Cengiz Han ve Moğol İmparatorluğu

0,0/10  (0 Oy) · 
10 okunma  · 
3 beğeni  · 
498 gösterim
XII. yüzyılın ikinci yarısında steplerde yetim büyümüş bir çocuk, klanından dışlanacak, hayatı boyunca göçebe bir şekilde yaşayacak, Moğolistan'ı birleştirecek ve cihanı fethetmek için çabalayacaktı. Cengiz Han'ın ardılları ve sonrasında gelen binlerce atlı göçer savaşçı tüm zamanların en geniş imparatorluğunu kurmayı nasıl başarabilmişti? Moğol İmparatorluğu, gücünün doruğundayken, Orta Asya'yı, güney Sibirya'yı, Çin'i, Güneydoğu Asya'yı, İran, Irak ve Suriye'yi, Orta Avrupa'nın ve Rusya'nın tüm steplerini kaplıyordu. Bu kadar küçük bir halk nasıl olmuştu da böylesi büyük fetihler yapmıştı? Fiziken güçlü ve disiplinli olmalarına, ata binmelerindeki benzersizliğe, hanlarının dehasına ve ordusunun gerçekleştirdiği propoganda ve teröre karşın, Moğollar, halkları bir arada tutmayı, yoğun bir diplomasi faaliyeti gerçekleştirmeyi, düzeni ve barışı tesis etmeyi, etkili bir yönetim ortaya koymayı ve çarpıcı bir dini hoşgörü göstermeyi bilmişlerdi. Jean-Paul Roux bizi, Avrupalı seyyahların büyülenerek döndüğü Moğol İmparatorluğu'nun en şatafatlı döneminde bir yolculuğa çıkarıyor.

Büyük Moğol hanlarının resimleri, savaş sahneleri, diplomatik yazışmalar, haritalar, mimari yapılar, sanat eserleri... Cengiz Han'dan Yuanlar'a, İlhanlılar'dan Altınorda devletine, Doğu'yu ve Batı'yı titreten Moğollar'ın altın çağını yeniden yaşatmak için 130 belge.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789750822827
 • Orijinal Adı:
  Gengis Khan et l'Empire Mongol
 • Çeviri:
  Ali Berktay
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

mehmet şahin 
05 Eki 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi

İşte Moğular,az gelişmiş kişilerde her zaman görülen karmaşıklıga sahip,kural ve yasaklara bagli, kendilerini naif bir biçimde ifade eden böyle 'ilkel' inssanlardı;onlara 'vahşi'de diyebiliriz ve elbette Çinlilerin dedigi gibi 'barbar'dılar.

Cengiz Han ve Moğol İmparatorluğu, Jean Paul Roux (Sayfa 33 - KAVALCI)Cengiz Han ve Moğol İmparatorluğu, Jean Paul Roux (Sayfa 33 - KAVALCI)