1000Kitap Logosu
Devrimin Gölgesinde
Devrimin Gölgesinde
Devrimin Gölgesinde

Devrimin Gölgesinde

Berlin Varşova Ankara 1920

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.3
12 Kişi
33
Okunma
15
Beğeni
252
Gösterim
320 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 9 sa. 4 dk.
Adı
Devrimin Gölgesinde (Berlin Varşova Ankara 1920)
Basım
Türkçe · Türkiye · Yazılama Yayınevi · Kasım 2019 · Karton kapak · 9786052222317
Diğer baskılar
Devrimin Gölgesinde
Under the Shadow of the Revolution
1917'de Rusya'da gerçekleşen sosyalist devrim, neden başka ülkelerde tekrarlanmadı? Neden insanlık 1920'lerde eline geçirdiği büyük fırsatı, kapitalizmden nihai olarak kurtulma fırsatını değerlendiremedi? Bu sorunun yanıtına ulaşmak için, devrimin gölgesinin düştüğü üç şehire; Berlin, Varşova ve Ankara'ya; bir asır kadar uzun 1920 yılına gidiyoruz. Anlamak ve ders çıkarmak için…
6 mağazanın 10 ürününün ortalama fiyatı: ₺20,77
Duygu Büyükbaş
bir alıntı ekledi.
Neydi temel sorun? Hiç tereddütsüz sorun, Almanya’da 1918 yılında feleğin çemberinden geçmiş bir devrimci işçi sınıfı partisinin yokluğuydu. Alman Sosyal Demokrasisi’nin içinde her daim devrimci bir kanat vardı belki ama bu kanat hiçbir zaman kendi göbeğini kesememiş, bağımsız bir güç olmamıştı. Savaş sırasında partinin tutumuyla ilgili görüş farklılıkları nedeniyle yaşanan ayrışma, devrimci Marksistler açısından örgütsel ve siyasal bağımsızlık anlamına gelmemiş, tersine Lenin’in “dönek” damgası vurduğu Kautsky’den, reformizmin I babası Bernstein’a varıncaya kadar bir dizi isim Bağımsız Alman Sosyal Demokrat Partisi’nde (USPD) buluşmuştu. Roxa Luxemburg ve Karl Liebknecht’in başını çektiği Spartakistler 1917’de kurulan bu partinin sol kanadını oluşturuyordu.
5
Duygu Büyükbaş
bir alıntı ekledi.
Bolşeviklerin savaş boyunca Çarlığın yenilgisi için çaba harcadıkları bir sır değil. Yalnızca Rus işçi ve köylülerin değil, yalnızca İmparatorluğun ezilen halklarının değil, bütün bir Avrupa’da devrim mücadelesinin cellatlığına soyunan bir hanedanlığın peşinden gidecek değillerdi.
5
Duygu Büyükbaş
bir alıntı ekledi.
Lenin “işçiler birbirleriyle değil kendi burjuvalarıyla savaşmalı” diyordu ama savaş başladığında kimsenin bunu dinleyecek hali yoktu. Şovenizm galebe çalmış, savaş çığlıkları yoksul milyonları kendinden geçirmişti. Onların uyanışını yine savaş sağladı. Ölüyorlardı, biner biner. Kurşundan kaçan bombayla, bombadan kurtulan zehirli gazla, zehirli gazdan sağ çıkan süngüyle... Hala ayakta kalındıysa devreye salgın hastalıklar giriyordu.
3
50 öğeden 16 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.