Davranışsal Nörofizyolojiye Giriş

·
Okunma
·
Beğeni
·
359
Gösterim
Adı:
Davranışsal Nörofizyolojiye Giriş
Baskı tarihi:
Şubat 2015
Sayfa sayısı:
58
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754209693
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nobel Tıp Kitabevleri
58 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Spoi içerir.Nöropsikoloji alanındaki en iyi kitaplardan birisi.Beyin lobları,konuların işlevleri,beynin gelişimi,ilaçların etkisi ve beyindeki hasarların hangi bölümlerde oluştuğu anlatılmakta.Psikoloji öğrencileri için güzel bir kaynak.
58 syf.
·26 günde·Puan vermedi
Özelikle de Tustan sonra ki süreçte Psikiyatri branşını isteyenlerin mutlaka yararlanılması gerekir, iyi bir kaynak. Psikolojik olayları ve davranışları fizyolojik açıdan iyice açıklamış. Sinir sisteminde gerçekleşen fizik ve kimyasal ve elektriksel temeleri iyi analize etmiş Beyin loblarını tamamıyla açıklamış(frontal, temporal, oksipitl....) Medula spinalisten gerçekleşen olayları örnek vererek analiz etmiş. Sinirsel İleti, Nöronda uyarılma ve ileti ve de sinaptik iletilerde ki fizyolojik olaylar , doğum öncesi ve sonrası beyin gelişimi , bilinç durumları açıklanmış. MS de gerçekleşen hormon fizyolojisi ve özelikle de gonadları hedef alan hormon fizyolojisinde güzel açıklama örnekleme yapılmış.
Her sigmentte iki gangliondan oluşan bu sinir sistemine "İp merdiven sistemi" denilir.Özelliği,bir segment kopartıldığında bir süre daha kımıldayabilir oluşudur.Bu sinir sistemi,solucandan başlayarak insana kadar,evrende daha üst canlılarda da biraz vardır.Insanda da medulla spiralis'te (omurilik'te) bu ip merdiven sinir sistemini görüyoruz.İnsanda omurilikte her segmentte sağlı sollu olmak üzere arkada iki duyu hücresi,önde gene sağda Ve solda iki motor hücre (hareket hücresi) vardır;ve Bazı basit refleks hareketleri yukarıya beyne kadar gitmeden burada gerçekleşir.
Öget Öktem
Sayfa 7 - Nobel Tıp Kitabevleri
İnsan psikolojisi,insanın geniş anlamda "davranışını" konu alan bir bilim dalıdır.Fizyolojiy bilmeden,hiç değilse sinir sistemi fizyolojisini bilmeden,davranışı da tam anlamıyla kavrayamayız.
Öget Öktem
Sayfa 1 - Nobel Tıp Kitabevleri
Sinir sistemi, " sinir hücrelerinden vebunların uzantılarından oluşan çokgenim bir iletişim şebekesi" diye tarif edilebilir.(Schneider&Tarshis,1995,sy.58)Bu şebekenin genişliği ve karmaşıklığı canlılar arasında türden türe farklılık gösterir.En karmaşık sinir sistemi insanınkidir.
Öget Öktem
Sayfa 9 - Nobel Tıp Kitabevleri
En ilkel canlılarda da çevre koşullarındaki değişmeleri algılayan,bu değişikliğe canlıların devamı yönünde uygun bir tepki veren bir sistem bulunur.
Öget Öktem
Sayfa 1 - Nobel Tıp Kitabevleri
İç ortamdaki ve dış ortamdaki koşulları,değişiklikleri algılamamız için;bu koşullara canlılığın devamı yönündeki uyumlu tepkilerin ne olduğunu bilmemek için;son olarak da bu tepkiyi gerçekleştirmemiz için,ç tip organa,üç sisteme gerek vardır;1)Çevredeki koşulları algılamak,duyumsamak için alıcı organlar, 2)Bu koşullara uygun davranışın Ne olduğunu belirlemek için karar organı, 3)Bu belirlenen davranışı yadatepkiyi gerçekleştirmek için tepki organları.Alıcı organların çevrede aldığı duyumları yukarıya,karar organına taşıyan Çıkıcı yollar ya da Getirici yollar (afferent yollar) vardır;Karar organının verdiği tepki emrini bu tepki organına İniciyollar ya da Götürücü yollar (efferent yollar) taşır.
Öget Öktem
Sayfa 2 - Nobel Tıp Kitabevleri

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Davranışsal Nörofizyolojiye Giriş
Baskı tarihi:
Şubat 2015
Sayfa sayısı:
58
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754209693
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nobel Tıp Kitabevleri

Kitabı okuyanlar 8 okur

  • beyza dede
  • Ayşe Sophia (Us göz)
  • Tuğba Balcı
  • Fatma Büşra Erbil
  • AylinB.
  • Berna Vuslat
  • Adar Koç
  • Yağmur

Kitap istatistikleri