün "kullandığımız" kendi bilincimiz olduğuna ikna oluyoruz bu kitabı okurken.

Kitaptan 3 Alıntı

Dört yaşındaki bir çocuk, kendinden emin bir edayla: "Ben her şeyi biliyorum."
Babası, şüpheyle: "Pisagor'un teoremini bile mi?"
Dört yaşındaki çocuk, endişeyle: "Sevmedim ben onu. Isırır mı?"

Bilinç Kullanım Klavuzu, Adam ZemanBilinç Kullanım Klavuzu, Adam Zeman
Döngüsel 
 30 Eyl 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 7/10 puan

"Birinin sözcüğün bu en deyimsel anlamıyla "kendinin bilincinde" olduğunu söylemek, o kişinin başkalarının karşısında elinin ayağının dolandığını belirtmektir: "O bana bakarken öylesine kendimin bilincindeydim ki/mahcup oldum ki doğal davranmamaya başladım..." İlginç bir şekilde bu utangaçlık, başkalarının dikkatlerinin üzerimize çevrilmesine karşı gösterdiğimiz aşın duyarlılıktan kaynaklanır. Başka bir deyişle, başkalarının bizi fark ettiklerinin aşırı derecede farkında olduğumuzda kendimizin bilincinde oluruz/utangaçlaşırız! Nitekim "özbilincin" bu bildik anlamının insanın kendinin bilincinde olmasıyla başkalarının bilincinde olması arasında bir bağlantı olduğunu ima eden sofistike bir anlama büründüğü görülür; ileride de göreceğimiz gibi, bu bağlantı gayet yerindedir."

Bilinç Kullanım Klavuzu, Adam Zeman (Sayfa 44)Bilinç Kullanım Klavuzu, Adam Zeman (Sayfa 44)
Döngüsel 
30 Eyl 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 7/10 puan

"Vicdanlı olmak", vicdanı temiz olmak, vicdanında pürüz bulunmamak, ayıplanacak
bir şeyine tanık olunmamış veya ahlaki konularda yargısına güvenilecek
biri olmak anlamına gelmeye başlamıştır."

Bilinç Kullanım Klavuzu, Adam Zeman (Sayfa 36)Bilinç Kullanım Klavuzu, Adam Zeman (Sayfa 36)