9,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
317 gösterim
Hayatta iken efsane olmuş devrimci, adını tarihin sayfalarına büyük harflerle yazdırmış devlet adamı kimdir sorusunun cevabı kuşkusuz Fidel Castro Ruz’dur. Fidel Castro’nun hayatı, Latin Amerika romanlarında karşılaştığımız kahramanların hayatına benziyor. Tek farkı, onun hayat öyküsünün bir kurgu değil, gerçek oluşudur. İnsanın hayal dahi edemeyeceği gerçek bir hayat…

Günümüzün en ilginç ve hakkında en çok konuşulan kişisidir Küba’nın devrimci lideri Fidel Castro. O, ABD’nin acımasız ekonomik ambargosuna ve komplolarına karşı ülkesinin bağımsızlığından ödün vermeyen, yaklaşık kırk yıllık iktidarından sonra halkının hâlâ vazgeçilmez “Büyük (Maximo) Lider”i olmayı başarmış bir devlet adamıdır. Hayatı boyunca ABD’nin yüzlerce suikast girişiminden sağ olarak kurtulduktan sonra, “Elbette bir gün başarmaları mümkün: Eğer ben bunlar hakkında gülmekten ölmezsem.” diyecek kadar da devrime ve halkına güvenen büyük bir devrimcidir.

Kahramanıyla, önemli kişilikleriyle yarım yüzyılı konu alan Castro, büyüleyici olduğu kadar heyecan verici ve eğlenceli. Reinhard Kleist, devrimi ve Küba halkının hayatta kalma mücadelesini büyük bir özenle çizgilere aktarıyor. Anlattığı hikâyenin özgün kurgusuna ne kadar önem verdiğini ve güvendiğini okuyucusuna hissettiriyor ve sizi görsel bir şölenle baş başa bırakıyor.

Efsane olmuş bir devrimcinin hayat öyküsü, sıra dışı bir kurgu ve muhteşem çizgiler.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2015
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9786055069049
 • Orijinal Adı:
  Castro: Graphic Novel
 • Çeviri:
  Derya Kasap Selcioğlu
 • Yayınevi:
  Akılçelen Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Bahadır Kök 
13 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Gerçekten çok iyi bir çizgi roman, bu kitabı okuduğunuzda yalnızca bir çizgi roman okumuş olmuyorsunuz, aynı zamanda Fidel Castro'nun hayatı, Küba devrimi öncesi ve sonrası hakkında da birçok şey öğrenme şansınız oluyor. Her yaştan herkese tavsiye ederim.