1000Kitap Logosu
Casusluk
Casusluk
Casusluk

Casusluk

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.3
9 Kişi
24
Okunma
3
Beğeni
326
Gösterim
368 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 10 sa. 26 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Tual Yayınları · 2014 · Karton kapak · 9786058658165
Casusluk ve istihbarat ile ilgili bu kitap kesinlikle geniş bir okuyucu kitlesini memnun edecek. Anlattığı 23 tane inanılmaz, şaşırtıcı ve önemli olayla sizi tarihin seyrini değiştiren en önemli casusluk operasyonlarının sırlarını keşfetmeye çıkarmaktadır. Dünyanın dört bir tarafında yaşanan bu esrarengiz operasyonlar, istihbarat örgütleri hakkında da ilk ve önemli tarihi tespitleri içermektedir. Tespit edilen bu gerçeklerin çoğu da gün yüzüne çıkmayan gerçeklerdir. İngilizlerin şifreli Alman haberleşme sistemini çözerek müttefikleri Hitler'in askeri planları hakkında önceden uyardıkları ULTRA Operasyonu'ndan, değiştirilmiş posta pullarıyla Almanların moralini çökertme yolları arayan ve 'Cornflakes' adı verilen OSS Operasyonu'na (aslında hiçbir şey uğruna çok geniş kaynakları kullanan tamamen çılgınca bir istihbarat girişimi) kadar bir çok inanılması güç operasyonlardan oluşuyor. Müttefiklerin, Almanları, Normandiya çıkarmasının sahte bir saldırı olduğuna inandırmalarını; Pearl Harbor'daki istihbarat faciasını; Walker ailesinin casus çemberini; CIA ile KGB arasındaki 'Köstebek Savaşları'nı ve birçok 20.yüzyıldaki inanılmaz casusluk operasyonları ve hilelerini olayların içinde yer alırcasına okuma fırsatı veriyor. -Publishers Weekly- (Tanıtım Bülteninden)
4 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺26,02
7.3
10 üzerinden
9 Puan · 2 İnceleme
Gökhan Uzunoğlu
Casusluk'u inceledi.
368 syf.
·
10 günde
·
6/10 puan
Casusluk ve istihbarat alanında kariyer yapmış bir yazarın bu eserini bitirdiğimde “Ben bu kitabı neden okudum” sorusunu sordum kendime. Kitap kötü mü? Hayır değil. Sade bir dille ve okuyucuyu sıkmayan bir çeviri ile hazırlanan kitap okunabilir niteliğe sahip. Ancak bitirdiğimde aslında başka bir kitaba zaman ayırsaydım dediğim bir eserdi. 20. yüzyılda, ağırlıklı olarak 2. Dünya savaşı öncesi ve sonrasında yaşanan istihbarat mücadelelerini romansı bir dille anlatmış Volkman. Kitap’a Alman istihbaratının genel itibari ile içler acısı casusluk başarısızlıkları hakim olmuş. Eserde öyle soluksuz ve çok şaşıracağınız operasyonlar yok. Geneli “karşı casusluk” sınıfına giren ve kendi ülkelerine kazık atan casusların hikâyelerinden oluşuyor. 5–10 yıllık operasyonlar 5–10 sayfada anlatılarak özetleniyor. Bu da doğal olarak sizin beklentilerinizi hayal kırıklığına uğratıyor.
Casusluk
7.3/10
· 24 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Mesut Turan
Casusluk'u inceledi.
368 syf.
·
8/10 puan
İstihbaratın aslında çoğu zaman nasıl bir kör döğüşü ve aynı zamanda bir satranç oyunu olduğunu eğlenceli bir dille anlatmış. Gerçekten çok büyük istihbarat olayları anlatılıyor. Özellikle Amerikalı istihbaratçıları okurken bazen lan bu ne salaklık diyorsunuz.
Casusluk
7.3/10
· 24 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1